Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2301 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 03 luty 2015 - 09:29

Najzabawniejsze jest to, że to działanie jest skierowane właśnie do "średnich" gospodarstw, tylko rozumienie tego określenia rozbieżne...

A nie kombinowałeś z uprawami??? Może udało by się zbić SO poniżej tych 10 tys. euro.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 13:33
  •  

#1122 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 03 luty 2015 - 09:45

W galerii ma zwierzęta więc pewnie nie tylko produkcję roślinną posiada. Też myślałem nad podziałem gospodarstwa tak, że ja MR, a ojciec RMG, ale obawiam się właśnie tego sztucznego podziału i zrezygnowałem.

#1123 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 03 luty 2015 - 10:19

Ja mam SO 9 z kawałkiem według starego kalkulatora i za mało ziemi na MR. Ale to SO za rok 2014, a wątpię że pod uwagę będzie brana tylko wielkość ekonomiczna z ostatniego roku. Takie coś dałoby właśnie możliwość szybkiej zmiany upraw i ilości zwierząt aby dostosować SO do odpowiedniej wysokości.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1124 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 03 luty 2015 - 10:23

Mogę się mylić, ale uważam, że brana będzie pod uwagę bieżąca sytuacja gospodarstwa, natomiast sam kalkulator uwzględniał będzie sytuację na rynku (ceny) z jakiegoś okresu (mowa jest chyba o 5 latach).

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

#1125 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 03 luty 2015 - 10:35

A jakie lata były brane przy wyliczaniu ESU??? Tylko rok w którym składasz wniosek... tak samo sprawa ma się w kwestii SO - jest wyliczane dla roku bieżącego w oparciu o współczynniki wyliczone z lat 2008-2012 określane jako SO2010 (jeśli dobrze pamiętam). 

SO zastępuje w obecnym PROW stare wskaźniki ESU, zmiana pozwala na oszacowanie konkretnej kwoty jaką gospodarstwo zarabia w ciągu roku a nie jakiejś niemiarodajnej wielkości ekonomicznej- niektórzy na forum mają obawy, że przez to wzrośnie zainteresowanie skarbówki i powróci temat podatku dochodowego dla rolników.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

#1126 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 03 luty 2015 - 10:45

Obawa przed podatkiem wcale nie jest taka bezpodstawna - od wprowadzenia obowiązkowej rachunkowości to już niedaleka droga może być. O tym nikt głośno nie mówi, ale też nie zaprzecza. Uważam, że decydując się na tę premię należy brać taką możliwość pod rozwagę. Żeby nie było później lamentu jak w przypadku "frankowiczów".

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

#1127 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 03 luty 2015 - 10:49

A niby dlaczego to rolnicy nie maj płacić podatku dochodowego jak maja dochody ?

#1128 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 03 luty 2015 - 10:54

dobra panowie ale gdzie jest jakiś kalkulator do tego so w miarę aktualny? bo wszystkie linki i źródła wywalają do kalkulatora esu z 2007 roku a jego przeliczniki mogą się znacznie różnic od tych realnych. jak macie link do jakiegoś najbardziej aktualnego z aktualnych to wstawcie

#1129 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 03 luty 2015 - 10:55

Póki co jest poglądowy kalkulator http://ksow.pl/news/...-ekonomicz.html . 

Edytowany przez freetaxi, 03 luty 2015 - 10:55.

#1130 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 03 luty 2015 - 11:15

Ja mam takie pytanie Kiedyś /tak mnie poinformowano/  do kalkulacji nie przyjmowało sie łąk i pastwisk jeżeli w gospodarstwie utrzymywane były duże zwierzęta bo zwierzęta zjadały to co urosło i nie było z tego wzrostu ESU Ja mam same łąki i pastwiska 11 ha i konie to jak mam liczyć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 03 luty 2015 - 11:31

Zobaczymy jak to będzie. Tak jak pisze @freetaxi trzeba czekać na jakieś szczegółowe informacje ale myślę że da się niektóre przepisy obejść. W końcu polak potrafi

#1132 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 03 luty 2015 - 11:36

@debrzyna Z tego co mi wiadomo, to wprowadzono Ciebie w błąd - użytki zielone są podzielone na kilka grup, w tym kalkulatorze patrz pozycje 88-95. 

#1133 Share debrzyna

debrzyna

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 03 luty 2015 - 12:01

Gdybym na start w poz 93 wpisał 11 ha ,w poz 95 3 konie to byłoby 6393,19 Potem dołożył 10 mamek w poz 104 i poz 95 5 szt to by dało na koniec 10259,75 I warunki na premie były by spełnione ? Czy możne sie myle

#1134 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 03 luty 2015 - 12:10

Na razie to są wyliczenia poglądowe, ale przy tych współczynnikach widać, że są szanse na spełnienie warunków.

Poczekaj na oficjalne współczynniki SO2010 i wtedy będziesz miał pewność.

#1135 Share Piotr778

Piotr778

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 03 luty 2015 - 17:45

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Do so nie może być brany pod uwagę z dochód z poprzednich lat bo nie mają szczegółowych danych jedynie do kalkulatora.Bo np. wypełniając wnioski o dopłaty (jako hodowca warzyw)nigdy nie pisałem jakie to konkretne warzywo jedynie ogólnie "warzywa w uprawie polowej" a różnice w kalkulatorze między poszczególnymi warzywami są nawet kilkukrotne.

#1136 Share askakonik

askakonik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 04 luty 2015 - 12:11

Mam podobny problem jak kolega powyżej - w gospodarstwie 8 sztuk koni, 2 ha owsa, 2 ha nostrzyka - gospodarstwo w ekologii. 

Z tej ilości wychodzi mi poniżej 10 tys euro, ale jak doliczę 15 ha traw na ornym i łąki, to już lipa. W niskotowarówkach ponoć nie były liczone UZ jeśli były zwierzęta, a teraz to wygląda jakby podwójnie był liczony dochód. No bo jeśli mam hektar łąki i bydlaka, to dochód jest liczony i z bydlaka i z łąki, ale przecież zwierzak trawę zeżre i pozostaje tylko ewentualny dochód ze zwierzaka. Ostatnio dzwonił do mnie doradca z ODR, że załapłabym się na program, bo "zielonkowe" uprawy przy zwierzętach nie wchodzą w dochód, a tak naprawdę każdy pisze co innego, a rozporządzenia konkretnego znaleźć nigdzie nie idzie. I bądź tu mądry. Miałam, przynajmniej wg. mnie, fajny plan na rozwój gospodarstwa, a widzę, że obejdę się smakiem, bo na modernizację nie mam szans ani z jednego, ani z drugiego programu :(

#1137 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 04 luty 2015 - 12:13

To co powiedział Ci doradca z ODR to słynne tu na forum ostatnio "wróżby z fusów". Nie ma rozporządzenia, konkretnych przepisów. Nie ma też oficjalnego kalkulatora a ludzie bajki opowiadają.

#1138 Share askakonik

askakonik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 04 luty 2015 - 12:20

Czyli na razie nie ma co gdybać i złudnie marzyć? Terminy ewentualnych naborów też są rozbieżne, a najgorzej się dowiedzieć, że "jutro rusza nabór wniosków", bo wtedy to już musztarda po obiedzie.... chyba trzeba poszukać jakiegoś prywatnego doradcy, to może wtedy człowiek będzie w temacie i na bieżąco.

#1139 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 04 luty 2015 - 12:27

Terminów nie ma żadnych jeśli już iść w konkrety. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 04 luty 2015 - 13:03

Jedno co można już powiedzieć w restrukturyzacji małych gospodarstw nie będzie można robić,Przetwórstwo odpada,  i teraz trzeba uważać że by nie przekroczyć 20 tyś dochodu bo kasa fiskalna.To można się domyślać że w biznes planie jak się zrobi dochód to tylko do 20 tyś bo kasa fiskalna.