karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

black_shadow    51

@anka1 formułka "z datą pewną" dotyczy właśnie pieczątki urzędnika potwierdzającej umowę a nie treści umowy dzierżawy...treść tej umowy może być dowolna ...zwykle w takich przypadkach problemem nie jest potwierdzenie umowy w Gminie czy u notariusza a niechęć wydzierżawiającego przed formalizowaniem takiej umowy

Edytowano przez black_shadow
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

@galan99 Samo pole nie zwiększa dochodu, ale pozwala na zwiększenie areału upraw -> wzrost SO. Same grunty nie mają wpływu na dochodowość, dopiero planowana uprawa jakiej się podejmiesz na gruntach które chcesz kupić zwiększa dochodowość.

 

@anka1 Dalej nazywana jest umową dzierżawy a spełnienie "wymogów dla daty pewnej" nadaje jej moc prawną. Swego czasu ojciec miał umowę dzierżawy potwierdzoną pieczątką i podpisem sołtysa i pozwalało to uwzględnić te działki w programie do którego przystępował.

Tak jak kolega wspomniał ludzie niechętnie formalizują takie umowy, bo to pozbawia ich pewnych praw oraz powstaje obawa przed interwencją urzędu skarbowego i naliczenie podatku od czynszu dzierżawnego.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

@black_shadow i @zaq1987 dzięki za odpowiedzi

Czyli rozumiem, że to zwykła umowa dzierżawy z pieczątką np sołtysa i jego podpisem. A data pewna to jest ta która jest wpisana w umowie .

Co do opłat w US to ktoś tam pisał , że jak jest w płodach rolnych np. w zbożu płacone za dzierżawę to nie odprowadza sie nic do US tak ?

Edytowano przez anka1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51

"data pewna" to data na pieczątce urzędnika  :) ... :D strasznie dociekliwa jesteś @anka1...a najlepszą forma podziękowania jest kliknięcie na zieloną szczałkę pod pomocnym postem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Tak, sam mam czynsz dzierżawny w takiej formie i jak dotąd nikt się nie czepiał.

 

Jeszcze ważna kwestia przy czynszu - umowa nie jest uznawana przez agencję jeżeli nie ma w niej określonej wysokości czynszu, z tego co pamiętam to zobowiązanie się w umowie do pokrycia kosztów użytkowania działki (podatek rolny, spółka wodna) jako czynszu też nie pozwala na podciągnięcie jej do biznesplanu.

  • Like 1

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51

i jeszcze jedno @Anka :) ... przy potwierdzaniu umowy ( robieniu daty pewnej  ;) ) konieczna jest obecność wydzierżawiającego...czyli dwie strony umowy stawiają się przed majestatem pana/pani z pieczątką i potwierdzają treść tej spisanej umowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

@black_shadow to nie ja dociekliwa jestem tylko agencja :(  Wystarczy żeby kropki nad " i " nie było i ....poprawka :(

 

@zaq1987 czyli jak tak masz u siebie w umowie to jak to sie przelicza ? znaczy ile zboża za 1 ha dzierżawy ? jest jakiś wyznacznik czy tak jak kto chce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Kwestia umówienia się, ja w jednej umowie mam czynsz w formie 300 kg ziemniaków rocznie, nie musi więc być uzależnione od powierzchni, ponadto dla wydzierżawiającego mieszkającego w mieście taka forma najbardziej odpowiada i dla urzędu bardziej logiczne rozwiązanie (co miałby robić ze zbożem?).

 

W praktyce wygląda to w ten sposób, że odstępuję część areału ziemniaków dla wydzierżawiającego - wykonuję wszystkie zabiegi, a zbiór to już kwestia drugiej strony. W efekcie urzędowo mam wszystko w porządku, do tego nieco podwyższone SO za areał ziemniaka jadalnego, a właściciel faktycznie ma nawet więcej z tego czynszu niż określono w umowie. Jak dotąd wszystko wszystkim pasuje  ;)


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51

papier przyjmuje wszystko @Anka...wpisz ile chcesz z tym że nie szlej z wysokością w górę bo taka umowa będzie wiążąca (np. w przypadku gdy wydzierżawiającemu się odmieni  ;)

Edytowano przez black_shadow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

zaq1987 no faktycznie dobrze pomyślane

 

Można w umowie napisać, że wydzierżawiający pokrywa podatek rolny czy konkretnie trzeba lecieć do gminy i opłacić żeby mieć  potwierdzenie, że na siebie sie ma ten podatek ? Czy poprostu wystarczy mieć to w umowie napisane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Jak najbardziej można zamieścić taki zapis, ale nie jest to część czynszu dzierżawnego a całkiem inne zobowiązanie. Jeżeli masz to zapisane w umowie to dobrze też mieć potwierdzenie opłacania tego podatku, bo nie posiadając ich wydzierżawiający będzie mógł oskarżyć Ciebie o niewywiązywanie się z zawartej umowy i ją zerwać, bez zachowania okresu wypowiedzenia.


Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

o kurcze to żle to zakminiłam  :(  bo myślałam, że trzeba to mieć wpisane w umowie że sie opłaca podatek rolny, żeby agencja honorowała taką umowę  ( a tylko nie wiedziałam czy trzeba mieć opłatę zrobioną na siebie podatku )

 


 

Jeszcze ważna kwestia przy czynszu - umowa nie jest uznawana przez agencję jeżeli nie ma w niej określonej wysokości czynszu, z tego co pamiętam to zobowiązanie się w umowie do pokrycia kosztów użytkowania działki (podatek rolny, spółka wodna) jako czynszu też nie pozwala na podciągnięcie jej do biznesplanu.

 Żle zrozumiałam ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Kodeks cywilny art. od 693 do 703 (czy coś koło tego przedziału ;)) regulują kwestie umowy dzierżawy, jest tam właśnie rozdzielone czynsz dzierżawny , który musi być określony w umowie w formie pieniężnej lub jako płody rolne, oraz zobowiązanie pokrycia opłat wynikających z użytkowania przedmiotu dzierżawy (podatek, spółka wodna czy inne), które nie jest wymagane - ustawa przewiduje tylko możliwość podciągnięcia dodatkowego zobowiązania dzierżawcy pod umowę dzierżawy.

 

Jeżeli nie ma w umowie określonego czynszu dzierżawnego, agencja traktuje to jako umowę użyczenia nieruchomości przez co grunty objęte umową nie będą uwzględniane przy wyliczaniu wielkości ekonomicznej.

 

Co do honorowania umowy dzierżawy przez agencję to były dwa wyznaczniki(zobaczmy jak to będzie w nowym PROW):

- okres dzierżawy

- data pewna jako urzędowe/notarialne potwierdzenie umowy

Edytowano przez zaq1987

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case51    0

...to jesli mam działkę (ustna umowa dzierzawy) na którą biorę dopłaty (jest wpisana na moim wniosku obszarowym ) to co nie wliczam jej do wielkośći gospodarstwa (SO)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

strasznie się gorączkujecie- na razie nieznane są żadne szczegóły, nie wiadomo kiedy program ruszy- prawdopodobnie nie w tym półroczu, oczywiście trzeba koncepcje mieć przygotowaną ale dopytywanie sie tu o szczegóły jest niepoważne bo nikt nieumie na nie odpowiedzieć- to tylko przypuszczenia wszystko

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30

Piszecie, że współczynnik SO będzie wyliczany dla 5 lat wstecz. Martwi mnie to trochę. Załóżmy, że do tej pory wydzierżawialiśmy komuś pola. W związku z tym o dopłaty się nie staraliśmy - robił to dzierżawca. Teraz przejmując z powrotem te pola można by się postarać o restrukturyzację. Jak w takim przypadku liczony byłby wspomniany współczynnik za te 5 lat nazad? I czy przypadkiem nie przekreśla to możliwości otrzymania wsparcia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A może ktoś napisać mi źródło informacji, że współczynnik będzie liczony 5 lat wstecz? Bo albo coś mi umknęło albo...


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Albo to głupota ludzi którym powtarza się cały czas, że nie ma jeszcze konkretnych aktów a Ci nie wierzą i z pierwszą lepszą plotką zasłyszaną na targu przylatują na forum i albo głupio się pytają albo głupio odpowiadają.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tak myślałem :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

Prawdo podobnie nabór wniosków  będzie dopiero w czerwcu, A w kwietniu dowiemy się co i jak dokładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Skąd źródło? Bo ja słyszałem troszkę inna wersję ale nie podaję jej publicznie bo niepotwierdzone. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

Dzwoniłem do warszawy i pytałem o ten program  nic nie mam do ukrycia przedstawiłem się  i najprawdopodobniej to ma być czerwiec  tak powiadali a jak będzie zobaczymy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

jestem zdania ze min rol ogłosi nabór napewno

moim zdanie bedzie to po kampanii bezposredniej czyli  czerwiec wczesniej poznamy rozporzadzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

Dajcie sobie ludzie na wstrzymanie naprawdę. Głupoty piszecie począwszy od terminów po jakieś wyliczenia z 5 lat wstecz. terminy już sawicki obiecywał, już zapomnieliście jak w grudniu miał być nabór? Napiszę może dużymi literami. NIE WIADOMO KIEDY BĘDZIE NABÓR, jak będą opracowane wszystkie przepisy i warunki termin zostanie publicznie ogłoszony, wszelkie pogłoski o czerwcu czy lipcu to są domysły.


Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj