Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2298 odpowiedzi na ten temat

#461 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 21:25

...
Mam takie pytanie bo nie do końca rozumiem.
Jeśli np. teraz mam wartość ekonomiczną gospodarstwa około 2 ESO, łapę się na tą dotację, to ile potem powinienem mieć aby nie zabrali dopłaty? 
Do jakiej wartości ekonomicznej ma wzrosnąć gospodarstwo ? 
Z góry dzięki

Conajmniej 6 tyś

nie ESO/ESU tylko SO, to sa inne jdnostki niż w niskotowarówce 2005

Edytowany przez zibi80, 09 listopad 2014 - 21:26.

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 09:57
  •  

#462 Share PszczelarzKielce

PszczelarzKielce

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 21:34

Conajmniej 6 tyś

nie ESO/ESU tylko SO, to sa inne jdnostki niż w niskotowarówce 2005

6 tyś euro rozumiem ? to będzie 5 SO
Myślę, że to nie jest jakiś problem powiększyć gospodarkę do tego poziomu,

kilka hektarów facelii, gryki i setka rodzin pszczelich.

Dzięki! Pozdrawiam 

#463 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 09 listopad 2014 - 21:41

docelowe SO min = 6 tys E

trzeba jeszcze conajmniej utrzymać tę wartość przez 5 lat (lub ja zwiększyć). Czy to łatwe czy trudne to już zależy od indywidualnych mozliwości

Edytowany przez zibi80, 09 listopad 2014 - 21:52.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO , EKONOMIA

Napisany 10 listopad 2014 - 07:53

Panowie czy zeba bezie podlegac ubespieczeniu  w krus  z mocy ustawy w pełnym zakresie

#465 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 07:56

tak trzeba

#466 Share martinez0019

martinez0019

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 09:05

Doczytałem , - tak trzeba być w Krusie.

Edytowany przez martinez0019, 10 listopad 2014 - 09:06.

#467 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 14:02

Wymóg ubezpieczenia w KRUS od razu wskazuje na to kto tak naprawdę z tej restrukturyzacji skorzysta - przecież wielu może nawet większość właścicieli małych GR dorabia poza rolnictwem  i wówczas płaci ZUS tj. nie może opłacać KRUS i to ma ich na starcie eliminować. Wobec tego znowu jasno widać, że tak naprawdę to nie biedny mały rolnik ma z tego wsparcia skorzystać ( może już ostatniego na taka skalę) tylko znowu głównie cwaniacy, wyłączający dla swoich pociech te kilka ha ze swoich latyfundiów,  czyli to samo co zawsze - powstaną kolejne sztuczne twory tylko w tym celu. Taka sama historia jak przy grupach producentów, które często gęsto powstały w ten sposób, że rodzice poprzekazywali formalnie pociechom części swoich gruntów + jakiś szwagier, ciotka i już jest grupa wzajemnej adoracji i dojenia unijnego wsparcia w milionach często. Teraz ci sami ludzie znowu się załapią na kolejne wsparcie bo formalnie spełnią wymogi a mały rolnik harujący na ZUS wg PSL nie i guzik dostanie.

I tym razem po raz kolejny kabzę nabiją sobie klany obszarników a mały rolnik dalej będzie zapieprzał na 2 etatach żeby gospodarkę utrzymać, maszyny ponaprawiać, kupić nawóz, paliwo ale propagandowy sukces oczywiście zostanie odtrąbiony bo formalnie wszystko będzie w porządeczku. Ludzie nie dajcie się otumanić pięknym słowom działaczy skompromitowanego po wielokroć już PSL, który sprzedał nasze rolnictwo za dopłaty UE - to szkodniki jakich mało i  trzeba ich w te wybory wytępić jak stonkę bo oni tylko swoich interesów patrzą, swoich ciągle wspierają unijną kaską a nie małego rolnika więc jeszcze kilka lat takich rządów a nas wykończą przy użyciu unijnej kaski - to obłudnicy i bezwstydni zaprzańce jakich mało bo mówią co innego a robią co innego.  PSL tak naprawdę pragnie Polski latyfundiów, obszarników i parobków co na tych pierwszych za parę zł będą zapieprzać i chce żeby klany obszarników po ziemi z PGR za kasę unijną przejęły również małych rolników i  tym sposobem całkowicie chce ich wyrugować. Dąży do tego nie z przesłanek ideowych czy nawet ekonomicznych tylko dlatego, że mały rolnik jest dla władzy niewygodny, niepokorny, nieposłuszny, robi co chce, produkuje co się jemu podoba i nawet UE nie może jemu niczego nakazywać albo zakazywać co i jak ma robić, tak jak tym wielkoobszarowym petentom. PSL małego rolnika traktowało po macoszemu ale robiło to dotąd otwarcie ale zmienia taktykę na bardziej perfidną i wyrachowaną, zatem  teraz obłudnie chce małego rolnika przekupić a wówczas garstkę niedobitków załatwić będzie łatwo na amen. Dlatego musimy się zjednoczyć aby PSL wykiwać i postawić na swoim albo nas słuchacie i robię co my chcemy albo do widzenia i to szybko.  Polska wieś a i cała Polska bez małych rolników, nie ważne czy płacących ZUS czy KRUS zginie gdyż ziemia koniec końców przejdzie w obce ręce- do tego zmierza polityka PSL. Pomyślcie gdzie wówczas będą wasze dzieci mieć oparcie, bo szanse na pracę w tym kraju są marne ( brak inwestycji tworzących miejsca pracy dla mas jak na zach.  ) a płace jeszcze długo nie będą europejskie. Natomiast obszarnicy w końcu sprzedadzą ziemię a komu jak nie bogatym obcokrajowcom i rozdadzą kasę swoim dzieciom a w tym czasie nasze dzieci, wnuki będą rejestrować się po nędzny zasiłek albo uciekać za granicę o ile będzie jeszcze taka możliwość. Idźmy na wybory dać porządnego kopa setkami tysięcy głosów tym sprzedawczykom z PSL - to nasz obowiązek i wyraz troski o przyszłość naszą i naszych dzieci i wnuków. 

#468 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO , EKONOMIA

Napisany 10 listopad 2014 - 14:07

jeste ubespieczony w krus na wniosek płace cała składke emerytalno rentowa  i 1/3 wypdakowa  i dlaczego mam nie skorzystac z dotacji  ograniczaja jak mogą  

#469 Share antek84

antek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 14:37

jestem ciekaw czy jak z powrotem przejdę na KRUS bedę mógł starać się uczestniczyć w tym programie?

#470 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 14:57

Wymóg ubezpieczenia w KRUS od razu wskazuje na to kto tak naprawdę z tej restrukturyzacji skorzysta - przecież wielu może nawet większość właścicieli małych GR dorabia poza rolnictwem  i wówczas płaci ZUS tj. nie może opłacać KRUS i to ma ich na starcie eliminować. Wobec tego znowu jasno widać, że tak naprawdę to nie biedny mały rolnik ma z tego wsparcia skorzystać ( może już ostatniego na taka skalę) tylko znowu głównie cwaniacy, wyłączający dla swoich pociech te kilka ha ze swoich latyfundiów,  czyli to samo co zawsze - powstaną kolejne sztuczne twory tylko w tym celu.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Wystarczy popatrzeć na obszarników i na niskotowarowych na ich obejścia i maszyny i od razu widac komu jak się żyje i dla kogo jest pomoc unijna, dopłaty, programy i inne. I chociaż obszarnicy mieszczą się w definicji gospodarstwa rolnego dla mnie to są przedsiębiorstwa działające w rolnictwie i powinni być zupełnie inaczej traktowani.

jeste ubespieczony w krus na wniosek płace cała składke emerytalno rentowa  i 1/3 wypdakowa  i dlaczego mam nie skorzystac z dotacji  ograniczaja jak mogą  

Jest dokładnie tak jak piszesz. Wystarczy popatrzeć na obszarników i na niskotowarowych na ich obejścia i maszyny i od razu widac komu jak się żyje i dla kogo jest pomoc unijna, dopłaty, programy i inne. I chociaż obszarnicy mieszczą się w definicji gospodarstwa rolnego dla mnie to są przedsiębiorstwa działające w rolnictwie i powinni być zupełnie inaczej traktowani.

A jak mały co lewdo się łapie na tę dotację ma żyć tylko z roli, dużo takich dorabia gdzieś, stąd spora część jest na zusie?

Najlepiej byłoby jaby oddał to co ma dużemu  i poszedł do niego robić za 5 zł/h

jestem ciekaw czy jak z powrotem przejdę na KRUS bedę mógł starać się uczestniczyć w tym programie?

to może nie być takie proste bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że będzie wymagany staż w krus (domyślam się że chodzi o staż w  pełnym krusie), nikt nie wie narazie jaki

Edytowany przez zibi80, 10 listopad 2014 - 15:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share antek84

antek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 15:28

to może nie być takie proste bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że będzie wymagany staż w krus (domyślam się że chodzi o staż w  pełnym krusie), nikt nie wie narazie jaki

w KRUS-ie byłem od 2005 roku. Dopiero od 2 lat jestem w zus. nie mogąc się "rozwinąć" poszedłem do dodatkowej pracy. Teraz za te pieniądze chciałbym budynek z możliwością schładzania truskawek.

Edytowany przez antek84, 10 listopad 2014 - 15:29.

#472 Share avens

avens

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 10 listopad 2014 - 17:30

A jeśli chodzi o ten KRUS to w dniu składania wniosku trzeba być ubezpieczonym min. 3 lata bądź udokumentować jakiś tam okres pracy w gospodarstwie rolnym czy wystarczy ubezpieczyć się i wyciągać łapę po kasę?

#473 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 17:33

tego nie wiadomo jeszcze, prawdopodobnie będzie to określone w szczegółowych przepisach krajowych, ale spece co wymyślali nowy prow mówią, że będzie wymagany jakiś okres ubezpieczenia w krus

#474 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 116 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 10 listopad 2014 - 18:36

Witam.

Niedawno wyczytałem w gazecie że by skorzystać z tego programu to trzeba prowadzić ekologie lub mieć wykształcenie rolnicze.

A jak mój tato ma gospodarstwo ponad 25 lat i był przez cały czas na krusie.

Ale nie ma wykształcenia rolniczego, dodam też że korzystamy z dotacji rolno środowiskowych :huh:

Czy w takim układzie można przystępować do tego programu?  

Edytowany przez supermichal13, 10 listopad 2014 - 21:36.

Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

#475 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 10 listopad 2014 - 20:27

Z tą ekologią i wykształceniem to bzdura. Poczekajmy na rozporządzenia. 

#476 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 821 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 10 listopad 2014 - 22:34

Koledzy jak płacę krus 14 lat i mam wykształcenie rolnicze, technikum mechaniczno-ronicze oraz 4,5 ha to łapię się na tą zapomogę ? .W czerwcu rodzice mi przekazują 30 ha i przechodzą na emeryturę  krus .

Edytowany przez RafaKdziela, 10 listopad 2014 - 22:35.

I love salsa

#477 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 816 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 08:25

W tej chwili to chyba jeszcze wszystko pisane patykiem na wodzie

#478 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 821 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 12 listopad 2014 - 19:55

Koleżanki i koledzy na dzień dzisiejszy nic nie wiadomo na temat restrukturyzacji małych gospodarstw .A jak ktoś pisze inaczej to są zwykłe spekulacje .Ta informacja jest z dzisiaj .Dodatkowo nasz kochana ciocia Unia ma czas do końca miesiąca  listopada na zatwierdzenie budżetu PROWU na lata 2014-2020.Na stronach Ministerstwa Rolnictwa też jest cicho w tym temacie .Tak więc trzeba czekać i mieć dobrą nadzieję ,że w Nowym Roku coś się ruszy :)

I love salsa

#479 Share Karollll

Karollll

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 20:43

http://www.farmer.pl/fakty/polska/m-sawicki-w-nowej-perspektywie-unijnej-stawiamy-na-poprawe-sytuacji-gospodarstw-rodzinnych,53794.html

- Nowa perspektywa stawia na wzmocnienie gospodarstw rodzinnych w ramach dwóch dużych projektów. Jeden z nich dotyczy gospodarstw, których produkcja nie przekracza 10 tys. euro. Dla tych mniejszych, słabszych ekonomicznie przewidziana jest premia w wysokości 60 tys. zł bez udziału środków własnych - mówi Sawicki.

te małe gospodarstwa tz do iluś ha ? czy chodzi do 10 tys/euro

Edytowany przez Karollll, 12 listopad 2014 - 20:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 821 postów

Napisany 12 listopad 2014 - 21:26

Kolego

Karollll wszystko ładnie ,ale to co pisze w tym artykule ,to mówiąc krótko jest kłamstwo .Mamy już połowę listopada za 2 dni ,a nawet budżet nowego Prowu nie został zatwierdzony ,więc o czym tu mówimy ,a po za tym gdzie są przepisy wykonawcze do tego programu .Ja odpowiem nie tylko Tobie ,ale wszystkim zainteresowanym ''w lesie ''

I love salsa