Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2299 odpowiedzi na ten temat

#261 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 04 luty 2014 - 10:12

Ja widzę inny problem. Jak pracujesz na etacie i masz ponad jeden ha ziemi, to żadnego wsparcia nie dostaniesz. Ale jak cię zwolnią, to dodatkowo musisz płacić obligatoryjnie KRUS i nie dostaniesz należnego zasiłku dla bezrobotnych, bo przecież masz ziemię. Dlatego jestem za likwidacją KRUS i przeniesieniem wszystkich do jednego systemu ubezpieczeniowego. Dodatkowo, konieczne jest określenie, co to znaczy "prowadzenie działalności rolniczej", bo dla KRUS to oznacza posiadanie ziemi. A jeśli ktoś posiada 100ha ziemi i ich nie uprawia, to też prowadzi "działalność rolniczą" ??? To prawo jest ustalane pod nierobów z wiejskiej, a nie dla ludzi.

hehe jak się nie obrócisz to du..pa zawsze w tyle:)
jak to pięknie jest mieć dwa systemy ubezpieczeniowe... cud miód i orzeszki... oto Polska właśnie!:)
śmiać mi się chce jak na to wszystko patrzę i zastanawiam się gdzie my żyjemy...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 01:47
  •  

#262 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 04 luty 2014 - 10:36

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] DoradcaKT masz rację, to są warunki nie do spełnienia przez większość potencjalnych zainteresowanych, czyli tych którzy z założenia powinni adresatami programu. Założenia szumnie mówią, że to dla małych od 2tys euro, czyli rzeczywiście dla małych tylko czy oni tam na wiejskiej nie widzą, że takie gospodarstwo Choćby nie wiem co robiło, za tę kasę nie spełni jednego podstawowego a koniecznego warunku, tj zwiększenia wartości do min 15tysE? Moim zdaniem to jest program dla gospodarstw o wartości ekonomicznej 10 - 15 tyś E - tylko oni bez jakiegoś specjalnego wysiłku i kombinowania załapią się i spełnią wymogi i bez kombinowania zrealizują tez biznesplan zakładający wzrost tej wartości do wymaganego minimum, to oni też przy takim gospodarstwie myślę, że przeważnie sa tylko na krusie.
Ale jak to ładni brzmi kiedy minister publicznie ogłasza (np w Kraśniku kilka dni temu)jak to oni dbają o małe rodzinne gospod. i jak takie gospodarstwa są potrzebne.
Ważne jest żeby dużo mówić że się robi, wtedy wszyscy myślą, że się robi.

Edit: dodam jeszcze że słusznie DoradcaKT zauważył że te środki wydane na maszyny nic nam nie dadzą, bo nie zwiększą SO, ale w takim razie na co je wydać? Na ziemię? Gdzie ją znaleźć? Ile za te 60 tys kupicie ziemi? Napewno nie tyle żeby gospodarstwo o SO 2 - 3 tyś E przobraziło się w 15tyE.

Edytowany przez zibi80, 04 luty 2014 - 10:41.

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

#263 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 04 luty 2014 - 10:36

w pełni się z Tobą zgadzam!!!
gdzieś w innym temacie napisałem po tym jak został mocno skrytykowany kolega który napisał że uprawia ziemię i pracuje zawodowo:

-a ja dla odmiany muszę przyznać że popieram kolegę...
Ten przypadek najdobitniej pokazuje jakim GÓ..NEM jest ten cały projekt dofinansowań...
ile ma dziur i niedopracowań...
popieram również to że z niewielkiego areału nie da się kokosów wyciągnąć... trzeba jakoś sobie radzić a skoro jest możliwość pracować na etacie i dodatkowo uprawiać ziemię która może przynosić jakieś zyski to trzeba tak robić..
Mam wrażenie że słowa krytyki wypowiadają tylko osoby mające 100ha+...
tak jak kolega napisał jesteście cwani bo wam się udało... udało kupić ziemię za niewielkie pieniądze i odpowiednio rozwinąć. Wtedy z takiego gospodarstwa można żyć.. ale niech ktoś spróbuje wyżywić siebie i rodzinę z 10-20ha... gdzie nie ma możliwości na rozwój obszaru ziemskiego bo cena 60tys za ha nigdy się nie zwróci.
i co ma taki rolnik zrobić? sprzedać? ale np nie chce sprzedawać! i co wtedy? kto mu zabroni uprawiać i pracować na etacie?!
Ludzie przecież taki mamy ułomny kraj!!!
gdzie ludzie wyjeżdżają za pracą bo zarobki w kraju są niegodziwe!
gdzie średnia pensja jest ok 3600zł brutto ale osobiście 8/10 osób takich zarobków na oczy nie widziało!
gdzie rządzi cwaniactwo, wyzysk i obłuda.. pierd..lenie w tv jaką to zieloną wyspą jesteśmy a de facto 1/3 kraju żyje na granicy ubóstwa!
kraj w którym praca jest tak opodatkowana że pracodawcom nie opłaca się ludzi zatrudniać, przez co rośnie szara strefa-ludzie pracują na umowach śmieciowych i są "śmieciami" w oczach banków, zakupów na raty, oraz reszty podmiotów urzędowych i państwowych...
wracając do tematu przecież gdyby kolega miał godny zarobek na gospodarstwie to o żadnym etacie w życiu by nie myślał!
i odwrotnie-gdyby na etacie 6tysi na rękę dostawał to na śmierdząca i brudną robotę w rolnictwie by wcale nie spojrzał!
o co wam tak naprawdę chodzi?
o to że ktoś próbuje sobie jakoś radzić???!
na pytanie "panie premierze-jak żyć" jest to po części właśnie odpowiedź - kombinować bo inaczej się nie dorobisz!!!-

i zdania nie zmieniam!!!
akurat pracę mam trochę lepszą niż 1200zł/m-c
ale z drugiej strony nie mam 5ha żebym mógł się ot tak pozbyć albo wydzierżawić...
wolę sam sobie na tym pracować-kto mi zabroni?! a czy przez to nie jestem rolnikiem?!-bzdura!
dotyczą mnie takie same problemy jeśli chodzi o drożyznę ŚOR , tanich skupów płodów rolnych, czy problemów urzędowych, że o kapryśnej pogodzie nie wspomnę...
i co?? nie można traktować mnie jako rolnika? przecież tak samo przewracam ziemię jak inni, tyle tylko że dodatkowo zajmuję się czymś innym...
tak jak kolega napisał- "Wspierane są głównie gospodarstwa duże, programy układane są z taką tendencją do ograniczania rozdrobnienia (zresztą widzę, że "duzi' ostatnio też jadą po "malych" że oni to nie mają przyszłości i najlepiej jakby dali sobie spokój z gospodarowaniem) tylko co ma zrobic taki małorolny?"
no właśnie co? jak tak dalej pójdzie to czy będą te programy, czy nie i tak to wszystko prędzej czy później pier..dolnie, bo wiecznie pod kreską jechać się nie da.

Podpisuje się pod tym co napisał kolega.To że mamy dodatkową pracę to nie znaczy że jesteśmy gorszymi rolnikami i mamy takie same prawa.(może inaczej: powinniśmy mieć)Też chciałbym wymienić kilka maszyn na nowsze a przez to ułatwić sobie pracę a taki przepis nas eliminuje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 04 luty 2014 - 10:37

No widzisz jest to napisane
Dzięki Zabi80 . ;)

O widzisz, a jednak jest i bardzo dobrze. Kolejna aspekt który jest dobrze dopracowany i uniemożliwia wyłudzanie pieniędzy. I to się chwali.

Większość młodych rolników to są rolnicy na papierku bo ojciec jak prowadził gospodarstwo tak dalej prowadzi tylko odpisał synowi te kilka ha aby mogli dostać dotację MR. Więc jeśli nie byłoby tego zapisu co kolega @zibi zacytował taki młody rolnik na papierku bez wahania obniżył by wartość swojego gospodarstwa z papierka do pożądanej wielkości by móc wyłudzić modernizację małych gospodarstw.

Powinni pomyśleć jak odciąć jeszcze inną ścieżkę, mianowicie ścieżkę np drugiego syna czy córki który nie korzystał z żadnych dotacji, bo zaraz się okaże że pod jednym adresem są po trzy gospodarstwa. Powinno być tak że pod jednym adresem tylko jedno gospodarstwo. Albo ojciec wszystko przepisuje na dziecko albo wcale.

Edytowany przez damianzbr, 04 luty 2014 - 10:38.

#265 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 04 luty 2014 - 11:56

DoradcaKT masz rację, to są warunki nie do spełnienia przez większość potencjalnych zainteresowanych, czyli tych którzy z założenia powinni adresatami programu. Założenia szumnie mówią, że to dla małych od 2tys euro, czyli rzeczywiście dla małych tylko czy oni tam na wiejskiej nie widzą, że takie gospodarstwo Choćby nie wiem co robiło, za tę kasę nie spełni jednego podstawowego a koniecznego warunku, tj zwiększenia wartości do min 15tysE? Moim zdaniem to jest program dla gospodarstw o wartości ekonomicznej 10 - 15 tyś E - tylko oni bez jakiegoś specjalnego wysiłku i kombinowania załapią się i spełnią wymogi i bez kombinowania zrealizują tez biznesplan zakładający wzrost tej wartości do wymaganego minimum, to oni też przy takim gospodarstwie myślę, że przeważnie sa tylko na krusie.
Ale jak to ładni brzmi kiedy minister publicznie ogłasza (np w Kraśniku kilka dni temu)jak to oni dbają o małe rodzinne gospod. i jak takie gospodarstwa są potrzebne.
Ważne jest żeby dużo mówić że się robi, wtedy wszyscy myślą, że się robi.

Edit: dodam jeszcze że słusznie DoradcaKT zauważył że te środki wydane na maszyny nic nam nie dadzą, bo nie zwiększą SO, ale w takim razie na co je wydać? Na ziemię? Gdzie ją znaleźć? Ile za te 60 tys kupicie ziemi? Napewno nie tyle żeby gospodarstwo o SO 2 - 3 tyś E przobraziło się w 15tyE.

Takie zapisy były w pierwszej wersji projektu. W najnowszej wersji są takie zapisy:posiada gospodarstwo rolne o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 15 tys. euro oraz przedłoży biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa (...) Biznesplan powinien przedstawiać zadania, w wyniku realizacji których nastąpi wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa.
Nie ma już zapisu o konieczności osiągnięcia wielkości 15 tys EUR!!!
Proponuję przeczytać ten projekt a dopiero później lamentować!

#266 Share DoradcaKT

DoradcaKT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 04 luty 2014 - 11:59

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] No wlaśnie, proponuję przeczytać ten projekt.....

strona 131

"W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej
gospodarstwa do poziomu co najmniej 15 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co
najmniej 20% wartości wyjściowej. Osiągnięta w wyniku realizacji biznesplanu wielkość
ekonomiczna gospodarstwa nie może ulec zmniejszeniu do upływu 5 lat od dnia wypłaty II
raty premii."

#267 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 04 luty 2014 - 12:08

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] lukejro, jeżeli to była aluzja do mnie to ja od przeczytania projektu zacząłem, nie podejmowałbym dyskusji a już na pewno krytyki gdybym nie znał treści, ale z tego co piszesz wynika, że to Ty przeczytałeś o kilka akapitów za mało. ;) Sporo ciekawych rzeczy pisze poniżej rozdziału zatytułowanego: 6.7.3 Poddziałanie: Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw (Restrukturyzacja małych gospodarstw)
Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

#268 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 04 luty 2014 - 12:13

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Przykładowo jeśli ktoś ma 10 tyś euro to musi podnieść o polowe odroty gospodarstwa w tym przeliczniku. A te 48 tyś tej pewni w pierwszej wypłacie może okazać się za małe tak jak ktoś zaznaczył ze kupno maszyn nie wystarczy .. Lepiej się dwa razy zastanowić nad tym czy warto
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#269 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 04 luty 2014 - 12:15

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Zwracam honor. Tego nie doczytałem. Jednym słowem powodzenia w realizacji tego programu. Czyli tak naprawdę jest to program dla gospodarstw o wielkości 12-15 tys EUR bo trudno sobie wyobrazić inwestycję do tych 60tys zł która pozwoli rzeczywiście osiągnąć i utrzymać te 15tys EUR(i wzrostu min 20%) przez okres co najmniej 5lat po wypełnieniu biznesplanu...

#270 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 luty 2014 - 12:17

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] zlikwidowac te wszystkie programy, za te pieniadze podniesc dopłaty jpo i onw i po problemie, przymajmniej wszyscy dostana, a tak dostanie tylko kilka procent rolników,
te programy to jedna wielka sciema, marnotrastwo pieniedzy i zamieszanie

Edytowany przez ventador, 04 luty 2014 - 12:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share DoradcaKT

DoradcaKT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 04 luty 2014 - 12:24

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Pewnie jak ktoś sobie przebuduje oborę albo rozbuduje i dokupi parę krów czy macior to dobije do tej wielkości.

Jak ktoś ma produkcję owoców czy warzyw to może sobie jakąś małą chłodnię zrobić czy przerobić z garażu, do tego dokupić trochę ziemi (z max 30% wnioskowanej kwoty czyli przy 60tys- 18tys może być na zakup ziemi) i też osiągnie wzrost- bo moim zdaniem powstanie chłodni zwiększy SO ponieważ rolnik będzie mógł sobie przechować produkty i czekać na lepsze ceny, ale jak to będzie to zobaczymy jak powstaną odpowiednie ustawy.

Osoby które uprawiają zboża itp raczej się nie załapią.

#272 Share tech132

tech132

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 04 luty 2014 - 12:25

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Czyli najlepiej wziąść na zakup ziemi lub zakup zwierzat .Jak będą wypłacać raty ,czy przez bank czy czy kasa do ręki?

#273 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 590 postów

Napisany 04 luty 2014 - 12:32

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Z drugiej strony nie ma się co dziwić skoro środki na PROW w 2013 wynosiły 1851 mln EUR a w 2015 mają spaść do 1567 mln EUR (wg biuletynu informacyjnego MRiRW i ARiMR) a do tego mają część tych środków przesunąć na obszarówkę dlatego muszą być "zaporowe" warunki ubiegania się o te pieniądze! Politykom zawsze łatwiej powiedzieć, że pieniądze były ale ich nie wykorzystano niż, że zabrakło pieniędzy dla wszystkich chętnych....

#274 Share 33012345

33012345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 04 luty 2014 - 13:18

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] mam zamiar składać wniosek o dofinansowanie wartość gospodarstwa waha sie między 2-3 tyś euro mam zamiar z tych środków zakupić około 15 cieląt i przerobić oborę a jak coś zostanie to jakieś maszyny mógłby mi ktoś napisać jest cos w tym planie złego bo z moich wyliczeń 15 tyś euro to ja osiągnę i to dość szybko jeśli sie mylę to proszę o poprawke

#275 Share tech132

tech132

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 04 luty 2014 - 14:05

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Na cielaki i modernizacje obory to może wystarczy ,ale na zakup maszyn to chyba nie.Co zamierzasz modernizować w tej oborze?

Edytowany przez Matey, 04 luty 2014 - 18:16.

#276 Share Maroslaw0770

Maroslaw0770

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 04 luty 2014 - 15:08

zlikwidowac te wszystkie programy, za te pieniadze podniesc dopłaty jpo i onw i po problemie, przymajmniej wszyscy dostana, a tak dostanie tylko kilka procent rolników,
te programy to jedna wielka sciema, marnotrastwo pieniedzy i zamieszanie

Najlepiej rozdać nierobom którzy rolnikami są tylko na papierku, a na pole wcale nie zaglądają... Jakiekolwiek pieniądze z uni powinni dostawać prawdziwi rolnicy, a nie posiadacze ziemi...

#277 Share 33012345

33012345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 04 luty 2014 - 15:27

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] w oborze nie ma zbyt dużo roboty wystarczy wstawić drzwi aby można wjechać ciągnikiem z turem i paśnik też trzeba przerobić a z maszyn to właśnie tura do c330 i opryskiwacz bo resztę najpotrzebniejszych maszyn już mam

#278 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 04 luty 2014 - 15:55

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] popieram pieniądze należą się rolnikom a nie tym co maja ziemie .. 100% racji ..
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#279 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 luty 2014 - 16:04

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] pieniadze naleza sie tym co maja ziemie jak i rolnikom, ale teraz to jest tak ze ci co maja ziemie maja wieksze dopłaty niz ci co sa rolnikami i to jest patologia, patologia jest równiez nierówna konkurencja wsród rodzimych rolników w postaci ze jeden dostaje upust na maszyny 50% (prow czy inne chore programy) a 1000 innych nie dostanie, bo nie spełnia warunków albo dla nich zabraknie kasy

Edytowany przez ventador, 04 luty 2014 - 16:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share Maroslaw0770

Maroslaw0770

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 04 luty 2014 - 16:19

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Zgadzam się z tym że kasa powinna być również dla mniejszych, ale dla tych którzy chcą naprawdę rozwijać gospodarstwo, a nie skorzystać z łatwej kasy, a po upływie czasu sprzedać to co się kupiło żeby kasa sie zwróciła... No ale niestety, sprawiedliwie nigdy nie będzie bo nikt tego nie ogarnie.......