Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2299 odpowiedzi na ten temat

#2101 Share piotrek111111111

piotrek111111111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja komputery sport

Napisany 12 styczeń 2016 - 17:17

Witam od tego roku zostało wprowadzony zakaz sprzedaży polskich gruntów rolnych można tylko dzierżawić pole więc czy w programie RMG można będzie dzierżawić grunty państwowe za pieniądze z dotacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 03:55
  •  

#2102 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 17:39

bieżcie te ochłapy i sie cieszcie :D , potem bedziecie oddawc z odsedkami, a jak nie to i tak budynek który normalnie pobudujecie za 50 tys przez te durne wymogi RMG bedzie kosztował 100 tys  :D

Rozmawiałem ostatnio z pracownikiem odr- u i weszliśmy właśnie na ten temat. Pracownik monitorował budowę dwóch identycznych obór w tamtym okresie. Jedną ze środków unijnych a druga facet po prostu wziął kredyt. Jak mówił okazało się, że ta budowana ze środków prywatnych wyszła prawie o połowę taniej niż za pieniądze unijne i nie było tyle nerwów żeby wszystko było dobrze. 

#2103 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 17:44

Witam od tego roku zostało wprowadzony zakaz sprzedaży polskich gruntów rolnych można tylko dzierżawić pole więc czy w programie RMG można będzie dzierżawić grunty państwowe za pieniądze z dotacji.

Nie ma żadnego "zakazu sprzedaży polskich gruntów rolnych" - zawieszono sprzedaż gruntów rolnych z zasobów ANR a preferowane jest zagospodarowanie w formie dzierżawy. Możesz kupić grunty rolne od osoby prywatnej, o ile zdążysz przed tym dziwnym stworem jakim jest "Ustawa o ustroju rolnym" bo wtedy to już nie będzie takie proste...

Nie sądzę aby udało się wciągnąć czynsz dzierżawny pod ten program - nie jest to żadna inwestycja a koszt bieżący

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2104 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 20:06

Sprawa programu RMG rostrzygnie się do 2 tygodni już będzie wiadomo czy w tym roku będzie czyli 2016, czy zostanie przeniesiony na rok 2017.

#2105 Share dotacja_info

dotacja_info

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 20:18

Młody rolnik i MGR obszar D ma być w marcu i być może jeszcze na koniec marca lub w kwietniu MGR w obszarze A,B i C.

-----------------------------   

dotacja@dotacja.info               

dotacja.info

#2106 Share tech132

tech132

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 20:30

Co to za obszary A B i C ,podaj jakie to województwa.

#2107 Share aletes

aletes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna.

Napisany 14 styczeń 2016 - 07:58

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Kochani nikt wam tego nie powie ale to nie chodzi o restrukturyzację tylko o likwidację małych gospodarstw...przekonacie się że za te marne 60 tys. wiele nie zrobicie aby wywiązać się ze zobowiązań, wkońcu nic wam więcej nie pozostanie tylko sprzedać ziemie...żal...czy nie lepiej prowadzić gospodarstwo za swoje? Kupić jakiś uzywany sprzęt i nie popadać z deszczu pod rynne? Pozdr.

#2108 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Części samochodowe.

Napisany 14 styczeń 2016 - 12:17

To koleżanka jeszcze nie zauważyła że małe gospodarstwa (1-10ha) i tak padną śmiercią naturalną? Jeśli ktoś będzie miał pomysł to weżmię tą kasę i wywiąże się ze zobowiązań bez problemu. Każdy na początku powinien wiedzieć czy da radę sprostać wymaganiom Jeśli nie da to nie pchać się w to.

#2109 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 20:22

Małe gospodarstwo wcale nie oznacza nędzy że ma  paść ? 1 - 10 ha...

#2110 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 00:07

Nie chodzi mi o to że zbankrutować. Jeszcze jakieś 10 lat temu u mnie na wiosce na 70 domów praktycznie każdy obrabiał ziemię, ile miał. Na dzień dzisiejszy zostało maks 10gospodarzy, reszta oddała w dzierżawę albo sprzedała. Oczywiście kto chce gospodarzyć to będzie to robił i na tych 10ha czy mniej. Ja np obrabiam właśnie tyle i generuję zysk :) Trochę rzepaku, zboża, truskawki i trochę malin. A teraz mam chęć na RMG tylko są pewne obawy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2111 Share tomek15h

tomek15h

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,
    motoryzacja ,
    mechanika,
    budowa maszyn

Napisany 15 styczeń 2016 - 14:05

Bez obawy gospodarstwa 1-10 h były są i będą- oczywiście jeśli tylko ktoś będzie chciał się tym zajmować-dobry gospodarz będzie miał zyski na 1h i na 150h . Wszystko zależy od profilu produkcji,punktu widzenia i podejścia do sprawy.Bo kto mi zabroni gospodarować mi na moich własnych 7 czy też 4  hektarach...? Mogę takie gospodarstwo traktować jako dodatkowe źródło dochodu lub hobby,czy tez źródło żywności znanego mi pochodzenia.A o likwidacji takich małych gospodarstw mówią tylko ci "wielcy" ,którym marzy się przejąć te mniejsze gospodarstwa . Moim zdaniem gospodarstwa wielkoobszarowe ponoszą większe ryzyko w sensie upadłości niż te małe .Milionowe kredyty na zakup ziemi sprzętu czy tez na sprostanie wymogów UE mogą okazać się zgubne,wystarczy klęska urodzaju lub nieurodzaju,świński dołek oraz tym podobne i komornik już puka do drzwi po zaległe raty, a jak nie ma kasy to zajmuje dobytek. Znam takich co mienili się wielkimi a teraz przed małym kładą uszy po sobie bo przyszło im w obdartych portkach chodzić i patrzeć jak mały rolnik zgrabnie ogarnia swój interesik.To co napisałem nie musi się podobać wszystkim, jest to moje zdanie -opinia małej jednostki społecznej.Pozdrawiam

#2112 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 14:45

Masz racje można się przejechać na "darmowej" kasie. We wiosce obok mojej był przypadek że rolnik wziął dofinansowanie na obore później okazało się że porobił za małe stanowiska dla krów i kazali kasę zwracać. Teraz tirem jeździ i pewnie spłaca-tego nie wiem.

Nikt nikomu nie zabroni gospadarowac na 1ha czy 10ha tylko mało kto z młodych w ogóle chce gospodarować i w ten sposób małe gosp znikają i z czasem znikną.

#2113 Share zdruj77

zdruj77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 19:10

to w końcu 10ha to dużo czy mało jak średnia krajowa to 10 z czymś, samo mówi za siebie że to średnie gospodarstwo....

#2114 Share aletes

aletes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 20:14

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] W zach- pom.średnie to 30 ha- u nas są inne realia.Jak się ma ok.10 ha to lepiej nie traktować tego jako żródła dochodu- trzeba gdzieś pracować zwłaszcza jak ktoś ma jeszcze rodzine.Co można za te 60 koła? Co ha ziemi dokupisz i spęłnisz wymogi -nierealne, chyba że chcecie bawić się w warzywa lub owoce to może może...ale to by trzeba było bardzo dokładnie przeanalizować!

Edytowany przez aletes, 16 styczeń 2016 - 20:16.

#2115 Share damianos95

damianos95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 374 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 22:00

Kolezanko a ty masz jakis interes odradzajac branie tych 60 koła ? chyba kazdy ma swoj rozum i umie liczyc a takze czytac program i warunki wiec nie rozumiem po co to uswiadamianie jakby wszyscy byli jacys tepi albo nie wiem. Jesli sie ktos napali i utopi to bedzie on oddawał a nie my. Po 2 uwierz ze z 10ha mozna utrzymac 3 osobowa rodzine gdzie maz zajmuje sie gospodarstwem a zona nigdzie nie pracuje wiec kolezanko nie mow o jakis innych realiach bo sie wszytko da a jak sie komus robic nie chce to nawet z 50ha sie nie utrzyma.

Kazdy ma wybor jak nie chce pracowac na 10ha niech idzie za 1360 zobaczymy co lepsze :D

#2116 Share xyz88

xyz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 22:36

Ja wolę zająć się z głową 10ha :) i jak dobrze wyjdzie to w skali roku około 2 tyś na mieś zostanie a lepiej niż 1360 :mellow: a zawsze jak jest czas można coś dorobić.

A co do średniego gospodarstwa 10ha to sprawdźcie sobie ile jest gosp 1ha które zaniżają średnią trzymanych na podwójny KRUS.

#2117 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 10:16

Gospodarstwo 5 hektarowe tylko z głową zarządzane lepiej jest dochodowe niż te 50 hektary na przenicy...

#2118 Share grzesiek88

grzesiek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko dookoła tego tematu:)

Napisany 17 styczeń 2016 - 10:22

Damianos95 dobrze pisze, jak ktoś chce robić to na 10ha się utrzyma, grunt to z głową podejśc do tematu i nie wszystko naraz bo można popłynąc.

#2119 Share aletes

aletes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 10:56

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Widzę, że nic sobie nie robicie z życzliwych wypowiedzi...wszędzie widzicie podstęp...powodzenia!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2120 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 17 styczeń 2016 - 11:02

Podstep to jest w rozporządzeniu któe mówi +20%GVA, i jesli teraz masz już na styk bydła do wykarmienia ze swoich 10ha, i teraz zwiekszmy to o 20% bo tak jest w malych i ciekawi mnie jak to przetrzymacie?

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.