Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2299 odpowiedzi na ten temat

#2061 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 28 listopad 2015 - 09:34

A mam takie pytanie zbieram od brata hektar pola ,który mam też wpisany na dopłaty ale nie mam żadnej umowy na to pole i tu moje pytanie czy będzie ono liczyło się do mojego gospodarstwa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 23:07
  •  

#2062 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 28 listopad 2015 - 20:48

Jak teraz skorzystał bym z RMG to w następnym roku mógłbym składać na ModernizacjęGR?

podbijam, ciekawe czy mozna kase z RMG przeznaczyc na wklad w modernizacje?

#2063 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 listopad 2015 - 22:15

czy mozna te pieniadze przeznaczyc na załozenie stada bydła opasowego typowo miesnego ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2064 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 13:17

W myśl ustawy o klasyfikacji środków trwałych ziemia jest środkiem trwałym więc wydaje się, że w ramach RMG będzie można ją zakupić. 

#2065 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 grudzień 2015 - 14:38

ostatnio obiło mi sie o uszy ze po nowym roku maja byc jakies ułatwienia w uzyskaniu dofinansowania  RMG, 

czy to prawda ?

Edytowany przez odwajler, 01 grudzień 2015 - 14:39.

#2066 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 14:58

Nowy Minister mówił coś o zmianach w PROW 2014-2020. Ale nic konkretnego o poszczególnych poddziałaniach.

#2067 Share Arek39

Arek39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 18:38

Jeżeli jestem na rencie chorobowej z KRUS to mogę starać się o wsparcie w ramach RMG? Proszę o odpowiedź.

#2068 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5488 postów

Napisany 05 grudzień 2015 - 15:01

Nie jestem ekspertem w zakresie ubezpieczeń. Pytanie więc jak to wygląda w kwestii renty chorobowej. Jest wtedy ubezpieczenie jako rolnik?

#2069 Share paszeko

paszeko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 grudzień 2015 - 15:01

Mam pytanie czy dobrze zrozumiałem treść rozporządzenia. Czy do liczenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa brane są pod uwagę również grunty nie będące moją własnoścą ale na które biorę dopłaty?

#2070 Share Arek39

Arek39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 09 grudzień 2015 - 19:26

Tak jest ubezpieczony jako rolnik.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2071 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 11:55

@paszeko jeśli masz na nie umowę dzierżawy ze skarbu państwa, notarialną lub z datą pewną na okres co najmniej 7 lat, lub użytkowanie wieczyste

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

#2072 Share paszeko

paszeko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 22:26

Jest tam jeszcze podpunkt e): (Przy ustalaniu wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa bierze się pod uwagę użytki rolne) "do których temu rolnikowi przyznano jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego,..." Czy tu nie chodzi właśnie o użytki na które nie mam żadnych papierów, ale uprawiam je i biorę na nie dopłaty?

#2073 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 11 grudzień 2015 - 23:03

Ten zapis to już chyba pozostanie do swobodnej interpretacji pracownika agencji przy przyjmowaniu/weryfikacji wniosku... Nie wydaje mi się jednak aby takie grunty były uwzględniane do wielkości ekonomicznej (w poprzednim PROW wszystkie grunty do wielkości ekonomicznej musiały mieć "uregulowany stan prawny").

Nie widzę też sensu dopisywania takich gruntów we wniosku na stan początkowy - zauważ, że ten podpunkt jest tylko przy wyliczaniu wyjściowej wielkości ekonomicznej (która nie musi być jakaś oszałamiająca), dla wielkości docelowej nie ma takiego zapisu... Radziłbym więc, nie brać takich gruntów do wyjściowego SO, ale na docelowy można już wpisać a w przeciągu 3 lat uregulować stan prawny tych gruntów - może to być korzystne zwłaszcza jeśli SO wyjściowe jest bliskie tym 10 tys. euro

Będąc przy dzierżawach to nie mogę ogarnąć sensowności zapisu odnośnie dzierżaw z zasobów ANR - będą uwzględniane jeśli są zawarte na okres 7 lat od dnia złożenia wniosku o pomoc.

A haczyk jest następujący: od czerwca 2014 roku ANR zawiera/przedłuża umowy dzierżawy na okres maksymalnie 3 lat, miesiąc temu wziąłem parę ha w dzierżawę od ANR i umowa nadal tylko na 3 lata, jak więc wnioskodawca ma spełnić takie warunki??? 

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

#2074 Share przemek0909

przemek0909

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 19:13

A do jakiego wieku można się starać o dofinansowanie

?

#2075 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 13 grudzień 2015 - 21:10

widzicie koledzy, jak się doczyta to jest jak z tym nowym młodym rolnikiem, jeśli obecna władza się tym nie zajmie zamiast czym innym, to będą to pieniądze wirtualne, i niejeden się natnie

#2076 Share wildagro12

wildagro12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 13:27

Jeżeli moja matka wziełaby to dofinansowanie RMG (ma oddzielne gospodarstwo) to mogłaby np. po roku przejść na wcześniejszą emeryturę, a mi przekazać ziemię wraz z zobowiązaniami?

#2077 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 16:11

Wydaje mi się, że takie manewry mogą okazać się bardzo niekorzystne. Rozporządzenie przewiduje przeniesienie zobowiązań na spadkobiercę jedynie w przypadku śmierci beneficjenta (§ 25) ponadto w § 18 pkt. 1 jest jasno określone, że beneficjent zobowiązuje się do prowadzenia gospodarstwa przez 5 lat a za niedotrzymanie tego zobowiązania przewidywany jest zwrot 100% pierwszej raty pomocy (§ 20 pkt. 6 ppkt. 1) zapewne nie obejdzie się bez odsetek...

We wstępnych założeniach PROW 2015-2020 były informacje, że przez cały okres realizacji biznesplanu gospodarstwo rolne powinno być jedynym źródłem dochodu beneficjenta. W rozporządzeniu natomiast znalazłem jedynie informacje, że ubiegając się o dofinansowanie musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników przez okres co najmniej 24 miesięcy licząc do dnia złożenia wniosku a w obowiązkach beneficjenta o ubezpieczeniu nie ma już żadnej wzmianki.

Czy dobrze rozumiem, że składając wniosek trzeba być ubezpieczonym w KRUS a dalej to już jak wyjdzie? No i jeszcze jak to ma się do np. prowadzenia działalności pozarolniczej na KRUS-ie?

#2078 Share Mariusz_5

Mariusz_5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 20:30

Właśnie jak to jest jak w chwili składania wniosku będę w krusie i się załapie to będe mógł przejść potem na zus ?

#2079 Share piotrek111111111

piotrek111111111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja komputery sport

Napisany 27 grudzień 2015 - 14:47

Niestety musisz być w KRUS przez cały okres premii, czyli 5 lat, bo inaczej będzie to niewywiązywanie się z obowiązków, które się podjęło i grozi za to kara utraty iluś tam procent pieniędzy z dotacji, tak samo jest z przepisywaniem gospodarstwa na inną osobę. I musisz być jeszcze w KRUS nieprzerwanie 24 miesiące, by starać się o dotacje.

Edytowany przez piotrek111111111, 27 grudzień 2015 - 14:50.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2080 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 27 grudzień 2015 - 15:58

Kolego a gdzie znalazłeś takie informacje?? W rozporządzeniu jest tylko wymóg 24 miesięcy ubezpieczenia w KRUS aby można było się ubiegać o dotację. Przy obowiązkach beneficjenta (§ 18), ubieganiu się o 2 ratę pomocy (§ 19-20) ani przy rozliczeniu końcowym (§ 21-22) nie ma żadnej wzmianki o KRUS, chyba że nie doczytałem się - jeśli tak to popraw mnie proszę i wskaż gdzie w rozporządzeniu jest zapis o obowiązku podlegania ubezpieczeniu w KRUS przez cały okres realizacji działania.