Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2299 odpowiedzi na ten temat

#181 Share antek84

antek84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 01 luty 2014 - 10:40

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Bardzo mnie ta cała "sprawa" interesuje. Mam 6 ha ziemi, w tym 4 ha truskawek. Dotychczas nie korzystałem z programów unijnych. Chciałbym postawić budynek gospodarczy z małą komorą do schładzania truskawek. oprócz tego pracuję poza gospodarstwem i jestem na Zusie. nie ukrywam , że chciałbym skorzystać z tego programu....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 17:45
  •  

#182 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 01 luty 2014 - 10:59

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Aby skorzystać z dofinansowania musisz być ubezpieczony w krus, przelicz jak chcesz uprawiać ziemie to moze sie opłaci albo zatrudnij się na śmieciówce, pracować będziesz a krus będziesz sobie opłacał inaczej chyba się nie da

#183 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 01 luty 2014 - 12:49

z tego co wyczytałem w projekcie, decydująca jest nie powierzchnia, a wielkość ekonomiczna, która ma być mniejsza niż 15 tyś E. Do twojej wiadomości 15 tyś Euro to jakieś 30 ha pszenicy, albo 1,5 ha borówki.
Naprawdę małe gospodarstwa o których pewnie myślisz w kontekście powierzchni będą miały bardzo trudne zadanie dobić do 15 tyś Euro opierając się tylko na produkcji roślinnej, więc sam widzisz, że taka pomoc trafi do gospodarstw, które wcale nie są takie małe powierzchniowo.

Mi się też tak wydaje. Nigdzie nie znalazłem wzmianki o kryteriach powierzchni małego gospodarstwa, tylko limit SO. Na SAMEJ produkcji roślinnej poniżej 15000 euro mogą być też gospodarstwa 20 hektarowe.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 luty 2014 - 17:27

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Założenia projektu PROW 2014-2020 w części dotyczącej restrukturyzacja małych gospodarstw są niesprawiedliwe. Kryteria dostępu do programu są tak skonstruowane że niejako karzą właścicieli małych gospodarstw którzy chcąc je rozwijać już skorzystali z programów PROW 2007-2013 lub chcą skorzystać z Premii dla młodych rolników z PROW 2013-2020.Jeśli pomysłodawcy Projektu chcieli w ten sposób premiować beneficjentów którzy dotychczas nie korzystali z dobrodziejstw PROW dlaczego pomysły te nie dotyczą wszystkich programów PROW 2013-2020 ( a w szczególności Modernizacji gospodarstw rolnych ?) ,a tylko Restrukturyzacji małych gospodarstw? Wydaje się że jedynym sensownym ograniczeniem byłoby to dla gospodarstw, które już całkowicie wykorzystały limit pomocy przewidziany w PROW 2007-2013.
Również założenia Projektu PROW dotyczące konieczności ubezpieczenia w KRUS właścicieli małych gospodarstw są błędne gdyż małe gospodarstwa nie generują takiego dochodu aby w chwili składania wniosku być jedynym źródłem utrzymania ich właścicieli.
Niestety kryteria dostępu przyjęte przyjęte w Projekcie spowodują że pomoc trafi do wąskiej grupy beneficjentów którzy ,,przypadkiem" spełnią ww wymogi.

#185 Share Luk24

Luk24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 01 luty 2014 - 18:48

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Witam.
Wytłumaczcie mi co to oznacza prowadzić rachunkowość w modernizajci malych gospodarstw, czy znaczy że będę musiał odprowadzać podatek do urzedu skarbowego czy tylko prowadzić po to by wykazać wzrost dohodowości bez skarbówki?

Edytowany przez Luk24, 02 luty 2014 - 12:16.

#186 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów

Napisany 01 luty 2014 - 21:18

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] cała rachunkowość tzn że możesz odpisać vat od paliwa ale też musisz zapłacić procent od sprzedanego towaru. A niby czemu ktoś jak już skorzystał z prow miałby jeszcze brać na mae gospodarstwa, po za tym aby wziąć na mgr dotychczas musiałeś wykazać esu tyle że na pieniadze wychodziło ponad 15tyś euro, więc gdzie tu związek jeden z drugim, mnie sie bardzo podoba bo wreszcie jest cos dla tych płotek co lubią pracować na polu a po tym dofinansowaniu będą mogli coś sobie kupić. Inna sprawa jak juz ktoś wziął na mgr to cały czas ma dostawać a inny to co wała bo sie nie załapał ma mgr bo albo za mało esu albo gva nie miał to teraz jak będzie chciał na mgr to moze się załapie bo już mniej chętnych będzie, skoro mamy rozwijać konkurencję to stwórzmy wszystkim równe warunki a nie jeden ma nie wiadomo co a drugi nic nie ma i nie mówcie mi że się nie starał ja dwa razy składałem za 1 mnie odwalili a teraz jestem na białej bo nie mam gva, moze teraz się na te chociaż 60tyś załapę albo wystartuję na mgr i moze coś uszczknę. Można powiedzieć że wreszcie programy dla prawdziwego rolnika.

#187 Share karola134

karola134

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 01 luty 2014 - 21:40

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] pawel81 bo jak by wszyscy spełniali te warunki to by szybko kasy brakło a tak to starczy do 2020 :P

#188 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 01 luty 2014 - 22:19

cała rachunkowość tzn że możesz odpisać vat od paliwa ale też musisz zapłacić procent od sprzedanego towaru. A niby czemu ktoś jak już skorzystał z prow miałby jeszcze brać na mae gospodarstwa, po za tym aby wziąć na mgr dotychczas musiałeś wykazać esu tyle że na pieniadze wychodziło ponad 15tyś euro, więc gdzie tu związek jeden z drugim, mnie sie bardzo podoba bo wreszcie jest cos dla tych płotek co lubią pracować na polu a po tym dofinansowaniu będą mogli coś sobie kupić. Inna sprawa jak juz ktoś wziął na mgr to cały czas ma dostawać a inny to co wała bo sie nie załapał ma mgr bo albo za mało esu albo gva nie miał to teraz jak będzie chciał na mgr to moze się załapie bo już mniej chętnych będzie, skoro mamy rozwijać konkurencję to stwórzmy wszystkim równe warunki a nie jeden ma nie wiadomo co a drugi nic nie ma i nie mówcie mi że się nie starał ja dwa razy składałem za 1 mnie odwalili a teraz jestem na białej bo nie mam gva, moze teraz się na te chociaż 60tyś załapę albo wystartuję na mgr i moze coś uszczknę. Można powiedzieć że wreszcie programy dla prawdziwego rolnika.

Kolego mylisz prowadzenie rachunkowości tylko dla celu otrzymania dotacji z przejściem z ryczałtu na VAT W ostatnim Top Agrar napisali że prawdopodobnie będzie to wymóg prowadzenia rachunkowości takiej jaka była wymagana kiedyś na potrzeby kredytu preferencyjnego i że nie będzie to typowa rachunkowość podatkowa

#189 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów

Napisany 01 luty 2014 - 22:46

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] dzwoniłem do kumpla z agencji siedzi na wdrażaniu tego nowego programu raczej bedą za tą podatkową a wiec taką uproszczoną

#190 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO , EKONOMIA

Napisany 02 luty 2014 - 09:07

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] jestem ubespieczony w krus na wniosek płace ubesp emerytalno rentowe 100% i chorobowe w 1/3 czy spełniam warunek ubezpieczenia do pomocy malym gospodarstwom

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share mareoo

mareoo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 02 luty 2014 - 09:52

A niby czemu ktoś jak już skorzystał z prow miałby jeszcze brać na mae gospodarstwa, po za tym aby wziąć na mgr dotychczas musiałeś wykazać esu tyle że na pieniadze wychodziło ponad 15tyś euro, więc gdzie tu związek jeden z drugim, mnie sie bardzo podoba bo wreszcie jest cos dla tych płotek co lubią pracować na polu a po tym dofinansowaniu będą mogli coś sobie kupić. Inna sprawa jak juz ktoś wziął na mgr to cały czas ma dostawać a inny to co wała bo sie nie załapał ma mgr bo albo za mało esu albo gva nie miał to teraz jak będzie chciał na mgr to moze się załapie bo już mniej chętnych będzie, skoro mamy rozwijać konkurencję to stwórzmy wszystkim równe warunki a nie jeden ma nie wiadomo co a drugi nic nie ma i nie mówcie mi że się nie starał ja dwa razy składałem za 1 mnie odwalili a teraz jestem na białej bo nie mam gva, moze teraz się na te chociaż 60tyś załapę albo wystartuję na mgr i moze coś uszczknę. Można powiedzieć że wreszcie programy dla prawdziwego rolnika.

Dlatego, że może. Natomiast skoro Ty miałeś problem z GVA, czy ESU do tej pory, to tak samo nie dasz rady tym razem. 15 tyś E to już trochę wiecej niżeli 5 tyś E w 2007-2013, bo tyle właśnie było do twojej wiadmości. Skoro nie wiesz nawet tego to widać jak interesowałeś się możliwością dofinansowania. Jak spełniasz warunki to korzystaj z tego co możesz, a jeżeli brak ci możliwości, odwagi, przebojowości to rób jak do tej pory i ciesz się z tego co masz.

#192 Share Luk24

Luk24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 02 luty 2014 - 11:06

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] A co w takiej sytułacji gdy ,w tej chwili wielkosć ekonomiczna wynosi ok 18tyś. euro ,zajmuję się produkcją mleka jeżeli bym sprzedał teraz 4-5 krów wartosć by mi spadała poniżej 15 tyś. euro.Czy w ten sposób mugłbym się ubiegac o premię dla małych gospodarstw rolnych.Czy może będzie ta wartosć wyliczana jako srednia z kilku lat wstecz?

Edytowany przez Luk24, 02 luty 2014 - 12:15.

#193 Share sniady

sniady

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 02 luty 2014 - 11:44

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] a czy mając umowe zlecenie można opłacać krus? aby można było skorzystać z tego programu?

#194 Share LUKASZ14

LUKASZ14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 02 luty 2014 - 12:34

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] A nie wiecie czy jest jaki próg wiekowy? Jakie wnioski składać ?

#195 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów

Napisany 02 luty 2014 - 12:38

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Śniady tak mozna tak robić wiele osób pracuje na śmieciówce i opłaca krus. Luk ma nie lepiej łapać się na mgr, jak masz 15 krów to mozesz się łapać przez pieć lat musisz uzupełnić do wielkosci 25 krów czyli do średniej krajowej, tam jest sporo wieksza kwota do uzyskania. Mareo tylko ze ja miałem 28 esu tylko nie miałem gva bo napisałem wniosek na ciagnik a on nie zwiększa wartości dodanej, czyli mam 28 esu preferowane ale bez GVA a po za tym 28 to sporo wiecej niz 15 tyś euro nie. wiec jak na razie jestem na białej a się załapę to nie mogę wziąć na małych bo jedno wyklucza drugie. Sporo osób ci co brali prow się buzy ale prawda jest taka ze podreperuje to sporo małych gospodarstw coś w stylu niskotowarówki, i poprawi ich konkurencję bo bedą mogli coś za to kupić. Po za tym jak ja nie wezmę to ojciec wezmie bo zostało mu 3 ha pola to mysle że się załapie. Panowie spokojnie są na razie to są założenia jeszcze dużo się moze zmienić. Kalemba dziś mówił że zadne programy nie ruszą w tym roku. Pewnie na małe gosp ruszy w 2015 bo jest wyborczy a arbuzy z psl będą się chciały załapać

Edytowany przez zetorlublin7341, 02 luty 2014 - 12:41.

#196 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 02 luty 2014 - 13:41

a czy mając umowe zlecenie można opłacać krus? aby można było skorzystać z tego programu?

W gre wchodzi tylko Umowa o dzieło, z umowy zlecenie też są jakieś składki do ZUS odprowadzane i nie można płacić KRUS

Edytowany przez wojtal24, 02 luty 2014 - 13:51.

ZETOR TEAM

#197 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 02 luty 2014 - 14:24

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Witam. Widzę, że tu się bardzo rozwinęła dyskusja na ten temat.
Tak dla wyjaśnienia wątpliwości niektórych napiszę od siebie kilka faktów, ponieważ dośc mocno zainteresowałem się tym prgramem i wczytałem się na ile mogłem w jego szczegóły - te które są aktualne na dzisiaj, bo to dopiero projekt, tj przymiarka programu. Na dzisiaj całosć jest ogłoszona publicznie na stronie http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020 i poddana konsultacjom społecznym, na tej samej stronie jest formularz do zgłaszania swoich uwag DO CZEGO ZACHĘCAM I O CO PROSZĘ!!!, ponieważ uważam, że niektóre warunki są po prostu bezsensowne, właściwie dużo z tych słusznych propozycji zmian już tu padło na tym forum, proszę wpiszcie je w uwagach do programu na stronie ministerstwa. Zróbmy to dla siebie, nikt za nas tego nie zrobi!
Wracając do tematu, co do niektrych pytań jakie się tu pojawiały w ostatnim czasie to tak:
1. wielkość ekonomiczna na potrzeby tego programu SO - nie ma opracowanego na dzien dzisiejszy aktualnego kalkulatora SO, dla ORIENTACYJNEGO wyliczenia SO można posłużyć się kalkulatorem SO z PROW 2007 - 2013, dostępnego np tu: http://ksow.pl/filea...lkulator_SO.xls
2 wymogiem jest pełny KRUS jako rolnik (jak ktoś jest ubezpieczony jako domownik chyba odpada), czyli nie dla tych którzy są na umowie zleceniu lub o pracę, nie ma na razie mowy o okresie od kiedy ma byc płacony ten krus
3. zakup maszyn tak ale jedynie nowych
4. zakup ziemi tak ale sfinansować ten zakup z tej kasy można jedynie do 30 % wartości premii
5. wymogiem jest prowadzenie rachunkowości rolnej przez 5 lat od daty wypłaty drugiej raty premii
6. karygodny mom zdaniem warunek osiągnięcia docelowej wartości SO min 15 tyś (dla kogoś kto początkowo ma 2tyś to oznacza 8 krotne zwiększenie SO) i utrzymanie tej wielkości przez 5 lat od daty wypłaty 2 raty.

To tak na szybko to co mi przyszło do głowy, jeśli ktoś ma jakieś pytania piszcie tu na forum, będę śledził temat, postaram sie w miarę możliwości coś wyjasnić, licze też na nowe informacje jeśli kktoś czegoś się dowie.
Jeszcze raz zachęcam do zgłaszania uwag- to nic nie kosztuje.
Pozdrawiam
Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

#198 Share Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 02 luty 2014 - 14:59

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Właśnie miałem się pytać, pisaliście jakieś uwagi odnośnie tego programu? Chodzi mi o ten oficjalny formularz.

#199 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 02 luty 2014 - 15:15

W gre wchodzi tylko Umowa o dzieło, z umowy zlecenie też są jakieś składki do ZUS odprowadzane i nie można płacić KRUS

oczywiście ze można płacić pełny KRUS nawet jak sie ma umowę zlecenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 02 luty 2014 - 15:34

oczywiście ze można płacić pełny KRUS nawet jak sie ma umowę zlecenia

To dopytaj w KRUSie, bo mi w KRUSIe odpowiedzieli że tylko umowa o dzieło wchodzi w grę bo od niej nie płaci się żadnych składek do ZUS, a z umowy zlecenie płaci się cześć składek do ZUS i dlatego nie możesz płacić KRUS
taką informacje dostałem od pani kierownik KRUS ale może u Ciebie jest inaczej
ZETOR TEAM