Skocz do zawartości

Reklama

Restrukturyzacja małych gospodarstw

modernizacja malych gospodarstw

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
425 odpowiedzi na ten temat

#161 aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 939 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 19:35

no to ch** bąbki strzelił, jestem na ZUS - chcesz coś zrobić człowieku to wiecznie pod wiatr ;[

Edytowany przez Matey, 01 luty 2014 - 11:50.
wulgaryzmy

#162 TOME11

TOME11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 19:46

Zobacz postjaro86, o 30 styczeń 2014 - 19:22, powiedział:

dzis w top agrar jest maly artykuł i tam jest napisane, że trzeba być na krus a ponadto projekt przewiduje, że  program ten nie bedzie obejmowal tych osób które juz skorzystały z modernizacji gospodarstw, mlodego rolnika i rożnicowania
no dobra, a jak bym wziął młodego ze starego naboru(07-13) który ma ponoć zaraz być i tej modernizacji małych gospodarstw już z następnego PROW(14-20) nie da rady?

#163 Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • 13135348

Napisany 30 styczeń 2014 - 20:02

Zobacz postaro1975, o 30 styczeń 2014 - 19:35, powiedział:

no to chuj bąbki strzelił, jestem na ZUS - chcesz coś zrobić człowieku to wiecznie pod wiatr ;[

Przecież juz od dawno wiadomo, że Unia będzie wspierała i z resztą "wspiera" tych którzy żyją tylko z rolnictwa. Nie ważne dla nich czy z dużych areałów czy z małych. Kogoś kto w życiu zajmuje się czymś innym, dorabiając przy tym małym gospodarstwem - unia nie lubi. Stąd takie zapisy.

@TOME11
Jak skorzystasz z młodego nieważne z którego PROWU to automatycznie nie będziesz mógł skorzystać z modernizacji małych gospodarstw. Przeczytaj projekt prowu! Tam wszystko jest napisane!

Edytowany przez Roxer, 30 styczeń 2014 - 20:08.

#164 jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • 2844055
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 30 styczeń 2014 - 20:08

Zobacz postTOME11, o 30 styczeń 2014 - 19:46, powiedział:

no dobra, a jak bym wziął młodego ze starego naboru(07-13) który ma ponoć zaraz być i tej modernizacji małych gospodarstw już z następnego PROW(14-20) nie da rady?

wychodzi na to, ze nie da rady bo pomoce wyzej wymienione z prow 07-2013 i 2014-20 beda wykluczaly dostanie premi na male gospodarstwo

#165 aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 939 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 20:19

z mojego punktu widzenia to jest niesprawiedliwe - nie powinno mieć znaczenie gdzie jest się ubezpieczonym i tak z czasem wylądujemy w jednym systemie ubezpieczeniowym.
ogólnie ten kraj jest poj**any, ludzi zaradnych i chcących coś zrobić ma się w d*pie, a kasę się pcha w ludzi co i tak ją przejedzą (przynajmniej w większości).

#166 adamn999

adamn999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 09:25

Moje Eus wynosi około 32 czy będę łapał siędo tego programu wczesniej nie korzystaliśmy ani z prow ani z innych funduszy pobieramy tylko dopłaty bezposrednie.
Czy środki będzie można przeznaczyć na  zakup ziemi ????

#167 Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • 13135348

Napisany 31 styczeń 2014 - 10:19

O jakim Ty eus mówisz? Domyślam się ze chodzi tu o ESU. Tylko ze w tym prowie juz tego nie ma, jest wskaźnik SO, który możesz sobie policzyć kalkulatorem zamieszczonym na tym forum (temat prow 2014-2020). Jeżeli będziesz miał poniżej 15 000 i spełniał inne warunki to się załapiesz. Ziemie można kupować ale tylko za 30% tej pomocy finansowej którą dostaniesz.
WSZYSTKO jest napisane w projekcie prowu! Wystarczy przeczytać te półtorej kartki na temat programu, który Cię interesuje!
http://www.minrol.go.../PROW-2014-2020

#168 2jacks

2jacks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 18:46

Wiadomo że każdy by hciał dostać...ale gadanie o blokowaniu rozwoju to juz jest przesada. Program po prostu ma dac szansę najbiedniejszym, najgorzej sobie radzącym....czy to ma sens, czy da efekty to już inna historia...No ale jeśli ktoś ma 4 Ha, ale utrzymuje sie z normalnej pracy to chyba wszystko gra. Jeśli ma 4Ha i nie ma pracy to ma przesrane...a te kilkadziesiąt tyś można zamienić na cos sensownego

#169 aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 939 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 20:08

ale co można zrobić z tymi pieniędzmi na 4 ha piachu? jak osiągnąć założenia w tym programie? raczej chodzi o wzięcie kasy (jej części) bez żadnych konsekwencji. to jest raczej gra przed wyborami i szukanie elektoratu, duży producent będzie się bał głoswać na kaczora, bo napewno z ruskim będzie zadzierał (zamknięcie rynku zbytu dla naszych produktów np. jabłek), a mały zagłosuje na tego kto mu dał kasę bez zobowiazań - myślę że o to chodzi.
a ja bez żadnego wsparcia dalej będę rozwijał gospodarstwo i płacił zus

#170 Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • 13135348

Napisany 31 styczeń 2014 - 20:12

@2jacks
Pewny jesteś, ze program jest skierowany do najbiedniejszych? Bo mi się nie wydaje... Biorąc oczywiście fakt, że w jego wyniku (tak jak jest napisane w projekcie) ma dojsc do wzrostu wielkości ekonomicznej do 15000. Ktoś z gospodarstwem o wielkości blisko tej granicy, podczas wzrostu, powinien ta barierę przekroczyć, ale pomyslmy o tych "najbiedniejszych" tak jak mówiłeś, dajmy na to ze ktoś posiada gospodarstwo o wielkości ekonomicznej dajmy na to np. 4000euro. Wymogi mówią ze w wyniku projektu musi dobic do 15000 - i teraz pytanie, czy to będzie możliwe? Nie mówię że nie, ale będzie to bardzo trudne. Przecież byłby to wzrost o kilkaset procent!
Ciekaw jestem jeszcze, jak to będzie jeżeli ktoś po dostaniu pieniążków nie osiągnie tego minimalnego progu... Co wtedy? Kary? Zwrot?

#171 ventador

ventador

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 20:36

a czy nie jest tak ze po skorzystaniu z tego programu trzeba bedzie przejsc na zus ?
bo jezeli tak to jest to nieopłacalne i wogole nie ma sensu zawracac sobie tym głowy bo bardzo szybciutko oddamy ta kase zusowi

#172 Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • 13135348

Napisany 31 styczeń 2014 - 20:44

Przejść na ZUS? Po modernizacji gospodarstw? Skąd takie wiadomości?

#173 ventador

ventador

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 20:57

to jest zapytanie a nie wiadomosci

#174 2jacks

2jacks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 21:05

Roxer...Jeśli maksymalna kwota to 60 tyś...jeśli na ten program jest przeznaczone 450 mln E....jeśli w PL jest 1,5 mln gospodarstw rolnych z czego 50% to małe do 5 Ha...Z tego wychodzi że 60 tyś jest dla 4% zainteresowanych....Oczywiście nie każdy złoży, niektórzy wcześniej korzystali z innych programów, niektórzy są na zusie, niektórzy napiszą zły biznesplan, niektórzy dostaną mniej itd.... Czyli ta liczba sie będzie pewnie zmieniać. Jednak patrząc modelowo, kasa jest dla 4% małych gospodarstw....

Nie ma informacji co po otrzymaniu kasy...czyli pewnie nic. Pewnie papier swoje a ludzie swoje...jeśli nie udokumentują inwestycji zgodnie z biznesplanem to nie dostaną 20%(w takie coś jednak nie chce mi sie wierzyć, bo to byłby kosmos)....Jeśli jednak chodzi o biznesplan to da sie taki napisać...inna sprawa to realizacja.

#175 mareoo

mareoo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 luty 2014 - 07:16

Czy może ktoś podesłać link do  kalkulatora SO? Wyczytałem że 1 ESU to 1200 E, czyli 15000 SO to 12,5 ESU?
Podobnie jak wielu z was, również jestem zawiedziony, że z programu nie mogą skorzystać beneficjenci programu młody rolnik 2007-2013, którym właśnie jestem. Może uda się wziąć na żonę, jeżeli nie sprecyzują zapisów do danego gospodarstwa.

#176 Roxer

Roxer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • 13135348

Napisany 01 luty 2014 - 08:39

Nie jestem pewien czy to ten właściwy kalkulator,

http://ksow.pl/news/...-ekonomicz.html

pojawił się na forum ostatnio, uważaj na ten trochę rozbieżny kurs euro co tam jest :)

#177 mareoo

mareoo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 luty 2014 - 09:08

właśnie tego szukałem, dzięki

Czyli wszystko po staremu, dalej można sobie "nabić" SO wybranymi uprawami. Różnica taka, że przy pełnej rachunkowości tym razem trzeba będzie mieć faktury sprzedaży.

#178 2jacks

2jacks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 01 luty 2014 - 09:29

Zobacz postmareoo, o 01 luty 2014 - 07:16, powiedział:

Czy może ktoś podesłać link do  kalkulatora SO? Wyczytałem że 1 ESU to 1200 E, czyli 15000 SO to 12,5 ESU?
Podobnie jak wielu z was, również jestem zawiedziony, że z programu nie mogą skorzystać beneficjenci programu młody rolnik 2007-2013, którym właśnie jestem. Może uda się wziąć na żonę, jeżeli nie sprecyzują zapisów do danego gospodarstwa.

Ale jeśli korzystałeś z młodego rolnika to nie masz małego gospodarstwa...masz minimum 10 Ha

#179 mareoo

mareoo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 luty 2014 - 09:55

z tego co wyczytałem w projekcie, decydująca jest nie powierzchnia, a wielkość ekonomiczna, która ma być mniejsza niż 15 tyś E. Do twojej wiadomości 15 tyś Euro to jakieś 30 ha pszenicy, albo 1,5 ha borówki.
Naprawdę małe gospodarstwa o których pewnie myślisz w kontekście powierzchni będą miały bardzo trudne zadanie dobić do 15 tyś Euro opierając się tylko na produkcji roślinnej, więc sam widzisz, że taka pomoc trafi do gospodarstw, które wcale nie są takie małe powierzchniowo.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#180 Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • 5411 postów
  • 1277053
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 01 luty 2014 - 10:32

Zobacz postaro1975, o 30 styczeń 2014 - 19:35, powiedział:

no to ch** bąbki strzelił, jestem na ZUS - chcesz coś zrobić człowieku to wiecznie pod wiatr ;[
no ja KRUSu też nie płacę bo obrobić te ~30ha to mam tyle wolnego że spokojnie się obrabia a KRUS niech będzie dla tych co naprawdę nie mają innej roboty (np ze względu na wiek nikt ich nie zatrudni).
Co do robienia czegokolwiek.
Była ziemia prywatna - brak kredytów i trza w komercyjnym było brać a część odpuścić bo byli ustawieni kupujący.
Była ziemia z ANR - działki po 100-200ha - za dużo mając własnego tylko 20ha.
Z kredytów to na studencki ledwo się załapałem i sporo chodzenia miałem.
Z kredytów na dom - nie mam szans bo kawaler a metraż pod rodzinę wychodzi - zresztą ten ostatni program kredytowy to szkoda gadać.
Te inwestycyjne i na ziemię - to były jak nie było co kupić lub miałem kupione z własnych środków.
Młody Rolnik-50tys - wszyscy i wszystko pod górę - wygrałem choć mówili że zbankrutuję.
MGR - wylosowany jako jeden z pierwszych (złożyliśmy nie mając nawet kasy bo założenie jak TWOJE-wiecznie pod wiatr więc się nie załapiemy), poszło tak szybko że musiałem odpuścić jedną rzecz.
Ogólnie nie narzekaj, bierz życie i uciekaj jak mawia moja koleżanka. Prawda jest taka że nie zawsze wygrasz ale warto walczyć, ja na państwo przestałem liczyć ale też i nie jestem z tych co państwowe rozkradają.

Zobacz postjaro86, o 30 styczeń 2014 - 20:08, powiedział:

wychodzi na to, ze nie da rady bo pomoce wyzej wymienione z prow 07-2013 i 2014-20 beda wykluczaly dostanie premi na male gospodarstwo
Co znaczy małe gospodarstwo?
Pytam z ciekawości bo bez paru arów mam 30ha a jak znam naszych rządzących to może się okazać że KRUS nie jest przeszkodą.
Na razie mam trochę inne inwestycje (ziemia i kombajn do spłaty) ale nikt nie każe mi robić realizacji w 2015roku bo da się pewnie i w 2020 ;)

Zobacz postmareoo, o 01 luty 2014 - 09:55, powiedział:

z tego co wyczytałem w projekcie, decydująca jest nie powierzchnia, a wielkość ekonomiczna, która ma być mniejsza niż 15 tyś E. Do twojej wiadomości 15 tyś Euro to jakieś 30 ha pszenicy, albo 1,5 ha borówki...
no to jak teraz mam prawie 30własnego z czego do dopłat 24 i na oku możliwość dobrania 3-5ha to teoretycznie dało by się?
No i Vatowcem jestem więc z policzeniem nie będzie problemu czy wyszło czy nie.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Zobacz także