karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

kozulek2    228

jasne i Twoim zdaniem kasę przeznaczoną dla małych gospodarstw zabiorą obszarnicy , będą się pewnie dzielic na 10 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

program MGR nie był i nie będzie skierowany do gospodarstw wielkoobszarowych , przeczytaj projekt strategii na 2014 -20 rok

 

 

 

 

 

 

.Rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni powyżej 300 ha nie może ubiegać się

o pomoc w ramach tego działania.

Podział gospodarstwa, który będzie miał związek z dążeniem do obejścia ww.

warunków, zostanie potraktowany jako stworzenie sztucznych warunków w celu

uzyskania pomocy

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bayu86    13

Na tym forum chyba same bambry 100, 500, 600ha.... hahahahaa tyle mając patrzycie na pomoc dla małych gospodarstw?? WTF???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Nie ma co się gorączkować. Jak ktos pisał program ruszy pewnie w 2015 roku. Do tego czasu warunki korzystania mogą się zmienić. Małe gospodarstwa miały możliwość skorzystania z pomocy ue jak np różnicowanie, młody rolnik. Był też program dla małych gospodarstw (przez 5 lat po 5 tys). W niektóych rejonach można było jeszcze wtedy za 5 tys kupić hektar ziemi. Tylko nie oszukujmy się w małych gospodarstwach, gdzie latami nikt nie inwestował ciężko jest taką pomoc przyjąć. Brakuje kasy na wkład własny a kupienie jednej maszyny np ciągnika nie wiele poprawia w sytuacji ekonomicznej. Czasami wręcz przeciwnie taki sprzęt jest dodatkowym ciężarem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Właśnie (były)kilka lat temu a nie którzy nie skorzystali bo gospodarstwo przejeli 2lata temu np. ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor32    94

Moim zdaniem małe gospodarstwa nie inwestują bo nie mają z czego, nawet na spłatę kredytu nie stać. Modernizacja małych gospodarstw może zrobić dużo dobrego zwłaszcza że zapowiada się na to że będzie bardzo szczegółowo kontrolowany przebieg inwestycji. Druga sprawa dopłaty. Polska jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o finansowanie modernizacji. To duży błąd, kraje zachodnie dostrzegają spory potencjał w finansowaniu doraźnym rolników i przeznaczają pieniądze na dopłaty. Chociaż znając polskie realia jak wzrosłyby dopłaty to cena ziemi sporo poszłaby w górę. Trzeba naprawdę mądrego żeby te pieniądze unijne podzielić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafals2    6

Zgadza się rotor32 wszystko zależy od dopłat bo im większe tym wieksza cena ziemi u mnie jakieś 8 lat temu można było kupić ziemię za 8 tysięcy za hektar a teraz trzeba dać 45 tysięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Ziemia i tak jest już droga. Zwłaszcza dla małego gospodarstwa. Wystarczyło by uszczelnić system pobierania dopłat. Nie rolnicy mający nadmiar gotówki nie inwestowali by w nia w celu pobierania dopłat.

Nacisk na modernizacje jest z innej przyczyny. W krajach zachodnich nie są głupi. Odzyskają część kasy z powrotem. Dlatego kładzie się nacisk na modernizacje ponieważ pieniądze wydane na sprzęt rolniczy w dużej większości wrócą do krajów starej uni. Nasi rządzący mają to gdzies i dlatego nikt sobie tym głowy nie zawraca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

No ale jeśli nie modernizacja to co? Jak zwiększysz dopłaty to rolnik zabuli więcej za ziemię - na rękę to dzierżawcom. Problem polega na tym że nie mamy dobrej serii ciągników. Bogatsi idą po Fendty, JD, biedniejsi po NH, Zetory (bez urazy, dobry traktor) a Ursus? A Ursus też się sprzedaje tyle że większość podwórek przyozdabia zielony lub niebieski kolor. A kombajny? Claas i NH. Jedyne co ma zejście z polskich maszyn to agregaty uprawowe wszelkiego typu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Tak Kalemba lubi siać propagandę jak i cała ekipa od ministerstwa rolnictwa ARIMR itp. ;)

 

Tak jak i z młodym rolnikiem co roku ktoś daje nadzieje ,że będzie nabór a później nic i nic ...

A informację o 25% większych dopłatach dla młodych rolników (do 5 lat prowadzenia gospodarstwa) pamiętacie ? Też było głośno , nawet w telewizji o tym mówiono i co ? i cisza <_<

 

Nie można robić sobie nadziei na jaki lokwiek program przed 2015 rokiem a i w 2015 sądzę ,że nie będzie tak łatwo , znowu w internecie była podana jakiś czas temu informacja ,że w tym prow inwestycje maszynowe , modernizacja ma być ograniczona a mają być dotowane gospodarstwa zajmujące się produkcją trzody chlewnej (rychło w czas) ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sniady    0

A czy skozystanie z tego programu jest możliwe jesli prowadzi sie małe gospodarstwo a nie opłaca sie krusu gdyz pracuje na umowe zlecenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

no ja w tym roku mialem esu 2,4 taki slaby rok,normalnie to w przedziale 4-4,3 esu..powiedzcie mi jak ja mam z takiego esu podskoczyc na 15 na 6,5 hektara..?? :mellow: wedlug nie poprzeczke podniesiono zbyt wysoko i po prostu wiekszosc rolników jej nie przeskoczy. mimo tego postaram sie o te srodki, i tu moje pytanie CO OZNACZA PROWADZENIE RACHUNKOWOSCI? dotyczy to zbierania FAKTUR na zakupiony sprzet i materialy z tych srodków ,czy moze cos innego? co jesli ktos nie podniesie tego esu do 15 ,bedzie musial oddac pieniadze?? bo jesli tak , to te 40 czy 60 tys to dla malych gospodarstw bedzie nzem w plecy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Za wysoka poprzeczka? Rozdrobnienie w Polsce jest bardzo duże i mają je jeszcze wspierać? Oczywistym jest też to, że w przypadku niespełnienia warunków pomoc podlega zwrotowi. Ty jak sam to wyżej przyznajesz nie masz nawet pomysłu na to jak się rozwinąć faktycznie, a nie tylko w oczach swoich czy sąsiadów. Jaki więc cel w tym, żeby koniecznie pakować się w takie problemy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thor    0

no ja w tym roku mialem esu 2,4 taki slaby rok,normalnie to w przedziale 4-4,3 esu..powiedzcie mi jak ja mam z takiego esu podskoczyc na 15 na 6,5 hektara..?? :mellow: wedlug nie poprzeczke podniesiono zbyt wysoko i po prostu wiekszosc rolników jej nie przeskoczy. mimo tego postaram sie o te srodki, i tu moje pytanie CO OZNACZA PROWADZENIE RACHUNKOWOSCI? dotyczy to zbierania FAKTUR na zakupiony sprzet i materialy z tych srodków ,czy moze cos innego? co jesli ktos nie podniesie tego esu do 15 ,bedzie musial oddac pieniadze?? bo jesli tak , to te 40 czy 60 tys to dla malych gospodarstw bedzie nzem w plecy :(

 

U nas stawiali prowizoryczne folie i sadzili pod nimi roznego rodzaju ziola typu melisa mieta itp (ziola pod oslonami). Esu jest od groma za hektar takiej uprawy jest prawi milion zlotych, Sasiad ma 10x30 metrow i ma za gto okolo 5 esu, ale nie wiem jak bedzie z nowymi zasadami.

Edytowano przez Thor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

no ja w tym roku mialem esu 2,4 taki slaby rok,normalnie to w przedziale 4-4,3 esu..powiedzcie mi jak ja mam z takiego esu podskoczyc na 15 na 6,5 hektara..?? :mellow: wedlug nie poprzeczke podniesiono zbyt wysoko i po prostu wiekszosc rolników jej nie przeskoczy. mimo tego postaram sie o te srodki, i tu moje pytanie CO OZNACZA PROWADZENIE RACHUNKOWOSCI? dotyczy to zbierania FAKTUR na zakupiony sprzet i materialy z tych srodków ,czy moze cos innego? co jesli ktos nie podniesie tego esu do 15 ,bedzie musial oddac pieniadze?? bo jesli tak , to te 40 czy 60 tys to dla malych gospodarstw bedzie nzem w plecy :(

Tylko teraz nie będzie ESU tylko SO i troche inaczej to bedzie liczone. Np dla czeresni miałes wczesniej niecałe 2 ESU w wlkp za 1 ha a teraz bedzie 14tys zł z groszami. Jedynie co to hodowla naciaga punkty, ale czy to faktycznie jest opłacalne w małej skali to nie wiem. Krowy mamki troche tez sie poprawiły bo wczesniej było 113zł a teraz 1000 i troche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thor    0

Tylko teraz nie będzie ESU tylko SO i troche inaczej to bedzie liczone. Np dla czeresni miałes wczesniej niecałe 2 ESU w wlkp za 1 ha a teraz bedzie 14tys zł z groszami. Jedynie co to hodowla naciaga punkty, ale czy to faktycznie jest opłacalne w małej skali to nie wiem. Krowy mamki troche tez sie poprawiły bo wczesniej było 113zł a teraz 1000 i troche.

 

Moglbys podac link do nowych wartosci. Z gory dziekuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Gdzies tu jest link na forum w tym temacie albo prow 2014-2020 w ostatnich dniach ktos wrzucił link.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

Ja za otrzymane pieniądze chcialbym kupic upragniony maly kombajnik,zeby nie latac po skr'ach ani sasiadach jak to juz bywa od kilku lat. no i jakiegos ursusa 902 zeby samemu porzadnie zaorac..bo ziemia moja na ciapka za tega i pagórkowata wiec tez skr co roku wolam.. :( i rozsiewacz nawozu by sie nowy przydal.. a wiec chcialbym sie rozwinac w ten sposób,aby rozwiac park maszynowy aby nie wydawac co roku 3500-4000 na same uslugi..a za zakupiony kombajn to nawet do sasiada mozna wjechac i cos ukosic i zawsze kasa na paliwko wpadnie :) a co za tym idzie zboze by zostalo tez w gospodarstwie i sprzedawal bym zima kiedy cena wyszsza a nie od razu po zniwach bo kasa na kombaj i orke potrzebna bo nikt nie poczeka ,kazdy chce za soja prace najlepiej od reki albo maksymalnie 14 dni ;[ tylko pytanie czy wg dostane i zeby nie bylo jaj ze bede musial oddac bo wtedy maszyny trzeba bedzie oddac :(

 

o co chodzi z tym calym prowadzeniem rachunkowosci??

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Na rozsiewacz i tym pododbne powinno styknąć. A jeśli chcesz ciągnik to z przednim napędem jakiś mniejszy za 60 tysi kupisz. Kolega wyżej dobrze napisał - jak maszyny, to tylko nowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

a co z zakupem np. loszek? ..mysle wlasnie nad przestawieniem sie na hodowle matek i sprzedaż warchlaków ..ruszylbym z 30 loszkam..i do tego kilka tuczników. myslalem tez zeby zasiac kminek ale to z odbiorem bylo by ciezko ..muj kuzyn za granica sieje i swietnie na tym wychodzi ale z roku na rok to u niego tez gorzej ze zbytem

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thor    0

CIekawe czy bedzie sobie mozna za te pieniadze polozyc kostke na podworku i wymienic eternit na blache na budynkach gospodarczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

Nie ma co się gorączkować. Jak ktos pisał program ruszy pewnie w 2015 roku. Do tego czasu warunki korzystania mogą się zmienić. Małe gospodarstwa miały możliwość skorzystania z pomocy ue jak np różnicowanie, młody rolnik. Był też program dla małych gospodarstw (przez 5 lat po 5 tys). W niektóych rejonach można było jeszcze wtedy za 5 tys kupić hektar ziemi. Tylko nie oszukujmy się w małych gospodarstwach, gdzie latami nikt nie inwestował ciężko jest taką pomoc przyjąć. Brakuje kasy na wkład własny a kupienie jednej maszyny np ciągnika nie wiele poprawia w sytuacji ekonomicznej. Czasami wręcz przeciwnie taki sprzęt jest dodatkowym ciężarem.

a u nas byli lepsi co skorzystali z programu dlamalych gospodarstw bo porobili porządki w domach samochody pokupowali jakas tam maszyne od sasada i kasa leciała a nic nie inwestowali a teraz podawali w dzierzawe i siedza i się ciesza z dopłat obszarowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sniady    0

Witam. Ma pytanie a chodzi mi o to jak wyliczyć SO choduje trzode chlewna i czy ma wpisywać tylko maciory bo prosiaki zostawiam dalej do tuczu czy równiez prosiaki, warchlaki i tuczniki. Co mam brać pod uwagę, czy uprawy zboża tez wpisywać skoro całosć skarmiam świniami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj