karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Thor    0

a czy trzeba byc na krusie conajmniej rok aby otrzymac ta dotacje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Kolego takie pytania i niejasności będą regulować przepisy krajowe, których póki co nie ma.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

napewno trzeba byc ubespieczonym w krusie  z mocy ustwy w pełnym zakresie


wielkosc ekonomiczna    SO do 10  tys euro i musi nastapic wzrost o 20%  w stosunku do wartosci wyjsciowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a co jesli gospodarstwo ma 20 ha ale 10 oddalo w dzierzawe notarialna na 10 lat juz wczesniej oddalo to  moze na taki program startowac z 10 ha obrabianymi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Prawdopodobnie tak. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Wymogiem jest uzyskanie wartości ekonomicznej 10 tys ojro. Zastanawia mnie w tym programie jeszcze to, czy te 10 tysi musi być utrzymane przez jakiś okres czasu np. 3 lata czy wystarczy przez rok.

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

mlodyhef

obecna wersja prow nie wspomina o tym, ale projekt z kwietnia mówił, że przez 5 lat od otrzymania II raty nie wolno Ci zmniejszyć gosp oraz musisz prowadzić przez ten czas rachunkowość. Jest to sygnał, że nasze władze myślą/myślały aby taki warunek postawić i kto wie czy nie będzie on określony w przepisach krajowych.

Edytowano przez zibi80

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi80    12

to jest news z marca ub roku. o tym że liczymy so a nie esu od dawna wiadomo, w tym temacie też niejednokrotnie się o tym mówiło


Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

to jest news z marca ub roku. o tym że liczymy so a nie esu od dawna wiadomo, w tym temacie też niejednokrotnie się o tym mówiło

Kolego przeczytaj dokładnie to jest porównanie esu do SO TERAZ  to 30 hektarowe gospodarstwo się załapie na restrukturyzacje  małych gospodarstw.5 hektarowe na obliczeniu 5 lat wstecz to nie ma szans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

No co ty górna granica to 10tys euro ja mam 5,5ha żadnych zwierząt a według kalkulatora so z 2007 dobijam do 15tys euro i już się nie łapie chyba że nowe liczydło będzie dla mnie łaskawsze.Chyba że samo zboże to coś około 20ha oscyluje w okolicach 10tys Euro.A załapać się może gospodarstwo nawet z 1ha.

Edytowano przez Piotr778

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Zgadzam się bo przy 5 ha gospodarstwie co uprawia warzywa lub sadownicze to tak będzie ale co mają po 5 ha i mniej  i uprawiali samo zboże to jak to zrobią na czym wyliczą  jak ma być z 5 lat wstecz przelicznik.

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Ale co mają wyliczać jak nie ma dolnej granicy dochodowości która kwalifikuje,jedynie po otrzymaniu premii ma przekroczyć 10tys. euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego (wartość ESU i współczynnik SO)

Dotacje-dla-rolnik%C3%B3w.jpg

Dotacje dla rolników

Możliwość ubiegania się o pomoc ze środków PROW 2014-2020 na modernizację gospodarstw rolnych będzie uzależniona od  ekonomicznej kondycji tych podmiotów. W poprzednich latach (PROW 2007 – 2013) wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego wyrażana była w ESU (Europejska Jednostka Wielkości). W nowej perspektywie zostaje ona zastąpiona nowym parametrem o nazwie Standardowa Produkcja (ang. Standard Output – SO). Współczynnik ten będzie wyliczany przez Instytut Ekonomiki  Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na bazie danych z systemu FADN tj. sieci zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych.

Czym jest współczynnik SO?

Współczynnik SO wynika z wartości wytworzonych produktów. Inaczej mówiąc, jest wielkością przychodów ze sprzedaży produktów.

Jak się mierzy (oblicza) współczynnik SO?

Współczynnik SO to nic innego jak średnia wartość produkcji z 5 lat określonej działalności produkcyjnej (roślinnej lub zwierzęcej) uzyskiwana w ciągu 1 roku z 1 ha lub od 1 zwierzęcia w przeciętnych dla danego regionu warunkach produkcyjnych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Nadal nie rozumiem.Przecież wystarczy mieć 1ha i nie przekraczać 10 so(euro) żeby móc się ubiegać.Więc gospodarstwo które ma np.1,5 ha pszenicy i nic więcej jak najbardziej się kwalifikuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Ale wszyscy z tego programu nie skorzystają, pewnie dopiero krajowe przepisy powiedzą nam jaka będzie kolejność przyznawania tej dotacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

@galan99 a to chyba ten Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej weźmie dane z 5 lat do tyłu , obliczy tą średnią wielkość przychodów ze sprzedaży produktów z tych pięciu lat dla każdej uprawy i zwierzęcia osobno. Wrzuci do tabelek i na tej podstawie wszyscy będą sobie obliczać SO .

Bo Tobie chodzi o to , że każdy kto składa wniosek będzie musiał obliczać swoje SO do tyłu za każdy rok oddzielnie tak ? Pięć lat do tyłu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

taaa pewnie będzie tak jak w modernizacji- jakiś próg wymyślili 28 punktów o ile sie nie mylę. Punkt za to , punkt za to ...a najlepiej jak by sie zrzeszyć z sąsiadem to pierwszeństwo było....

Tak i pewnie tu będzie jakaś taka rozdrobniona punktacja :( :(


A ja mam takie pytanie- pare stron wcześniej pisane było o dzierżawach, że tylko notarialna sie będzie wliczała do przeliczenia tego SO. A jak to było w Modernizacji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Może bardziej napisać jako dzierżawa z datą pewną. Pewnie tak będzie ale czy na pewno to przekonamy się po ukazaniu przepisów krajowych.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

@freetaxi tzn chodzi mi o takie dzierżawy spisane pomiędzy sobą np na 10 lat ( nienotarialne ). Czy takie dzierżawy wliczało sie do wniosku o Modernizację ?

Edytowano przez anka1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaq1987    24

Tak jak pisze @freetaxi - nie wiadomo jeszcze jak ta kwestia będzie rozwiązana w nowym PROW. W poprzednim programie uwzględniane były dzierżawy od skarbu państwa na okres co najmniej 5 lat oraz dzierżawa z datą pewną od innego rolnika na okres co najmniej 10 lat. Aby dzierżawa między rolnikami mogła być uwzględniana konieczne było jakieś urzędowe potwierdzenie zaistnienia takiej umowy, nie koniecznie notarialne - możliwe było też załatwienie tej kwestii w gminie, z tego co pamiętam opłacenie podatku za dzierżawioną działkę w swoim imieniu też mogło być podparciem takiej umowy.

Myślę, że w nowym PROW ta kwestia pozostanie w podobnej formie, może zmienią się okresy na jakie muszą być zawarte umowy.

 

Powstał jednak problem z dzierżawami od ANR, przedłużając dzierżawę w czerwcu dostałem informację, że otrzymali wytyczne wg. których nie mogą wydzierżawiać gruntów na okres dłuższy niż 3 lata, więc wedle starych zasad nie będą się już te grunty kwalifikować do wyliczenia SO.

  • Like 1

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

 

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anka1    1

zaq1987 bardzo dziękuję za odpowiedz

przeglądam o tych umowach dzierżawy z datą pewną i jest z potwierdzeniem Urzędu Gminy albo KRUSU a czy np podbita przez sołtysa może być ?

I jeszcze jedno- taka umowa jak jest tytułowana ? Poprostu Umowa dzierżawy i dopiero w treści używa sie termunu "z datą pewną " czy jak bo też nie mogę znaleźć  :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Moim zdaniem jeśli jest dzierżawa np... z Gminy spisana na 3 lat lub na 2 lata to,jeśli w biznes planie zostanie w pisane na zakup tego pola.Dane  gospodarstwo automatycznie zwiększa swą dochodowość tylko opisaniem jak to by miało na stopić,czyli z większych nasadzeń.Bo samo pole nie wnosi większego dochodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj