karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

galan99    7574

Jak tu niektózy pisali o kupnie ciognika  do programu RMG -  nie ma szans bo do 5 ha jest traktor o mocy 30 koni do 10 ha jest 40 koni do 20 ha 60 koni i czas użytkowania maszyny przyjento 25 lat . Tak samo dobur pozostałych maszyn uprawowych tez jest przyjenty na czas użytkowania 25 lat i dostosowany do mocy traktora jak podałem wczesniej . 

 

https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/wnioski/PROW_2014_2020/MGR/2015/Zasady_doboru_maszyn_PROW_2014-2020.pdf

 

Niema ruchu dużego do programu RMG .

 

Opryskiwacze polowe to dopiero od 9 ha 400 l do 27 ha na okres 20 lat ma wystarczyć do mocy traktora 30 koni .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDomix    0

Z tego co wyczytałem w podanym wyżej pliku, siewnikiem 2,5m miałbym siać rocznie 10 ha oraz trzymać go w swoim gospodarstwie przez 25 lat?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Galan99  głupot Ci naopowiadali w Agencji niesamowitych. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

Dzwoniłem po Agencjach wojewódzkich pytałem , czy do programu RMG - można kupować ziemię 99 % jest odpowiedz że nie . Ziemię można nabywać tylko w programie MODERNIZACJA . Pojawia się jeszcze jeden problem bo od Marca to Agencja przedstawi od kogo mozna będzie nabywać maszyny rolnicze , czy to zastosują .

Bylem w odr i mówili ze mozna kupować ziemie zreszta z tego co zaobserwowalem to wszyscy czekają na dokładniejsze dane..

AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrDomix    0

Z tego co wyczytałem w podanym wyżej pliku, siewnikiem 2,5m miałbym siać rocznie 10 ha oraz trzymać go w swoim gospodarstwie przez 25 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy83    1

wcześniej pisaliście o punktach jak obliczyć mniej więcej ile tych punktów można dostać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15

Jak tu niektózy pisali o kupnie ciognika  do programu RMG -  nie ma szans bo do 5 ha jest traktor o mocy 30 koni do 10 ha jest 40 koni do 20 ha 60 koni i czas użytkowania maszyny przyjento 25 lat . Tak samo dobur pozostałych maszyn uprawowych tez jest przyjenty na czas użytkowania 25 lat i dostosowany do mocy traktora jak podałem wczesniej . 

 

https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/wnioski/PROW_2014_2020/MGR/2015/Zasady_doboru_maszyn_PROW_2014-2020.pdf

 

Niema ruchu dużego do programu RMG .

 

Opryskiwacze polowe to dopiero od 9 ha 400 l do 27 ha na okres 20 lat ma wystarczyć do mocy traktora 30 koni .

 

 

Na 5ha przysługuje ciągnik 38,8kW=53KM, 10ha 81KM, 20ha 86KM, opryskiwacz 400l na 9ha, 27ha to przewidywane roczne wykorzystanie 9hax3, 600l od 14ha. W tabelkach są wartości orientacyjne i podlegają one tolerancji zależnie od odległości pól, klasie ziemi, profilu produkcji, upraw itd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Galan99  głupot Ci naopowiadali w Agencji niesamowitych. 

Nie dokonca tak bo zalezy od regjonu Polski  cena 1 ha jest nawet i 80 tyś 40 tyś a w przetargu niema szans by kupć na program RMG 1 ha za 48 tys z 1 traszy wypłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Idź chłopie bredzić gdzie indziej. I skończ jakąś zaoczną podstawówkę, dużo puntów za to dają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Idź chłopie bredzić gdzie indziej. I skończ jakąś zaoczną podstawówkę, dużo puntów za to dają.

Po pierwsze nie bredzę   mam wykształcenie średnie , uciebie może i dla ciebie jest ziemia do kupna po 10 tys . Wielu chciało sprzedać tylko jak teraz rusza program RMG to podniesli cenę sam miałem kupić 1 ha za 25 tyś tylko teraz zaządał 50 tyś i są chentni by kupić  mowa prywatnie. Nie wcisniesz mi kitu że w przetargu kupisz taniej bo nawet się nie dostaniesz na 1 ha bo cię wysmieją . Wiem że będą krencić fikcyjne sprzedaże by tylko udokomentować ale nie wszystkim to się uda ten numer .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Chłopie siejesz zament od początku temetu zaczynales od tego żeby nie brać kasy bo się nie opłaca potem ze tylko warzywa bo na mleku i tucznikach ani opadach nie da się tak zwiększyć później ze trzeba zlosic wzrost powyżej 20tys potem o maszynach co pokazuje że nawet nie potrafisz czytać co pisze odnośnie doboru do arealu teraz zaczynasz o ziemi weź się opanuj i nie wpieniaj ludzi głupim gadaniem
Każdy robi jak chce a jak jesteś na tyle niemadry i się chwalisz że kupujesz ziemię bo ci unia kasę dała to nie dziw się ze ludzie ci cenę windykacji a po 2 jeśli ktoś jest w stanie zapłacić 50tys za hektar to musi być ona tyle warta
A o kombinowaniu jak zwykle ci żal 4 litery ściska i zawsze masz jakieś ale i nie mów mi ze każdy co brał jakiś program jakoś nie kombinowal bo to bajki
Na koniec dodam że w Arimr mało co wiedzą jedynie coś prywatni doradcy moga powiedzieć sensownego
Po 2 to każdy robi jak uważa i on ponosi za to konsekwencje a ty nie baw się w nauczyciela itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rtt77    40

a czasami nie zmieniły się warunki sprzedaży ziemi od 2017r?  prawo pierwokupu miała mieć ANR i chyba jeszcze nie można kupić w innej gminie niż się mieszka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1977    0

   coś się chyba zawiesiło

wiadomo sobota niedziela wszyscy odpoczywają przyjdzie marzec wszyscy wezmo sie do pracy nad biznes planami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Jak dla mnie to wymagania na ten program są zbyt wygórowane. Agencja ma czas 5 miesięcy, żeby sprawdzić każdego rolnika co sadzi lub sieje i jak to będzie wyglądało to sprawdzanie trzeba będzie ich po polach oprowadzać nawet w MGR czy młodym rolniku takiego czegoś nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nabór zacznie się pewnie ostatniego dnia kwartału tak aby była już kampania dopłat. A kontroli będą podlegać zapewne Ci, którzy nie będą mieli dywersyfikacji we wnioskach o dopłaty tak jak to miało miejsce w młodym rolniku i modernizacji. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz84    3

Mam 3 pytanka, jak ktoś zna odpowiedz na nie to z góry dziękuje:

 

1. wykształcenie wyzsze nierolnicze+10 lat w gospodarstwie, ile to punktów??

 

2. hodując bydło opasowe łaki nie wliczają sie do wielkości ekonomicznej przed programem?? później gdy trzeba zwiększyć SO to też chyba nie??

 

3. mam kilka ha pola po babce, wujku, stryjku, płace za to podatek uprawiam i biore dopłaty, czy to liczy sie do wielkości ekonomicznej SO??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolus54    0

Witam

kolego janusz84 w odpowiedzi na pierwsze pytanie -5pkt 

 

c) ukończone studia pierwszego stopnia lub studia drugiego stopnia, lub jednolite studia magisterskie, lub studia
magisterskie na kierunku innym niż wymienione w ust. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz co najmniej
3-letni staż pracy w rolnictwie lub ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z działalnością rolniczą
– przyznaje się 5 punktów,
Na więcej pytań nie pomogę niestety.
 
Sam mam również pytanie jak liczymy weg jeśli mam działkę współwłasność i dzierżawę. Do dzierżawy i  1/3 współwłasności biorę dopłaty(na 2/3 dopłaty pobiera inny rolnik). Dzierżawa od rodziców. Jak liczymy weg wyjściowy i po modernizacji jeśli powierzchnia gospodarstwa się nie zmienia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Z tego co mi powiedzieli w agencji, stan średnioroczny będzie wyliczany z roku poprzedzajacego okres złożenia wniosku, albo z okresu 12-u miesięcy poprzedzających jego złożenie. Natomiast struktura zasiewów będzie brana z 2017r.
Co do wyliczenia wartości ekonomicznej gospodarstwa to polecam ten arkusz http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/wnioski/PROW_2014_2020/MGR/kalkulator_SO/Spr_z_U_WE.xls , który będzie (chyba) stanowił załącznik do wniosku. Wyliczycie w nim też stan średnioroczny (nie lada wyzwanie). Bo ten co podajecie kalkulator-so.pl jest tylko poglądowy. Taki sam kalkulator zapewne będzie trzeba złożyć po trzec latach od wzięcia dotacji i z niego będzie wyliczana wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Nie sądzę by było tak jak niektórzy pisali że wyliczana będzie z faktur itd. Uproszczona rachunkowość jest jednym z wymogów, która może przyspożyć problemów ale wydaje mi się że nie będzie stanowić podstawy do wyliczenia wartości ekonomicznej.
Mnie boli brak wykształcenia, za które mógł bym złapać dodatkowe punkty. Ale na to już raczej czasu nie ma ;p Musi wystarczyć ponad 10-letni staż... Ogólnie lekko raczej nie będzie. Zgłębię jeszcze temat i się okaże czy jest sens inwestować w biznesplan i ryzykować ewentualnymi sankcjami. Bo jak ktoś napisał, zadeklarować szklarnie pod "paprykę" nie sztuka.

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco82    35

 Jak dla mnie to wymagania na ten program są zbyt wygórowane. Agencja ma czas 5 miesięcy, żeby sprawdzić każdego rolnika co sadzi lub sieje i jak to będzie wyglądało to sprawdzanie trzeba będzie ich po polach oprowadzać nawet w MGR czy młodym rolniku takiego czegoś nie było.

 

Dlaczego nie było? U mnie i u innych  była kontrola na jesieni robili sobie zdjecia każdej  działki kilka fotek w sumie ponad 200 zdjęć na końcu raport pisali Cały dzień im zeszło ii kolego nie musisz ich  oprowadzać bo oni doskonale wiedzą gdzie co jest mieli miernik GPS i na bierząco mówili mi że tu sąsiad zaorał mi łąkę a tu krzywo bo się sąsdiad wpycha itd.

 

Mnie boli brak wykształcenia, za które mógł bym złapać dodatkowe punkty. Ale na to już raczej czasu nie ma ;p Musi wystarczyć ponad 10-letni staż... Ogólnie lekko raczej nie będzie. Zgłębię jeszcze temat i się okaże czy jest sens inwestować w biznesplan i ryzykować ewentualnymi sankcjami. Bo jak ktoś napisał, zadeklarować szklarnie pod "paprykę" nie sztuka.

 

Kolego jest szansa dostać 60 tyś, masz warunki czemu nie skorzystać. Owszem SO idzie zrobić łatwo ale kase trzeba potraktować jak dodatek naszej inwestycjii a nie cała pula. Ktoś kto sadzi selery z programu kupi  sobie nowy pielnik  obieraczkę płuczkę czy wagoworkownicę itd Ktoś kto ziemniaki to może i nowego widlaka skrzynie iitd więc to nie jest pomoc dla osób na start którzy mają zakupów na poł miliona  tylko dla popraw istniejących gospodarstw w danym kierunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

A staż pracy w rolnictwie to posiadanie ziemi, ubezpieczenie w krus, czy pobieranie dopłat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    725

Kolego jest szansa dostać 60 tyś, masz warunki czemu nie skorzystać. Owszem SO idzie zrobić łatwo ale kase trzeba potraktować jak dodatek naszej inwestycji a nie cała pula. Ktoś kto sadzi selery z programu kupi  sobie nowy pielnik  obieraczkę płuczkę czy wagoworkownicę itd Ktoś kto ziemniaki to może i nowego widlaka skrzynie iitd więc to nie jest pomoc dla osób na start którzy mają zakupów na poł miliona  tylko dla popraw istniejących gospodarstw w danym kierunku.

Masz rację, ale wcale So nie jest tak łatwo zrobić, przynajmniej w niektórych dziedzinach, które chcemy rozwijać. I nwm czy zakup przykładowego widlaka czy pielnika wchodzi w grę. Sprzęt ten nie podniesie wartości SO. Oczywiście bezpośrednio, bo pewnie można uargumentować, że z jego pomocą zwiększymy produkcję. 

W moim przypadku gdzie jestem typowym małorolnym co trzymam trochę bydła i sieję zboża i sadzę 2 ha ziemniaka. Chciałbym dotacją rozwinąć którąś z tych produkcji. Lecz w przypadku przykładowo ziemniaka by podwoić wielkość ekonomiczną musiał bym go posadzić 5ha (około 3tyś euro/ha SO). A tego nie byłbym w stanie ogarnąć (konieczne budynki, wydajniejsze maszyny i zdrowie).

 

A staż pracy w rolnictwie to posiadanie ziemi, ubezpieczenie w krus, czy pobieranie dopłat?

Pewnie tak jak zawsze czyli KRUS i podatki.

Jeśli nie masz wykształcenia rolniczego to wystarczy taki staż:

g) wykształcenie średnie oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie – przyznaje się 2 punkty,

h) wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie – przyznaje się 1 punkt;

Także mogę liczyć na 2 punkty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco82    35

No racja ale to nie jest tak do końca. Nad każdym gospodarstwem trzeba pracować indywidualnie  i dobrać najlepszy sposób. Niekiiedy 10 arów innej uprawy zapewni nam tyyle So co nie jeden nasz hektar tak że każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie czy jest gotowy na lekką zmianę dla dotacji.

Edytowano przez Marco82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj