Skocz do zawartości

Zdjęcie

Trwałe Użytki Zielone

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share green

green

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 lipiec 2013 - 14:01

Trwałe Użytki Zielone Witam

Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?

Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).

Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
"grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .

Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.

Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.

W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.

Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.

Edytowany przez green, 06 lipiec 2013 - 21:38.

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Trwałe Użytki Zielone Dzisiaj, 01:06
  •  

#2 Share grzegorzmadej

grzegorzmadej

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 18 październik 2013 - 19:33

Trwałe Użytki Zielone Witam,właśnie pojawił mi się taki problem i zapewne będzie potrzebne wsparcie prawne.
Proszę o info jak podejść z Panem do tematu.
mail: grzegorz.madej73@gmail.com

#3 Share green

green

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 19 październik 2013 - 20:00

Trwałe Użytki Zielone Dzień Dobry,
Dziękuję za kontakt. Dostałem też Pana wiadomość, skontaktuję się na prive.
pozdrawiam

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 19 październik 2013 - 21:58

Trwałe Użytki Zielone z opisu wynika ze chciałbyś żeby Ci agencja zakwalifikowała TUZ którego nie zadeklarowałeś - co skutkuje zmniejszeniem powierzchni TUZ na którą masz zobowiązanie...z tego co wiem to nie jet tak ze na tej samej działce musi by deklarowany TUZ, bo agencja po prostu nie wnika jak nie pomniejszysz powierzchni na którą masz zobowiązanie 5 letnie ... przynajmniej ja nie miałem żadnego problemu - robiłem zmiany i jednocześnie nie pomniejszałem powierzchni i nikt mi nie robił problemów .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 29 październik 2013 - 23:18

Trwałe Użytki Zielone A jak jest w przypadku przekształcania TUZ na grunt orny na obszarach ONW, jeśli zobowiązanie 5-letnie minęło? Będąc dziś w ARIMR nie dopytałem o ten szczegół, bo nie wiedziałem, że łąka była zgłoszona do ONW, a prędko tam chyba nie zawitam.

#6 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 październik 2013 - 10:32

Trwałe Użytki Zielone jak zobowiązanie minęło to jaki problem ?obszar onw nic tu nie ma do rzeczy .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 30 październik 2013 - 10:38

Trwałe Użytki Zielone Pytam przez przezorność, zobowiązanie minęło, teraz zgłaszane jest na ONW ale już nie ma 5 latki. Zawsze lepiej spytać niż "dostać po łapach"