barczjano1988

Roundup kiedy pryskać rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam wszystkich, uprawiam rzepak dopiero drugi rok i kiedy dokładnie powinno się opryskać rzepak randapem?? jak musi wyglądać strąk i ziarna??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek15h    110

Desykacja w momencie gdy nasiona w łuszczynie brunatnieją(robią się brązowe).Zbiór najwcześniej po 7 dniach od zabiegu najlepiej 14-21 dni.Ale podstawą informacji o desykacji będzie etykieta środka który zastosujesz i nią się kieruj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

w artykule było napisane, że desykację należy przeprowadzić gdy 20% łuszczyn ma już pełną dojrzałość, a 80% jest w fazie dojrzałości technicznej czyli takiej że jak złamiesz łuszczynę w V to nie tylko się załamie ale i lekko pęknie przy czym ukażą się brązowiejące nasiona. Taki dokładny termin był w tej książce opisany. Nie było jednak napisane jakimi środkami dosuszać itp więc nie wiem czy w każdym przypadku można się na tym opierać. Dodam, że sam jestem zielony w tej sprawie, będę to robił 1 raz.

Edytowano przez metiu20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Desykację rzepaku najlepiej robić gdy łuszczyny są żółte a nasiona w łuszczynach są wykształcone. Jeżeli koniecznie chcesz to stosuj zamienniki roundupu które są tańsze, działa praktycznie identyczne w końcu substancja aktywna jest ta sama-glifosat. Zamienników na rynku jest ogrom jak avans i inne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Czy rzepak jary też trzeba dosuszać tak jak ozimy? Bo na moim poletku doświadczalnym 0.5 ha jest około 90% suchych łuszczyn i nie wiem czy dosuszyć czy poczekać. Kiedy najlepiej go kosić?

Edytowano przez Harnas88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lessie    1

Powinno się zamykać w więzieniu ludzi trujących innych ludzi, a tym jest polewanie żywności trucizną ( round*pem). Co ludzie są w stanie zrobić dla pieniędzy.

Już nie kupię oleju rzepakowego, jedźcie go sami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Jednak nie było potrzeby dosuszać, Odmiana tamarin sypneła mi z tego 0,5 ha około 1,5 tony a więc za rok sieję 5ha:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Powinno się zamykać w więzieniu ludzi trujących innych ludzi, a tym jest polewanie żywności trucizną ( round*pem). Co ludzie są w stanie zrobić dla pieniędzy.

Już nie kupię oleju rzepakowego, jedźcie go sami.

 

 

Kolego wiec czym żyjesz, napisz a zobaczymy czy wszystko jest takie zdrowe??


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jakbyśmy dokładnie wiedzieli z czego i jak produkowana jest żywność to nic byśmy nie jedli :D Miałem kiedyś praktykę w piekarni, tyle się napatrzyłem że powiedziałem że z tej piekarni nigdy nic nie zjem, ale ogólnie chleb jem, inaczej się chyba nie da :D

Stosowanie glifosatu do desykacji nie jest niczym nadzwyczajnym, nie tylko w Polsce tak się robi. Oczywiście można dać reglone który szybko pali części nadziemne, ale wychodzi drożej i to główny powód używania glifoastu do desykacji. Bo ogólnie glifosat nie jest najlepszym środkiem do desykacji, zanim zacznie wyraźnie działać musi przejść z liści do korzeni a to wszystko trwa czasem nawet 3 tyg w mniej sprzyjających warunkach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja w tym roku zastosowałem reglone, i jestem bardzo zadowolony.

Do skoszenia nie byłem zadowolony, bo musiałem 2 razy pryskać, najpierw sklejaczem, a potem 3 dni przed koszeniem reglone, i na ścieżkach dużo się wysypało, i nie ciekawie to wyglądało.

Koszenie ciężkie, bo strąki suche, ale z łodyg woda ciekła. jak chodziłem po ściernisku do dosłownie nogi miałem mokre.

Rzepak miał ponad 10 % wilgotności no i te czekanie, wszyscy koszą a ja czekam w domu bo mokry, nawet odpuściłem dzień bo ponad 11-12 % miał.

Ale średnia mi wyszła 4,6 a innym koło mnie z 500 kg mniej na ha. Więc kosty wróciły się z nawiązką.

Jeden miałem po randapie, fakt że na 5-6 klasie, ale powinien dać ponad 3 t, a dał 2,5, ale sam go spaliłem bo był zielony całkiem jak go pryskałem, bo inaczej po żniwach był go kosił, Takie pole mam jedno.

 

Teraz słyszę ze coraz więcej ludzie nie będą wcale randapować bo co dzień rzepak na 1ha przyrasta 50 kg. I to u mnie się potwierdziło.

Agrohandel Legnica wykonuję usługi kombajnami, to mówił kierownik że niektórzy po pszenicy koszą rzepak.

Nawet koło mnie taki jeden od paru lat nie randapuję i fakt że ładnie kosi, a z niego nie zbyt ciekawy rolnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na początku myślałem że mówisz z ironią, wilgotność nasion jednak była wysoka. A z drugiej strony z glifosatem jest tak jak piszesz. Glifosat należy dawać 2-3tyg przed zbiorem, a to ryzyko znacznego obniżenia plonu, bo hamujemy odpowiednie wypełnienie nasion, zawartość oleju w takim wypadku pewnie też sporo spada.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sami się ch*je napijcie randapu zamiast pryskać tym syfem rzepak. Poczytajcie sobie debile jaki randap jest szkodliwy. Co za ch*je. Mam nadzieję że wasze żony karmią was olejem z waszego rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez kubatedi
      Cześć  Forumowicze
      Mam jedno pytanko do was drodzy koledzy :-) Co sądzicie żeby dać na żyto ozime w marcu odmiana ( Dańkowskie diamnet ) 100kg polifoski 6+100kg salmagu to wymieszać a na drugą dawkę 150 kg saletrzaku  ? Oraz jeszcze jedno pytanko polećcie mi jakąś dobra mieszaninę środków na owo żyto a mianowicie chodzi mi o jakiś herbicyd do poprawy jesiennego zabiegu gdzie zastosowany był boxer  800 ec do tego jakiś  fungicyd  także antywylegacz i chciałbym  odrazu tam dodać nawozy dolistne Jakie środki polecacie do takiej mieszaniny żeby przyniosły super efekt Dzięki za każdą propozycje i trzymajcie się ciepło
      Narazicho
    • Przez kubatedi
      Cześć co polecicie na wiosenne wzmocnienie tego oto żyta jak widać ma żółte liście ( zdj z 22 lutego ) Jest to klasa V  ziemi i chciałbym mieć plon około 4-4,5t , Nawóz jaki  zastosuje to 200 kg  salmagu na h  ale co polecacie na to żyto jaki  dobry fungicyd oraz chciałbym  abyście polecili jakieś skuteczne  nawożenie  dolistne i z jakiej  firmy
      Dziękuję za każda mądrą  odpowiedź

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj