Skocz do zawartości

Zdjęcie

czosnek czy bób ?

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share yamaha134

yamaha134

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 16:33

czosnek czy bób ? witam mam 1ha pola i chce zacząć uprawę tylko nie wiem czy siać bób czy czosnek . Która z tych roślin jest bardziej opłacalna i jakie są wady i zalety uprawy tych roślin, proszę o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czosnek czy bób ? Dzisiaj, 16:11
  •  

#2 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 19:53

czosnek czy bób ? Wydaje mi się, że czosnek, chyba łatwiej jest go zebrać i sprzedać, do bobu trzeba nająć ludzi, czyścić go itp
norweskie-lesne.pl

#3 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 30 czerwiec 2013 - 21:37

czosnek czy bób ? Jaką masz klasę gleby i typ i oczywiście w jakiej kulturze utrzymana? Masz dostęp do wody, chodzi o deszczowanie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Czy warto uprawiać dynie? zobacz »

•  

#4 Share yamaha134

yamaha134

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 19:13

czosnek czy bób ? mam III klase oraz dostęp do wody możliwe deszczowanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share s4lim3

s4lim3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 03 lipiec 2013 - 11:30

czosnek czy bób ? trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw

czosnek zimuje - w zależności od zimy, może Ci wyjść 100% a może Ci wyjść 60% więc już jest strata. W sumie ma dłuższy okres dojrzewania, bo wychodzi w marcu, kopie się go w lipcu więc ma cale 4-5 miesięcy zeby się psuć :) Czosnek wymaga (wg mnie) bardzo dużej ilośći nawozów + środków zapobiegających (grzybobójcze, na robaka, odżywki), no i jak chcesz zacząc 1ha plantacje, to na same nasiona których potrzebujesz ok 20 tys szt. głowek wydasz jakies 10 tys zł. (jak byś się zdecydował zapraszam do współpracy :P ) No i zakładając, że nie bedziesz mial odbiorców prosto z pola, musisz miec przystosowane pomieszczenie do suszenia. Ale z drugiej strony, czosnek wykopujesz, i nie martwisz się jak w przypadku bobu że go musisz zaraz sprzedać bo Ci zczernieje. bo spokojnie może wisieć miesiąc, dwa i czekać na swój czas. Jak by Ci wyszła uprawa to z 1 ha jesteś w stanie wyciągnąc spokojnie jakies 50 tys zł na czysto, więc jest do bardzo duży zastrzyk gotówki. Gradobicie czerwcowe też napewno mu mniej zrobi niż w przypadku bobu. Także decyzja trudna, z jednej strony trzeba dość dużo zainwestować zeby cos wyciagnac z ziemi, ale w przypadku zmechanizowanej gospodarki praktycznie całość jesteś w stanie zrobic w pojedynke - oprocz sadzenia i wykopywania które trzeba w miare szybko zrobic, w przypadku bobu już musisz troche osób zaangażować w zrywanie i obieranie

#6 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 04 lipiec 2013 - 10:39

czosnek czy bób ? Ja mam 0,5ha bobu. 3 osoby rwią, 6 łuska. Zasiałem 3 odniany więc rozkłada się mi to w czasie, ale jak jest wyłuskany tio jak kolega wyrzej powiedział musisz go odrazu sprzedać. Co do pracochłonniości, to bób posiejesz, raz zrobisz porządek z chwastem to masz spokój na cały okres wegetacji. Tylko jak przyjdzie sucho i ciepło to musisz lać wodę. Ja jak dotychczas podlewałem już 9 a może i więcej razy. Czasami co dwa dni bo inaczej stąk nie rośnie. Trzeba też ogladać plantacje i pryskać nawet zapobiegawczo przed szkodnikami. Plus jest taki jak w przypadku czosnku, że jak jest dołek i nie ma towaru to mozna troszkę zarobić, a dwa to w lipcu uprawić i zasiać jeszcze jakieś warzywo na późną jesień.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share despero_

despero_

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 09 lipiec 2013 - 14:48

czosnek czy bób ? patrzac na rok obecny lepiej byloby bób posadzic cena wysoka i tanszy w uprawie