Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

jak zwolnic obroty silnika elektrycznego ??

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
29 odpowiedzi na ten temat

#1 pronarek

pronarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • 9116940
  • Zainteresowania:no po pierwsze to dziewczyny a pózniej to głównie naprawianie i przerabianie róznych maszyn ( zazwyczaj wszystko psuje)

Napisany 28 grudzień 2007 - 10:38

mam pytanie czy da sie zwolnic obroty silnika elektrycznego od ''Frani" do naprawdę wolnych bo potrzebuje taki silnik do pewnego wynalazku ( jak uda mi sie zrobić to sie pochwale)

P.S
myslałem o zwykłym ''ściemniaczu'' z castoramy ale nie wiem czy to dobry pomysł ??
  • 0

#2 PiotereK

PiotereK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów
  • 4259128

Napisany 28 grudzień 2007 - 11:11

Tak mi sie zdaje żeby zwolnic obroty to musisz użyć "autotransformatora", który podłączasz do sieci i można nim regulować napięcie, ma on w sobie takie gniazdko elektryczne i tam wkładasz wtyczkę od silnika.

P.S Co to jest ten "sciemniacz"? :P
  • 0

#3 pronarek

pronarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • 9116940
  • Zainteresowania:no po pierwsze to dziewczyny a pózniej to głównie naprawianie i przerabianie róznych maszyn ( zazwyczaj wszystko psuje)

Napisany 28 grudzień 2007 - 11:19

sciemniacz jest to taki włącznik stosowany do oswietlenia jak skręcisz pokrętło to zarówka sie tylko delikatnie "żarzy'' a jak rozkręcisz to swieci normalnie :P
  • 0

#4 PiotereK

PiotereK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów
  • 4259128

Napisany 28 grudzień 2007 - 11:38

Aha domyślałem się :P ale ten sciemniacz raczej by długo nie wytrzymał, do silnika płynie większy prąd niż przy oświetleniu.
  • 0

#5 deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • 1279 postów

Napisany 28 grudzień 2007 - 13:44

Takie urządzenie , którym można płynnie zmieniać obroty silnika elektrycznego to falownik.
Kiedyś próbowałem zmniejszać obroty silnika na 220V (wentylator wyciągowy), przy pomocy ściemniacz i nic z tego nie wyszło (działało tylko przy maksymalnym ustawieniu ściemniacza albo wcale).
  • 0
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#6 Hinco

Hinco

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 28 grudzień 2007 - 15:37

Sa gotowe zestawy do regulacji obrotów silnika elektrycznego..
Miałem taki u żywałem z wentylatorem cś koło 40W i było ok, a przecież są tez mocniejsze :P
To są zestawy do samodzielnego montażu firmy jabel, drogie, ale cóż, takie było w sklepie to używam :)
  • 0

#7 pronarek

pronarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • 9116940

Napisany 28 grudzień 2007 - 17:10

a nie macie jakiś tańszych pomysłów ?
  • 0

#8 Hinco

Hinco

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 28 grudzień 2007 - 17:38

a nie macie jakiś tańszych pomysłów ?

Nie ma nic za darmo..
pozatym => GOOGLE
  • 0

#9 toniekmf255

toniekmf255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów
  • 6200071

Napisany 28 grudzień 2007 - 17:42

na Allegro jest tego troche :P
  • 0
Mój avatar-mój ulubiony pies którego już ze mną nie ma :(

Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

#10 gufi

gufi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 28 grudzień 2007 - 18:13

nie wiem co chcesz zrobić może przełożenia koła pasowe dotosować
  • 0

#11 pronarek

pronarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • 9116940

Napisany 28 grudzień 2007 - 18:26

udało mi sie kupic fajny motoreduktor moze jego zastosuje ale mam nastepne pytanie pewnie nie wiele łatwiesze ... czy pradnica a c-360 moze pracowac jako silnik elektryczny ? i czy tam da sie regulowac obroty ?

P.S
ten silnik miałby byc uzyty do napędu wózka do uprawy pomidorów taki jak jest na tej stronie (model WE-01 wózek podaje jako przykład i nie chce kopiowac jego budowy)
http://www.promasz.com.pl/
  • 0

#12 marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 3081 postów
  • 8368390

Napisany 28 grudzień 2007 - 19:19

udało mi sie kupic fajny motoreduktor moze jego zastosuje ale mam nastepne pytanie pewnie nie wiele łatwiesze ... czy pradnica a c-360 moze pracowac jako silnik elektryczny ? i czy tam da sie regulowac obroty ?

P.S
ten silnik miałby byc uzyty do napędu wózka do uprawy pomidorów taki jak jest na tej stronie (model WE-01 wózek podaje jako przykład i nie chce kopiowac jego budowy)
http://www.promasz.com.pl/

hej u nas rzeźnik ma maszynki do mielenia mięsa (silniki na siłę) i ma tak zwolnione ze maszynka mieli jak bys ręką kręcił :P
tam jest taka skrzynia (wielkości torebki z kilogramem cukru), może mozna by gdzieś takie cos kupić, tylko wtedy juz bys nie miał regulacji szybkości :)
  • 0

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#13 pronarek

pronarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów
  • 9116940

Napisany 28 grudzień 2007 - 20:12

co do tego silnika na siłe to juz załatwiłem sobie przekładnie a teraz potrzebuje silnik na akumulator z regulacją prędkosci zeby załorzyc do tego wózka chociarz chyba mi sie nie uda i bede musiał kupic orginał
  • 0

#14 marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 3081 postów
  • 8368390

Napisany 28 grudzień 2007 - 20:24

co do tego silnika na siłe to juz załatwiłem sobie przekładnie a teraz potrzebuje silnik na akumulator z regulacją prędkosci zeby załorzyc do tego wózka chociarz chyba mi sie nie uda i bede musiał kupic orginał

Ty a byly takie skutery na akumlator, moze z tego by cos wykombinował :P
  • 0

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#15 rolnikbezpola

rolnikbezpola

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • 9587523

Napisany 28 grudzień 2007 - 20:33

Co prądnicy idzie to jakoś przerobić żeby działała jak silnik ale sie nie opłaca.

Pytałeś w elektrycznym o regulator napięcia na 230V bo są takie pokrętła że kręcisz i one Ci regulują przepływ napięcia.

Co do ściemniacza to nie tyle co zmniejsza napięcie co je zatrzymuje w sobie i idzie mniejszy prąd po kablu.
  • 0
Zdrowia szczęścia pomarańczy niech Ci Żona nago tańczy!!!;).  Życzy Wojtek :D :D :P
__________________________________________________________________________                                                      
Zdradzę Ci największą tajemnice internetu:
google nie gryzie wikipedia też!!!

#16 elektrotech

elektrotech

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 1394 postów
  • 21188625
  • Zainteresowania:Ursus C-325A

Napisany 29 grudzień 2007 - 09:55

mam pytanie czy da sie zwolnic obroty silnika elektrycznego od ''Frani" do naprawdę wolnych bo potrzebuje taki silnik do pewnego wynalazku ( jak uda mi sie zrobić to sie pochwale)

P.S
myslałem o zwykłym ''ściemniaczu'' z castoramy ale nie wiem czy to dobry pomysł ??

do tego bedzie potrzebny regulator PWM

wpisz w google coś takiego regulacja PWM silnik jednofazowy
  • 0
(*)(*) (*) Andrzejku Zawsze Będę O Tobie Pamiętać (*) (*) (*)

#17 Zefirek

Zefirek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • 12348798

Napisany 30 grudzień 2007 - 13:59

a do silników 3-fazowych zwiększyć lub zmniejszyć obroty jest coś takiego
  • 0

#18 mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2949 postów

Napisany 30 grudzień 2007 - 22:15

Do silników 3-fazowych najlepsze są falowniki, które zmieniaja częstotliwość prądu zasilania nie zmieniajac mocy ani mometu, zmienia sie tylko prędkość. Można go stosować do płynnego rozruchu silnika od 0 do max obrotów. Jest to najlepszy sposób i prawie bez stratny.
A co do tej prądnicy co ma być zastosowana w tym wózku to można ja zastosować bo będzie ona działać jako silnik ale ma ona za mało siły bo chyba jakieś 120W.(jeśli dobrze pamietam)
A nie lepszy by był rozrusznik?? Jest silny, na 12V. Juz rozrusznik z malucha jest lepszy od prądnicy.

Ten sciemniacz do silnika jednofazowego to spowoduje opór na drodze pradu co spowoduje spadek napięcia, przez co zmniejszenie obrotów ale bedzie to układ pobierający duży prąd, a jego spora część bedzie oddawana jako ciepło wydzielone na ściemniaczu(straty). Lepszy bedzie falownik, który umozliwia bezstartna regulacje.
  • 0

#19 Zefirek

Zefirek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • 12348798

Napisany 01 styczeń 2008 - 08:44

Dzięki ,,mtracz"
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#20 karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów
  • 4912375

Napisany 07 styczeń 2008 - 12:37

pronarek podziel sie swoim projektem. Pytani eczy da sie regulowac obroty silnika od frani jestmalo precyzyjne. Czy masz jakies wymagania odnosni ezasilania?? czy to musi byc na 220V AC?? Czy np na 12VDC by podeszlo?? Jezeli tak to moze lepszym rozwiazaniem bylo by zastosowanie silnika DC od wycieradzek samochodowych?? -Jak amoc potrzebujesz, jakie obroty??
Silnik DC mozesz skuteczniej regulowac w mniej skomplikowany sposob.
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk