Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krowy rasy Polska Czerwona

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share maly1992

maly1992

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 20:15

Krowy rasy Polska Czerwona witam wszystkich
Prowadzę gospodarstwo w którym hoduje bydło mleczne i od jakiegoś czasu zastanawiam się czy swoich krów nie zmienić na Polską Czerwoną (nie ukrywam że chodzi mi o dopłaty do nich). Mam takie pytanie jak jest u nich z wydajnością, zdrowotnością, wykorzystaniem paszy. Czy ktoś z was hoduje lub miał doczynienia z taką rasą?

Proszę o odpowiedzi

pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krowy rasy Polska Czerwona Dzisiaj, 02:05
  •  

#2 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 21:29

Krowy rasy Polska Czerwona Ja ci powiem tyle że u mnie w okolicy jest dużo tego bydła i ostatnio była wystawa tego bydła w szczyrzycu. Więc po kolei, dla takich krów to najlepiej wypas i zacielanie mięsnymi żeby byczki doiły krowy bo z mleka to ciężko by było coś zarobić. Dopłata 1100zł do tego na wystawie jak zawieziesz swoje sztuki to 600zł do każdej + kasa za miejsce. To bydło prawie w wcale nie choruje, jeść je dobrze nie ma co narzekać.

#3 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1209 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 20 czerwiec 2013 - 21:44

Krowy rasy Polska Czerwona pogadaj z tym koleżkąto ci powie co i jak

http://www.agrofoto....47-krowy-i-byk/

#4 Share Pawlo547

Pawlo547

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 15 lipiec 2013 - 09:02

Krowy rasy Polska Czerwona Kupiłem krowe w sobote i nie wiem jaka to rasa jest cała czerwona tylko grzbiet ma biał czyli jaka rasa polska czerwona czy białogrzbieta.

#5 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 07:34

Krowy rasy Polska Czerwona Jeżeli nie zależy ci na wydajności - to rasa RP jest świetnym wyborem.
RP mają b.dobrą zdrowotność. Moi rodzice mieli tę odmianę, mam ja. I nie pamiętam żeby kiedykolwiek trafiło się zapalenie wymienia.
Co do karmienia - zjedzą wszystko - nawet miotłę brzozową. Nie wiem czy to jest jakaś cech tej odmiany, czy to tylko przypadek w moim gospodarstwie - ale choćbyś im miodem smarował, to krowy RP nie utuczysz. Albo trafi ci się sztuka piękna i gładka, która da ci szklankę mleka, albo kostucha która da wiaderko.
RP mają charakter - po prostu. Potrafią przywiązać się do człowieka jak pies. Ale mogą być agresywne wobec obcych. Byki potrafią być nawet BARDZO agresywne, nawet dla osoby którą widzą codziennie.
I stanowczo odradzałbym zacielanie inną rasą niż RP. Co najwyżej - jeśli trafi się sztuka duża i rozrośnięta - to RW. U mnie - po zacieleniu RP, ZAWSZE cieliły się bez pomocy.Lekko i bez komplikacji. Owszem - cielęta są małe. Ale bardziej zależy mi na zdrowiu matki niż wielkości cielęcia.
Jeżeli ktoś jest smakoszem mleka, i domowych przetworów mlecznych, to RP mają mleko o niezrównanym smaku. Delikates!
RP nie nadają się dla gospodarstw nastawionych na zysk z produkcji mleka. Chyba że jakaś ekologia, agroturystyka... sprzedaż bezpośrednia.
No ale ocen tej rasy może być tyle, ilu właścicieli.

#6 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1577 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 07:55

Krowy rasy Polska Czerwona A cielaka od niej da się utuczyć?

#7 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 08:47

Krowy rasy Polska Czerwona Z tego co ja wiem to byczki w 2 lata dobijają do 600kg ale mięsność mają na poziomie wysokim więc nawet taki opas wychodzi. Wiadomo że SIM przy tym czasie może mieć i ponad 800kg ale tutaj wiele nie dajesz a simowi to trzeba no i w zakupie cieląt w cenie jest różnica.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 16 lipiec 2013 - 11:35

Krowy rasy Polska Czerwona Da się. Ale 2 letni byczek z reguły jest agresywny (wyjątek potwierdza regułę), Jest mało wrażliwy na ból, i na dodatek strasznie silny. Warto na opasy RP poszukać kupca zajmującego się przerobem mięsa w tradycyjny sposób. Przy chowie skierowanym bardziej na karmienie "bele cym" w sensie zielonka z dzikich łąk z ziołami w runi, buraki , śruta owsiana - szczególnie przez lato poprzedzające sprzedaż -mięso ma lekki posmak dziczyzny i jest chude.
I rzeczywiście - 600, no 700 kg żywiej wagi to max. Ale u nas mówią że "bycek treściwy był, a nie tłusto piana". A cielęta - nie wiem jak w innych częściach Polski, ale na podkarpaciu - najtańsze.

#9 Share maly1992

maly1992

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 19:29

Krowy rasy Polska Czerwona a jaką wydajność mleczną osiągają te krowy?

#10 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 19:43

Krowy rasy Polska Czerwona średnia w którymś wojewódźtwie już nie pamiętam którym wyniosła 4500 a simentala 5500 ale z tego co wiem.no więc przy żywieniu z wykorzystaniem treściwych i intensywnie nie że sama trawa i tyle, tylko śruta witaminki jakiś koncentracik (śladowe ilości) to do 6000l można dociągnąć od jednej krowy no ale to 2,3 laktacje takie maximum.

#11 Share wozak

wozak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 20:45

Krowy rasy Polska Czerwona odmiana rp jest bardzo płochliwa,mamy taka to wiem ,nawet worek bedzie dla niej przeszkodą

#12 Share K_J_3131

K_J_3131

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 18:34

Krowy rasy Polska Czerwona witam,
chcialbym odswierzyc temat.
Czy sa jakies okreslenIa w ktorych wojewodztwach sa doplaty do tych krów?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share laazik7745

laazik7745

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 26 maj 2015 - 17:09

Krowy rasy Polska Czerwona

byczki tej rasy to bez sensu chować na duże. jak chowasz dobrego mięśniaka masz minimum 1000zł więcej zarobku. miałem doczynienia z taką krową i dawała naprawde dużo mleka. a i gdy taką krowę zacielisz mięsnym nasieniem to naprawde dobrze, bez problemu się cieli i ma naprawde ładne cielaki. tylko że ta krowa co ją miałem nie była 100% rasy tylko taka zmieszana z tą rasą.