Zaloguj się, aby obserwować  
t-25wladek

Mtz czy da się uda

Polecane posty

t-25wladek    1

Witam posiadam niecałe 13 ha i miałem za rok brać 60 tyś kredytu 30 na dom i 30 na prase i caignik miała to byc c-360 ale chyba 60 troche za mała do prasy. Tu moje pytanie czy moi rodzice dostali by ciągnik mtz belarus 820 na dofinansowanie unijne mama ma 49 lat a tata 53. Chodujemy 8 sztuk bydła i kilka świń 4 mleczne krowy i reszta młodzierz. Na aukcji na tablicy piszę mtz belarus na dofinansowanie unijne wiec tak sie zastanawiam czy dostali by moi rodzice. Areał może by się powiekszył do 15 ha jak by kupił mtz. Proszę o pomoc ina jakich warunkach to by bylo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biebrzak    5

Jeśli utrzymujecie się tylko i wyłącznie z tych 13 ha i 4 krów to nie widze jakoś byście te 60 tyś spłacili. W 2014roku wchodzi nowy PROW także bym zaczekał może będzie jakiś program na modernizację czy coś innego. Na kredyty preferencyjne dla młodych rolników na niski procent się nie załapiecie bo chyba do 40 lat są takie.

Jeśli by w przyszłym roku był jakiś nowy program na zasadach dziś nie znanych jeszcze, to nowy MTZ 820.1 dziś kosztuje w granicach 75 tyś, do tego jak mówisz prasa to o nowej chyba nie ma co myśleć bo po co na tyle ha. No a gdzie jeszcze owijarka? Chyba że wsio na sucho myślisz robić.

Maszyny na PROW jak do tej pory można było btać używane max do 5 lat. Ciekawe jak będzie teraz.

W zależności w jakim jesteś województwie to nabór na Modernizację był w tym roku jeszcze tam gdzie kasa była niewyczerpana. Na stronie ARIMR pisało.

Zamiast ładować sie w kredyt na 100 tyś to kup jakąś prasę łańcuchową bo mają mniejsze zapotrzebowanie na moc oraz ciągnik może być MTZ tylko taki za 20-30 tyś max. Jak was stać to bierzcie nowy MTZ, tani w eksploatacji i utrzymaniu. Lepiej se dom wyremontować jak ładować w maszyny :)


"KPK Kumurun Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
....Na kredyty preferencyjne dla młodych rolników na niski procent się nie załapiecie bo chyba do 40 lat są takie.

...

W zależności w jakim jesteś województwie to nabór na Modernizację był w tym roku jeszcze tam gdzie kasa była niewyczerpana....

 

O kredytach można zapomnieć - dzwoniłem w zeszłym tygodniu z zapytaniem właśnie o MR i kredyty są ale limitów z agencji nie ma. Taka fikcja.

Co do modernizacji - teraz pozostaje czekać na nowy nabór.

 

 

@T-25władek.

Pytanie co Ty chcesz robić dalej bo jeżeli wyjechać do miasta to daj sobie na luz z gospodarowaniem.

Ja 10 lat temu przejałem ok 19ha. 50tys MR i parę rzeczy kupiłem. Z racji że nie było gdzie dokupić gruntów podjąłem też inną pracę. Dopiero w zeszłym roku udało mi się dokupić prawie 10ha. W międzyczasie dokupiłem maszyny z PROW/MGR. Obecnie z 30ha upraw polowych wiele kasy nie mam, zamiast zwierząt pracuję poza rolnictwem. Marzy mi się zwiększenie areału do 30-50ha+garaż+wiata+ 2-3 maszyny. Gospodarstwo u mnie zostaje. Myślę się budować, znaczy się dom tyle że ja lubię miejsce gdzie mieszkam (wieś i pracę).

Chcesz zostać na wsi, licz się z tym że zostaniesz sam (kobiety wolą mieć blisko do marketu i kina).

Rodzice póki zdrowi to pomogą ale zdrowie z wiekiem siada.

 

Rolnictwo to bardzo trudny kawałek chleba, wymaga nie tylko znajomości agrotechniki czy zootechniki ale także przydaje się np znajomość KPA, obycie z instytucjami (gmina, starostwo, rejon dróg, agencje, banki), umiejętność szukania rozwiązań gdy wszyscy mówią że się "nie da".

 

Wystarczająco Cię zniechęciłem?

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas616    9

@T-25władek

w obecnych czasach najlepiej wystrzegac sie kredytów jak ognia.Tym bardziej jesli utrzymujecie sie tylko z gospodarstwa o takim małym areale. Szybkie wyliczenie :

 

60 tys pod hipoteke na wartosc 100 tys pożyczone na 20 lat przy oprocentowaniu 10% daje 60000raty+79000odsetek=139000 PLN!!!!!!!! czyli przez 20 lat prawie 600 zl co miesiac grzecznie zanosisz do banku. jesli nie to komornik przejmie to co zastawione i zostaje sie z niczym. Znam przypadek gdzie za 5tys długu pewnej kobiecie zlicytowano ziemii za prawie 90 tysiecy :/

 

wiec jesli polowa na dom a druga polowa na maszyny to one nigdy na siebie nie zarobia. To jest moje zdanie. Szukać pracy a rolnictwo to też fajne hobby ;)

Edytowano przez bartas616

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
t-25wladek    1

Zdecydowaem sie jednak na c-360 i prase rolke jakąś a biore 50 tyś 30 na maszyny 20 na dom i git ja nie będę czekał aż ktoś przyjedzie siano prasować czy słome, jade kiedy chce i robie jak mi się podoba a i u mnie na usługach można zarobić sporo ;) przez rok myslę że na usługach zarobił by z 1000zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie do posiadaczy MTZ  o opinie o nowszych modelach MTZ lub konkretnym modelu 892.2. Co się w nich konkretnie psuje i czy w ogóle warto kupować nowego MTZ w dobrej cenie? Jak spisuje się w orce, talerzówce i agregacie siewnym 3m?
    • Przez Bostorn
      Witam
      Od niedawna jestem posiadaczem stety bądź niestety Jumza wersji rolniczej Koparko spycharki. Masa kasy w niego poszła i idzie dalej, gdyż nie lubię, jak mój sprzęt przypomina szajs. Porobiłem silnik, teraz czas na hydraulike. Dużo przewodów jest powymienianych, niektóre są dużo za długie, czepiają, haczą. Przewod od obrotu czepia o łapę, Jutro porobię zdjęcia i wstawię jak to u mnie wygląda. (wszystkie te operacje robił, robili poprzedni właściciele) 
      Moje pytania oraz problemy są zastępujące :
      - Czy mógłby mi ktoś pomóc z odpowiednim ułożeniem przewodów i ich podłączeniem tak, aby wszystko było tak jak należy? Może ktoś coś źle podłączył, złą stroną poprowadził? 
      - Podczas pracy masztem potrafi dziwnie działać, tzn chcę do góry coś unieść, siłownik idzie do dołu, a po chwili idzie do góry. , czasami bywa tak, że silnie i szybko podnosi, bądź obraca się w 1 stronę, a w 2gą bardzo bardzo powoli i z oporem wraca.  Ostatni z siłowników (od wideł) mocno ciekł, więc go wyjąłem, oczywiście był prawie cały schowany, podczas odkręcania przewodów, w górnym było ciśnienie i powietrze, tryskało i pluło konkretnie. Czego to może być wina? Układ jest zapowietrzony? Jak go odpowietrzyć? 

    • Przez ilovemtz
      Prosze aby w tym temacie wypowiadali sie posiadacze mtz[nie pronarów].
      My mamy mtz-a z 1983r i ojciec nic złego na silnik nie moze powiedziec wał jeszcze nie byl robiony. Ciagnik zrobil okolo 15000mth nie wiem czy to duzo czy mało. Co prawda ceiknie ale one juz takie sa. Co do awaryjnosci to moge powiedziec ze wiekszosc czesc zaczynamy dopiero teraz wymieniac tj. po 24latach wczesnije nie było potzreby. Co do spalania to jest małe w orce okolo 14l/ha napewno mniej niz ursus czy zetor z tych rocznikow nie mowie o nowych forterrach. Jest mały problrm z czesciami bo nie mozna ich dostac musimy po nie jezdzc do oddalonego o 50km żmigrodu bo nigdzie w poblizu ich nie dostaniemy .Powiedzcie co na ich temat mowia wasi ojcowie czy wy sami. Sami wiecie ze nie taki rusek straszny jak go piszą.
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie co do biegów w mtz 892.2 mianowicie czy jeśli jadę ciągnikiem to muszę zmieniać w trakcie jazdy na tryb z szybszymi biegami czy mogę od stojącego wrzucić tryb z szybszymi biegami i od początku jechać tylko na nich? Zamiast zaczynać z trybu z niższymi biegami i zmieniać w trakcie jazdy na tryb z wyższymi żeby jechać po koleji czy od razu mogę z postoju jechać na szybszych nie ruszając wolniejszych?Chyba że to po prostu są biegi polowe i szosowe jak w starych ciągnikach?
    • Przez rastafarmer
      Witam wszystkich bardzo serdecznie!
      Jestem nowym użytkownikiem- pomimo tego że przeczytałem regulamin, proszę o troszeczkę wyrozumiałości i uwagi jeśli robię jakieś błędy
      Mianowicie posiadam MTZ-ta 82 z przednim napędem. W najbliższym czasie chciałbym wymienić w nim opony z przodu.
      Fabrycznie mam wstawione 11,2 R20. W związku z powyższym mam do Was pytanie- czy jest możliwość wstawienia opon 12,4 R20? Czy to się wszystko "zgra" bez wymiany tylnych opon?
      Proszę o porady i uwagi.
      Pozdrawiam!
       
      Szymek
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj