Patryk94

Rozwój Gospodarstwa - POMOC

Polecane posty

Patryk94    1

Witam

Nie wiedziałem gdzie napisać wiec pisze tu.

Wiec pisze do doświadczonych o porady jak powiekszyc gospodarstwo mam pewne plany ale chcialbym sie poradzic jak powiekszyc małe ok 7 ha gospodarstwo + 8 ha dzierżaw (9 krów mieszańców o średniej wydajności 15 l + 5 jałówek mlecznych i 3 mięsne ) do rozmiarów takiego 35-45 ha gospodarstwa i produkcja oczywiście mleczna 30-40 krów dojnych + młodzież . ?? Piszcie swoje porady informacje .

 

 

 

 

A więc tak kończe za rok szkołe pisze mature . Dalsze plany to ukończenie kursu rolniczego przez 1,5 roku a dalsze przejęcie gospodarstwa i jego rozwój nie mówie ze od razu do takich rozmiarów.

A wiec po przejęciu jesli udało by sie to środki z młodego rolnika + PROW no i wiem ze nie obedzie sie bez kredytów . I otoż tu pytania do doświadczonych w co je najpierw zainwestowac ?? Mysłałem zeby wziaśc duzy kredyt i kupic jakies 15 ha ziemi(15-20 tys/ha) i sasiad juz starszy wiec jak by sie udało swoje 8 ha by mi przepisał czyli juz byłoby ok 35 ha jeśli by wszystko dobrze poszło na to potrzeba by ok 225-300 tys zł do tego potrzeba by dokupic jakis 10-15 jałowek x 7 tys to wychodzi 70-105 tys w przyszłości trzeba by postawic obore bo w aktualnej nie pomieściłbym wiecej niz 16 krów wiec tutaj bym skorzystał z PROW-u . A na samym końcu wymiana sprzetu + ulepszenie go w nowocześniejsze maszyny lub wzięcie wyższego kredytu i od razu jego wymiana . Więc Kwota kredytu musiała by wynieści ok 550 tys . na okres 10-15 lat . Co myslicie o tych planach ?? Możliwe jest ich wykonanie ??

 

 

Prosze nie pisać głupich komentarzy ponieważ sprawe traktuje poważnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

skoro sprawę traktujesz poważnie to pewnie wiesz o tym ze za jakiś czas zlikwidują kwoty mleczne ,a na dzień dzisiejszy jedynie jakas cyganka na dworcu pks moze ci przepowiedzieć jaka bedzie wtedy sutuacja na rynku mleka jedno jest pewne potentaci na rynku mleka beda powiększać produkcje a cena prawdopodobnie spadnie a reszta małych rolników hmmmmm.... sami sobie odpowiedzcie

 

przypominała mi sie jedna scenka z kabaretu -"biorę cie kredycie na życie i będę cie spłacał aż do śmierci"

 

smutne ale prawdziwe :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

kredyt na 10 lat to jest ok 65-70 tysi rocznie z odsetkami. policz ile litrów mleka dadzą ci twoje mućki w ciągu roku. odejmij koszty i oblicz zysk i przemnóż przez lata. odejmij z 10-15 % i zobacz czy starcza na rate kredytu i godne zycie...może lepiej opasy na początek? sklecisz wiate i kupisz pare sprzętów i bedziesz mógł się zająć czymś innym albo nająć w gospodarstwie większego rolnika to ci sprzęt jeszcze użyczy...ta premia z MR to pikuś jeśli masz wszystkie sprzęty do kupienia....za kilka lat podbno mają znieść kwoty mleczne i może być nieciekawie przez pewien okres...a kredyt trzeba spłacać regularnie...przemyśl to dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Zaangażowanie to podstawa, ale moim zdaniem wszystko powoli i na spokojnie. Staraj się coś wziąć w dzierżawę, potem powoli wykupuj, i po trochu do przodu. Co do ziemi to dolicz jeszcze to , że musisz mieć jeszcze kase żeby coś tam zasiać, bo przy dzisiejszych cenach nawozów itd to trochę się tego uzbiera.Moim zdaniem, kredyt jest po prostu za wysoki na takie gospodarstwo , tak jak kolega wyliczył 65-70 tysięcy rocznie do spłaty, rynek niestabilny i do tego dodaj jakąś klęskę żywiołową typu gradobicie lub coś podobnego i jesteś bankrutem, a znając życie to żeby taki kredyt dostać byś musiał zastawić wszystko co masz to w razie bankructwa bank zaprasza pod most. Powoli i stopniowo się rozwijać, i tak według mnie będzie najlepiej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Ziemia po 15-20 tyś.? Nie pisz taki rzeczy, bo nie jeden z kolegów na AF wyhaczy gdzie mieszkasz i wykupi wszystko w promieniu 100 km :blink: . Preferencyjne kończą się w tym roku (a nawet już kasy nie ma), więc oprocentowanie to najmarniej WIBOR 3M + marża. Tak na szybko (jestem świeżo w temacie kredytu), przy twoim 550 tyś. na 15 lat, twoja miesięczna rata to cirka 4,6 tyś. Jeżeli widzisz że stać Ciebie na taki kredyt, to idziesz. Pamiętaj, że bank wrzuca hipotekę na wszystkie nieruchomości!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk94    1

gospodarstwo co najmniej przejme za 2-3 lata takze spokojnie , będe widział co się dzieje gdy zlikwidują kwote mlęczną . Jesli cena sie utrzma zainwestuje w to teraz zaczne inwestowac w lepsze nasienie zeby jednocześnie polepszac teraz stado zeby srednia na krowe dziennie wyszła jakieś 20-25 litrów bo mysle jest to do osiągnięcia, aktualnie zostawiamy wszystko jak nie na powiekszenie stada to na opas . Co do maszyn mam wszystkie maszyny na tym areale sie nudza obrobie wszystko w jakis tydzien ale np chodzi o wymiane ciagnika na troche większy wymiana prasy i chciałbym kupic jakas samozbierajaca z rotorem zeby zaczac robic sianokiszonke takze za duzy wydatek na maszyny by nie był . Tez tak myśle ze wszystko na spokojnie tylko szkoda ze nie mam wiekszej obory niz te 16 stanowisk trzeba bedzie cos pomyslec o modernizacji stodoły na opasy a w przyszlości nowa obora na 40-50 krów . Ziemie biore w dzierzawe ale u nas sie kazdy o nia bije i nie jest tak łatwo lepiej wziasc kupic za te 15 -20 tys niz brac dzierzawe oddawac dopłate i dopłacac jeszcze 500-1000 zl w zaleznosci od klasy . 4,6 tys za rate przy 20 krowach sadze ze dało by sie spłacic i jako tako zyc spokojnie . zreszta czytałem ostatnio o kredycie na 10 lat ale zaczynasz go spłacac dopiero po dwóch latach takze zobaczymy musze sobie wszystko przemyślec , mimo ze koncze szkołe ekonomiczna z dobrymi wynikami nie interesuje mnie siedzenie za biurkiem no ale wymysł mamy trzeba isc gdzie karze moja pasja sa zwierzeta . zreszta sam prowadze hodowle królików . Mam nadzieje ze udadza sie moje plany i rozwine sie w jakies 5-10 lat po przejeciu gospodarstwa , mój tata ta robote olewa co musi to zrobi i marne sa tego efenty . Jak ktoś ma jeszcze jakies porady bardzo prosze je pisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemiak    1

Witam

Z kuzynem chcielibysmy powiekszyc nasza mala faremke do poziomu ok 50ha i mam do was dwa pytania

 

1.Czy z tylu ha da sie wyzyc w 2 osoby majac jeszcze ewentualnie jakas robote na pol etatu?

2.Ile potrzeba na to kasy

 

Teraz mamy 6,5ha pola

Ciagnik Ursus c360 (rocznik 1985)

plug 3 skibowy

brony

kultywator

siewnik (jakies lata 90)

kombajn Class (rocznik cos kolo 1970 heder 2m)

 

Chlew na jakies 30 sztuk bydla

Stodole

Magazyn (spokojnie zboze z 50ha by zmiescil)

 

Myslimy zeby sprzedac ciagnik bo dosc awaryjny i kombajn bo stary i maly kupic bizonka(35tys) jakiegos JD z ladowaczem (do 40tys) i 2 przyczepy 6t i jakas prase i reszte kasy na pola

 

Z pola 30ha na zboze 10ha na kukurydze i 10 na laki i do tego hodowac krowy

 

Moglibysmy uzbierac jakies 100k + mlodego rolnika

Potem oczywiscie ciagle sie rozwijac

Mysliscie ze moglo by to wypalic ?

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemiak    1

na poczatek myslalem o dzierzawieniu bo kupno to za duzo (zal mi strasznie tego ze wujek zachorowal na zapalenie opon mozgowych i sprzedal prawie 15ha ziemi bylo by zawsze latwiej ale nie ma co plakac nad rozlanym mlekiem )

po paru latahc jakbysmy staneli troche na nogi z kasa to sukcesywnie kupowac ziemie i dzierzawic jak najwiecej byle nie stac w miejscu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

Powiedz kolego ile masz lat? Chyba niewiele czytając twój post. od 6,5 ha do 50 :D wyłącz Symulator Farmy :D


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam224360    35

Z 50 ha to żyjesz jak sołtys, niektórzy mają po 5 ha i potrafią z tego wyżywić żonę i kilka dzieci, trzeba mieć leb na karku jak to mówią ;p

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziemiak    1

Dobra juz wylaczylem symulator farmy :P

Ale ogolnie chodzi o to zeby zlapac ile sie tylko da pola na dzierzawe zeby dobic do tych 50ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Przy dzisiejszych cenach zbóż rzepaku bydła i reszty to nie wiem czy warto się męczyć i czy da się rade rozwijać. Jakby ceny były z zeszłego roku to byłbym jak najbardziej za ale przy tych cenach jestem sceptycznie nastawiony do jakiegokolwiek inwestowania w rolnictwo a nie wiadomo co będzie dalej może ceny pójdą w górę a może i nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Żniwa sie skończyły więc czas na wypracowania na AF. Życzę powodzenia w wymyślaniu następnych

  • Like 2

KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Dlaczego założyłeś 50 ha? Ma to jakieś uzasadnienie?

Poza tym, za parę lat jakbyś chciał kupić, to już tego nie będzie. Albo bierzesz teraz, albo ktoś to wykupi (a są tacy którzy dadzą więcej niż się spodziewasz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Witam

Z kuzynem chcielibysmy powiekszyc nasza mala faremke do poziomu ok 50ha i mam do was dwa pytania

 

1.Czy z tylu ha da sie wyzyc w 2 osoby majac jeszcze ewentualnie jakas robote na pol etatu?

 

Pytasz się czy da się wyżyć z 50ha, czy chodzi Ci tutaj o wasz obecny areał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam12br    0

Witam!!

Mam na imię adam i chciał bym się spytać o rozwój mojego gospodarstwa ziemi mam 12ha w tym tylko 2 ha łąk a 5ha jest oddalone od domu o 14km i jest dane w dzierżawę , mam też 15ha dzierżawy  w tym 7ha  łąk a reszta to grunty orne , hoduje krowy mleczne mam ich 15 chciał bym rozwinąć do 30 ale mam tylko te 2 ha łąk a osoba od dzierżawy nie chce sprzedać szwojej czyli te 7ha łąk i trochę nie wiem co robić bo postawie oborę a oni mi ziemię zaboiorą i z czego krowy wyrzywie a wszystko obrabiam ursusem c-330m  i ciągle brakuje pieniędzy macie pomysł na rozwuj mojego gospodarstwa , co siać ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez radas
      Witam jestem Nowy na tym Mega fajnym forum od kilku lat jeżdze do wujka Pomagać mu w 100hektarowy gospodarstwie !! Mega podoba mi się ta praca !! mam 18 lat i Marzy mi się Własne gospodarstwo !! ale niemam pojecia jak mogę zacząc realizować swoje mażenie !! czy w ogóle mam jakieś szanse ?? z kąd wziąć kase Itp. ?? POzdrawiam wszystkich !
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
    • Przez RolPro10
      ///
    • Przez krisz98
      Witam, chciałbym się doradzić w sprawie założenia małego gospodarstwa. Chcą hodować bydło rasy hereford. Mam 5 ha łąki, chce zrobić wiatę, łąkę ogrodzić siatką, siano i kiszonkę będę robił sam z łąk brata, który ich nie użytkuje. Chce kupić dwie krowy z cielakami, czy powie mi ktoś jak jest z dopłatami nigdy wcześniej nie korzystałem z żadnych środków. Te krowy to będzie tylko taki dodatek, ponieważ pracuję.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj