Maniek1Excalibur

Rejestrowanie pojazdów

Polecane posty

Witam.

 

Mam pytanko odnośnie rejestracji i opłat za maszyny.

 

Dokładnie chodzi o traktor Kubota B2230 i przyczepę do niego. Czy ten traktor trzeba rejestrować? Słyszałem, że wystarczy OC.

A jak w przypadku przyczepy? Nie ma hamulców ani świateł (ale to nie problem - dorobi się) Ładowość 1.5 - 2 t (różne modele) Wymiary ok. 3 x 1.3 x 1.5m (dł x szer x wys). Wymaga rejestracji?

 

Jak prawo określa poruszanie się takich pojazdów po drogach?

 

Jakie opłaty muszą zostać uiszczone, przeglądy odbyte, papiery wydane na takie maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DK94    192

Każdy ciągnik musi posiadać OC i badanie techniczne i być dopuszczonym do ruchu przez wydział komunikacyjny danego powiatu. Czyli inaczej mówiąc trzeba rejestrować. Jazda na samym OC to = laweta i na parking policyjny w razie kontroli.

 

Co do przyczep to tylko maszyny rolnicze i wozy nie muszą być rejestrowane czytaj rozrzutnik obornika. Do jakiegoś czasu bo według nowych przepisów rozrzutniki nowe teraz też muszą być rejestrowane.

 

Opłaty za ciągnik to OC co roku bez zniżek na OC to około 180 zł

przegląd co dwa lata około 80zł

 

przyczepa OC bez zniżek około 180zł

przegląd jeżeli będzie rolnicza to raz na dwa lata wysokość ta sama co ciągnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy taka przyczepa, wprawdzie niewielka, ale czy bez hamulców może być zarejestrowana? Świateł też w standardzie nie ma, ale tu nie ma o czym mówić bo szkolę się pod kątem elektrycznym, parę przyczep już zrobiłem także nie ma problemu da się to dorobić.

 

Podsumowując:

-ładowność ok. 2 tony

-szerokość: 120cm

-długość: ok. 300cm

-brak hamulców

-światła

 

Przejdzie przegląd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Z tego co wiem to przeglądu nie przejdzie przy tej ladowności ,robiłem przyczepki do aut i powyżej 750kg musiały mieć hamulec najazdowy a do ciągników 1000kg i rejestrowane jako wózek rolniczy lub dwukółka ale oświetlenie musi mieć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DK94    192

Według przepisów przyczepa bez hamulca dla ciągnika rolniczego to DMC do 1500. A światła musi posiadać bo przeglądu nie przejdzie. Przyczepy z DMC do 750 mają przegląd raz i bezterminowo. A powyżej jak ciężarowa to co roku a jak rolnicza to co dwa lata. Poszukaj na forum w dziale pojazdy transportowe, tam był temat jak jeden użytkownik rejestrowa przyczepę typu SAM. Bo twoja to samo robiona?

Edytowano przez DK94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

wracajac do tematu.....wiadomo ze ciagnik to oc i przeglad podobnie przyczepa....ale maszyny ciagane z tylu ciagnika na zaczepie czy tez na pompie prasa rozrzutnik kosiarka plug itp musza miec oc......taka tam informacja z wlasnych doswiadczen.....aha i jak macie zbita szybe np w drzwiach to zdejmijcie je bo mozecie dostac mandat....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

Mógłbyś to kolego napisać jeszcze raz po polsku ze znakami interpunkcyjnymi? Czytam to trzeci raz i nadal nie wiem czy wg ciebie takie maszyny muszą mieć OC, czy nie.

Edytowano przez mtz82r96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

wracajac do tematu.....wiadomo ze ciagnik to oc i przeglad podobnie przyczepa....ale maszyny ciagane z tylu ciagnika na zaczepie czy tez na pompie prasa rozrzutnik kosiarka plug itp musza miec oc......taka tam informacja z wlasnych doswiadczen.....aha i jak macie zbita szybe np w drzwiach to zdejmijcie je bo mozecie dostac mandat....

Może przeczytaj sobie, co obejmuje OC rolnika.

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

Mógłbyś to kolego napisać jeszcze raz po polsku ze znakami interpunkcyjnymi? Czytam to trzeci raz i nadal nie wiem czy wg ciebie takie maszyny muszą mieć OC, czy nie.

Kolego dobrze zrozumiales trzeba miec oc na każdą maszyne ciagnieta z tylu.....

 

Może przeczytaj sobie, co obejmuje OC rolnika.

napisalem to co wiem z autopsji..... mianowicie ojciec jadac ciagnikiem z

przyczepa jedno osiowa do przewozu balotow wiejska droga zostal zatrzymany przez policje.....pierwsza rzeczą o którą zapytali po sprawdzeniu dokumentów było pytanie o OC ciagniętej przyczepy.....gdy ojciec powiedział mu ze przeciez takie przyczepy chyba nie musza byc rejestrowane to policjant odpowiedział tak zgadza sie rejestrowane nie musza byc ale OC musi byc......dodal jeszcze ze OC musi byc na każda maszyne ciągnieta z tylu nawet na wóz bo wrazie wypadku gdy ktos z tylu w ciebie wiedzie to ty odpowiadasz jezeli nie masz OC np. na kosiarke czy plug itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

Teoretycznie każda przyczepa musi być zarejestrowana, więc powinna także mieć OC. Wiemy jednak jak to wygląda w realu. Ale nie zgodzę się z tobą, że ubezpieczenie OC musi mieć prasa czy pług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

kiler1982 nie twórz nowego prawa o ubezpieczaniu maszyn rolniczych, nie przyczep. Nawet poruszajac się kombajnem po drodze wystarczy OC rolnika, inna sprawa jest w przypadku świadczenia usługi taką maszyną. Nie mieszaj odpowiedzialności sprawcy kolizji z odpowiedzialnością za brak OC.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

Dokładnie tak jak piszesz. Takie jest prawo, a jeśli ktoś próbuje ci wcisnąć, że trzeba mieć osobne ubezpieczenie OC na każdą maszynę rolniczą (nie przyczepę), to niech się dokształci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

Ja tylko przytoczylem slowa policjanta a jak jest to nie wiem....zreszta władza zawsze ma racje nawet jak jej nie ma.......a pozetym jeszcze chcial bym was zapytac jak to jest z jazda ciagnikiem bez kabiny czy jest cos w przepisach odnosnie tego......pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Cytat z warunków technicznych ciągników rolniczych

1)

wyposaża się w:

 

a)

kabinę lub ramę ochronną; przepis stosuje się do zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1993 r. pojazdu o masie własnej powyżej 800 kg,

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem rzeczoznawczą samochodowym, jesli ktoś potrzebuje porady lub chce zarejestrować przyczpke SAM - samoróbkę lub przerobić z ciężąrowej na rolniczą to zapraszam, tel 691 406 195 pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil496
      Witam was wszystkich . Kto z was się wybiera w tą niedzielę ( Św Krzysztofa ) ciągnikiem lub inną maszyną rolniczą na jej poświęcenie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj