Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kosiarka rotacyjna-problem

145 odpowiedzi na ten temat

#21 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8529 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 08:12

Kosiarka rotacyjna-problem Młodyrolnik1 od tego co można a co nie jest instrukcja a nie ja. Moja odpowiedz tyczy tylko stwierdzenia kolegi "po co podnosić przy cofaniu".
Paweł zrób inaczej skoro nie rusza się oś wałka wom z tuleją bo ona napina i luzuje paski to po prostu ją wymontuj. Jak z tym będzie problem to szukaj dla czego się nie da.

Edytowany przez seweryn20, 01 czerwiec 2013 - 08:13.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kosiarka rotacyjna-problem Dzisiaj, 14:37
  •  

#22 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2385 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 08:57

Kosiarka rotacyjna-problem Paweł czy oś wałka nie rusza się ani w przód ani w tył? Tam nie powinno się nic zapiec. Może ktoś tam coś zaspawał ? Może bardziej cofnąć się nie da. A napinać się daje?

Edytowany przez zetorki12, 01 czerwiec 2013 - 08:58.

ZETOR TEAM

#23 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2385 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 10:46

Kosiarka rotacyjna-problem A tak swoją drogą ciekaw jestem czy większość z was podnosi kosiarkę kosząc na wstecznym? Oczywiście nie chodzi mi o koszenie całych łąk na wstecznym tylko o skaszanie rogów i jakichś klinów.
ZETOR TEAM

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share matx66

matx66

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 11:05

Kosiarka rotacyjna-problem Ja czasami koszę na wstecznym jeśli trzeba fragment poprawić,ale nie podnoszę kosiarki, instrukcja zabrania koszenia do tyłu, trzeba uwarzać żeby nie trafić na jakąś górkę bo talerze wryją się w ziemię i można coś wygiąć, ale jeśli kosiarka jest dobrze wypoziomowana i teren równy to nic nie powinno się stać, a co do tego napinacza do możliwe że coś się wygieło i teraz nie może obrócić na osi

#25 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 2334 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 01 czerwiec 2013 - 13:10

A tak swoją drogą ciekaw jestem czy większość z was podnosi kosiarkę kosząc na wstecznym? Oczywiście nie chodzi mi o koszenie całych łąk na wstecznym tylko o skaszanie rogów i jakichś klinów.

Osobiście gdy mieliśmy kosiarkę famarol i tata głównie kosił to cofał z opuszczoną i włączoną kosiarką - po iluś latach odspawało się mocowanie pod ramą tego krótkiego łącznika który rozkłada się przy natrafieniu na przeszkodę .
Ja mało kiedy cofam z opuszczoną kosiarką (teraz grassrol) , wiadomo podczas koszenia na około powstają takie "języki" (nie wiem czy komuś się udaje ,żeby ich nie było a zarazem zeby nie było omijaków na zakrętach ) większość ludzi wtedy cofa na zakrętach , Ja to robię inaczej , mianowicie koszę na całą szerokość kosiarki do końca "zagonu" , na wykoszonym skręcam do oporu w prawo i wjeżdzam w łan jakieś 3metry od rogu - w ten sposób cały czas mam "język" ale nie zużywam sprzęgła i nie cofam z kosiarką włączoną , troche czasu też się przy tym zaoszczędza :)

Starą dobrą famarolkę można było rozpędzać i podniesioną bo nic złego się nie działo , a te nowe rzemieślnicze to jakoś strach :D Oczywiście (chyba głównie ze względu na wałek) nie powinno się podnosić kosiarki podczas włączonego WOM ;)

#26 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8529 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 21:41

Kosiarka rotacyjna-problem Przy podnoszeniu z włączonym wom nie chodzi o kosiarkę tylko o wałek. Krzyżaki wałka pracują pod niebezpiecznym dla nich kątem.
KPK Kumurun Team

#27 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2012 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 01 czerwiec 2013 - 22:52

Tak na ścisłość, jeśli chcemy dyskutować o tym, co się powinno, a co nie, to w ogóle nie powinno się podnosić kosiarki przy włączonym wałku WOM, co jest wyraźnie napisane w instrukcji (przynajmniej mojej). Pozdrawiam

Nikt nie ma na mysli podnoszenia maksymalnego tyle sie unosi aby teleże nie weszły w ziemie podczas cofania z reguły nie więcej niż 10cm na końcach ramion, z reszta kto kosi to wie.

#28 Share pawel2296

pawel2296

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 08:14

Kosiarka rotacyjna-problem Skoro się zaczęła dyskusja na temat czy podnosić kosiarkę przy cofaniu to ja powiem że zawsze mnie uczyli aby przy cofaniu podnosić kosiarkę aby nie uszkodzić talerzy. Oczywiście tak jak napisał Janusz20 nie mówię aby do samej góry unosić ale tylko trochę aby kosiarka nie była sparta na podłożu. Bo przecież nie możliwe żeby nie można było w ogóle podnosić przy cofaniu bo jak chcę wykosić jakiś klin czy obkosić trawę koło zboża to nie da się tak zrobić żeby bez cofania wykosić, no chyba że jakiś profesjonalista :) Mi też właśnie robią się takie języki jak koszę dookoła. Ja właśnie cofam i zaokrąglam te rogi tak aby potem dobrze się kosiło :D A wracając do tego napinacza. To nie rusza się ten napinacz ani w górę ani w dół, nie widzę żeby tam było coś zaspawane, czy skręcam sprężynę czy rozkręcam to paski są cały czas tak samo napięte. Nie wiem czy dobrze rozumiem z tą osią wałka. Wałek jest zamocowany na łożyskach w tej rurze, tak? Rozkręcając napinacz ta rura powinna przesuwać się w prawą stronę, tak? Ja tę rurę miałem wymontowaną tylko nie samą a z kołem dużym pasowym i nie szło jej obrócić bo coś blokowało. Daję wam zdjęcie tej rury i tak czarnymi strzałkami są zaznaczone otwory do których wchodzi taki sworzeń, tak?Wyciągnąłem go, czerwoną strzałką jest zaznaczony otwór do którego jest przymocowany napinacz, też go wyjąłem. Została rura z kołem pasowym dużym którego nie wyciągałem z wałka, chciałem obrócić tą rurę i nic nie da się jej ruszyć. spróbuję to jeszcze raz jutro rozebrać tylko dodatkowo ściągnę koło pasowe. Bo tarura jednocześnie ma się obracać i przesuwać w prawo podczas luzowania, tak?

Zdjęcie

Załączone miniaturki

• 3271665878.jpg

#29 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2385 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 08:22

Kosiarka rotacyjna-problem DAJ ZDIĘCIE TWOJEJ KOSIARKI tego upartego napinacza ;[ .Zaraz rozbierzesz całą kosiarke :D :P .
ZETOR TEAM

#30 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8529 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 08:25

Kosiarka rotacyjna-problem Już ci napisałem... pozdejmuj osłony i wymontuj to. Samo się wyjaśni. Sprawdź jeszcze czy osłona nie blokuje ruchu.
KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 449 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 08:34

Kosiarka rotacyjna-problem Ciężko Ci coś pomóc ale wygląda, że jest wszystko tak jak należy. Rura z wałkiem i kołem pasowym dużym obraca się w tych otworach, które zaznaczyłeś czarnymi strzałkami i tak właśnie działa napinacz. Tam nie ma niczego szczególnego i jeśli paski Ci się nie luzują to być może są za krótkie i jak na razie napinacz jest w zasadzie zbędny (pasków przecież nie będziesz wymieniał jak są dobre). Bez pasków ta rura się rusza w tych otworach które zaznaczyłeś czarnymi strzałkami? Jeśli tak to wszystko jest OK.

#32 Share mlodyrolnik1

mlodyrolnik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 10:07

Nikt nie ma na mysli podnoszenia maksymalnego tyle sie unosi aby teleże nie weszły w ziemie podczas cofania z reguły nie więcej niż 10cm na końcach ramion, z reszta kto kosi to wie.

Ja nigdy nie podnoszę maszyny, nawet o te 10 cm. Cofam normalnie, z opuszczoną kosiarką. Z racji, że łąki, które obkaszam są głównie "dłuższe niż szersze", to mam na nie taki sposób: koszę ze 3 przejazdy dookoła, z cofnięciem na rogu, a potem jeżdżę bez cofania naokoło, z pustymi przejazdami na uwrociach. Ten sposób odpowiada mi najbardziej ze wszystkich, które znam. Zostawianie tych "wąsów" przy jeżdżeniu dookoła jest dla mnie trochę denerwujące, cofanie na każdym rogu też. Pozdrawiam

#33 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2412 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 10:26

Kosiarka rotacyjna-problem Witam z tego co piszesz rozumiem że nie możesz ruszyć kołem pasowym w samej rurze po wymontowaniu ,jeśli tak jest to ja stawiam na łożysko od strony koła pasowego ,jeśli się rozleciało to paska nie naciągniesz bo przesuwa się na ośce względem rury i to by również tłumaczyło te drgania.

#34 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2385 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 11:01

Kosiarka rotacyjna-problem Myśle że seweryn20 ma rację może blokować blacha na tym wałku o osłonę pasków. A co do koszenia na wstecznym biegu już myślałem że tylko ja nie podnoszę kosiarki.
ZETOR TEAM

#35 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8529 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 11:49

Kosiarka rotacyjna-problem Zetorki12 nie tylko ty he he. Przypuszczam że każdy cofa jeśli jest pewny że talerze nie wbiją się w ziemie. Mi się też zdarza.
KPK Kumurun Team

#36 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 2334 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 02 czerwiec 2013 - 15:04

Kosiarka rotacyjna-problem Większość cofa ale jest to niebezpieczne ;)

Za którymś "setnym" razem może się odspawać mocowanie bezpiecznika i w skrajnych przypadkach noże zawadzą o oponę ...

Przy zakazie podnoszenia głównie chodzi o wałek , ale jest to też nie bezpieczne jeśli coś się urwie , wyleci nożyk , kamień , kawałki ziemi bo wtedy nie wyhamuje w trawie czy ziemi tylko może komuś naprawdę krzywdę zrobić <nie daj Boże> .

Ciekaw jestem też czy przy zmianie nożyków od razu po wyłączeniu wom wychodzicie z kabiny i stoicie przy kosiarce czy czekacie aż talerze się zatrzymają ?

#37 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2385 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 15:27

Kosiarka rotacyjna-problem Zdaża się że kosiarka ZŁOŻONA a tależe jeszcze się kręcą (kosiarka bez osłon) :wacko: :wacko: .Narazie się udaje.Nie zawsze czytam instrukcje :) :) .
ZETOR TEAM

#38 Share pawel2296

pawel2296

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:24

Witam z tego co piszesz rozumiem że nie możesz ruszyć kołem pasowym w samej rurze po wymontowaniu ,jeśli tak jest to ja stawiam na łożysko od strony koła pasowego ,jeśli się rozleciało to paska nie naciągniesz bo przesuwa się na ośce względem rury i to by również tłumaczyło te drgania.

Jest dokładnie tak jak napisałeś, więc mówisz że to może być łożysko od strony koła? A wystarczy że zdejmę samo koło i dostanę się do tego łożyska czy nie?
Seweryn20 więc twoim zdanie powinienem zdjąć tę osłonę i problem zniknie? Tylko że tam będzie ciężko ją odkręcić bo jest na szpilkach i nie ma jak chwycić żeby się szpilka nie okręcała, ale to wszystko jutro spróbuję

Bez pasków ta rura się rusza w tych otworach które zaznaczyłeś czarnymi strzałkami? Jeśli tak to wszystko jest OK.

No właśnie o to chodzi że się nie obraca ani nie przesuwa.
Załączam obiecane zdjęcia może teraz wam to coś więcej pomoże :D

Załączone miniaturki

• P02-06-13_16.56.jpg
  • P02-06-13_16.561.jpg
  • P02-06-13_16.57.jpg
  • P02-06-13_16.571.jpg
  • P02-06-13_16.572.jpg
  • P02-06-13_16.58.jpg
  • P02-06-13_16.581.jpg
  • P02-06-13_16.582.jpg
  • P02-06-13_16.59.jpg
  • P02-06-13_16.591.jpg

#39 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2385 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:52

Kosiarka rotacyjna-problem Nie wiem czy dokładnie widzę ale wygląda że masz zespawaną osłonę pasków z blachą na tym wałku, jeśli tak to napinacz nie ruszy. :lol: :rolleyes: B)
ZETOR TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share pawel2296

pawel2296

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 16:58

Kosiarka rotacyjna-problem A mógłbyś to jakoś zaznaczyć na którymś rysunku abym wiedział o co dokładnie chodzi?