Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pomoc w rozbudowie gospodarstwa.

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mlody21

mlody21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 maj 2013 - 11:31

Pomoc w rozbudowie gospodarstwa. Witam
Posiadam gospodarstwo rolne o powieschni 16,5 ha.Posiadam cały potrzebny sprzet do uprawy ziemi,choduje bydło mleczne i byki.Posiadam 16 krów mlecznych(bardzo słaba wydajnosc).Krowy mozna nazwac hmm..polskie krasule,wygladaja jak krowy ale mleka nie naleją.
Pisze to aby skonsultowac z wami opłacalnosc zakupukrów krów rasy ''montbeliarde'' i ''jersey''.Chciałbym stopniowo wymieniac krowy w stadzie.Docelowo chciałbym chowac 25 sztuk bydła mlecznego .Posiadam 8ha trwawy,4 ha kukurydzy, i reszta zboze.
Prosze o pomoc.Dodam ze mam 21 lat i wykrztałcenie srednie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pomoc w rozbudowie gospodarstwa. Dzisiaj, 19:48
  •  

#2 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 25 maj 2013 - 12:44

Pomoc w rozbudowie gospodarstwa. A powiedz jak długo masz to gospodarstwo? Jak długo je prowadzisz? Może wina tego żesłabo doją leży po stronie niewłaściwego doboru pasz bądź też pasz objętościowych marnej jakości.
Wolałbym stado przekształcać stopniowo, metodą wypierającą, no chyba że masz kase to można kilka jałówek dokupić.

#3 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 25 maj 2013 - 13:28

Pomoc w rozbudowie gospodarstwa. Również bym proponował krzyżowanie wypierajace ,przez ten czas zanim dorobisz sie juz w miare rasowego stada to i nauczysz sie o niego dbac bo co innego zwykła krasula a co innego rasowa krowa o która trzeb dbać zeby nie mieć kłopotów . A takie krzyżowanie szybciej przynosi efekty niz by sie mogło zdawać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share mlody21

mlody21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 maj 2013 - 18:01

Pomoc w rozbudowie gospodarstwa. Gospodarstwo nie jest jeszcze pełnoprawnie moje,chodz robie wiekszosc prac sam.Gospodarstwo jest ojca,szczerze mówiac to on nie ma pojecia o gospodarzeniu.Zyje czasami swojego ojca.Nasiac owsa i tyle.Daje krowom kukurydze,siano i granulki i osypke.Mam w stadzie 4 krowy które sa pochodne od hf.Daja 15 litrów mleka dziennie,no ale reszta krów to masakra 5 litrów,tłumacze staremu zeby cos z tym zrobił a on jak słup soli.
Co macie na mysli krzyzowanie wspierające?

#5 Share witek

witek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • Zainteresowania:przede wszystkim moja rodzina....moj Kacper i zona (hehe jak to mówia zona to nie rodzina :) człowiek sypia z obcą babą ) <br />-&gt;bydło mleczne <br />-&gt;od niedawna układam klocki &quot;LEGO&quot; :)

Napisany 12 sierpień 2013 - 04:42

Pomoc w rozbudowie gospodarstwa. Zgodzę się z przedmówcami, w twoim przypadku zakup krowy wysokomlecznej skończył by się tym iż bym po prostu „popsuł” krowę. Niestety bydło wysokomleczne wymaga specjalnego traktowania i specjalnej paszy. W krótkim czasie po zakupie odczuł byś wzrost wydajność, ale po chwili miał byś spadek.

W chodowi bydła wysokomlecznego najważniejsza jest pasza: Cały czas taka sama i w takiej ilość aby krowie nigdy nie brakowało.

Zacznij od wypierania krzyżowego i nauki produkcji wysoko gatunkowej paszy.
2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek
12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia
2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 12 sierpień 2013 - 12:09

Pomoc w rozbudowie gospodarstwa. Tylko że to jest tak panowie że jak będzie doił 5 litrów od sztuki to nie zarobi nawet na to żeby tym owsem obsiać pola a krzyżowanie wypierające potrwa minimum 3 lata i za co ma on żyć w tym czasie jak 16 krów będzie mu doić 60 litrów dziennie a zżerać paszy za 100 pln-ów ??. Ja na twoim miejscu Młody21 sprzedałbym te krowy które doją po 5l na mięcho i za kasę kupił jałówek cielnych/pierwiastek wycielonych (tyle na ile Ci starczy) ale takich które dadzą chociaż 25-30l/dzień.
Jeśli jesteś początkujący to najlepiej jakiejś mało wymagającej rasy : Jersey/BrownSwiss/NRF/Montbeliarde/ewentualnie Duńską Czerwoną (lepiej dojąca rasa ale też nieco więcej wymagająca). Potem wszystkie jałówki inseminujesz sexowanym nasieniem żeby się szybciej dochować większej ilości własnych jałówek... jak będziesz miał trochę szczęścia i przyłożysz się do tego to w ciągu 5 lat masz szansę dobić do 20-30 sztuk. A taka ilość pozwala już na dzień dzisiejszy żyć z tego.
pozdrawiam i powodzenia życzę...

Edytowany przez kalar, 12 sierpień 2013 - 12:11.

"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski