Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

2162 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 19:49

Chyba Cię musieli opieprzyć na wadze przy sprzedaży. Masz jakieś ich zdjęcia pod koniec opasu?

Chociaż kiedyś miałem 20 miesięcznego HFa to miał 480 kg ale wyglądał tak, że ja byłem od niego szerszy. Same skóra i kości. Ale żeby się trafiło 5 takich sztuk na raz, to coś jest nie tak. 

Edytowany przez mlodyhef, 22 listopad 2015 - 19:52.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Dzisiaj, 15:43
  •  

#1722 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 listopad 2015 - 20:20

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? miały problemy z płucami ?

#1723 Share MafiaDG

MafiaDG

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:23

Na bank coś oje*ali bo ja mając 1,92 m wzrostu stojąc przy największym to był mi do szyi i był dwa razy taki szeroki jak ja a ja za chudy to nie jestem ale jak to sprawdzisz jak wagi nie masz . Niby moją wagę dobrze pokazywała . 

Jak były małe to miały coś z płucami i lekarza ze trzy razy wzywałem bo się nie dało no i biegunkę po transporcie miały . I jeszcze jedno co mnie zaniepokoiło to to że niektóre miały takie białe plamy na skórze bądź nie miały w ogóle sierści , np na pysku i grzbiecie .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1724 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:26

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? czyli mialy grzybice :)

#1725 Share MafiaDG

MafiaDG

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:28

Na bank coś oje*ali bo ja mając 1,92 m wzrostu stojąc przy największym to był mi do szyi i był dwa razy taki szeroki jak ja a ja za chudy to nie jestem ale jak to sprawdzisz jak wagi nie masz . Niby moją wagę dobrze pokazywała . 

Jak były małe to miały coś z płucami i lekarza ze trzy razy wzywałem bo się nie dało no i biegunkę po transporcie miały . I jeszcze jedno co mnie zaniepokoiło to to że niektóre miały takie białe plamy na skórze bądź nie miały w ogóle sierści , np na pysku i grzbiecie .

A i jeszcze jedno jak te goście od rzeźni przyjechali to mówili że byki trzeba niby odrobaczywiać co pół roku . Robicie tak ? bo ja nie . 

Jak chowałem byki około 5-8 lat temu to brałem je z Kietrza i ważyły po 750-850 kg mając niecałe 2 lata i wtedy były na samym sianie i śrucie .

#1726 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 22 listopad 2015 - 20:36

Raz odrobaczam. Nie wiem, coś tu jest grubymi nićmi szyte, albo nas w balona robisz z tymi wagami byków. :D

#1727 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 listopad 2015 - 22:52

może być też taka opcja, źe mogły mieć uszkodzone płuca na skutek przebytych chorób, np jakieś zapalenie płuc z powikłaniami itp. i to mogło powodować nie przybieranie na masie, bo aby masa rosła, to musi być woda, jedzenie z wartościami no i oczywiście prężnie funkcjonujące płuca dostarczające tlen ale aż dziwne że tyle sztuk to samo. A waga jaka była ? jak elektroniczna to na setke zrobili Cie w karolka, bo Ty się możesz ważyć i będzie okej, a jak byk wejdzie mogą mieć pilot w kieszeni i manipulować wagą, tak słyszałem od kilkunastu osób, nie spotkałem się z tym, ile w tym prawdy ? sam nie wiem. Odnośnie tych plam, to była to grzybica, aby się tego pozbyć musisz poprawić warunki w oborze, tj. głównie chodzi o wentylacje, bo grzybica bierze się z wilgoci, lub ewentualnie trzeba przeszczepić i po jakimś czasie te plamy zejdą, czas w zależności od stadium zaawansowania tej grzybicy, ale przeważnie tak myślę że do 2 max 3 tygodni schodzi wszystko na zero. 

Znam dobrą szczepionkę, ale nie pamiętam nazwy, jeśli chcesz to poszukam i napisze. pozdro. 

#1728 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 23 listopad 2015 - 11:37

Krede pastewną dawałeś ? moze były non stop zakwaszone i na wadze to Cie zrobili lepiej jak małego dzieciaka ;)

#1729 Share MafiaDG

MafiaDG

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 22:58

Tak waga była elektroniczna ale też myślę że mnie w ch**a zrobili na wadze ;/ ale jak to sprawdzić ? ha jedynym rozwiązaniem to mieć swoją wagę i zważyć je po swojemu a dopiero potem sprzedać . Szkoda ze zdjęć nie zrobiłem to byście sami zobaczyli . A jeśli chodzi o tą kredę pastewną to nie dawałem . 

#1730 Share Majjor

Majjor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne,domowe nalewki.

Napisany 24 listopad 2015 - 08:28

No i to tak wygląda urobisz się a tu Cię wykiwają i potwierdza się powiedzenie "Od myszy do cesarza każdy żyje z gospodarza" Ja a jak dzwonię że mam bydło na sprzedaż to zaznaczam że przeważone i wielu nie przyjeżdża....hmmmm...... a jak miałeś 5 sztuk to trzeba było pojechać całym zestawem na przykład na skup węgla wytarować go później załadować byczki i ponownie zważyć zestaw i nie potrzebne dodatkowe ważenie a za wagę zapłacisz z 20 zeta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1731 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 819 postów

Napisany 26 listopad 2015 - 19:42

Ja kiedyś kupiłem bardzo małego -3 dniowego mombeliarda i był cały czas za małego chory leków dostał więcej niż był wart i też mi bardzo słabo rusł.Więc może i te jak były małe dostały bardzo dużo leków,a z wagą elektroniczną to lepiej nie ryzykować-takie jest moje zdanie sprzedałem kiedyś raz w żniwa bo nie miałem czasu i też dostałem po tyłku.

#1732 Share 14tija14

14tija14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 11:02

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ze świniami taka sytuacja jak teraz nie jest pierwszy raz tylko ciągnie sie od wielu lat.
Bydło jak na te chwilę jest oplacalne, ale dla tego kto jest w tym o kilku lat.
A wejście teraz w bydło jest ryzykowne bo nie wiadomo jaka cena bedzie za 2 lata :P

#1733 Share pawelllll

pawelllll

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 11:43

W tym roku są drogie jak wszystko zresztą ;)
Normalnie to masz ok 70-80 zł/t luzem z wanny, pasza dla bydła super jako dodatek do kiszonki z ququ ;)

A czy wyslodki plus sruta wystarcza dla bydlakow ? No jeszcze sianko ??

#1734 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 grudzień 2015 - 16:58

brak białka, w paszy tresciwej najlepiej jakby było ok 18-20% białka, sama sruta zbożowa tego nie zapewni, bo np. w pszenżycie nalezy przyjac ok 10% białka

#1735 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 14 grudzień 2015 - 11:51

Witam . Nie wiem czy piszę swoją wypowiedź w odpowiednim dziale , jak tak to mile było by uzyskać odpowiedzi na mój poniżej opisany temat a jak to proszę to usunąć bądź przenieść .

Prowadzę gospodarstwo na gruntach ornych o powierzchni 17 ha oraz na łąkach torfowych o powierzchni 3ha .

Klasa gleby to IVb - V , łąki torfowe są kiepskiego stanu które wymagają podsiewki

Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka

Ilość sztuk bydła wraz z opasami to 30 sztuk

Jestem młodym rolnikiem który nie dawno przejął gospodarstwo i chcę nastawić się na produkcję bydła rasy limousine .

Obora jest stara ale zamierzam pobudować nową wolnostanowiskową na głębokiej na 50 sztuk opasów a w starej trzymać mamki wraz z cielakami .

Na chwilę obecną  kupuję jałóweczki do 200 kg oraz pokryte mam wszystkie krowy HF bykiem LM

Niestety głównym minusem jest to że mam mało ziemi i to mnie przytłacza a z możliwością dzierżawy jest bardzo słabo

Mam w planie żywić je paszą z własnej produkcji . Myślałem aby posiać z 11ha łąk z których bym robił sianokiszonkę oraz siano z czego później bydło miałoby chodzić po łąkach a resztę czyli 6 ha kukurydzy.

Jeśli chodzi o słomę to mam sąsiada który ma 8ha gruntów ornych na których sieje głównie żyto i owies . Przed tem gdy z nim rozmawiałem to chciał za słomę obornik więc teraz też bym poszedł na taki układ bo obornika miałbym pod dostatkiem a gdyby brakowało słomy to bym mógł dokupić .

Czy moje przymierzenia waszym zdaniem przyniosą mi jakiekolwiek rezultaty ? Doradźcie mi . Dzięki ! :)

PS. Nie chodzi mi o to że chce przejść z produkcji mleka na produkcję wołowiny z powodów występujących cen . Po prostu widzę jak mój ojciec jest napracowany przez te lata które robił w tej oborze gdzie nic nie jest zmechanizowane ani zmechanizować zbytnio się nie da

Edytowany przez pawel121, 14 grudzień 2015 - 12:09.

#1736 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 grudzień 2015 - 15:19

ma to sens

tylko nie nastawiaj sie zbytnio na sianie łak

przy małym areale wykorzystaj te hektary do produkcji pasz objetosciowych w postaci róznych kiszonek, kukurydza, gps, słonecznik na kiszonke itd

chodzi o to zeby utrzymac jak najwiecej bydła i nie dokupywac paszy objetosciowej, zboże i słome mozna kupic bo tego jest full i za pieniadze po kosztach produkcjii, nie warto siac zboza przy cenie 500 zł za np. pszenzyto, lepiej je kupic a w to miejsce wykorzystac pole do produkcji pasz objetosciowych

Edytowany przez odwajler, 16 grudzień 2015 - 15:30.

#1737 Share pawel121

pawel121

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 13:29

ma to sens

tylko nie nastawiaj sie zbytnio na sianie łak

przy małym areale wykorzystaj te hektary do produkcji pasz objetosciowych w postaci róznych kiszonek, kukurydza, gps, słonecznik na kiszonke itd

chodzi o to zeby utrzymac jak najwiecej bydła i nie dokupywac paszy objetosciowej, zboże i słome mozna kupic bo tego jest full i za pieniadze po kosztach produkcjii, nie warto siac zboza przy cenie 500 zł za np. pszenzyto, lepiej je kupic a w to miejsce wykorzystac pole do produkcji pasz objetosciowych

też tak myślałem a w dodatku objętościowe są drogie , zwłaszcza w tym roku . Myślałem aby nawet po zbiorze kukurydzy posiać żyto i wiosną na kiszonkę a na to kukurydzę tyle że to już nie będzie taka kukurydza jak powinna być bo wiadomo , była by później siana

#1738 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 20 grudzień 2015 - 15:02

zamiast kupować zborze dużo lepiej i taniej jest kupić młóto browarniane

#1739 Share LUBCZYK

LUBCZYK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 22 grudzień 2015 - 14:21

Zrobili cię w balona zapewne,sprzedawałem niedawne kilka sztuk i nigdy nie ważę na elektronicznej wadze korzystam z wagi na składzie węgla u kumpla i handlarz był tak bezczelny że przyczepił mały magnesik do tej wagi,na szczęście kumpel się połapał jakimś cudem że coś nie tak i znalazł to gówno i moje byczki po hfie najstarszy 17miesięcy 730kg np i reszta już wieku nie pamiętam ale najmniejszy miał 600kg powiem szczerze jakiś super wygód nie mają pojone raz dziennie nawet stałego dostępu do wody brak sianokiszonka ze słabej jakości trawy,kiszonka mieszanka kuku i słonecznika,śruta mieszanka wszystkiego owies,żyto,pszenżyto,jęczmień,słomy brak,siano od czasu do czasu.Więc uważam że cie oszukali.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1740 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 28 grudzień 2015 - 18:53

mam pytanie czy można żywić byki samą kiszonką z qq i do takego pasza treściwa jeśli tak to jakie dawki mniej więcej i jaki jest potrzebny korytarz paszowy dla bydła na głębokiej ściułce ? 4m stołu paszowego dla ilu byków wystarczy ?