Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

2164 odpowiedzi na ten temat

#661 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 05 lipiec 2012 - 14:14

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ja mam 7 ha ornych 4 i 3 klasa... Chce kupować ziemię żeby powiększać areał gos. Są też możliwości dzierżawy która wykorzystam napewno ale areału dzierżaw jeszcze nie znam. Bynajmniej wszystko co się da będę dzierżawił... Chce zacząć od jakichś 5 sztuk mamek na początku i sprawdzić różne rzeczy i metody zanim zacznę na poważnie. Możliwe również że kupię 2 herefordy, 2 limo i 1 simental. Co myślicie o tym?

Edytowany przez vbox33, 05 lipiec 2012 - 14:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Dzisiaj, 23:28
  •  

#662 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 05 lipiec 2012 - 14:23

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Opłacalność mamek z tego co się dowiadywałem od znajomego to powyżej 20 sztuk. Lepiej zamiast kupywać mamki przeznaczyć tą kase na dobre cielaki - szybciej się kasa zwróci.

#663 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3823 postów

Napisany 05 lipiec 2012 - 14:31

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Najważniejsze to obliczyć zysk z jednej sztuki i potem wiadomo ile trzeba mieć żeby dało się żyć.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#664 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 05 lipiec 2012 - 14:32

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? No tak tylko że o cielaki bardzo trudno w moich stronach...łatwiej kupić ciełne jalówki i potem cielaki hodować tak jak wyżej pisałem w systemie zamkniętym

#665 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 05 lipiec 2012 - 14:36

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Tu się zgodze z kolegą @mickas lepiej zainwestuj w cielęta. chyba że kupisz krowy być może cielne to szybciej będziesz miał kasę bo jak jałówki to trochę zejdzie a nakłady są, chyba że masz dochody ż jakiejś pracy lub zczegoś innego.

#666 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 05 lipiec 2012 - 15:10

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? @vbox jedna cielna jałówka LM to wydatek lekko ok 4,5 k pln - za tą kase masz 3 mieszańce w wadze ok 80 kg. chcesz kupić 5 jałówek - za tą kase masz 15 cieląt - taką ilość przywiezie Ci każda firma w dowolny zakątek Polski. Zadzwoń zapytaj - może akurat by mieli po trasie i by przywieźli tak jak mi. Zamówilem 6 sztuk a niedalko ktoś ponad 20 i transport mialem za free i cielaki szybko.

#667 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 05 lipiec 2012 - 15:46

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Tak tyle że ciągle słyszę że cielaki z firm są chore i wg... A ja nie mając doświadczenia będę miał z nimi wtedy duży problem

#668 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 05 lipiec 2012 - 16:46

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? na 50szt w tym 20 dojnych wystarcza około 7-8ha kukurydzy +250-300 bel sianokiszonki+ około 5ha pastwiska od czerwca do listopada. Z tym że opasy jedzą dużo mniej niż dojne. Myślę że na 40szt wystarczy około 5ha kukurydzy i 200bel sianokiszonki.

#669 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 05 lipiec 2012 - 17:21

Tak tyle że ciągle słyszę że cielaki z firm są chore i wg... A ja nie mając doświadczenia będę miał z nimi wtedy duży problem

To nie jest reguła. Myślisz że będziesz wiedział jak postąpić jak jałówke nie będzie się mogła wycialic?? Wiesz co to tzw Transportówka?? Jałówki po przyjeździe to też mogą mieć biegunke i różne cuda wianki bo transport to też stres.

#670 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 05 lipiec 2012 - 18:38

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Tak ale mam w domu kogoś kto na bydła się zna... Tyle że nie chce pracować z bykami

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#671 Share Factor

Factor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 lipiec 2012 - 10:14

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Hodowla opasów jest mało opłacalna, jeśli chcecie kupować byczki. Co innego, jeśli ma się stado mleczne i opasy traktuje jak "trzynastkę" i karmi niedojadami.

Ja mam 7 ha ornych 4 i 3 klasa... Chce kupować ziemię żeby powiększać areał gos. Są też możliwości dzierżawy która wykorzystam napewno ale areału dzierżaw jeszcze nie znam. Bynajmniej wszystko co się da będę dzierżawił... Chce zacząć od jakichś 5 sztuk mamek na początku i sprawdzić różne rzeczy i metody zanim zacznę na poważnie. Możliwe również że kupię 2 herefordy, 2 limo i 1 simental. Co myślicie o tym?

Umiesz wycielać krowy? to nie jest tak, że krowa mięsna, tym bardziej jałówka sama się wycieli. Owszem, po inseminacji Angusem (małe cielaki, potem z tego rosną małe krowy, które nie dają porządnych opasów, więc generalnie nie polecam) powinna się wycielić sama, ale trzeba sprawdzić czy cielak pije siarę, czy krowa ma wyssane wymię, czy nie podsysają ją cialaki innych krów, czy oddała łożysko. Do tego w kryciu haremowym część krów może się nie pokryć. Co wtedy? Krótka piłka i rzeźnia, czy dawać następną szansę, łapać w poskromy, leczyć ginekologicznie itd. Byk do krycia haremowego to nie może być pierwszy z brzegu opas.
Na pewno posiadanie stada podstawegom mięsnego (krowy mamki z cielakami + buhaj) oraz opasy opasane do powiedzmy 700kg i grupa jałówek jest bardziej opłącalna niż kupowanie z Bieszczad byczków i opasanie ich, ale to wyższa szkoła jazdy.
Inaczej to wyglada w Polsce, inaczej za granicą. Znajomy Anglik ma w Anglii stado 250 mamek (+opasy i cielęta) i z takiej ilości zwierząt jest w stanie sie w Anglii utrzymać.
Należy zakładać zysk z byka na poziomie moim zdaniem 1500-1800zł przy oszczędnym gospodarowaniu. Jeśli chcesz mieć zysk miesięczny powiedzmy 4500 zł to musisz sprzedać miesiecznie 3 byki, o daje 36 byków w roku. one rosną około 2 lat (1 sezon z matką, potem odbierasz i opasasz rok na kukurydzy, paszy traściwej, sianokiszonce i młócie). Nie każda krowa sie zacieli, nie każda da ŻYWEGO cielaka, w zysku z byków musisz uwzglednić koszt utrzymania wszystkich mamek i buhaja rozrodowego. Łatwo wyliczyć ile w takim razie potrzebujesz mieć krów na początek.

na 50szt w tym 20 dojnych wystarcza około 7-8ha kukurydzy +250-300 bel sianokiszonki+ około 5ha pastwiska od czerwca do listopada. Z tym że opasy jedzą dużo mniej niż dojne. Myślę że na 40szt wystarczy około 5ha kukurydzy i 200bel sianokiszonki.

Z jednego ha bardzo dobrej kukurydzy utrzymasz 5 opasów (trzeba zakładać lekko 20kg dziennie przez cały rok opasu, wcześniej przebywa z matką na pastwisku). Mamka nie powinna jeść kukurydzy, bo się zatuczy i będą trudne porody. tylko przed porodem i miesiąc po porodzie (jeśli cieli się w oborze, bo jest zima na przykład) powinna dostawać trochę kukurydzy. Generalnie kiszonka z kukurydzy jest to pasza dla krów mlecznych i opasów właśnie i im więcej ma skrobii tym szybciej będą przyrastać byki i mniej zużyjesz paszy treściwej.
Kiszonka z traw jest dla byków niezbedna (ale nie w takiej ilości jak kukurydza), tak samo koncentrat białkowy albo śruta rzepakowa, bo trzeba pamietać, że opas potrzebuje dużo białka aby zbudować mięśnie i kości, które te mięśnie utrzymają. Do tego młóto (bardzo dobra pasz dla byków, nawet 12 kilo dziennie na główę), ale trzeba uważać na małe byki, takie odstawione od matek po sezonie pastwiskowym. one nie powinny jeść za dużo młóta, bo rozwali im watroby i nerki. Oczywiście jałówki - przyszłe mamki nie mogą w ogóle jeść młóta, jeśli je chcemy użytkować kilka lat.
Siano jest bardzo dobre dla mamek.
Kiszonka z traw dla mamek 20kg dziennie + siano i dodatek kisz kukurydzy zaraz po porodzie

Opłacalność mamek z tego co się dowiadywałem od znajomego to powyżej 20 sztuk. Lepiej zamiast kupywać mamki przeznaczyć tą kase na dobre cielaki - szybciej się kasa zwróci.

Dobry cielak, na przykład z Bieszczad, SIM kosztuje od 1400 - do nawet 2100 (taki, co ledwo zszedł z mleka, ma 100 kg około). Karmisz takiego półtora roku i sprzedajesz za 8 zł/ kg jeśli trafi do Turcji i jest dobra koniunktura, oni płacą najlpiej, najcześciej takie byki tafiają na ubój rytualny.
Najcześćiej za dobrego byka odstaje sie około 5500zł. Minus 1800 za cielaka, około 2000 żywienie i zostaje 1700zł w kieszeni.

#672 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 06 lipiec 2012 - 12:00

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Faktor nie zajarzyłeś tematu Damiana odp była kierowana bardziej pod moje pytanie. Uważniej czytaj.

#673 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 06 lipiec 2012 - 15:17

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Nigdy nie byłem przy wycieleniu krowy. Praca przy cieleciu jest podobną do pracy przy małych kozach (które hoduje od dobrych kilku lat) więc wiem że trzeba sprawdzać to i tamto. Pozatym mam wiedzę teoretyczna, czytam, oglądam, czy dowiaduje się od rolników od jakiś 2 lat już praktycznie codziennie... Kolejna sprawa że na początku to raczej krowy były by zapladniane sztucznie. Myślę że muszę zaryzykować. Na mój areał myślę o 5 jałówkach i 5 byczkach na start, jalówki rasy hereford i limo, nasienie również limo. Byczki to jakie będą takie węzme(mieszanki/rasowe mięsne).

#674 Share Sybir

Sybir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 11 lipiec 2012 - 18:27

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Mam takie pytanie zostałem posiadaczem 32h ziemi spadek po wujku. Ziemia narazie jest w dzierżawie ale w karzdej chwili moge zpowrotem ją wziąść. w spadku dostałem też ursusa 914 i 360, bizona i maszyny typu siewnik, opryskiwacze, pług czy kultywator. I pytanie czy przy takim sprzęcie i areale jest sens zaczynać hodowle bydła mięsnego na zasadzie kupywania cieląt i sprzedawaniu dorosłych sztuk. Co nie co znam sie na tym bo wychowywałem sie na gospodarstwie. Prosze o jakieś porady...

#675 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3823 postów

Napisany 11 lipiec 2012 - 20:39

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Post kolegi Factor wiele wyjaśnia. Wystarczy przeczytać. Co do spadku to jaka klasa ziemi i jak się mają budynki? Ogólnie to szukaj dobrej roboty, obskocz ziemię i nie pchaj się w jakieś hodowle bo po co Ci to? Chyba że lubisz. Znajomi rzucili hodowlę, pracują, dorzucą pare groszy z gospodarstwa i się śmieją z tych co tyrają od świtu do nocy 7 dni w tygodniu.

#676 Share Szu15000

Szu15000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 12 lipiec 2012 - 12:01

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Moim zdaniem Factor bardzo pomógł w tym temacie, więc nie rozumiem Waszych obużeń ... widać, ze kolega sie zna i tyle ;]

#677 Share Sybir

Sybir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 13 lipiec 2012 - 19:15

Post kolegi Factor wiele wyjaśnia. Wystarczy przeczytać. Co do spadku to jaka klasa ziemi i jak się mają budynki? Ogólnie to szukaj dobrej roboty, obskocz ziemię i nie pchaj się w jakieś hodowle bo po co Ci to? Chyba że lubisz. Znajomi rzucili hodowlę, pracują, dorzucą pare groszy z gospodarstwa i się śmieją z tych co tyrają od świtu do nocy 7 dni w tygodniu.

Lubie to robić. A ziemia to klasy 3 i 4 budynki starego typu mięszane na 9 sztuk bydła i 50 sztuk tuczników ale zawsze można to przerobić...

#678 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 13 lipiec 2012 - 20:58

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Mnie też denerwują ludzie którzy wmawiają żeby sprzedać ziemię i iść do pracy. Ciekawe czemu sami tak nie zrobili? A nie moźna użyć mózgu i pomyśleć że jeśli ktoś to robi to lubi to robić??

#679 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 13 lipiec 2012 - 21:05

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Jak by mi to ktoś powiedział w oczy to zaraz ma w morde!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#680 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3455 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 13 lipiec 2012 - 21:42

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Spokojnie ch*jraki bo może byście nie dali rady :D . To podobno wolny kraj i jak ktoś chce pracować na roli to raczej nikt mu tego nie zabroni a że ktoś coś mówi to jego prawo.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P