Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

2159 odpowiedzi na ten temat

#601 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 05 maj 2012 - 10:17

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? limousine są bardzo opiekuńczymi matkami i nieraz może być z tym problem bo bardzo chronią swoje młode. Mój dziadek dostał pierwszą lekcję właśnie przy pierwszym porodzie (krowa lizała cielaka i podgryzała mu ogon to dziadek postanowił dać jej lizawkę no i gdyby nie było mnie w pobliżu skończyłoby się bardzo źle żeby nie powiedzieć tragicznie. Co do wycieleń to też jest różnie, raz na kilka porodów zawsze jest jakiś ciężki, ale to jest u wszystkich ras.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Dzisiaj, 12:02
  •  

#602 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 05 maj 2012 - 10:44

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? To kolega z tym trafił że LM to najłagodniejsza rasa. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika że jest wręcz odwrotnie to rasa o mocnym charakterku . Simental to się zgodzę chodzi też się trafi jakiś gagatek.

#603 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 05 maj 2012 - 11:06

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Tak jak mówisz. Chyba najłagodniejsze to są herefordy(chociaż byłem świadkiem jak całe stado zadeptało psa, który wpadł do nich na łąkę), tylko że nie bardzo jest na nie popyt, ale jak się skrzyżuje hereforda z limuzynkiem to wychodzi naprawdę bardzo fajny towar , szybko rośnie(ok10-15% lepsze przyrosty niż czystorasowy limousine) i ładnie wygląda no i kupcy nie narzekają.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 05 maj 2012 - 11:23

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Mówiąc że jest łagodna mialem na myśli łagodność w stosunku do zaufanego opiekuna (rolnika czy pracownika) bo tak słyszałem od hodowców tej rasy, co innego jeśli chodzi o osoby obce, nowo nabyte jalówki/byczki oraz czas wycielen i odchowu cieląt. Poprostu są opiekuńcze i nieufne :) ooo ale mi się napisało :D

Dla mnie hodowla bydła to jedyną alternatywą. Dziadek zbierał z 3 ha tylko 6 ton pszenżyta :o naprawdę nie kłamie. Od kilku lat sieje się tylko owies bo nic innego nie sypie tu dobrze. A niby ziemia 4 klasy. Za to pastwiska były bardzo dobre i obfite że tak powiem. Troszke dbałości i naprawdę dużo siana się zbierało. Tylko jak dziadek przeszedł na emeryturę to już mu się nie chciało bawić w mleczne i sprzedał krowy, a pastwiska przerobił na orne. Tylko w hodowli bydła widzę perspektywę bo to albo się sprzeda odsadka albo przytrzma i potem sprzeda jako dużego byka, a to jałowke. Zawsze coś. Zasadze trochę ziemniaków i zasieję trochę zboża a resztę przerobie na pastwiska i będzie ok :)

#605 Share PREZES91WLKP

PREZES91WLKP

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Zainteresowania:Długo by opowiadać :)

Napisany 05 maj 2012 - 12:44

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Jeśli chcesz się nastawić tylko i wyłącznie na ekstensywny chów bydła mięsnego to polecam limousine mogą przez cały rok chodzić na dworze,a z simentalem już troche gorzej,ale znowu tutaj simental wygrywa tym że jest to naprawde bardzo łagodna rasa,liomusine jak dobrze cowany to niby też ale tylko do pierwszego wycielenia,jak ma już cielaka przy sobie to jak by szału dostała,zaobserwowałem to na sowim przykładzie i dlatego ja osobiście zdecydowałem sie na simentala,chodżby z tego względu że nie mam możłiwości na ekstensywny chów bydła.

KPK

#606 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 05 maj 2012 - 14:05

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Tak jak mówisz. Chyba najłagodniejsze to są herefordy(chociaż byłem świadkiem jak całe stado zadeptało psa, który wpadł do nich na łąkę), tylko że nie bardzo jest na nie popyt, ale jak się skrzyżuje hereforda z limuzynkiem to wychodzi naprawdę bardzo fajny towar , szybko rośnie(ok10-15% lepsze przyrosty niż czystorasowy limousine) i ładnie wygląda no i kupcy nie narzekają.

Sydney z tą krzyżówką to masz rację, 6 km ode mnie ma jeden właśnie taką krzyżówkę 75% LM i 25% Hereforda byłem u niego aby kupić jałówki tylko miał tylko 3 szt.
Krowy miał naprawdę piękne nie które miały białe łatki na czole pozostałość po herefordzie na moje oko warzyły po 700 i lepiej kg. Na prawdę pierwszy raz widziałem takie krówki , mówił że nawet lepiej że mają trochę z herefordów bo są spokojne a cielaczki były śliczne. Tak że taką krzyżówkę polecam z samego wyglądu, VBOX33 pomyśl o takiej krzyżówce zdaje się że hereford jak i LM są rasami nadającymi się do chowu ekstesywnego. i przyrosty byś miał zadowalające.

#607 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 05 maj 2012 - 14:36

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Wiecie panowie. Dla mnie głównym czynnikiem jest łatwość wycielen bo nie ukrywam że nigdy nie uczestniczyłem w cieleniu się krowy(jeśli była konieczność interwencji) i trochę się boję że coś pójdzie nie tak i stracę i krowę i ciele. Wiadomo nawet limousine mają problemy ale pewnie zdarzają się rzadziej niż u innych ras :) SYDNEY a jak u tej krzyżówki z cieleniem?? I jak sadzicie lepsze by była mieszanka krowa limousine byk herdford czy odwrotnie?

#608 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 05 maj 2012 - 15:12

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Jeżeli chodzi o porody to limousine i hereford cielą się podobnie łatwo, a hereford nawet łatwiej. Obie rasy są rasami średniego kalibru i dość wcześnie dojrzewają. Z praktyki powiem że z porodami u herefordów nigdy nie było kłopotu a z limousine różnie bywa. Herefordy dużo bardziej łagodne. A co do krzyżowania to tylko matki hereford: łatwość wycieleń, mleczność, łagodne usposobienie. Byk natomiast przenosi cechy umięśnienia i budowy.

#609 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 05 maj 2012 - 18:12

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Kup jałówki hereford lub krowy a byka LM lub jego nasienie i gitara

#610 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 05 maj 2012 - 19:06

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Dzięki za podpowiedzi :) a teraz troszke inne pytanie jak myślicie czy karmienie ich sianem, ziemniakami i woda wystarczy? Nie chce żeby się zatuczyly bo wtedy ani nie chcą zaląpac ani wycięlic i jest ogólną kicha :D a i czy można krowa dawać śrut z owsa np z kartoflami lub sama co jakiś czas dla urozmaicenia? Chodzi tu o karmienie zimowe bo od wiosny przez jakieś 6 miesięcy będą na pastwisku :) wiem że nie ten temat ale znów mnie zablokuje mod więc wolę tu spytac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 05 maj 2012 - 19:16

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Wracając do tematu-krowy 50% hereford/50% limousine i kryte bykiem 100 limousine. A co do karmienia to krowom wystarczy siano. sianokiszinka i słoma bez żadnej śruty, oczywiście lizawki. Dokarmiać śrutą tylk cielęta.

#612 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 05 maj 2012 - 19:58

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? A koledzy powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Bodajże SYDNEY pisał że mieszanka hereford i limousine daje cieleta o przyrostach o 10-15% lepszych niż rasowe limo a czy te proporcje dotyczą odchowu cieląt przy matce czy opasu?

#613 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 06 maj 2012 - 20:32

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? O i panowie powiecie mi jak bydła rasy hereford znoszą zimno?(temperatury do -5 a także większe mrozy). Bo nie ukrywam że wiat i różnych szop jest pod dostatkiem a to znacznie zwiększyło by moje możliwości.

#614 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 06 maj 2012 - 20:40

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? ja słyszałem że dobrze znoszą zimno ;)

#615 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 07 maj 2012 - 06:15

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? @VBOX
Bydło tej rasy śmiga dobrze po mrozach w zimę. Znajomy ma i wiatę ma obitą blacha ale jest otwarta cały czas żeby mogły chodzić po wybiegu. Ma około 30 matek. Tak że śmiało możesz trzymać nawet lepięj znoszą trudne warunki atmosferyczne od Lm, wiem bo widzę jak przejeżdżam to wszystkie stoją na śniegu.

#616 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 07 maj 2012 - 08:21

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? tak to prawda, -25 a one śpią na śniegu, jedyne czego nie lubią to przeciągi i wiatr. Do wycieleń lepiej zabrać krowę do osobnego kojca gdzie jest trochę cieplej.

#617 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 07 maj 2012 - 08:32

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Co do wycielen to słyszałem że nawet lepiej się cielą na pastwisku jak myślicie to prawda? :) oczywiście jak jest ciepło:)

#618 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 07 maj 2012 - 08:50

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Zawsze lepiej jest mieć poród pod kontrolą, jak jest wszystko dobrze to na pastwisku ocieli się bez kłopotu, ale zawsze mogą pojawić się jakieś komplikacje np. nieprawidłowe ułożenie płodu, ciężki poród, wyparcie macicy i wtedy na pastwisku robi się duży problem jak pomóc krowie.

#619 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 07 maj 2012 - 14:59

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Tak tak wiem ale mi chodzi o sam fakt że krowy łatwiej cielą się na pastwisku :) u mnie w okolicy jest taki ,,mit"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share seba552

seba552

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 07 maj 2012 - 19:29

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Witam ,jestem tutaj nowy ....

Chciałbym was prosic o pomoc . Chce spróbować założyć hodowle była mięsnego ,na początek myślałem kupić z 5 byczków i spróbować lecz nie mam za duzo o tym pojęcia , można powiedzieć ze jestem lajkiem .Mieszkam na wsi i wiem co to jest uprawa , hodowla itp. ale nie wiem nic o hodowli była mięsnego ponieważ tym sie nie zajmowałem ...

Moje pytania?

1.Ile rośnie taki byczek do stanu w którym można go sprzedać

2.nakład finansowy aby utrzymać byki (jak w temacie około 5 na początek)

3.system żywieniowy(co i ile)

4.ile można zarobić (wiem ze ceny sie wahają) przy 5 byczkach , nie chodzi mi o góry pieniędzy ale o realny zarobek

5.Czy je paść w zagrodzie(wybiegu), jaka powierzchnia wybiegu

6.może jeden byk+ memka(nie wiem jak sie nazywa) do rozrodu ?