Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

2159 odpowiedzi na ten temat

#241 Share osi

osi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 25 październik 2009 - 13:09

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Witam jestem zainteresowany kupnem cielaków ras mięsnych! Mam małą hodowle tylko 9 sztuk chciałbym ją powiększyć ale w okolicy niema bydła mięsnego może ma ktoś do sprzedania jakieś cielaki? Jestem z pod Wodzisławia śląskiego {transport załatwię}

Edytowany przez osi, 28 październik 2009 - 17:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Dzisiaj, 22:08
  •  

#242 Share paulus841

paulus841

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 09 grudzień 2009 - 21:10

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? lemelvaus zgadzam się z Tobą W tej chwili opłacalność produkcji mleka jest znikoma u mnie już jednego rolnika komornik zlicytował a był u nas największy!! Ja sam z rodzicami utrzymujemy 15szt. Krów mlecznych + odchowujemy wszystko co wydadzą na świat głównie to krzyżujemy z rasami mięsnymi i ok 20 tuczników rocznie ale większość idzie tak do odbiorców prywatnych, po jednej sztuce na kiełbachę. Stanę niedługo przed faktem podjęcia decyzji co robic w swoim życiu, a mianowicie co hodować bo to że na wsi zostaję to już jest przesadzone. Ojciec niedługo chce przekazać całe gosp. na mnie za strukturę Ale wiadomo że samemu to ciężko z bydłem mlecznym a panny to jakoś nie bardzo się garną do pracy na wsi jak już są to takie że jeszcze je trzeba popychać jak tego cielaka heheh. Ale ja nie o tym, czytałem wasze posty i wydaje mi się że spokojnie bym mógł przestawić się na opasy ale wtedy rezygnuję z mleka i trzody no może zostawię ze 2 kabany na święta:) Budynki mam w miarę przystosowane chlewnię bym musiał przerabiać, sprzęt też jest w miarę nowy. Tylko z kąt odwagi nabrać zeby coś takiego zrobić! Wiadomo chciałbym przy okazji skorzystać z jakiegoś dofinansowania + były by jakieś pieniądze za udział w SM i z kwoty mlecznej. Tylko jeszcze jedno czy kupować mamki ras mięsnych czy kupować cielaki i odchowywać z HF-kami jak by było lepiej?? UUpssss ale się rozpisałem......
Praca na roli wszystkich zadowoli!!! hehe

#243 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 09 grudzień 2009 - 23:16

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Rożnie to bywa z akceptacją "obcych" cielaków prze krowy. Do hf'ki spokojnie możesz dwa na raz podpiąć. Wykarmi je. Jeżeli chcesz mieć np mamki limousine czysto rasowe lub o wysokim dolewie krwi to zapomnij o tym że uda ci się podłączyć dwa cielaki na raz. Mają zbyt duży instynkt macierzyński.
Taka mamka pewnie w ciągu roku zje za większą kwotę niż kosztuje cielak ale też zje to czego nie zje hf'ka.
Wszystko zależy jakie masz warunki. Czy masz możliwość trzymania na głębokiej ściółce( tanio i wygodnie). Ja mam obecnie 45 sztuk w tym 25 zacielonych mamek i jałówek, reszta to młodzież i buchaj i na obsługę ich poświęcam dziennie do 2 godzin. Obornik 2-3 razy w sezonie zimowym. Tak to na pastwisku.
Kup jakieś mamki o wysokim dolewie krwi. Do tego 100% rasowego buhaja i będzie git.

A z tymi kobitami to dobrze gadasz ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 09 grudzień 2009 - 23:56

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Róbcie tak jak ja. Jak panna mówi, że hektary Ci z pod paznokci wystają, to mów że hektar kosztuje 15 tysięcy to zawsze ich zatyka. A jeśli chodzi o byka 100% czystej rasy to Limousine kosztuje od 20 tyś w górę. ;)
Pozdrawiam
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#245 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 09:53

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Z tą ceną za byka to chyba trochę przesadziłeś ;)

#246 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 12:42

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ja kupiłem od uznanego hodowcy z dobrymi cechami(byk) za 7000 a można już kupić za 5500. Z Francji po championach są po 10-12 tysi

#247 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 13:48

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ceny są takie jak piszesz. Ja kupiłem byka, (matka Francuzka, ojciec hailander :D )za 8000tyś ;).

#248 Share student19

student19

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 26 grudzień 2009 - 20:57

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ile potrzeba łąki na jedno zwierze
I z czego budować oborę od zera

#249 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów

Napisany 27 grudzień 2009 - 10:10

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Chodzi ci o krowy, o cielaki czy o co? Jaka obora, na ile sztuk, jaki system? WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW!

#250 Share pronarek82

pronarek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 30 grudzień 2009 - 21:16

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Oborę najlepiej wybudować z materiałów ceramicznych i doradzam strop, jeśli to jest możliwe (czyli jeśli obora nie jest zbyt szeroka). System uwięziowy przy hodowaniu opasów jest nawet zalecany ze względu na ich niekontrolowane wybuchy agresji. Moim zdaniem do utrzymania dorosłego osobnika potrzeba 0,20ha porządnej łąki o ile masz kukurydzę bo po samych trawach to opasy raczej długo rosną, u mnie siana, sianokiszonki i trawa są podawane jedynie w celu zaspokojenia minimalnej potrzeby opasów, przeważnie dostają wysokokaloryczne pasze śruty, mieszanki, kiszonkę z kukurydzy oraz okopowe od czasu do czasu. A co do opłacalności hodowania byczków zależne to jest od ceny cielaków i od ceny jaką otrzymamy przy sprzedaży. Plusem przy bydle są w miarę stabilne i satysfakcjonujące ceny w przeciwieństwie do tuczników i huśtawki cenowej jaką mamy w ostatnim czasie, a do tego jest to jednorazowy zastrzyk gotówki, bo śmiało za dorodnego buhaja można wyjechać z dziewczyną na wakacje ;[ Myślę że nie oddaliłem się zbytnio od tematu a rozmiar mojego posta jest jaki jest ponieważ nie potrafiłem się powstrzymać. :lol:

Ps.przeczytałem wyżej że panie nie garną się do gospodarstw, moja odpowiedź PANOWIE NALEŻY JE ZACHĘCAĆ NAJLEPIEJ WIECZORKAMI ;[

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 02 styczeń 2010 - 21:53

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? To po ile było :D w tedy Euro, ja puściłem 4 sztuki po 20 koła do Włoch i jestem very happy :D. Z ceną byka nie przesadziłem jak byk ma ojca, dziadka i matkę championkę i ma do trzech lat to cena powyżej 4000€ jest normalna. Mimo to gratuluję zakupu byków w tak okazyjnej ceni. Co do obory uwięzowej to nie przesadzaj, rodzice od blisko 20 lat w wolno stanowiskowej Limusie trzymają i jest dobrze, czasami sobie poskaczą ale jakiś większych akcji nie pamiętam, w hodowli bydła mięsnego najważniejszy jest zbyt jeśli go macie to super ja całość eksportuje i dobrze na tym wychodzę, cenę mam niższą ze względu na odległość, jednak mój odbiorca o Polskim Rolnictwie ma zdanie "zacofane technologiczne więc zdrowe" i mam dodatek "eko" więc i tak mi więcej wychodzi niż jakbym w RP sprzedawał, tylko, żeby Euro poniżej 3,45 nie spadało :rolleyes: bo będę miał mniej niż w RP. Jeśli chcesz prowadzić hodowlę to musisz jak najbardziej obniżyć koszty produkcji bo utrzymanie mamek jednak trochę pochłania, także jeśli mam małą oborę to radził bym ci chów wieksza ilość mniejszy zysk jednostkowy ale ilością nadrobisz, jeśli masz dużą oborę i spore zapotrzebowanie na odsatki proponuje ci kupić byka i trochę krów, byczki sprzedawać na chów a jałóweczki trzymać jako krowy, gdy osiągniesz około 20-25 mamek to co się urodzi to trzymaj chyba, że lepiej będzie ci się opłacało trzymać mamki i sprzedawać odsadki 300-350kg, tak jak to robi wujek (tyle, że we Francji jest sporo osób zajmującą się odsadkami, które są sprzedawane na chów)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#252 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 02 styczeń 2010 - 23:33

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Przeczytałem cały temat i widzę że wszyscy zachwalają hodowle wolnostanowiskową i na głębokiej ściółce tylko że ja nigdy nie miałem z tego typu hodowlą żadnej styczności, trzymamy byki na łańcuchach 12 szt. mam stodołę 10x20m sęk w tym że jest cała drewniana kryta dachówką bez wylewki czy była by możliwość zagospodarować ją pod byki luzem? Co musiał bym w niej przerobić? Tak samo jak na uwięzi trzeba by robić rzłub z zadawaniem od przodu? Jak to wygląda ten sposób chowu, jaka warstwa jest obornika, za stodołą ma 20arów trawy(ogród)czy byki mogły by tam się wypasać? Jak jest w zimie czy budynek musiał by być kompletnie zamknięty tak jak do tej pory przy chowie tradycjonalnym? Nie umarzną w zimie? A jak z tymi rogami proszę o porady i o cenne wskazówki. sory za błędy ort.

#253 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 10:12

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Przemek broń cie Panie Boże nie rób wolnostanowiskowej obory w tej oborze bo przez drewniane ściany byk przejdzie jak przez masło. Żartuję Jeśli chcesz przerabiać stodołę to zrób posadzkę wprowadź w nią porządne rury po brzegach i wokół daj przy ścianach rury albo brusy jak masz tylko spróchniałe nie mogą być. Proponuję zrobić 3 boksy 8x6m żłób (nad nim też rura w razie czego) i korytarz paszowy zostaje jeszcze 2m, trochę mało ale 15 sztuk 8,4mkw na sztukę jak UNIA każe albo 18 sztuk to też się zmieszczą. Tylko pamiętaj, żeby boksy były około 0,5m niżej niż posadzka na korytarzu, z tyłu zrób sobie wybieg, żeby sobie poskakały to w zagrodzie będą spokojne. Jak będziesz dawał ogrodzenie to zrób tak abyś mógł je łatwo zdemontować i wjechać ciągnikiem z ładowaczem czołowym do wyrzucenia obornika, pamiętaj także o odpływie gnojówki/gnojowicy. Koleś nie daleko mnie też przerobił stodołę, którą miał na uboczu to nie dość, że kapustą, porem i cebulą karmi bo mu sąsiad resztki daje( smród, ze ja pi****le) to jeszcze nawóz mu się rozlewa wokół bo nigdzie nie ma odpływu :rolleyes: . Ja mam zawsze uchylone okna w oborze chyba, że mróz w nocy schodzi poniżej -15 stopni to starsza karze zamykać. Bydło lubi chłód nie zimno chłód, jeśli masz duże szpary pomiędzy deskami to od środka na wysokość 1,5-1,8m połóż papę, wiatru i wody nie przepuści wyżej wentylacja będzie a budynku nie oszpecisz. Mój ojciec rogi wypala więc się nie okaleczają, choć jak ostatnio 60 mamek do Francji wysłaliśmy to kupić zastrzegł sobie, że jego krowy mają mieć rogi(w Alpach teraz hasają) muslę, że w tak przygotowanej obory można byki trzymać jak dasz 5 calowe rury to do wagi powyżej 1tony powinna obora wytrzymać

#254 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 10:20

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Jak myślicie, według was bardziej się opłaca kupować kilkudniowe cielaki, takie 90- 100 kg, czy może takie ok. 300 kg i przeznaczać je na opas?
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#255 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 10:40

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Kilku dniowe 90-100kg dobre :rolleyes: powiem tak jak ci za cielaka 100kg policzą po 10PLN to zapłacisz 1000PLN a za odsadka 300kg po 6-10PLN zależy gdzie mieszkasz i jak sprzedają to zapłacisz 1800-3000PLN, ja jak sprzedaję to tylko odsadki 300-350kg po 2,2€-3,4€ za kg parę osób kupuje. Jeśli kupisz 100kg musisz dawać siano, żeby żołądka nie zniszczyć oraz mleko(przynajmniej moje dostają do 200kg mleko) Z drugiej strony możesz ustalić co będziesz im dawał i tego się trzymał dzięki czemu nie będą miały szoku po przestawieniu się z jednej paszy którą jadły z matką na ta u Ciebie. Wszystko zależy od tego jakie masz możliwości zakupu, orientowałeś się już w tej kwestii w okolicy?? Jak byk ci urośnie do 700-800kg i cena będzie 5zł to otrzymasz za niego 3500-4000PLN przy zakupie za 3000PLN będziesz stratny, u nas koszt utrzymania jednej sztuki rocznie to 850PLN (podatki za budynki, weterynarz, energie elektryczna, woda, zadawanie paszy i rozścielanie słomy za pomocą ciągnika, a także remonty i usuwanie obornika oraz pensja pracownika)Tak jak mówię rozejrzyj się po okolicy także w sprawie odbiorcy i jeśli można wiedzieć to ile masz zamiar trzymać?

#256 Share masiew

masiew

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 466 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 11:01

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ostatecznie ma zamiar trzymać 120- 150 sztuk. Narazie mam 40 ale dopiero rozkręcam hodowle
wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

#257 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 15:12

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Czyli w taki sposób to zrobić a jak z dachem nie będzie dużo pary jak w zwykłym chlewie krokwie i łaty nie nasiąkną i nie zgniją?

#258 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 18:11

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ja w oborze która jest byłym budynkiem POZH czy PZH nie pamiętam jaki to skrót ale bydło tam skupowali i trochę trzymali, to pomiędzy filarami nośnymi w ścianach powybijałem otwory, gdzie wstawiłem kratkę i moskitierę dodatkowo w dachu są cztery wentylatory no i okna, w nowej oborze, którą będziemy budować jak się ku**a sąsiad zgodzi to na 2,5m ściany od dachu 30cm w dół ma być na całej długości siatka z moskitierą oraz w świetliku maja być uchylne lufciki. Przemek nie bardzo ci pomogę bo ja nie pamiętam, żeby u nas w oborze poniżej 140sztuk stało teraz jak po wielkich czystkach z 240 zrobiło się 150 to dziwnie się czuję, Brat ma jeszcze więcej ale ostatnio nie zaglądałem do niego więc nie znam stanu ale więcej od nas. Także popytaj innych może ci coś podpowiedzą.
Pozdrawiam

#259 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 20:56

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Dzięki za cenne informacje Łukasz i tak dużo dowiedziałem się od ciebie, a może jeszcze ktoś inny przerabiał drewnianą stodołę na byki na głębokiej ściółce?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów

Napisany 04 styczeń 2010 - 09:55

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Ociepl ściany tak żeby przeciągów nie było, tylko nie folią. Ściany zabezpiecz rurami albo dechami co kilkanaście centymetrów. Ja zadaje swoim pasze turem także zrobiłem im paśniki gdzie cały bel wchodzi i do tego wąski korytarz gdzie będzie zrobiony żłób na śrut