mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

pawelol111    1342

Dobre byki masz jak 2,5tys bierzesz za nie:D Kupując mięsne sztuki po 16 miesiącach masz byka 700kg. Cielenie, dojenie itp... dziękuję bardzo. Bykowi dam jeść i mam z głowy. Więcej sztuk postawię i mam mniej roboty niż przy 10 krowach. A o jakich pięknych pieniądzach piszesz? 1,1zł?? Z 25 sztuk się nie utrzymasz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Z 25 szt będę żył jak pan, wole wszystkie krowy mieć niż opasy. Dla mnie to jest już nie opłacalne jak na skupie bydło masz super byka po 5,2 z Vatem, a mleko masz po 1,25 na chwile obecna. Bym się cieszył żeby nie spadło niżej 1zł. Godzina obrządku rano i wieczorem i już.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No niby tak, każdy z nas ma inny pogląd związany z produkcją.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Przeczytaj ostatnie posty na forum ceny mleka. Jakoś nie widzę 1,25zł... Przy 25 sztukach krów to się tylko narobisz. Byka nakarmisz i z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

Milion razy wole hodowac 20-30 krów niż 50-70 byków, czyste realia, może wiecej roboty przy mleku ale za to są piekne pieniądze co miesiac a nie 2 lata chowac byka i dostac 2,5tys.

:D skąd tyś wziął te 2,5tyś??? Za byka to ja dostaje 4-4,5tyś i wcale one nie są mięsne...dasz im jeść 2 razy dziennie i masz z głowy a przy krowach; dojenie, mycie, cielenie, zapładnianie i problemy okołoporodowe...WOLĘ BYKI :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No chyba że ktoś ma kontrakt, jak zdaje zawsze MIĘSNE byki i jałówki to mnie wstręt bierze bo wyceniają po najlepszej cenie w tamtym roku po 7zl sprzedałem to był przebój, a dziś na skupie 4,9 +Vat, ale biznes, to już lepiej niż wogole coś chować to 10 kur dla siebie i zboże opylić przy tej cenie!!!!!!!!!!!! Niz trzymać pasożyta i zależy jak się uda i dostać 3,5tys, dla mnie to beznadzieja.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Mleko po 0,8 zł to też nie rewelacja. Ten rok popadł nieurodzajny i cwaniakują ci co zboże sprzedają. Ale jeśli za 350zł można kupić dobrą mieszankę i pszenżyto to i sprzedać byka po 5zł można. Teraz spokojnie 5,5zł dostanę<_< Coś hodować trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

No jak za byka dostajesz 5.5 zł to tylko sie cieszyć i hodowle zwiększać. A jak masz pszenżyto za 350zł to daj mi namiar kupie z 50 ton i u siebie po 600zł sprzedam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No jak ktoś w Podlaskim ma po 350zl/t pszenżyto zabiorę każdą ilość!!


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikos28    0

Witam mam pytanie. Zamierzam hodować bydło mięsne rasy LM. Chodzi tu o ok. 50 matek i odchowywać wszystko bydło od nich. I zastanawiam się ile potrzebuje ha żeby to bydło utrzymać. ( kuku. łaki, kiszonki z żyta. buraki) Siana zbiorę ok 10-15 bel z ha (z 1 pokosu) i sieję ok. 5ha buraków. Ile będę musiał zasiać kuku, żyta i ile kupić łąk żeby odchować to bydło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przyłączam się do pytania... interesuje mnie ile 1szt bydła zje rocznie kiszonki, trawy-ogólnie ile trzeba przeznaczyć paszy dla 1 krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Podstawą żywienia krów matek w lecie są pastwiska , a w zimie kiszonki. pastwiska przeznaczone dla krów matek przeważnie są użytkowane ekstensywnie, by nie zwiększać kosztów produkcji. Na krowę w zależności od jakości pastwiska ,przeznacza się 1 - 1,5 ha. Zjadają około 35-50 kg trawy na dzień i całkowicie im to wystarcza. Napisze również przykładową dawke pokarmową dla krowy o masie 600 kg w okresie zimowym :

20-25 kg kiszonki

1 kg siana(dobrej jakości)

3-5 kg słomy jęczmiennej lub owsianej

 

Zapotrzebowanie dzienne oczywiście :)

 

Resztę sami pomnożycie.. Ale zasada jest taka,że czy to krowy mleczne czy mięsne przeznacza się 1-1,5 ha na paszę na rok

 

na 1 krowę oczywiście. Sorry za te dopisywanie ,ale co chwile coś mi się przypomina :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Jeśli chodzi o chów byków w oborze wolnostanowiskowej to do tej kwestii nie jestem do końca przekonany. Mianowicie masz wtedy gorszą kontrolę byków i mają więcej ruchu więc dużo nie przybierają i dochodzą do tego walki hierarchiczne, ale każdy system ma dwie strony medalu, masz wtedy łatwiejszą obsługą przy usuwaniu obornika i zadawaniu pasz , są rolnicy którzy chwalą sobie ten system a są i tacy którzy są na nie. A co do żywienia to zależy jaki wybierzesz system, jeśli intensywny to żeby osiągać przyrosty powyżej 1 kg należy dostarczyć mu 600-750 g białka ogólnego strawnego i ok. 35,5- 45 MJ energii. A żeby dokładnie obliczyć dawkę należy znać zawartość składników pokarmowych w konkretnych paszach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

:D skąd tyś wziął te 2,5tyś??? Za byka to ja dostaje 4-4,5tyś i wcale one nie są mięsne...dasz im jeść 2 razy dziennie i masz z głowy a przy krowach; dojenie, mycie, cielenie, zapładnianie i problemy okołoporodowe...WOLĘ BYKI ;[ ;[

25 szt. dojnych krów, dojarka przewodowa

dojenie - 35min.

mycie - o to się nie martwisz tylko wkładasz aparaty i idziesz do swojej roboty. Albo w tym czasie dajesz krowom jeść albo idziesz do domu. Myjka sama się wyłączy.

Choroby - chyba tak samo byki chorują jak i krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

martini@ definitywnie wybiłeś mi ten pomysł z głowy :D dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

Mam oborę uwięzową na 60 byków.Sieję 2h kuku na kiszonkę, o,5h buraków pastewnych,5h łąk i 6h zbóż. + okazyjnie odrzut z marchwi i ziemniaków i młóto(6ton na 1 miesiąc) i to mi styka żeby je odkarmić.

 

25 szt. dojnych krów, dojarka przewodowa

dojenie - 35min.

mycie - o to się nie martwisz tylko wkładasz aparaty i idziesz do swojej roboty. Albo w tym czasie dajesz krowom jeść albo idziesz do domu. Myjka sama się wyłączy.

Choroby - chyba tak samo byki chorują jak i krowy

Skoro tak twierdzisz... ale ja i tak jestem zdania że z bykami mniejszy kłopot :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Daniel dorzuć do tego: cielenie, przypuszczanie cieląt (nawet jeśli sprzedajesz 2dniowe), a to krowa się zacielić nie chce, to jałówka się zmarnuje, to krowę trzeba kupić... Sam koszt wybudowania obory dla krów mlecznych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Prawda koszta koszta i jeszcze raz koszta ale jak nie zainwestujesz to o zarobku nie ma co myslec i w opasach i mleku.

 

Policz kupujesz dajmy za 1 tys cielaka potem on zjada Ci za swoje życie jakies dajmy na to 300zl witamin SanBull, potem ze 3t osypki chcac szybko utuczyc, teraz pasza objetosciowa, suma sumarum wywalisz gówno i tyle tego zostanie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

1 t osypki i do oporu kuku, kiszonki z trawy, siana... byk rośnie jak ta lala. A na czym masz większy biznes? Na wieprzowince? Mleko teraz dobrze płaci ale jak długo? Oszukają tego chłopa jak zechcą i na czym zechcą....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Kolego jak Ty to liczysz. Policz tak byk żyje 24 miesiące to daje 720 dni średnie zużycie paszy treściwej na cały opas to około 3 kg to ile wychodzi?? Policz cielaka i mleko(chyba że masz od swoich krów ale i tak nie są za darmo) średnio opas w pierwszym roku zjada około 4 tony kiszonki a w drugim około 8 ton( dane z książki o hodowli bydła) dodatkowo siano około 1 tony. Kolego tak jak ze wszystkim nie wolno się napalać. Dzięki takim napaleńcą na duże zyski my tracimy " bo na opasach to jest kasa" i co teraz mamy dużo opasów i niską cenę. Sam widziałem jak jeden przez drugiego podkupował cielaki takie 3 dniowe. I później dlaczego cielak choruje albo padł. Tylko wet zaciera ręce bo zarobi a cielaka i tak bakutil zabrał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj