mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

Gość ozzborn   
Gość ozzborn

Witam co myślicie na temat kupna odsadków w wadze 270 - 300 kg po 11 zł i sprzedaż po roku w ilości 30 szt opłacalne jest takie coś ? 

 

jakbys kupił dobry towar po 3 tys a po roku wziął po 6 tys to czemu nie  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadamy 10ha gruntów ornych + dzierżawy. Zwiazku z tym że posiadam za domem podmokła działke i 2 ha gliny która jest uciązliwa w uprawie zastanawiam sie nad obsianiem ich trawa i hodowla bydła mięsnego.

-czy te 2,5ha łak starczy dla 5 mamek i buhaja+odsadki

-zastanawiam sie nad charolaise,salersem lub herefordem ewentualnie nad angusem

 

Czy dobrze mysle a moze prowadzic opas odsadków lub cieląt z zakupu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

z 5 mamkmi to więcej kłopotu jak pożytku lepiej daj sobie spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co Ty człowieku za głupoty piszesz? Jaki sens trzymać 5 mamek i buhaja /? By był obornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromar    18

charolaise bardzo wymagający żywieniowo, jeśli nie chcesz dokarmiać to angus albo salers

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

http://pokazywarka.pl/cy603u/

Witam

1.Który z tych typów obór jest najlepszy dla bydła opasowego?

2.W której oborze powinno się najlepiej pracować i w której będzie najmniej pracy ?

3.Która najtaniej wyjdzie w budowie?

4.W której zwierzęta będą miały najwygodniej ?

5.W której będzie trzeba najmniej słomy której za dużo nie posiadam  :P

6.Czy w oborze (2) gdy będzie temperatura na -  ruszta zamarzną i wszystko na nich zostanie ?

7.Czy w oborze (3) zwierzętom nie będzie za zimno gdy nie będzie głębokiej ściółki i nie będzie to ich ogrzewało ??

 

Czekam na odpowiedzi wszystkie sugestie i porady mile widziane  :P

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co Ty człowieku za głupoty piszesz? Jaki sens trzymać 5 mamek i buhaja /? By był obornik?

 

Po 1 sens taki że chcę wykorzystać ziemię która sprawia kłopoty w uprawie sprzętem który posiadam

po 2 wymień mi proszę jedną stabilną uprawę/hodowlę w rolnictwie. Czy taka istnieje?

a nawet jeśli z hodowli zostawałby tylko obornik ( w ciężkich czasach gdy nie umiałbym wydobyć pieniedzy z hodowli) to jest to cenna substancja która na polach w naszej okolicy niewidziana jest z dobre 10 lat.

 

A co do dokarmiania charolaise to myśle ze mamką by starczył dobrze pielęgnowany użytek zielony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Jak chcesz 5 mamek i buhaja gabarytu Charolaise utrzymać z trawy na takim kawałeczku, to już im współczuję. Nie zapomnij o kagańcach dla cieląt, bo one też jedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

http://pokazywarka.pl/cy603u/

Witam

1.Który z tych typów obór jest najlepszy dla bydła opasowego?

2.W której oborze powinno się najlepiej pracować i w której będzie najmniej pracy ?

3.Która najtaniej wyjdzie w budowie?

4.W której zwierzęta będą miały najwygodniej ?

5.W której będzie trzeba najmniej słomy której za dużo nie posiadam  :P

6.Czy w oborze (2) gdy będzie temperatura na -  ruszta zamarzną i wszystko na nich zostanie ?

7.Czy w oborze (3) zwierzętom nie będzie za zimno gdy nie będzie głębokiej ściółki i nie będzie to ich ogrzewało ??

 

Czekam na odpowiedzi wszystkie sugestie i porady mile widziane  :P

żadnej obory wybuduj wiatę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz 5 mamek i buhaja gabarytu Charolaise utrzymać z trawy na takim kawałeczku, to już im współczuję. Nie zapomnij o kagańcach dla cieląt, bo one też jedzą.

 

A czyli sugerujesz że 2,5ha pastwiska na gruntach ornych dla 11 szt bydła nie wystarczy? Czyli lepiej iść w strone angusa albo hereforda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Na samej zieleninie to nawet u mnie w okolicy Highlandów nie trzymają. A co dopiero taką wymagającą rasę. Obszar za mały, pasza nie urozmaicona. Żeby mieć dobre cielaki trzeba mieć dobre krowy, poza tym buhaj dla 5 sztuk to proszenie sie o bezsensowne koszta i zwiększanie zagrożenia własnego zdrowia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Blaszka93    11

Masz ponad 10 ha to mysle ze spokojnie wystarczy buhaj ma kryć a nie wygladac tylko troche gorzej bo jakies siano czy kiszonke będzie trzeba zrobic na zime,bo rozumiem 10 ha zbóż i 2,5 lak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kup sobie mm a nie rasowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

żadnej obory wybuduj wiatę

Wolał bym oborę gdyby trzeba było zmienić kierunek produkcji i mam także duże ilości pustaków więc już by były mniejsze koszty budowy i trochę się boję o taką wiatę czy te bardziej rozbrykane osobniki nie będą wychodzić przez ścianę  :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Wolał bym oborę gdyby trzeba było zmienić kierunek produkcji i mam także duże ilości pustaków więc już by były mniejsze koszty budowy i trochę się boję o taką wiatę czy te bardziej rozbrykane osobniki nie będą wychodzić przez ścianę  :P

No trzeba dobre rury załatwić bo inaczej wszystko się rozleci.Teraz ciężko o dobre cielaki,chyba że masz dobre źródło jak tak to buduj,tylko żeby wygodnie było.Na głęboko planujesz ? to bardzo dużo słomy potrzeba

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

http://pokazywarka.pl/cy603u/

Witam

1.Który z tych typów obór jest najlepszy dla bydła opasowego?

2.W której oborze powinno się najlepiej pracować i w której będzie najmniej pracy ?

3.Która najtaniej wyjdzie w budowie?

4.W której zwierzęta będą miały najwygodniej ?

5.W której będzie trzeba najmniej słomy której za dużo nie posiadam  :P

6.Czy w oborze (2) gdy będzie temperatura na -  ruszta zamarzną i wszystko na nich zostanie ?

7.Czy w oborze (3) zwierzętom nie będzie za zimno gdy nie będzie głębokiej ściółki i nie będzie to ich ogrzewało ??

 

Czekam na odpowiedzi wszystkie sugestie i porady mile widziane  :P

 

 

zrób cos takiego i bedzie git

1.5m od ziemii mur z pustaka albo z bloczka, potem 1.5m kontrukcja drewniana obita deskami pionowo, potem dach konstrukcji drewnianej i eurofala na dach

zero wilgoci, zero skraplania, swieze powietrze w oborze dzieki deskom i szparom miedzy nimi ale brak przewiewów

nie baw sie w żadne ruszta przy bydle miesnym bo to niewypał

ruszta to w chlewni

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz ponad 10 ha to mysle ze spokojnie wystarczy buhaj ma kryć a nie wygladac tylko troche gorzej bo jakies siano czy kiszonke będzie trzeba zrobic na zime,bo rozumiem 10 ha zbóż i 2,5 lak?

 

Tak dobrze to rozumiesz no i do tego 9ha dzierżaw.

 

Kup sobie mm a nie rasowe

 

Myślę teraz też o 2 krowach mm mlecznych i odpajać cielaki ale w opasie przydała by sie kiszonka z qq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

No trzeba dobre rury załatwić bo inaczej wszystko się rozleci.Teraz ciężko o dobre cielaki,chyba że masz dobre źródło jak tak to buduj,tylko żeby wygodnie było.Na głęboko planujesz ? to bardzo dużo słomy potrzeba

Tylko Ja mieszkam w górach i mróz na poziomie -20 przez 2 tygodnie dużo śniegu to standard u mnie i nie wiem jako one w tej wiacie wytrzymają jak w środku będzie z -15 a do cielaków to głównie SM króluje u nas i jest parę stad czystych LM ale to tylko odsadki można kupić  :P na głębokiej było by najlepiej ale kupować po 150-200 belek słomy rocznie to większość zysku pójdzie na słomę ale z ziemią nie mam problemu tylko klasa 4 b i 5 to standard  <_<

zrób cos takiego i bedzie git

1.5m od ziemii mur z pustaka albo z bloczka, potem 1.5m kontrukcja drewniana obita deskami pionowo, potem dach konstrukcji drewnianej i eurofala na dach

zero wilgoci, zero skraplania, swieze powietrze w oborze dzieki deskom i szparom miedzy nimi ale brak przewiewów

nie baw sie w żadne ruszta przy bydle miesnym bo to niewypał

ruszta to w chlewni

Tylko to film z Francji jaka jest tam zima a u mnie w górach  ;)

Tak tylko tak konstrukcja drewniana nie zgnije bo jednak ta wilgoć i para będzie czy to np nie zgnije za parę lat czy nie lepiej konstrukcje metalową ocynkowaną ale jak to wyjdzie cenowo ?Eurofala to jednak chyba najlepszy wybór mam też dość dużo desek które mają po 15 lat i jeszcze mam ok 1000 płyt eternitu który ma około 20 lat ale chyba już tak nie można budować :P Dlatego chciałem ruszta bo jednak u mnie brak słomy i to jest największy problem a kupować słomę i wydawać cały zysk na słomę to po co w to się bawić   :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

myslisz ze jak zabudujesz wszystko murem to bedie lepiej bo dasz kilka wietrzników ? w życiu !!! 

szpary miedzy deskami załatwią robote lepiej niz jakiekolwiek wietrzniki, zresztą we francji jest masa takich konstrukcji, bo to sie poprostu sprawdza

 

a co do klimatu to musisz sam zdecydowac, ja mysle ze murowana obora jest cieplejsza pod warunkiem ocieplenia murów i dachu ale jakie to koszty, murowana tanim kosztem bez ocieplen scian i dachu wcale nie bedzie lepsza od tej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079

zrób cos takiego i bedzie git

1.5m od ziemii mur z pustaka albo z bloczka, potem 1.5m kontrukcja drewniana obita deskami pionowo, potem dach konstrukcji drewnianej i eurofala na dach

zero wilgoci, zero skraplania, swieze powietrze w oborze dzieki deskom i szparom miedzy nimi ale brak przewiewów

nie baw sie w żadne ruszta przy bydle miesnym bo to niewypał

ruszta to w chlewni

A czemu uważasz ze ruszta to nie wypal? Miałeś lub ma ktoś z Twoich znajomych? Pytam z ciekawości bo stoję przed modernizacja starej obory bo mam dość wywożenia obornika taczka a mam za nisko strop i mi nie wejdzie ciagnik z turem, a stropu nie chciałbym rozwalać bo jednak sie przydaje żeby wrzucić jakieś zboże czy klamoty na gore. Myślałem właśnie żeby wykopać tam szambo na jakieś 1,5-2 metry na powierzchni 60m2 i miałbym spokój ze ścieleniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

zimno w oborze, duze koszty, gnojowica to nie to samo co obornik, duzo paszy trafia do gnojowicy(głównie sianokiszonki) i na dnie robi sie szlam, łatwiej o złamanie nogi u byka itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

myslisz ze jak zabudujesz wszystko murem to bedie lepiej bo dasz kilka wietrzników ? w życiu !!! 

szpary miedzy deskami załatwią robote lepiej niz jakiekolwiek wietrzniki, zresztą we francji jest masa takich konstrukcji, bo to sie poprostu sprawdza

 

a co do klimatu to musisz sam zdecydowac, ja mysle ze murowana obora jest cieplejsza pod warunkiem ocieplenia murów i dachu ale jakie to koszty, murowana tanim kosztem bez ocieplen scian i dachu wcale nie bedzie lepsza od tej

No a jak ma się płytka ściółka przy bykach da się przyoszczędzić na słomie czy nie za bardzo i jeśli płytka ściółka i nie ocieplona obora to jednak nie będzie za zimno bo jednak na głębokiej ściółce obornik je grzeje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiko    110

Bydło nie boi się zimna i mrozu.
Grunt to nie odpuścić do przeciągu. -20 dla byka to nic,o ile nie ma wiatru wiejacego bezpośrednio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek538    15

A byki przy takim mrozie pobierają więcej paszy ??

Czy specjalnie na zimę zapuszczają dłuższą sierść ??

Czy na oborze z płytką ściółką można oszczędzić na słomie ??Czy jednak to jest bez różnicy ? 

Jak ma się przy bydle opasowym obora wolnostanowiskowa na płytkiej ściółce w wydzielonymi legowiskami ? 

Czy budowa takie obory wyjdzie dużo drożej od głębokiej ściółki ??

 

Edytowano przez piotrek538

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez Cinkowski96
      Witam, zastanawiam się czy opłaca się kupić łuskarkę do orzechów o wydajności 50kg/h. I tutaj pytanie czy przy obecnych cenach opłaca się w to bawić? Ile może zostać z jednego kg orzechów wloskich? Oraz ile można wyłuskać przez godzine?
    • Przez NEWDEERE
      Witam zwracam się do was z tematem który może się wydać dość kontrowersyjny ale... hmm. Chodzi mi o Wasze sugestie na temat czy była by realna szansa powodzenia zaczęcia hodowli krów mlecznych od zera. W obecnej chwili prowadzę gospodarstwo o powierzchni ok 100 ha w tym połowa własne połowa dzierżawione z zwierzaków to ok 60 loch od których sprzedajemy prosięta i ok 100 szt opasów . Trzoda no to wiadomo dramat był jest i będzie i od dawna zastanawiamy się nad likwidacją stada a co do opasów to hmm cielęta dosyć drogie dochód bardziej rzutowy a nie stabilny a co to krów może to się wydać dziwne ale uważam że comiesięczna wypłata za mleko jest bardziej stabilna + cielak oczywiście tak wiem że nie wszystko można przewidzieć no ale to jak i w każdej dziedzinie... Chce zaznaczyć na początku ze nie jestem w tym temacie zielony i wiem jak praca przy krowach wygląda i jakie się z tym wiążą poświęcenia bardziej chodzi mi o to czy uważacie ze warto i czy dało by to zyski zadowalające myślałem na początek o stadzie 60 sztuk a i co sądzicie o krowach pierwiastkach z zagranicy typu Niemcy Dania. Prosił bym o ewentualne podpowiedzi jak zacząć, mleczarnie godne polecenia itp ... dodam tylko ze krowy bardzo lubię od dziecka i chciałbym połączyć pasje z pracą. z góry dzięki za rozsądne odpowiedzi, podpowiedzi. 
       
       
    • Przez Odell
      Witam, noszę się z zamiarem wydzierżawienia kurnika 1000m2 z nastawieniem na tucz kaczek Pekin. Kurnik nie wymaga nakładów finansowych. I teraz najważniejsze pytanie, jaki jest zysk na szt. wstawiając broilery za swoją kasę oraz posiadając swoje zaplecze (słoma, maszyny). Oraz drugie pytanie, jaka obsada będzie najbardziej racjonalna na tym metrażu? Proszę o szczere wypowiedzi 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj