Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla królików

1747 odpowiedzi na ten temat

#941 Share RolnikMateusz1

RolnikMateusz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 09 czerwiec 2012 - 13:51

Hodowla królików Witam Panowie i Panie mam kilka pytań
Chciałbym zająć się hodowlą królików na tucz bo doszły mnie słuchy że jest to dość opłacalne ;)
No to tak powiedzcie mi od czego zacząć? mam sporo miejsca po trzodzie to moglbym tam zrobić klatki.
Co na poczatek? ile samcow ile samic?
Co do karmienia to tak pasza? a czy ona musi być? mam dostęp do całkiem sporej działki na której mógłbym zrobic łąkę
Marchew? Sałata? słoma z pszenicy pod ściółkę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla królików Dzisiaj, 17:55
  •  

#942 Share Maciek4

Maciek4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 10 czerwiec 2012 - 06:21

Hodowla królików Od czego zacząć? - Od poczytania na temat chowu królików. Proponuję
http://krolikarzpolski.pl/forum/
http://srokacz.pl/40...y_krolikow.html
http://www.kazior5.com/krolik.htm
ile samcow ile samic? Kilka postów wcześniej masz odpowiedź.
Co do karmienia to tak pasza? Granulat jest najbardziej odpowiedni, bo jest wyliczony wedlug zapotrzebowania danej grupy wiekowej. No i dość drogi w ilościach "workowych". Gdybyś zamawiał całymi ciężarówkami, to możesz negocjować ceny. A czy ona musi być? Nie musi, ale wtedy masz wolniejsze przyrosty. Oprócz tego są granulaty z kokcydiostatykiem, bardzo dobrze karmić nimi młode w wieku okołoodsadzeniowym. A granulatem bez kokcydiostatyku kotne i karmiące samice. Mam dostęp do całkiem sporej działki na której mógłbym zrobic łąkę. Też tak mam, koszę i podaję zielonkę i siano. Najlepiej koniczyna czerwona, albo lucerna. Marchew? Tak, może być też pastewna, albo buraki pastewne. Sałata? Nie. Za miękka. Będą problemy trawienne. Króliki potrzebują włókna (z siana). Słoma z pszenicy pod ściółkę? Tak. Może być też z innych zbóż jeśli w klatkach z podłogą z desek. A jeśli na ruszcie, to słoma niepotrzebna. No i przy chowie z niewielką ilością granulatu potrzebne będą zboża. Najlepszy jest jęczmień, owies. Gorsza pszenica. Kukurydza tak, ale żeby nie była spleśniała. Pszenżyto hamuje przyrosty, a żyta nie podawaj wcale. W okresie zimowym otręby pszenne, ale nie sypkie luzem, bo drażnią królikom układ oddechowy, zaczyna się katar i problemy. Otręby najlepiej podawać wymieszane z ziemniakami parowanymi w formie ulepionych kulek. Wilgotne i w niewielkiej ilości, aby nie skwaśniały.
PS. Stały dostęp do wody jest tak oczywisty, że aż zapomniałem o nim napisać.

Edytowany przez Maciek4, 10 czerwiec 2012 - 06:29.

#943 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 10 czerwiec 2012 - 20:09

Hodowla królików Jak w twojej okolicy nie ma ubojni krolikow to nawet nie masz o czym myśleć. Wiem co mówię bo sam mialem sporą hodowlę i pośrednicy mnie po kilku latach wykończyli

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#944 Share Mohyl

Mohyl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 11 czerwiec 2012 - 18:00

Hodowla królików kolego z Złotnik Kójawskich ja jestem z okolic Strzelna dzwoniłem po ubojniach przyjadą jak będziesz mieć przynajmniej 1000 królasów na jeden kurs ale i tak krecili nosem że za mała ilośc
płacą po 6,2 zł za kg więc jak byś hodował na paszy kupnej to ruina ci czeka

#945 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 11 czerwiec 2012 - 19:34

Hodowla królików Jak wy byście mi doradzili hodować króliki czy trzodę chlewną w cyklu zamkniętym ? Mam wolne budynki i paszę tzn ok 50 ton zboża z własnej ziemi trochę zawsze można dokupić a poza tym słomę i 1 ha łąki Ja tak planowałem jeśli króliki to ok 500 samic . Co wy na to ? Czekam na porady

#946 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 11 czerwiec 2012 - 20:52

Hodowla królików Powtarzam. Jeśli masz gdzieś w pobliżu ubojnie to jeszcze jeszcze. Pośrednicy dadzą ci max 4 zł/kg co nawet przy zbóżu ci się średnio opłaca bo królik na zbóżu zamiast 3 będzie rósł 5 lub 6 miesięcy

#947 Share Ecopiotr

Ecopiotr

You have the right to stand up and fight for things you belive i

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 11 czerwiec 2012 - 21:53

Hodowla królików OK, Poczytalem troche i mysle, czemu nie. Jestem nowy na AF, ale na szczescie nie wszyscy ludzie z doswiadczeniem i ci, ktorzy maja naprawde cos do powiedzenia wdali sie w dyskusje do nikad. Szukam producentow na terenie Dolnego Slaska, zeby znalezc odpowiedz, na pytanie - czy warto w to wchodzic?
Nie uprawiam zboz, mam tylko laki, wiec pasze musialbym kupowac. Jest moze rasa krolikow, ktora rosnie co prawda wolniej, ale nie jest bardzo wymagajaca? Jak wyglada skup skor? Kiedys byl GS, a dzis?

#948 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 12 czerwiec 2012 - 11:37

Hodowla królików Więc tak. Najmiej wymagająca pod względem żywienia jest chyba królik kalifornijski, granulat to podstawą, bez granulatu nie ma co zaczynać. Samica może wydać różna ilość młodych na świat ale max zostawia się 6-7 żeby ładnie rosły więc prosto policzyć że na 700 młodych potrzebujesz około 150 samic (może być tak że wszystkie będą miały po te 7 ale może i tak że będzie po 3 lub 4 w miocie - upadki). Trzeba wykonywać szczepienia, świeża woda non stop bez wody królik rośnie 20% wolniej, pomieszczenia muszą być utrzymane w czystości i nie możesz mieć tłoku w klatkach, klatki kosztują dość dużo jednak, dobrze by było dawać siano. Przy takiej liczbie samic to chyba tylko inseminacja.

#949 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 12 czerwiec 2012 - 12:41

Hodowla królików może coś wam to pomoże w wyliczeniach, a przynajmniej da pewne odniesienie co do tego ile królik zechla-mianowicie czas temu zrobiłem doświadczenie w którym wyszło mi że na odchowanie królika od odsadzenia (miesięczny) do chyba 5-6 miechów czyli 3,5 kg żywca każdy zjadł 25 kg otrąb pszennych. była to jedyna pasza treściwa, żarły do woli, podobnie jak podawaną jednocześnie trawę i wodę, czasem marchewka, jabluszko. Rasa-na moje oko pasztetowiec pospolity :)
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#950 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 12 czerwiec 2012 - 16:29

Hodowla królików Dziekuje Koledzy. I wlasnie to mi sie na tym forum podoba! A ze, poczytalem tez zasady dodawania reputacji, macie po punkcie.
@ahme999 - zerne dranie!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 12 czerwiec 2012 - 18:59

Hodowla królików Moim zdaniem lepiej trzodę bo rośnie mniej więcej tyle samo a weźmiesz za 1 sztukę nie np 60 zł tylko np 500 zł... A koszty żywienia mniej-więcej te same przeliczając na sztukę procentowo.

#952 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 06:07

Hodowla królików Dla swinek musialbym kupic 100 % paszy i wybudowac chlew, nie mowiac o tym, ze ich nigdy nie hodowalem. Z bydla miesnego zrezygnowalem w 2008 ( ekologia i program rolno-srodowiskowy pozwalja na 1 sztuke/ha ). Poza tym lubie kroliki. Ostateczna decyzje co do rasy podejme pod koniec lata. Mysle, ze sprobuje z 3-4 rasami i zobacze, ktora bedzie sie u mnie "czula" najlepiej. Do tego czasu poczytam, popytam, poogladam. Dalej nie wiem, co ze skorami? Czy podaje sie jeszcze suchy chleb?

#953 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 08:08

Hodowla królików Jeśli kroliki oddasz do ubojni to już nie musisz się martwić o skóry. A ubój samemu większej ilości sztuk bez odpowiedniego zaplecza nie wchodzi w grę. Musiał byś dysponować specjalnym pomieszczeniem wyłożonym płytkami i wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, zrobić badania itp itd.

#954 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 08:47

Hodowla królików No tak, utylizacja odpadow przez psa raczej odpada:-). Badanie zrobilby weterynarz ( 20 zl/szt ), co w efekcie pozre ew. zysk nawet przy sprzedazy detalicznej nawet przy cenie ok. 15 zl/kg. A robienie tego na "czarno", moze wyjsc bokiem, bo juz kontrola Eko mi to zakwestionuje, a dalej ARiMR. No nic, sprobuje na razie z kilkoma sztukami i zobacze, co to da. Dziekuje za pomoc. Aha, sorki za pytania o zywienie - one padaly juz wiele razy. Powodzenia!

#955 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 09:03

Hodowla królików Cena detaliczną kilograma tuszki to 25 zł. Przy kilku sztukach to możesz się bawić na lewo ale przy kilku set to już nie jest takie proste

#956 Share Ciapek005

Ciapek005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:muzyka, maszyny rolnicze

Napisany 13 czerwiec 2012 - 18:48

Hodowla królików witam. koledzy mam sprawe a mianowicie potrzebuje projekt na klatki na 4 boksy. pozdrawiam

#957 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 19:40

Hodowla królików Jeśli chcesz takie jak w sklepie to najlepiej kupić jedną i robić na wzór. A jeśli drewnianą to nic trudnego:)

#958 Share Ecopiotr

Ecopiotr

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 21:06

Hodowla królików Mam jeszcze jedno pytanie - jaki jest stosunek wagowy ( waga zywa/tuszka ),u krolikow ras srednich ( kalifornijski, kuna )?
@Ciapek005, rozmiary klatek znajdziesz na Srokacz.pl.

#959 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 13 czerwiec 2012 - 21:22

Hodowla królików Zazwyczaj 5 kilogramowy żywy królik to około 3 kilogramów tuszki gotowej. 3 kg tak mniej więcej bo żalezy to od wielu czynników takich jak rasa, wiek, żywienie, stopień otluszczenia itp itd

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share Maciek4

Maciek4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 21 lipiec 2012 - 16:19

Hodowla królików Ecopiotr, skoro musisz liczyć się tak bardzo z wymogami środowiska tu masz link http://www.odr.net.p...ikacje/0141.pdf
Przy chowie powyżej 50 matek musisz zgłosić dział specjalny prod rolnej w powiatowej inspekcji weterynaryjnej i w urzędzie skarbowym. Poniżej nie musisz. Duże ilości skarmianego granulatu dadzą Ci możliwość negocjowania ceny nawet o połowę. Zajeżdża ciężarówka i przeładowuje do Twojego silosu. Zapomnij wtedy o suchym chlebie. No i reżim technologiczny: wczesne odsadzanie, szczepienia, umowa z ubojnią, czy jesteś na to przygotowany? Tu masz opis w zakładce Produkcja żywca króliczego http://free.of.pl/l/lgacek/
Pozdrawiam