Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla królików

1750 odpowiedzi na ten temat

#821 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna

Napisany 14 grudzień 2011 - 10:43

Hodowla królików Jest to mało skuteczne. Być może w bardzo niewielkim stopniu pomoże ale jestem zdania że to mit nie metoda. Teraz jest trudny okres do krycia. Sam męczę się z 5 samicami wiedeńskimi ale w kontekście jakości osobników grudzień-luty to najlepsze mioty szczególnie zauważalne jest to u dobrych BOS (z dobrym pochodzeniem).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla królików Dzisiaj, 05:14
  •  

#822 Share kropelka

kropelka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 18:17

Hodowla królików Co do miotów- po co kryjecie w zimie? Zrozumiałabym gdyby ktoś z was prowadził produkcję na fermie, ale hodowca,amator? To naturalne, że w tym trudnym okresie króliki nie chcą się rozmnażać. Osobiście utrzymuję je grupowo na wolnych wybiegach, kiedy nadchodzi zima kończą się mioty. Przy tym zaznaczam,że zwierzęta są ze sobą cały czas, a jeśli wy byście puścili nagle swoje zwierzaki do siebie to oczywiste, że bez względu na porę roku przejdą do rzeczy. Normalnie, króle nie wykazują aż takiego wigoru jeśli chodzi o sztukę ars amandi ;) A może chodzi o uzyskanie jak największej ilości młodych, więc przedłużacie okres rozrodczy? Kiedy więc (i ile) stosujecie spoczynku?
U mnie wygląda to tak: Jeżeli samica jest w formie, jest różnorodnie żywiona i zdrowa bez problemu wychowuje 3-4 mioty pod rząd bez szkody dla siebie. Cykl wygląda wtedy tak ciąża-poród-miesiąc odchowu młodych-krycie-ciąża itd. lub TYLKO U ZADBANYCH korzystających z wybiegu zewnętrznego,różnorodnie żywionych itp. samic: ciąża-poród-po 2 dniach (ruja poporodowa) krycie-miesiąc odchowu młodych i ciąża-poród itd. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej rozmnażać króle od marca(krycie-poród kwiecień) do września (koniec sierpnia krycie,koniec września poród), zimno, nawet przy stosowaniu porządnych wykotników zabije młode. To ile młodych uda nam się odchować zależy od zdolności macierzyńskich samicy, jej żywienia (wpływ na mleczność) i tego czy jest czysto. Osobiście nie wiem dlaczego w książkach itd. podaje się nawet do 20% upadków, u mnie ile urodziła tyle odchowała (oprócz najsłabszej sztuki w miocie u gorszych samic),ale może zależy to od stopnia opieki. Tak więc po co w zimie?

#823 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 15 grudzień 2011 - 14:49

Hodowla królików Mogę powiedzieć jak to wygląda przy hodowli rasowej gdzie liczy się jakosć osobników. Taka hodowla ma 5-20 samic stada podstawowego i kilku samców. Co do zimy to jest to okres gdzie uzyskuje się najepsze jakościowo młode najbardziej zbliżone do wzrorca. Szczególnie widoczne jest to u BOS po budowie i uchu ( z dobrym pochodzeniem ). Wielu hodowców przestaje kryć właśnie latem gdyż upały i ogólnie złe warunki nie są korzystne do uzyskania fajnych młodych.
Z rasami średnimi jest łatwiej bo są mniej uzaleznione od pory roku.

Co do częstotliwości wykotów to z reguły to hodowcy kryją cały rok. Bardzo dobrze jest gdy samica ma jak najmniej młodych max 5 wystarczy. jest to hodowla hobbystyczna gdzie nie chodzi o największe mioty i odchowy po 8-10 sztuk. Zysku z reguły nie ma na takich królikach lub koszty kręcą się w okolicy zera.

Mówię o hodowlach reprodukcyjnych/wystawowych jakich jest najwięcej w Polsce.
Przy fermach lub chowie zarobkowym jest inaczej ale to mały odsetek królików w Polsce

"Kropelka" możesz napisać coś wiecej o swojej hodowli ? rasach jakie posiadasz, ilości, celach itp. gdyż wydaje mi się że masz wyjątkową hodowę rzadko spotykaną ;)

Pozdrawiam serdecznie

Zapomnaiełem dodać kwestię wykotów. Samica rocznie ma 2-4 wykoty zależnie od tego jak hodowca sobie ustali. Z tymi BOS-ami o któych wspominam robi się różnie gdyż sa bardzo ciężkie i problematyczne w hodowli. Zarówno w kwesti zdrowotności, krycia, odchowu, warunków a kończąc na cechach rasowych i wadach dopuszczalnych bądz co gorsza niedopuszczalnych kasujących królika.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#824 Share kropelka

kropelka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 15 grudzień 2011 - 15:40

Hodowla królików Króliki hoduję głównie dla mięsa, zarówno dla siebie jak i na sprzedaż. Nie bez znaczenia jest też uroda tych zwierzaków i przyjemność jaką czepię z codziennego kontaktu z nimi. Wszystko zaczęło się kiedy zainteresowałam się tym skąd pochodzą produkty na moim talerzu. Obecnie moja rodzina nie kupuje żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego aby nie dawać choćby grosza zarobku, już nie hodowcom - a producentom z ferm wielkotowarowych. Ponieważ wcześniej mieszkałam we Wrocławiu mogłam hodować tylko małe zwierzęta. Przestestowałam już chyba wszystko, najlepsze okazały się króliki, po nich gęsi i kaczki. Chodziło o to by zwierzak osiągał jak najlepsze przyrosty w stosunkowo krótkim czasie i na tych paszach które mogłam podawać. Wynik? Rewelka!! Nie wiem nawet jak smakuje wołowina, w zamian za to, co tydzień ubijam jakiegoś typka i zajadam mięsa, których większość osób nigdy nawet nie spróbowała. Bażant? Królik? Przepiórki? Proszę bardzo, kupuję za grosze młode, wychowuję i już. Na wiosnę można na allegro kupić, za śmieszne pieniądze, koziołki i podchować na mięso.
Wracając do królików, bardzo szybko przekonałam się, że kupione przeze mnie zwierzęta nie spełniają moich oczekiwań. Ludzie hodowali je w klatkach, więc po puszczeniu na wybieg panikowały, lub kręciły się bezradnie. Wcześniejsze ciągłe karmienie suchym granulatem powodowało problemy trawienne po paszy soczystej. Najgorsze w tym było słabe wypełnienie mięśniami tuszy i przede wszystkim bardzo cienka,pergaminowa skóra na żebrach co powodowało, że nie bardzo było jak wykorzystać ten fragment. Tak więc poprzez surową selekcję, bardzo surową, po ok.2 latach osiągnęłam, jak dla mnie, króliki idealne. Takie wielkie,szerokodupne i o stosunkowo długich i bardzo szerokich uszach, olbrzymy belgijskie. Dla samej urody mam też kilka sztuk zajęczaków (cud natury) i reksów czarnych podpalanych (śliczne!). Natomiast do skupu nie ma co sprzedawać zwierząt, za ok.5zł/kg nie da się wychodować królika. Warunki dyktuje mi głównie pasza, nie stosuję prawie wogóle granulatu bo jest nie opłacalny, nie wiem jak Ty ale płacę 37zł za worek.

#825 Share sezam

sezam

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 15 grudzień 2011 - 15:51

Hodowla królików Ja posiadam 20 sztuk 9 takich 3 kg na wiosnę będę zakacal i 10 małych 1.5 miesiąca i 1 samice mieszanie podobny do srokacza niemieckiego ma jakieś 7.5 kg a teraz chce kupi parę bosa i jakiegoś samca do młodych samic na wiosnę średniaków

#826 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 16 grudzień 2011 - 18:40

Hodowla królików U mnie worek 25 kg granulatu firmy Cargil z Nutreny to koszt strasznie wysokie gdyż płacę 45 zł, podobna cena jest dla kur niosek z tej samej firmy.

#827 Share kropelka

kropelka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 17 grudzień 2011 - 10:21

Hodowla królików Dokładnie, pasze są zdecydowanie zbyt drogie! Jeszcze w tamtym roku płaciłam 33zł potem 35zł a teraz ok.40zł za worek. Ja rozumiem, że ceny zbóż wzrosły ale przecież głównym składnikiem tych granulatów jest śruta sojowa, która jest importowana w gigantycznych ilościach za niską cenę. Do tego kupuję najtańszy granulat do tuczu, bo za ten dla samic karmiących żądają 45-47zł. ;[ Dlatego też karmię wszystkim tym co mogę sama uprawiać (wyka i lucerna) lub jakoś skombinować (suchy chleb). Stwierdziłam też, że ludzie żywią swoje zwierzęta zazwyczaj bardzo jednostajnie, jeden rodzaj granulatu lub mieszanka ziaren, czasem jakieś jabłko.Owszem mówi się, że podstawowym daniem naszych podopiecznych powinien być dobrej jakości granulat, dla królików miniaturowych trzymanych w domu polecam produkty firmy Verse Laga, hodowlanym Agropasz Krotoszyn, szczególnie FK-2 do tuczu. Dobrze by było by granulat zawierał kokcydiostatyk np.robenidyne. Ale tu pojawia się pytanie- kogo na to stać? Przy kilku zwierzętach to i owszem, ale pokaźne stado po prostu POŻERA całe worki. Mieszanka ziaren powinna być tylko dodatkiem,ponieważ łuski ziaren (szczególnie owsa) drażnią dziąsła i moga spowodować stan zapalny. Dla niewielkiej ilości zwierząt najlepiej jest samemu zmieszać kilka rodzajów ziarna tzn. śrutowaną kukurydzę (rozbitą),pszenicę,jęczmień,płatki owsiane (wyjątkowo chętnie jedzone!), troszeczkę owsa i jeśli finanse nam pozwalają nasiona łuskanego słonecznika i dyni. Żyto nie nadaje się nawet w małej ilości. Podaję także jabłka,korzeń pitruszki i selera, gruszki, polskie brzoskwinie (przysmak!), sałatę, marchew,polecam żółtą odmianę pastewną, jarmuż, kapustę, liście i korzeń kalarepy, buraki (nie za dużo),liście winorośli,topinambur, dynię(ze skórą) pokrajaną, liście i gałązki do obgryzania drzew owocowych, wierzby, topoli,brzozy, dużo królików chętnie też ogryza z kory gałęzie i pnie młodych drzew szpilkowych- sosny,świerku a nawet same szpilki. Słowem mamy do dyspozycji bogactwo produktów,którymi wzbogacimy jadłospis zwierzaków za niewielkie pieniądze. Jednocześnie przypominam,że wieksze ilości warzyw i owoców przechowujemy nie myte, ponieważ mogą dłużej leżeć, "czyste" handlowe bardzo szybko sie psują. Dieta taka nie musi być droga, stosunkowo tanio zaopatrzymy się na targach warzywnych (np.we Wrocławiu na ul. Obornickiej) kupując całe worki lub prosto od producenta (np. kupuję od znajomego całe góry marchwi za 50-80gr i ziemniaki za 60gr-1zł). Na zwiększeniu warzyw w diecie skorzystają wtedy nie tylko zwierzęta ale i my.

Warzywa, tak jak i dla nas, najlepsze są własne,działkowe (np.kupna sałata i kapusta ABSOLUTNIE się nie nadają, ze względu na gigantyczne przenawożenie i skażenie pestycydami).Testowane -biegunka gwarantowana.

Dla królików nadaje sie także suchy, ale nie spleśniały chleb, (jeśli pleśń pojawiła się nawet na maleńkim kawałeczku chleba,czy warzywa całość nadaje sie tylko do wyrzucenia!!!). Kupuję za grosze zwroty, ludzie przynoszą mi też swój i znaleziony np.przy kubłach na śmieci.

W okresie wegetacji roślin zachęcam do podawania zielonek, w maju-lipcu mogą być nawet podstawowym daniem. Godne polecenia są: rożne gatunki traw, stokrotki-szczególnie kwiatki, mniszek lekarski (absolutnie ulubiony), gwiazdnica,starzec, koper,natka pietruszki (jedno z najzdrowszych także dla nas zielsk) i marchwi,liście truskawek i poziomek,chrzanu, koniczyna łąkowa, perz(nie za dużo-lekkie działanie odrobaczające) itp. Absolutnymi królowymi tutaj są mięta (która pleni się jak chwast, więc na paszę jest świetna) i melisa.
Tak więc gdyby nie moja mania wykorzystywania wszystkiego co się nadaje i jest świeże nie mogłabym wychować tylu zwierząt co roku. Najzwyczajniej w świecie nie było by mnie stać.

#828 Share marcin103122

marcin103122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Siłownia , muzyka, sport

Napisany 07 styczeń 2012 - 13:42

Hodowla królików Mam pytanie jaka musi być optymalna waga królika żeby bylo najwięcej mięsa , bo moje maja już ok 4.40 kg?? :D
Jestem

#829 Share Mohyl

Mohyl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 20:34

Hodowla królików to zależy jaką rase masz królików
jak mięsna to mozesz juz szykować do gara
jak duże rasy to raczej same kości bedziesz mieć

#830 Share Foster

Foster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 09:58

Hodowla królików Jeżeli jest to rasa średnia to waga 4- 4,5 kg jest dobra do uboju szczególnie Kc,NB,NC,T jeżeli to rasa duża to musi mieć te 7 kg gdyż w innym wypadku będzie miał słaba wybojowość z powodu mocnego kośćca.

Przy mieszańcach myślę że ok 4,5 będzie optymalną wagą.

Zależy jakie to są króliki, rasowe, mieszańce, krzyżówki rasowe itp.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share marcin103122

marcin103122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 13:53

Hodowla królików tak wygladaja :D
http://www.agrofoto..../332708-samice/
Jestem

#832 Share Mohyl

Mohyl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 18:23

Hodowla królików to raczej jakiś mieszaniec
jeżeli ma tyle ile pisałeś to możesz prowadzić na ubój

#833 Share marcin103122

marcin103122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 21:06

Hodowla królików Dzięki za odpowiedz Pozd. :D
Jestem

#834 Share FanUrsusa

FanUrsusa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 21:41

Hodowla królików A jaka klatka dla jednej matki? Jakaś uniwersalna? Bo po wykocie matka by zostawała z młodymi do następnego wykotu. A w jednym wykocie mam około 10 młodych. Jakie wymiary? Jaka temperatura?

#835 Share kropelka

kropelka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 16:31

Hodowla królików Czyżby Twoje samice rodziły co miesiąc ? :( , piszesz bowiem "po wykocie matka by zostawała z młodymi do następnego wykotu" a trudno mi wyobrazić sobie 10 dajmy na to dwumiesięcznych młodych + samica w jednej klatce. Nie dasz rady utrzymać odpowiedniej higieny, a do tego młode będę miały za mało miejsca. Przy takim grupowym utrzymywaniu zda egzamin jedynie królikarnia wewnętrzna lub wolny wybieg. Przy chowie klatkowym po miesiącu odłączamy młode od matki (zwłaszcza, że zaczynają ranić jej sutki ząbkami co aż prosi się o infekcję bakteryjną) i przenosimy do innej.

#836 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 24 styczeń 2012 - 20:30

Hodowla królików Co wy o tym sadzicie czy można zamiast trawy w okresie letnim podawać cały rok siano (miałem złe doświadczenie z biegunka u królików)??? Czy można dawać dorosłym królikom i młodym mleka krowiego ???

#837 Share dawidex

dawidex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 20:30

Hodowla królików Witam wszystkich jestem nowy na tym blogu.
Na odpowiedź ChudyxD.
Ja sądzę że można tak , ale króliki będą słabiej przybierały na wadze ponieważ trawa ma więcej witamin itp.

Czy wie ktoś z was, gdzie jest jakiś skup skór z królików.?;P I czy orientujecie się cenowo, ile to może kosztować?
Mieszkam w woj. łódzkim, powiecie wieluńskim.
Z góry dziękuję!

#838 Share Mohyl

Mohyl

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 25 styczeń 2012 - 22:30

Hodowla królików nie wiem gdzie w twoim rejonie ale kiedys czytałem w necie ze to mało opłacalne ponoć daja za skure 20 zł i trzeba ja wyprawić prawiła widżiałem na allegro

ponoć można dawać mleko krowie ale ja nigdy nie prubowałem
znam przypadek ze koleś wychował młode na krowim mleku to czemu dorosłe nie mogły by ale czy im to zasmakuje ;P

Edytowany przez Mohyl, 25 styczeń 2012 - 22:33.

#839 Share rzezuch

rzezuch

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 26 styczeń 2012 - 13:26

Hodowla królików ChudyxD, po prostu przez ok dwa tygodnie dawaj im zielonkę razem z sianem, najpierw więcej siana a potem stopniowo odejmuj, ponieważ gwałtowne przejście z suchego w soczyste powoduje biegunkę, więc należy trochu "przystosować" je do żywienia letniego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 26 styczeń 2012 - 15:00

Hodowla królików

ChudyxD, po prostu przez ok dwa tygodnie dawaj im zielonkę razem z sianem, najpierw więcej siana a potem stopniowo odejmuj, ponieważ gwałtowne przejście z suchego w soczyste powoduje biegunkę, więc należy trochu "przystosować" je do żywienia letniego.

Ja już się zdecydowałem z sianem mnie roboty bo z ciuka wezmę i koniec xD