Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla królików

1747 odpowiedzi na ten temat

#321 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 23 luty 2009 - 16:57

Hodowla królików Jak się będzie obierał to może kastracja???

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla królików Dzisiaj, 01:31
  •  

#322 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:07

Hodowla królików Andrzeju przyjacielu one się same wykastrują. Wierz mi bo już taki przypadek widziałem. Konkretnie chodzi o to że samce sobie nawzajem wygryzają jądra. Aż zostanie jeden najsilniejszy z jądrami i wtedy może płodzić młode. Po prostu instynkt.

#323 Share endrju00711

endrju00711

Rolnik - Lotnik :D

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:15

Hodowla królików Rasa to raczej nowozelandzki, kastracja to raczej nie, z resztą miałem byki w boksach po pięcz sztuk, nie zawsze były równego wieku, ale zawsze były dobrze umięśnione i baardzo chętnie je kupowali, wiadomo zawsze najsłabsza sztuka będzie męczona, ale jak coś zauważe to zaraz wezmę ją do oddzielnej klatki <_<

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:16

Hodowla królików No to będziesz musiał przygotować dużo tych oddzielnych klatek. Poza tym nie jestem taki pewien czy zauważysz jak coś się będzie działo.

#325 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:19

Hodowla królików To jak raz zabierzesz najsłabszego, pogryzionego to on już będzie bezpieczny ale znowu z pozostałych samców któregoś zaczną gryźć. Znam takie przypadki z własnego doświadczenia. To jest największa wada w hodowaniu królików.
hoduję króliki

#326 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:21

Hodowla królików Widzę że Wojciechu wie o co kaman. Endrju to co wygląda na fajny i szybki zarobek wcale tak nie jest.

PS Słuchaj ja ci nie wróg ale daj sobie przetłumaczyć że takie rozwiązanie jest do d*py bo ja hoduję króliki od dawna i już wszystko przerabiałem. Najlepsza do hodowli króliczego brojlera jest taka klatka http://ale.gratka.pl...a_krolikow.html. Sam takie mam i nawet kupowałem od tego chłopa co to wystawia. Takie klatki są eleganckie, stawiasz sobie piętrowo w jakimś budynku i trzymasz.

#327 Share endrju00711

endrju00711

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:33

Hodowla królików Heh fajny i szybki zarobek, czy ty myślisz że ja to będę robił tylko i wyłącznie dla kasy, raczej nie, po pierwsze zawsze chciałem zarobić swój pieniądz, ale to będzie chyba najprostsza metoda, po drugie zawsze ciekawiła mnie hodowla królików, zawsze zazdrościłem kumplom mającym króliki. A zamiast wmawiać że się na tym nie znam, że nie ma sensu, itp. lepiej byś mi poradził jak nie dopuścić do męczenia królików przez silniejsze samce. Kiedyś aby świnie się nie gryzły polewało się je specjalnym płynem i był spokój. A w końcu w każdej hodowli jest takie coś że silniejsze osobniki pastwią się nad słabszymi. Może lepiej poświęcić jednego dla dobra całej sprawy, myślę że na śmierć go nie zamęczą, ale być może będzie gorzej przyrastać na masie, albo ogólnie być w gorszym stanie <_< Co radzicie, i jak sobie z tym radzicie w swoich hodowlach ??

#328 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:45

Hodowla królików Dobra nie chcesz to nie. Prosić cię nie będziemy. Na własnej du*** się przekonasz. Nigdy nie chowałeś królików a wydaje ci się że wiesz więcej niż ci co się tym zajmują od lat. Może akuratnie ty będziesz pierwszy co się mu uda.
Chcesz rady ?? Dobra. Jak nie chcesz żeby się samce męczyły nawzajem i walczyły między sobą to jest na to tylko jeden sposób - KASTRACJA.
Ja trzymam króliki w tych klatkach co podałem linka. Oczywiście króliki rzeźne. Najpierw w jednej trzymam całe mioty. Potem rozdzielam według płci. Samice do zabicia są trzymane razem a samce po jakimś czasie rozdzielam i KAŻDY siedzi osobno. Zazwyczaj w tych klatkach na samej górze. Moja hodowla nie jest duża więc kilka takich piętrowych składaków mi wystarcza.

#329 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 23 luty 2009 - 17:48

Hodowla królików Według mnie to powinieneś zacząć od zakocenia 2-3 samic. Byś pomału nabierał doświadczenia i uczył się. Bo tak jak wcześniej pisałeś że zakocisz 10 samic to przyjmując średnio 7-8 młodych od jednej po pierwszych wykotach będziesz miał około 80 królików (z tego około połowa samców które po odsadzeniu wpuścisz na wybieg i będą sobie tam bezproblemowo biegać aż do około trzeciego miesiąca życia. A potem dojrzeją i niektóre będą gryźć inne. Poświęcić jednego dla dobra sprawy nie da się ponieważ zawsze znajdzie się następny, którego trzeba będzie poświęcić). A gdybyś miał 2 samice to będzie z 15 młodych i dopilnowanie takiej ilości jest łatwiejsze. Myślę, ze nie powinieneś spieszyć się z robieniem tego wybiegu. Bardzo dobrze że masz zapał do tego wszystkiego, a motywacją jest również kaska.
Życzę powodzenia w hodowli;)
hoduję króliki

#330 Share endrju00711

endrju00711

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 23 luty 2009 - 18:02

Hodowla królików Chyba zrobię tak jak polecił wojciechu@ dzienki za wszelkie info. i nie dziękuje aby nie zapeszyć.

Malutki@ tobie również dzięki wielkie, ale jak nie twierdze że wiem więcej od osoby która prowadzi tą hodowle od lat, właśnie dla tego zaciągnąłem wszelkie informacje które były dla mnie podstawą tutaj. Wiesz do systemu klatkowego nie mam wielkiego przekonania, po pierwsze to spore ilości miejsca potrzebne do ustawienia klatek, po drugie duuuże nakłady robocizny przy większym stadku. Wiadomo samice stada rozpłodowego będę utrzymywał w podobnych klatkach, tylko z wydzielonym miejscem do robienia gniazda <_< . A mam jeszcze jedno pytanie, jaka różnica wiekowa może być przy grupowaniu w takie stada które bym umieścił w takim wybiegu ?? Myślę że mój pomysł jest realny, a o tym czy mi się uda czy nie, będziemy mogli pogadać za rok :lol: Pozdrawiam i życzę sukcesów w prowadzeniu waszych hodowli :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 luty 2009 - 18:24

Hodowla królików Ja to wogóle polecałbym zacząć od przeczytania jakiejkolwiek książki. Mam właśnie przed sobą jedną wydaną w 1977 roku gdzie pisze, że już wtedy zrezygnowano z utrzymywania królików w półwolnym chowie gdzie praca hodowcy ograniczała się tylko do zadawania paszy.
Dalej pisze tak : "Samce, których nie zamierzamy użyć do rozpłodu należy wykastrować gdyż w przeciwnym wypadku prowadzą uparcie bójki, gryzą się, drapią a nawet okaleczają".
W systemie półwolnym króliki dziczeją, kopią nory, są narażone na kontakt z innymi zwierzętami, które mogą roznosić choroby.
Więcej mi się nie chce bo musiałbym całą książkę przepisać.

PS a napisz mi coś o tym gościu co to będzie od ciebie kupował te króliki. Skoro rozmawialiście to może napisał skąd dokładnie jest ?? Może podał nazwę miejscowości ?? Np Tomnice, Kobierno albo Krotoszyn ??

#332 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 23 luty 2009 - 18:39

Hodowla królików @malutki widać że znasz się na rzeczy. Ja hoduje amatorsko króliki pod koniec tygodnia będę dopuszczał samice. Z tymi samcami to całkowita prawda. Nam na takich ilościach nie opłaci się kastrować więc jak je rozdzielimy to samce idą jak najszybciej do zabicia jeśli osiągną te kilka kilogramów i póki co się nie gryzą. Te co są do rozrodu siedzą same do tego przykryte bo przeskakują do samic. Teraz robimy przykrywy na wszystkie klatki z kraty do ogrodzeń i siedzą spokojnie <_<
@endriuu nie radze ci żebyś zakocił od razu 10 samic bo licząc średnio ok 8-10 króli to będzie ok 100 królików a to jest trochę roboty do tego koszty szczepień (które nie są takie tanie) pasze, itd itd trzeba zrobić poidła, drabinki na siano. Jest bardzo dużo roboty przed rozpoczęciem takiego biznesu więc zacznij od małych ilości i przekonaj się że króliki nie hodują się same.

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#333 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 23 luty 2009 - 18:42

Hodowla królików Co do tej różnicy wiekowej to nie wiem co podaje literatura (do której często nawiązuje Malutki) ale według mnie to około 3 tygodnie różnicy niewiele znaczy.

Miło mi, że mogę pomóc.
hoduję króliki

#334 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 luty 2009 - 18:51

Hodowla królików To że podpieram się literaturą to nic złego. Po prostu najważniejsze jest połączyć wiedzę teoretyczną i praktyczną. Ja mam złe doświadczenia z łączeniem królików z różnych miotów. One po prostu wyczuwają króliki z nieswojego miotu i potrafią ich nieźle urządzić. Kiedyś przypadkowo jedna samica przeszła w nocy do klatki obok to rano nie miała na grzbiecie skóry tylko mięso na wierzchu.

#335 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:06

Hodowla królików Malutki dokładnie tak jak piszesz ! u nas też tak kilka razy przeskakiwały co bardziej ruchliwe to kilka razy dziennie i się gryzły. Dlatego też będzie przykrywanie.

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#336 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:13

Hodowla królików Spoko Malutki. Ja cię nie krytykuje. Tylko żarcik. A co do łączenia króli to zauważyłem że jeśli łączymy to lepiej gdy puścimy je do klatki, w której do tąd nie były ani jedne ani drugie, tak jakby na neutralny grunt. Wtedy wszystkie muszą poznać nowe otoczenie i nie gryzą się, jednak to nie gwarantuje że nie będą się w późniejszym czasie gryźć.
hoduję króliki

#337 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:17

Hodowla królików Ja jeszcze nie wiem czy hodować więcej sztuk czy nie. Pomieszczenia mam. Króliki hoduje już od paru ładnych lat. A co do taniego kastrowania to podwiązuje się jądra młodym samcom mocną nicią i po jakimś czasie puchną i odpadają. A u mnie samce trzymam razem tylko potem zawsze widać różnice wagową samców od samic.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#338 Share endrju00711

endrju00711

• Members
  • PipPipPip
  • 853 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:29

Hodowla królików Miejscowości to nie pamiętam, z resztą raczej podawał, ale mnie to mało interesowało, bo zapewniał odbiór osobisty. Ja raczej jak się nie przekonam na własnej skórze nie zrezygnuje z takiego chowu. Ja z kolei czytałem w necie że można łączyć zaraz po odsadzeniu, wtedy nic nie powinno się stać, A zetor ty jak utrzymujesz swoje króliki. Mój znajomy miał wybieg u siebie na ogrodzie, ale składał się z takiej klatki pospawanej z kątowników, i parę razy dziennie zmieniał królik, miała ona wymiary gdzieś 30 cm wysokości, 120 x 120 cm. Mówił że chętnie by zrobił większy wybieg, ale kończy z hodowlą, to nie pakuje się w koszty <_< Z kolei drugi kumpel trzymał króliki w boksach 100 x 100 cm ( może więcej ) i było tam od 10 do 15 przeznaczonych do tuczu więc moim zdaniem to nic złego królikom nie zrobię łącząc je w większe grupy :lol:

#339 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:34

Hodowla królików Panowie a jak jest z gnojówką w tych siatkowych klatkach, czy ona razem z kałem spada na ziemię.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share Malutki

Malutki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 23 luty 2009 - 19:56

Hodowla królików Dokładnie tak - leci sobie razem z gówienkami i resztkami żarcia na ziemię. Ja daję królikom słomę i siano do wszamania i to wszystko razem sobie spada pod klatkę. Obornik wyrzucam jak już jest duża kupka.