Polecane posty

Drodzy Sadownicy, Rolnicy, Ogrodnicy, Sympatycy przyrody,

 

Zwracamy się do Was z uprzejmą prośbą i apelem o zachowanie rozwagi w najbliższym czasie. Już wkrótce rozkwitną sady owocowe, rzepak i inne rośliny. Te pszczoły, które nam przeżyły po długiej i ostrej zimowli, a właściwie dalsze pokolenia pszczół wylecą na pola, aby zapylać rośliny i znosić do uli pokarm. Jak Wam wiadomo, od wielu lat pszczoły giną od szkodliwych środków ochrony roślin, mamy tu na myśli nie tylko pestycydy, ale herbicydy i inne pochodne. Jest to straszliwe niebezpieczeństwo dla wszystkich owadów zapylających. Oglądamy z niepokojem wiele reportaży z różnych miejscowości, jesteśmy wzywani do różnych pasiek, to co już widzieliśmy to prawdziwy obraz nędzy i rozpaczy, zatrute, sparaliżowane, martwe bądź konające pszczoły, pozbawione zdolności do lotu i prawidłowego funkcjonowania. Wszystko przez nieumyślne, nierozsądne pryskanie upraw w dzień, a może nawet lenistwo? Oferujemy Wam logiczne i jedyne chyba rozwiązanie, a mianowicie, jeśli już musicie dokonywać ochronnych oprysków to wykonujcie je po zmroku, po zachodzie słońca, kiedy pszczoły zbieraczki wróciły już do uli. Przez noc, środek chemiczny wywietrzeje z kielichów kwiatów. Pszczół jest coraz mniej, znane są Wam pewnie przypadki otruć w Dąbrowie, Oleśnie czy w województwie opolskim. Niektórzy stracili cały swój dorobek, wielu pszczelarzy utrzymuje się właśnie z miodu. Zapowiadamy głośne veto, ustalone zostały już odpowiednie procedury wiążące się z natychmiastowym wezwaniem PIORiNu, pobraniem przez nich próbek, zawiadomieniem policji i prokuratury, powołaniem odpowiedniej komisji weterynaryjno-pszczelarskiej, wielu składało pozwy do sądu. Tak samo apelujemy o wzbogacanie bazy pożytkowej. Zamiast siać „enty” raz pszenżyto, czy jakieś inne zboża, albo kukurydzę bądź rośliny GMO posiejcie grykę, posiejcie rzepak, gorczycę, koniczynę czy facelię błękitną. Rośliny GMO także stanowią niebezpieczeństwo, bez względu na Wasze poglądy pewne jest to, że takie rośliny wydzielają toksyny oraz substancje odstraszające owady, mają trujący pyłek i wymagają więcej nakładów agro-chemio-technicznych.

 

Dla przykładu odsyłam do materiałów: http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/rozmaitosci/pszczelarze-licza-straty/7304129

 

Prosimy Was, miejcie na uwadze dobro i znaczenie pszczół miodnych, postarajmy się zachować symbiozę rolniczo-pszczelarską.

 

Z wyrazami najgłębszego szacunku,

Kolegium Pszczelarskie z Centrum Pasieki Michałów

Andrzej Potolczyk

Maciej Ślusarczyk

Tomasz Jabłczyński

Paweł Makulczak

 

Kontakt/materiały:

www.pasiekamichalow.weebly.com

www.pasiekapszczelarska.fora.pl

http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/przeciw-ustawie-o-nasiennictwie-stop-gmo,237/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

heh, racja Panowie, szkoda tylko, że ludzie uświadomili by sobie, jak cenne są pszczoły dopiero wtedy, gdyby wyginęły


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

W pełni rozumiem postulaty kolegów powyżej i chętnie zająłbym się uprawą tych roślin, które wymieniają. Problemem jest jednak opłacalność produkcji tych roślin.

 

Co do stosowania środków ochrony to pełna zgoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, dziękuję za poparcie, na konkurencyjnym forum zarzucono mi atak słowny, stąd jeśli kogoś uraziłem - najmocniej przepraszam, nie miałem zamiaru podnosić głosu, a jedynie mocno podkreślić poważny problem i reakcje pszczelarzy na zatrucia, którzy naprawdę wychodzą już z siebie. Niektórzy tracą pasieki po raz któryś i należy być wyrozumiałym w tej sprawie. Zapraszam wszystkich na nasze forum, gdzie jest dział dot. współpracy rolniczo-pszczelarsko-sadowniczej, jeśli ktoś poszukuje owadów do zapylenia plantacji - jak najbardziej prosimy o ogłoszenie, zaraz się ktoś znajdzie. Miło będzie mieć na naszym forum ekspertów, którzy objaśnią trochę znaczenie oprysków chemicznych czy opiszą niektóre preparaty, proszę nie obawiać się ataków nienawiści ze strony pszczelarzy, administratorzy zapewnią Wam immunitet, jeśli się u nas ktoś zarejestruje i będziemy dbali o kulturę w czasie dyskusji. Jednak raczej incydentów nie powinno być. Taka współpraca to np. postawienie uli na omówionych warunkach (finansowych, czy na paru słoikach miodu), a także poinformowanie pszczelarza o planowanych zabiegach. Tak więc, jeśli ktoś chętny do przyjęcia uli na jakąś uprawę to prosimy o kontakt i ogłoszenie, tylko tam możemy się znaleźć, mam nadzieję, że nie będzie kłopotu, jeśli ktoś od nas napisze też ogłoszenie w celu "wynajęcia" plantacji pod zbiór miodu: http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/font-color-006600-wspolpraca-pszczelarsko-rolniczo-sadownicza-font-color,279/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Witam!!!
      Mam takie pytanko zwiazane z srodkami ochrony roslin!!!
      Czy orientuje sie ktos moze w jakich cenach ksztaltuja sie te oto srodki???:
      -Fungicydy tj.
       
      *BUMPER SUPER 490 EC-1 LITR,
      *SOPRANO 125 SC-1 LITR,
      *ZAMIR 400 EW-1 LITR.
       
      -Insektycydy tj.
       
      *KARATE ZEON 050 CS-1 LITR,
      *BI 58 NOWY-1 LITR,
      *BI 58 NOWY 400 EC-1 LITR,
      *DECIS 2,5 EC-1 LITR.
       
      -Regulatory wzrostu tj.
       
      *MODDUS 250 EC-1 LITR,
      *ANTYWYLEGACZ PLYNNY 725 SL-1 LITR.
       
      Jesli ktos mogl by mi pomoc to bardzo bym o to prosil!!!
      Z gory dziekuje i pozdrawiam!!!
    • Przez Pawel1222
      Chciałbym się dowiedzieć czym pryskacie lub będziecie pryskać pszenżyto?
      Z góry dzięki.
    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez toorano
      kupię opryski z Ukrainy
      cebulaluzem@wp.pl 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj