Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca w niedzielę

335 odpowiedzi na ten temat

#101 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 08 czerwiec 2015 - 12:18

Praca w niedzielę

Napiszę jak to jest w moich stronach, tj.mniej więcej cenralna część Podkarpacia. U nas w żniwa przyjmuje się zasadę, że wcześniej niż po sumie nie wyjeżdza się kosić. Nikt nie marudził do niedawna jak kombajny w niedzielę jeździły, ale od kiedy zmniejszyła się ilość gospodarstw i starsi pooddawali je w dzierżawy to zaczynają szemrać pod nosem, że bezbożnik itp. Im bliżej grobowego dołka tymbardziej się robią święci. Co do orki i innych cięzkich prac to był taki jeden. Uprawiał, siał w niedziele, ale jakoś się niedorobił, a teraz ma żółte papiery. Przewracanie i skłądanie siana jest powszechne, podobnie jak żniwowanie, ale mówię pojawiają się coraz bardziej "święci" w okolicy i wycierają pyski o tych co pracują. Zapomnieli jak sami robili... Podsumowując to siana i żniwa się obrabia w święta, ale nic więcej. Oczywiście pomijając oborę, chlewnię itp. Tego nie przeskoczy.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Praca w niedzielę Dzisiaj, 07:52
  •  

#102 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 12:30

Praca w niedzielę

Ja myśle , że to też zależy od województwa , bo w naszych rejonach praca niedzielna to jest w miare zauważanym zjawiskiem , rolnicy co maja więcej bydła muszą czasami poświęcic jakąś niedziele na robienie kiszonek , sam ostatnio w niedziele u wuja prasowałem i owijałem bele , bo w poniedziałek wujaszek musiał iść do pracy , a w sobote brał siano a my robiliśmy u siebie sianokiszonki , wiadomo jak nie ma innego wyjścia to i u nas orają i sieją w niedziele i jakoś gorszych plonów przez to nie mają , a nawet teraz w boże ciało przyuważyłem gościa jak pryskał kukurydze , i jakoś mu nie uschła :)

Masz rację w wielkopolsce to już z 30 lat wstecz widziałem jak orali czy siali w niedzielę u nas wtedy było to nie do pomyślenia teraz Ci bardziej nowocześni orzą i sieją w niedziele i im rośnie jak piszesz tyle że więcej od tych co nie sieją też nie mają ja twierdzę że niech każdy robi jak uważa ja nie mam kombajnu ale w niedzielę mało kiedy koszę po prostu uważam że jeden dzień wolnego mnie nie zbawi Niedziela to z reguły dzień kiedy cała rodzina może razem spokojnie usiąść wspólnie zjeść obiad porozmawiać w inne dni tygodnia żadko tak bywa trzeba po prostu umieć gospodarować czasem  wtedy żyje się o wiele lżej

#103 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 08 czerwiec 2015 - 18:13

Praca w niedzielę

dla mnie niedziela to dzień jak co dzień :) tyle że odpuszczam sobie wywalanie obornika od trzody. A tak to jeść trzeba dać, jak żniwa trzeba kosić, jak sianokosy to trzeba zebrać. Jak nie ma co robić w niedziele to odpoczywam, a jak jest to trzeba robić. Ogólnie to zalecam świętoszkom zebranie siana w niedziele jak jest pogoda bo w poniedziałek może pływać oraz młócenie zboża bo w poniedziałek może przyjść gradobicie i lipa z plonów.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 20:39

Praca w niedzielę

Dla mnie niedziela to Święto pracy nie przerobisz ile by jej nie było wszystko polega na dobrej organizacji kto się nie wyrabia to tylko jego wina znajomy pojechał w niedzielę wozić siano bo na burzę się zanosiło udało mu się do wieczora wszystko zwiezć gdy już nadeszła burza był szczęśliwy pech chciał że piorun w stodołę uderzył i po sianie i po stodole także żadnych reguł niema

#105 Share grzegorz74

grzegorz74

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 21:00

Praca w niedzielę

popieram cie staszek

#106 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 08 czerwiec 2015 - 22:32

Praca w niedzielę

Dla mnie niedziela to Święto pracy nie przerobisz ile by jej nie było wszystko polega na dobrej organizacji kto się nie wyrabia to tylko jego wina znajomy pojechał w niedzielę wozić siano bo na burzę się zanosiło udało mu się do wieczora wszystko zwiezć gdy już nadeszła burza był szczęśliwy pech chciał że piorun w stodołę uderzył i po sianie i po stodole także żadnych reguł niema

tak jak powiedziałeś zwykły pech, znam takich którzy w niedzielę nie pracowali poza obowiązkowymi i też przypadki losowe im się trafiały, czasami są takie dziwne lata gdzie czego się nie zrobiło w niedzielę to w tygodniu już się nie dało czyli np pada od poniedziałku do piątku, z dzień na przeschnięcie a w poniedziałek zapowiedź kolejnych opadów i co robisz w taki przypadku? wychodzę z założenia że zwolennicy wolnej niedzieli (jeśli ateiści lub przeciwnicy katolicyzmu to nie rozumiem jakim świętem jest dla nich niedziela) są katolikami więc najprościej może ja to przetłumaczę: plony są darem od Boga więc powinniśmy je szanować, jeśli ten dar marnotrawimy to nie jesteśmy ich warci, obrażamy Boga i mamy gdzieś jego dobroć. prosta logika.

kilka lat temu 95% sąsiadów z wioski nie ruszyło w pole w niedzielę bo święto, w tej chwili nawet jeden który się zarzekał (ze 2-3 lata wstecz) że w niedzielę pracował nie będzie bo niedziela jest do odpoczynku to w tej chwili jak zapowiadają deszcz to jedzie jako jeden z pierwszych. sam też oporów nie mam, bywało tak ze całe żniwo zrobiłem w dwie niedziele bo przez resztę tygodnia po prostu nie było możliwości

#107 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 08 czerwiec 2015 - 23:23

Praca w niedzielę

Jak to  się mawia: "Niedzielna praca, w gówno się obraca".  Że po gównie, najlepiej rośnie- to wie każdy   :)

Edytowany przez Stefano1, 08 czerwiec 2015 - 23:24.

#108 Share ukaszPrzyby

ukaszPrzyby

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 07:50

Praca w niedzielę Dokładnie Stefano. Ja na ten przykład w polu pracuje tylko w soboty i niedziele ponieważ charakter mojej pracy nie daje mi innej możliwości i jakoś wszystko rośnie i nie mam co narzekać.

#109 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 08:18

Praca w niedzielę

Ja nie pracuję bo nie muszę jeden dzień mnie nie zbawi kto musi niech pracuje przecież nikt go z pola nie wygoni bogaci nie pracują

tak jak powiedziałeś zwykły pech, znam takich którzy w niedzielę nie pracowali poza obowiązkowymi i też przypadki losowe im się trafiały, czasami są takie dziwne lata gdzie czego się nie zrobiło w niedzielę to w tygodniu już się nie dało czyli np pada od poniedziałku do piątku, z dzień na przeschnięcie a w poniedziałek zapowiedź kolejnych opadów i co robisz w taki przypadku? wychodzę z założenia że zwolennicy wolnej niedzieli (jeśli ateiści lub przeciwnicy katolicyzmu to nie rozumiem jakim świętem jest dla nich niedziela) są katolikami więc najprościej może ja to przetłumaczę: plony są darem od Boga więc powinniśmy je szanować, jeśli ten dar marnotrawimy to nie jesteśmy ich warci, obrażamy Boga i mamy gdzieś jego dobroć. prosta logika.

kilka lat temu 95% sąsiadów z wioski nie ruszyło w pole w niedzielę bo święto, w tej chwili nawet jeden który się zarzekał (ze 2-3 lata wstecz) że w niedzielę pracował nie będzie bo niedziela jest do odpoczynku to w tej chwili jak zapowiadają deszcz to jedzie jako jeden z pierwszych. sam też oporów nie mam, bywało tak ze całe żniwo zrobiłem w dwie niedziele bo przez resztę tygodnia po prostu nie było możliwości

Masz rację więc jeśli Bóg dał żeby urosło to da i zebrać jak nie w poniedziałek to w inny dzień ja tam w prognozy pogody nie patrzę bo to się nie sprawdza jak pada w poniedziałek to zawsze co innego można robić jak pisałem trzeba umieć zarządzać czasem a nie że czas rządzi tobą no ale nie każdy to potrafi

#110 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 11:39

Praca w niedzielę

U nas byli tacy bambry co nawet w żniwa w niedziele nie kosili... Ale ja nie widze powodu aby w niedziele nie pracować mało ludzie musi wtedy pracować?, Sam często zasuwam ale głównie to przy pracach typu opryski, koszenie, siano czy naprawianie maszyn. Oczywiście w okolicy ludzie z pod byka patrzą ale się zbyt tym nie przejmuje, często jeżdżę do Wrocławia to tam w niedziele widok pługa czy siewników jest na porządku dziennym ale sprzęt z najwyższej półki więc byc może jakieś firmy albo bardzo duże gospodarstwa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 12:13

Praca w niedzielę

Pewnie z czegoś ten sprzęt trzeba spłacićć każdy się jakoś ratuje 6 dni w tygodniu na pracę wystarczy jak ktoś musi pracować więcej powinien do lekarza iść ;)

#112 Share Bamber310

Bamber310

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 12:47

Praca w niedzielę Haha spadłem z krzesła :)

#113 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 09 czerwiec 2015 - 17:46

Praca w niedzielę

Ja nie pracuję bo nie muszę jeden dzień mnie nie zbawi kto musi niech pracuje przecież nikt go z pola nie wygoni bogaci nie pracują

Masz rację więc jeśli Bóg dał żeby urosło to da i zebrać jak nie w poniedziałek to w inny dzień ja tam w prognozy pogody nie patrzę bo to się nie sprawdza jak pada w poniedziałek to zawsze co innego można robić jak pisałem trzeba umieć zarządzać czasem a nie że czas rządzi tobą no ale nie każdy to potrafi

jak już tak się wgłębiasz i koniecznie chcesz utarczek na znajomość religii... Bóg nas również doświadcza by umacniać naszą wiarę.

znaczy się że jak ci zgnije na polu trawka to wierzysz dalej a nie odchodzisz od Boga.

#114 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 18:07

Praca w niedzielę

Ale religia nie ma tu żadnego znaczenia widziałeś urzędnika co w niedzielę pracuje?A na zdrowy rozum urzędy powinny być czynne w niedzielę bo w końcu z naszych podatków im płacą więc Ci co pracują w inne dni mogliby swoje sprawy pozałatwiać :) ja nikogo nie krytykuję że pracuje w niedzielę tylko śmiszy mnie że jedni się tłumaczą że pracują bo mają duże gospodarstwo albo wydajny drogi sprzęt i musi się spłcić :lol: ;)

#115 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 19:25

Praca w niedzielę

Część wypowiadających mówi aby nie pracować i zapewne dużą część tych ludzi niedzielę spędza w marketach handlowych, galeriach itp., Ja uważam że w niedzielę to powinny być tylko czynne kawiarnie, kina itp. .

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#116 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 20:37

Praca w niedzielę

Ale religia nie ma tu żadnego znaczenia widziałeś urzędnika co w niedzielę pracuje?A na zdrowy rozum urzędy powinny być czynne w niedzielę bo w końcu z naszych podatków im płacą więc Ci co pracują w inne dni mogliby swoje sprawy pozałatwiać :) ja nikogo nie krytykuję że pracuje w niedzielę tylko śmiszy mnie że jedni się tłumaczą że pracują bo mają duże gospodarstwo albo wydajny drogi sprzęt i musi się spłcić :lol: ;)

Widać mało wiesz o takiej pogodzie jaka jest teraz. Teraz kombajn typu TC5070 czy Tucano 320 to jest za mało na 150ha przy pogodzie w której każdy dzień się liczy dla prawdziwego rolnika który chce zebrać pszenicę jakościową. Co Ty możesz wiedzieć o stracie plonu rapsu przez grad który był prowadzony intensywnie na plon 4-5t/ha? Zapewne nic.

Spłacić sprzęt? Chyba chciałeś powiedziec rodzine utrzymać, której kościół za Cb nie utrzyma  ;)

Pracuje w dużej firmie prywatnej, gdzie ide w niedziele za 200% stawki, bo to lepsze niz siedzenie pod sklepem z piwem czy winem  ;)

W żniwa także bd mieć głęboko w d*pie wszystkich tych którzy bd coś tam szemrać pod nosem, że w polu zamiast na tace dawać  :)

#117 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 09 czerwiec 2015 - 21:09

Praca w niedzielę

powiem tak, już od kilku lat kosimy zboża w niedzielę, w mojej okolicy kombajny wychodzą właśnie tak po sumie :D rano idzie się do kościoła, później obrządki, oc no i kosimy. W tamtym roku jakbyśmy nie kosili w niedzielę to nie zdążylibyśmy wykosić do deszczy, a tak 2 niedziele się młóciło a trzecią naprawiało Bizona i traktor :D Co do belowania, siania, siana, orki itp to nie widać żeby ktoś to robił. Tylko ludzie koszą. 

Jest jeden gospodarz że sieje, orze itd w niedziele ale to tylko jeden.

PS. aa no i oczywiście sadownicy pryskają na okrągło, niedziela czy nie niedziela 

#118 Share kafar191

kafar191

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 07:31

Praca w niedzielę

Witam. U mnie podobnie jak u większości, zwierzęta nakarmić trzeba a reszta prac jest uzależniona od pogody. Żniwa czy nawet czasami wykopki jeśli jest pogoda w tygodniu to niedziela jest do odpoczynku. Czasami się zdarza że cały tydzień pada a weekend nie to trzeba co swoje z pola zabierać żeby nie zostało. Ale staramy się unikać pracy w niedzielę i święta.

#119 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 07:56

Praca w niedzielę

Widać mało wiesz o takiej pogodzie jaka jest teraz. Teraz kombajn typu TC5070 czy Tucano 320 to jest za mało na 150ha przy pogodzie w której każdy dzień się liczy dla prawdziwego rolnika który chce zebrać pszenicę jakościową. Co Ty możesz wiedzieć o stracie plonu rapsu przez grad który był prowadzony intensywnie na plon 4-5t/ha? Zapewne nic.

Spłacić sprzęt? Chyba chciałeś powiedziec rodzine utrzymać, której kościół za Cb nie utrzyma  ;)

Pracuje w dużej firmie prywatnej, gdzie ide w niedziele za 200% stawki, bo to lepsze niz siedzenie pod sklepem z piwem czy winem  ;)

W żniwa także bd mieć głęboko w d*pie wszystkich tych którzy bd coś tam szemrać pod nosem, że w polu zamiast na tace dawać  :)

Tucano na 150 ha to nie ma co robić tyle to dobry Bizon wymłóci  ja nie mówię że nie należy pracować w niedzielę od gradu to są ubezpieczenia jak byś chciał widzieć oprócz picia piwa są inne przyjemności a koś sobie 24 godziny na dobę jak Ci to do szczęścia potrzebne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 10 czerwiec 2015 - 20:55

Praca w niedzielę

taa ja w tamtym roku 60ha swojego i na usłudze ze 20 Bizonem kosiłem ponad 2 tyg... a przez te 17dni padało może ze 2 dni także non stop żniwa. Jeśli masz 150ha i wszystko zboża bez rzepaku itp to ciężko jest Tucancem obskoczyć szybko te 150 ha, jeszcze jak pola porozrzucane