Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 18:29

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną Witam,
w moim zetorze podnośnik zaczął źle działać, po prostu zbyt wolno podnosi (zaraz po odpaleniu silnika, jak jest zimny olej to w miarę normalnie podnosi, później jak się rozgrzeje zaczynają się problemy: aby cokolwiek podnieś muszę "przygazować"). Prócz tego zauważyłem małą wydajność zewnętrznej hydrauliki. Jak sami widzicie, Wszystko wskazuje na awarię pompy hydraulicznej. Nie dziwiłbym się temu, gdyby ciągnik miał 10-20 lat, ale on kupiony był w 2007 roku (teraz jesienią skończy 6 lat ! ). Na liczniku ma dopiero niecałe 800 mth (może trochę mało, ale u mnie w gospodarstwie praca w polu rozdziela się na 3 ciągniki). Z cięższych maszyn jakie musi podnosić, to pług obracalny 4-skibowy (waga około 1,1 t) oraz agregat uprawowo-ścierniskowy (waga około 1 t ). Maszyny te, pompa podnosiła do niedawna normalnie, do samego końca, nie dawała żadnych oznak, że ma ciężko, czy coś. Dodam jeszcze, że przy zetorze mam ładowacz "zetorowski". Piszę o tym tutaj na forum, gdyż nie chce mi się wierzyć, aby popsuła się / wyeksplatowała nie tak stara przecież pompa hydrauliczna (jeszcze nie badałem jej ciśnienia (narazie nie mam kiedy, praca w polu i wogóle)). Na początku myślałem że to filtr od oleju, lecz jego wymiana nic nie pomogła. Stan oleju jest również w normie (Aral Supertraktoral wymieniany zgodnie z instrukcją, nie mieszany z innymi). Proszę was o pilną pomoc, gdyż nie wiem czy kupywać nową pompę, czy nie (kupię, założę ją i okaże się, że będzie to samo, albo znowu i ta nowa wysiądzie). Może znacie inną przyczynę tego problemu, lub też może wiecie co jest powodem ewentualnej awarii tej pompy (jak już mówiłem, jeszcze jej nie sprawdziłem) ?

PS: Też mieliście do czynienia z taką awarią podnośnika/pompy w swoich zetorach? Myślałem, że zetory to przecież porządne ciągniki, z jakąś tam wyrobioną renomą (dlatego też go kupiłem), ale teraz powoli zmieniam zdanie ...

Edytowany przez lukasz56612, 23 kwiecień 2013 - 18:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną Dzisiaj, 14:25
  •  

#2 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 19:17

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną Nie koniecznie wina pomy, może być uszczelnienie połączenia pompy, poluzowanie zaworu zabezpieczajacego hydraulikę lub jego awaria.

#3 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 20:47

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną Hmm, do zaworu ciężko się dostać, wpierw trza będzie sprawdzić w wolnej chwili to ciśnienie pompy

#4 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 03 czerwiec 2013 - 21:32

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną Ciśnienie na głównym rozdzielaczu (sterowanym "wajchą" przy siedzeniu) mam za małe, 130-150 bar (przy zimnym oleju). Na bocznym, tym dodatkowym rozdzielczu jest prawidłowe (200 bar przy zimnym oleju). A więc pompa jest dobra. Szukałem więc zaworu ciśnienia oleju od podnośnika, ale nigdzie go nie mogłem znaleźć. Czy on jest więc na podnośniku, schowany pod kabiną i aby się do niego dostać muszę zdjąć podłogę pod siedzeniem? Jak ktoś go znalazł lub wie gdzie jest, niech opisze jego położenie :)

PS: Zetor jest z 2007 roku, a więc chodzi mi o zawór ciśnieniowy przy tym "starym" podnośniku.

Edytowany przez lukasz56612, 03 czerwiec 2013 - 21:55.

#5 Share Quercus78

Quercus78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 21:07

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną Witam!
W moim 9540 mam ten sam problem. Jak jest zimny jest w miarę OK ale jak się rozgrzeje to ledwo podnosi. O jaki zawór tu chodzi i gdzie go szukać?
Zetor Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 04 czerwiec 2013 - 21:39

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną podnosnik w proximie jest zbudowany bardzo podobnie jak w poczciwej 60 a wiec fotel podłoga i czesc tylniej scianki do zdjecia a potem sciagaj cały plecak

#7 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 04 czerwiec 2013 - 23:40

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną Quercus78, chodzi mi o zawór ciśnienia oleju, pochodzącego od pompy hydraulicznej. Jest on odpowiedzialny za zabezpieczenie hydrauliki ciągnika (m.in. podnośnika, wyjść hydraulicznych) przed wysokim ciśnieniem . W Proximie Plus jest on fabrycznie ustawiony na maksymalne ciśnienie rzędu 180-185 bar.

#8 Share Quercus78

Quercus78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 20:59

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną lukasz56612,nie kumam co mi tłumaczysz. Czyli jak mi na ciepłym oleju wolno podnosi to wina tego zaworu czy pompy? Gdzie jest ten zawór?
Zetor Team

#9 Share lukasz56612

lukasz56612

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 11:40

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną W moim przypadku nie jest to wina pompy (na początku tak myślałem, stąd taki temat), lecz najprawdopodobniej jakiejś uszczelki/oringu, która przepuszcza olej wewnątrz podnośnika. A zaworu ciśnieniowego szukałem, bo chciałem coś sprawdzić, a mianowicie jakie ciśnienie uzyskiwałbym na wyjściach hydraulicznych po zwiększeniu ciśnienia na tym zaworze. Quercus78, to, że na ciepłym oleju wolno podnosi to w większości przypadkach wina pompy. Wina zaworu teoretycznie też mogłaby być (ale musiałby się sam przeregulować na mniejsze ciśnienie, co jest chyba niemożliwe, poza tym gdyby była to wina zaworu to tak samo słabo by unosił na zimnym i ciepłym oleju). Inną przyczyną tego, może być właśnie wadliwy oring wewnątrz podnośnika (pompa podaje olej o właściwym ciśnieniu, ale wskutek nieszczelności olej ucieka do tylnego mostu). Jednym słowem, musiałbyś zmierzyć ciśnienie jakie generuje pompa i wtedy będziesz wiedział, czy jest zużyta, czy też nie.

Edytowany przez lukasz56612, 06 czerwiec 2013 - 11:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share kamil0590

kamil0590

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 26 czerwiec 2013 - 09:01

Zetor Proxima Plus 9541 - Poważny problem z pompą hydrauliczną w mojej też wolno dźwiga po 2 tys mtg ale jeszcze nie sprawdzałem tylko że ja mieszałem oleje i bardzo prawdopodobne że to bedzie pompa tylko że pod kabina u mnie mam delikatny wyciek oleju i jeszcze nie dobierałem sie dokładnie do tego czy to z rozdzielacza czy z węża co do ładowacza idzie bo tam kiepsko wypatrzyć coś na pierwszy rzut oka podłoge bede sciągał jak tylko deszcz roboty przerwie bo w ciągu miesiace mi 4 l oleju ze skrzyni poszło