corrado

Przepisanie gospodarstwa przed czasem emerytalnym - czy jest możliwość?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
warchest    253

aha to nie bardzo ale jak ktos np ma 5 ha i sprzeda 4 ha a 1 ha zostawi na krus to dostanie te pieniadze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

Nie. Musi całkowicie odejść od działalności rolniczej, czyli też nie ubezpieczać się w KRUS jako rolnik. Może jako domownik. Kwestia tylko taka, że jest napisane o tym, że dane gospodarstwo musi zaliczać się do małych gospodarstw rolnych, a tu już nie określili ilości ha tylko wartość gospodarstwa w EURO (dokładnie nie pamiętam ile). Najlepszym rozwiązaniem jest przepisać lub sprzedać gospodarstwo o takiej wartości, żeby było na tej granicy w roku poprzedzającym tą czynność, a jednocześnie najlepiej by było to zrobić w pierwszym roku obowiązywania tej płatności (czyli 2015), bo wtedy można wyciągnąć największą kasę. Czyli na dobrą sprawę, to już rok wcześniej trzeba o tym pomyśleć i dokonać pewnych ruchów ziemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tzn ale jak sprzeda to nie bedzie miec ubezpieczenia nigdzie a na emeryture jej brakuje 5 lat tej osobie i gdzie by mogla sie zeby ubezpieczyc a do pracy nie pojdzie bo musi sie opiekowac chora osoba w domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeżeli ubezpieczona była tak długo, może całkowicie pozbyć się ziemi(np. to 120% dopłat jednorazowo) i ubezpieczyć się na wniosek w KRUS pomimo, że nie będzie miała ziemi. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wcześniejsze emerytury mają funkcjonować tylko do 2017 roku, więc się już nie załapie.

 

Ustawa z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

 

art. 16, ust. 2 pkt 2

Edytowano przez jaskier01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

aha czyli bedzie placic tyle samo co placi teraz jako rolnik tylko do krusu by musisal sie zglosic i oplacac przez kilka lat krus na wniosek KRUS i dlugo tak by mogła opłacać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

2) osobe, ktora podlegala ubezpieczeniu jako rolnik i zaprzestala prowadzenia dzialalnosci rolniczej nie nabywajac prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej z ubezpieczenia, jezeli podlegala ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, ubezpieczeniu spolecznemu rolnikow indywidualnych i czlonkow ich rodzin lub innemu ubezpieczeniu spolecznemu przez okres co najmniej 50 kwartalow.

 

. Znajoma musi to potwierdzić w KRUS ale ma podstawę prawną, więc będzie łatwiej.Czyli trzeba być ubezpieczonym 12.5 roku, żeby się załapać i nic nie mówią, że ma to być ograniczone w jakiś sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawlo547    5

Mam taką sytuacje moja mama w tym roku kończy 49 lat odprowadza składki do Krus-u już 25 lat czy np w roku 2017 może przepisać gospodarstwo na mnie i móc dalej opłacać krus czy musiała by się ubezpieczyć w ZUS-ie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

Tak wiem - stary temat ale odgrzebuję ;)

 

Z tego co napisałeś a zarazem z ustawy wynika że trzeba spełnić wszystkie trzy warunki czyli:
-osiągnąć wiek emerytalny: mężczyzn 60 lat, a kobiet 55 lat.
-podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowym przez okres co najmniej 30 lat.
-zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej czyli przekazał gospodarstwo rolne.

Czy to są jedyne wymogi na chwilę obecną?

31 lat składkowych w KRUS, rok ur. 54, obecnie prowadzi gosp. rolne.

Jeżeli tak to jaka będzie wysokość otrzymywanej emerytury? Pełna czy obniżona, jeżeli obniżona to o ile.

 

 

....Jest jeszcze opcja wcześniejszej emerytury rolniczej. Wtedy wymagają 120 okresów opłaconych składek i wiek 55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn.

poproszę o dokładniejsze informacje na podstawie czego tak piszesz.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

Tak wiem - stary temat ale odgrzebuję ;)

 

Czy to są jedyne wymogi na chwilę obecną?

31 lat składkowych w KRUS, rok ur. 54, obecnie prowadzi gosp. rolne.

Jeżeli tak to jaka będzie wysokość otrzymywanej emerytury? Pełna czy obniżona, jeżeli obniżona to o ile.

 

 

poproszę o dokładniejsze informacje na podstawie czego tak piszesz.

jezeli jest 31 lat podlegania ubespieczeniu rolniczemu ,osiągniecie wieku 55 K, 60 M i zaprzestaniu prowadzenia gos rolnego mozna otrzymac emeryture rolną wczesniejsza tzn o 5 lat wczesniej jednak jest to niepełna emerytura pomniejszona o 25 % i podwyzszanoa co roku o 5 % w miesiącu urodzenia w pierwszymroku otzrymasz około 620-650 zł na reke po roku podnios o około 35 zł pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a po osiągnięciu wieku emerytalnego jest pełna?

 

Nie wiesz jak to jest jeżeli udało się jeszcze wyciągnąć ze starych akt to że osoba pracowała jeszcze w firmach budowlanych za PRLu?

Opłacane wtedy były przecież składki.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

trzeba pamietac ze emerytury rolnicze wczesniejsze zostaną wygaszone 31 grudnia 2017 po tej dacie nie bedzie można przechodzic na emeryture wczesniejsza ostatnia reforma emerytalna objeła równiez rolników wiek 67 lat i w zaleznosci od daty urodzenia wiek zostaje wydłuzony
tak po osiągnieciu wieku emerytalnego jest w pełnej wysokosci w emeryturze rolniczej wczesniejszej brane jest pod uwage tylko skladki rolnicze zadne firmy budowlane itp podałes 31 lat podleganiu ubespieczeniu tylko ile w tym jest ubesp rolniczego mozesz nie spełniac warunków dzis wiadomo ze tzw dwuzawodowcy mają ogromene problemy zusyskanie swiadczenia z krus bo np 10 lat pracowali na etacie a 20 krus wtedy nie uzyskaja swiadczenia z krus i po swiadczenie takie powinni ubiegac sie w zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

ale jeżeli ktoś teraz przejdzie to zostanie utrzymana do nabycia przez niego pełnej emerytury?

Obecnie ma 61 lat (1954) czyli kilku brakuje.

 

KRUS twierdzi że osoba ma 31lat składkowych u nich.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

jezeli w systemie krus jest 31 lat ube rolniczemu to niema sie co zastanawiac tak jak napisałem ze beda podwyższac o 5% DO UZYSKAMIA PEŁNEJ EMERYTURY PO 2017 TYCH EMERYTUR NIE BEDZIE
może żle sie wyraziłem emerytury rolnicze wczesniejsz beda dla tych co nabyli uprawniaenia do 31--12-2017 a dla nowych osób nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no właśnie muszę dopytać w KRUSie. Wiem że osoba pracowała trochę na umowy zlecenia a tam opłacali chyba ZUS (stare czasy). I teraz żeby nie zacząć załatwiać spraw z emeryturą a potem się KRUSowi coś odwidzi i powie że nie ma 31lat bo ble ble ble.

 

No i miałem gdzieś wyrok że nie trzeba sprzedawać ziemi (można pozostać właścicielem) oświadczając że zaprzestało się prowadzenia gospodarstwa - wygrane w sądzie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

podaj nr sprawy to sprawdze bo warunkiem jest zaprzestanie prowadzenia gosp rolnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

jak tylko dokopię się do jednej partycji na drugim kompie (ta pierwsza z systemem nie wytrzymała po 2latach).

 

Chyba znalazłem na innym dysku kopie.

 

 

Ubezpieczony w KRUS ma prawo do rolniczej emerytury w pełnej wysokości, jeśli swoje gospodarstwo wydzierżawi dziecku.

 

W 2009 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) odmówiła ubezpieczonej wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości. Powodem było to, że zainteresowana wydzierżawiła gospodarstwo swojemu synowi. Zdaniem organu rentowego art. 28 ust. 4 pkt ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.) wyklucza takie rozwiązanie. W przypadku bowiem oddania gospodarstwa w dzierżawę zstępnym trudno jest stwierdzić, czy osoba ubiegająca się o emeryturę rolniczą faktycznie zaprzestała prowadzenia działalności rolniczą. Zdaniem KRUS dzieci faktycznie mogą władać bez żadnych ograniczeń gospodarstwem tylko wówczas, gdy staną się jego pełnoprawnymi właścicielami. A sama umowa oddania w czasowe użytkowanie gruntów rolnych to za mało.

 

Organ rentowy wskazał bowiem, że taka forma korzystania z gospodarstwa może prowadzić do zawierania fikcyjnych umów między dziećmi a rodzicami, których jedynym celem jest otrzymywanie przez tych ostatnich pełnych emerytur.

 

Ubezpieczona nie zgodziła się z taką argumentacją organu rentowego i złożyła odwołanie od decyzji. Wniosła o wypłatę świadczenia w pełnej wysokości także za okres trzech lat, licząc od daty wniesienia odwołania. Dowodziła, że ani ona, ani jej mąż nie czerpią z gospodarstwa żadnych dochodów, ponieważ działalnością rolniczą zajmuje się wyłącznie jej syn.

 

W 2010 roku sąd I instancji zmienił zaskarżoną decyzję, uznając rację rolniczki. Jednocześnie zobowiązał organ rentowy do wypłaty należnego świadczenia, poczynając od dnia złożenia wniosku o emeryturę w 2009 roku. KRUS złożył apelację od niekorzystnego dla siebie wyroku. Jednak także sąd II instancji oddalił apelację organu rentowego. Zdaniem sędziów nie ma żadnych przeszkód do tego, żeby ubezpieczona wydzierżawiła gospodarstwo rolne osobie bliskiej. Jedyną rzeczą, którą musi zrobić ubezpieczona, jest wykazanie, że faktycznie nie czerpie bieżących dochodów z tego gospodarstwa.

 

Korzystny dla ubezpieczonej wyrok sądu apelacyjnego spowodował, że KRUS złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN), zaskarżając wyrok w całości. Sędziowie orzekli, że kasacja nie jest uzasadniona. Ich zdaniem art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie definiuje wszystkich przypadków, kiedy działalność rolnicza nie jest prowadzona. Oznacza to, że w przypadkach nie wymienionych w tym przepisie ubezpieczony musi udowodnić, że rzeczywiście nie zajmuje się pracą na roli. Sędziowie także wskazali, że własność gospodarstwa nie może mieć wpływu na prawo podbierania całego świadczenia z KRUS. Ubezpieczony, oddając w dzierżawę gospodarstwo rolne, ma prawo do pełnego świadczenia emerytalnego. Nie ma więc podstaw do jego zmniejszenia.

 

ORZECZNICTWO

 

Wyrok z 18 stycznia 2012 r., sygn. akt II UK 82/11.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez vailus
      Witam. Chciałem się zapytać czy jest jakiś program typowo polegający na dofinansowaniu po przejęciu gospodarstwa od rodziców. Rodzice chcą mi przepisać niewielkie gospodarstwo rolne wraz z inwentarzem (posiadamy produkcję mleka oraz chów bydła). Plany są takie aby powiększyć produkcję jak i areal. Szukałem na internecie jakiś informacji, ale nic konkretnego nie mogłem znaleźć co jasno odpowie na moje zapytanie. Młody rolnik odpada na chwilę obecną. Czy jest jakaś alternatywa po przejęciu gospodarstwa? Oczywiście jeśli byłaby do w zależności od kwoty, pieniążki byłyby przeznaczone na rozwój parku maszynowego nowego bądź maszyn używanych.
    • Przez Karolloo
      Serdecznie witam wszystkich forumowiczów,   W ubiegłym tygodniu mój wujek, który prowadził gospodarstwo rolne dostał poważny udar - na tyle poważny, że nie jest w stanie prowadzić samodzielnie gospodarstwa. Nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek będzie mógł.   Z racji, iż wujek był kawalerem nie ma osoby, która mogłaby poprowadzić jego gospodarkę, zatem w porozumieniu z resztą rodziny postanowiliśmy, że podejmiemy się prowadzenia kilkunastohektarowego gospodarstwa wujka, szkoda żeby się zmarnowała.   Z tego co się zdążyliśmy zorientować i popytać sąsiadów wujek posiadał następujące maszyny: agregat uprawowo-siewny, brona talerzowa, pług, kultywator, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, brony, ślepe, rozrzutkę do obornika, ładowacz, ciągniki, przyczepki. Jeżeli coś pominąłem to dopiszę.   Wujek oprócz roślin typu ziemniaki, buraki, jęczmień, pszenica i łąki - trzymał również parę świnek i byczków na sprzedaż.   Z racji, iż nikt z nas nie zajmował się nigdy uprawą roli, ani nie ma wykształcenia rolniczego, mam do was ogromną prośbę. Czy moglibyście napisać co, w jakiej kolejności robi się na polu, jakie zabiegi, jakimi maszynami etc., krok po kroki jeśli się da.   W naszym rejonie żniwa jeszcze w trakcie, ciągle pada.   Jeśli bylibyście tak uprzejmi i zechcieli pomóc, to czekam na wasze odpowiedzi co robić, od czego zacząć, jakie maszyny, jakie uprawy, jak przygotować pole - co po kolei, kiedy nawóz na pole, obornik etc, jakie uprawy najprościej wykonać.   Bardzo zależałoby nam na uprawie gospodarki po godzinach - po pracy. Oczywiście w miarę możliwości będziemy się kształcić w zakresie rolnictwa. Jesteśmy świadomi, że pierwsze kilka lat będzie dla nas mega wyzwaniem.   Z góry dzięki za pomoc.
    • Gość pawlok
      Przez Gość pawlok
      Witam , chciałbym się dowiedzieć czy jeśli mój tata teraz dostał dotacje na zakup maszyn, to dopiero za 5 lat będzie mógł przekazać mi gospodarstwo? 
      Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. 
    • Przez johny1993
      znacie jakies gospodarstwa o powierzchni 1000+?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj