Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mój plan na życie, co powiecie?

22 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Sebastian_krk

Sebastian_krk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 18:14

Mój plan na życie, co powiecie? Witam jestem tu nowy i odrazu przepraszam jeśli coś będzie nie z godne z regulaminem...

Na początek chce powiedzieć, że jestem studentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i tutaj również mieszkam. Od zawsze interesowało mnie rolnictwo, jego rozwój, nowinki technologiczne itd. dlatego też wybrałem taki kierunek studiów. W dzieciństwie zawsze w wakacje spedzałem czas na dużym gospodarstwie moich starszych kuzynów, jak skończyłem 18 lat to wyjechałem do pracy do Niemiec na godpodarstwo BIO. Od tego czasu zafascynowała mnie tamtejsza kultura, to jak wszystko jest starannie uprawiane i przygotowywane. Wyjeżdżam tam w każde wakacje w te również, jednak w przyszłym roku mam plan nabrać więcej praktyki w gospodarstwie u moich kuzynów. Do czego zmierzam? Po ukończeniu studiów mam zamiar wyprowadzić się z Krakowa z moją rodzina mama i tatą (siostra zostaje na studiach w Krakowie:p) w rejony woj. zachodniopomorskiego. Robiłem rozeznanie w terenach i gruntach oraz w logistycznym położeniu i tamte rejony najbardziej są odpowiednie dla pordukcji roślinnej. Postanowiłem z rodzicami sprzedać prawie cały dobytek w Krakowie i zainwestować w godpodarstwo rolne o chrakterystyce mieszanej. Chcę dążyć do uzyskania certyfikatu BIO, planuje uprawiać głownie marchew oraz kapuste i kalafiory ponieważ miałbym bezpośredniego odbiorce za zachodnią granicą. Dodatkowo chce chodować owce po pierwsze użyźniają glebe pod uprawe BIO a po drugie będą dodatkowo zarabiać. Jeśli firma zacznie się rozwijać planuje podpisania umowy z siecią sklepów typu lidl na zakup ekologicznych warzyw. Mój kapitał przeliczając na dzień dzisiejszy będzie wynosił około 1 mln złotych. Mam nadzieje, że ktoś to przeczyta i podzieli się ze mna opinią na temat mojego pomysłu. Oczywiście napisałem tutaj wszystko ogólnie żeby się za dużo nie rozpisywać. Licze na poważne odpowiedzi od osób znających temat....Pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mój plan na życie, co powiecie? Dzisiaj, 12:05
  •  

#2 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 18:23

Mój plan na życie, co powiecie? W jakim czasie liczysz na zwrot tego miliona

#3 Share Sebastian_krk

Sebastian_krk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 18:30

Mój plan na życie, co powiecie? Konkretnie nie moge powiedzieć, cały czas staram się to przeliczyć ale jeszcze troche czasu mi to zajmie ponieważ za dużo czynników ma na to wpływ i wciąż zbieram informacje.

#4 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 14 kwiecień 2013 - 18:40

Mój plan na życie, co powiecie? Moze inaczej na ile ha ziemi wytarczy ten kapital i jaka bedzie jej klasa?
Wiadomo ze ciezko okreslic kiedy nastapi sam zwrot kapitalu a co dopiero zyski lecz sama koncepcja bio moze byc dobra

#5 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 19:20

Mój plan na życie, co powiecie? plany planami a życie pokaże co będzie z tego życze powodzenia w drodze do realizacji celów

#6 Share within

within

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 19:24

Mój plan na życie, co powiecie? Hmmm, na ile Ci wystarczy ten milion??Na założenie gospodarstwa od zera to trochę mało. Osobiście szanuję i podziwiam ludzi, którzy chcą się parać rolnictwem w tych czasach:) Bedziesz musiał zakupić jakiś dom, to jest ok 200k no i ziemię oczywiście, kalafior i marchew potrzebują dobrej ziemi, więc jeśli myślisz o zakupie od agencji to trzeba się liczyć ok. 25k za ha, do tego sprzęt. nie myśl o nowym, jakiś traktor albo dwa no i kombajn do marchwi, maszyny do uprawy i transportu,przeładunku, magazyny, środki do uprawy, to wszystko jest kasa, nie wspominam o podatkach. Nie zniechęcam Cię oby Ci się udało:):):)

#7 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 19:31

Mój plan na życie, co powiecie? No ja tez jakimś ekonomistą ani doświadczony nie jestem ale milion to chyba troche mało na wystartowanie od zera jak byś miał juz mieszkał poza Krakowem i miał milion to co innego , co do kierunku to sam musisz policzyć za i przeciw my nie znamy wielu czynników więc nie powinniśmy sie wypowiadać , chcesz iść w dość specyficznym kierunku myślę ze na AF jest mało takich ludzi albo nawet i nie ma co by ci powiedzieli coś na ten temat z doświadczenia . Ale życzę powodzenia :) Pozdrawiam
Ps. To nie wiem z z sieciami typu Lidl wyjdziesz na + na ekologi

Edytowany przez synproboszcza, 14 kwiecień 2013 - 20:17.

#8 Share Cosmosky

Cosmosky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 19:59

Mój plan na życie, co powiecie? musisz zrobić biznes plan, analizę rynku, czy przedsięwzięcie jest rentowne i czy przepływy pieniężne będą na plus

jeżeli miałbyś jakieś kłopoty czy potrzebował byś pomocy to pisz na pw, kończę studia ekonomiczne, pracuje w zawodzie, na pewno coś pomogę

a gdzie jakaś kobieta w tym wszystkim??? z kalafiorem nie pobaraszkujesz w nocy/dzien przecież :P

#9 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 20:16

Mój plan na życie, co powiecie? Najważniejsze, że wiesz jak praca sprawia Ci frajdę. Pracując dla przyjemności, a nie obowiązku człowiek wkłada mnóstwo "serca" - a to już połowa sukcesu.

#10 Share Cosmosky

Cosmosky

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 20:18

Mój plan na życie, co powiecie? a jak masz milion to jest tez dużo programów dofinansowujących przedsiębiorców, czy rolników, specjalista w tym nie jestem, ale warto odwiedzić jaka instytucje, która pomaga w uzyskaniu środków, są tez kredyty nisko oprocentowane na korzystnych warunkach, tylko te środki można przeznaczyć na środki trwałe czyli maszyny, urządzenia, budynki, jakieś chłodnie itd. wszystko co przekracza wartość 3500 zł i będzie wykorzystywane przez Ciebie dłużej niż rok.

Milion to bardzo duży kapitał, jeżeli dobrze "pokombinujesz" możesz uzyskać 2 milion a później jeszcze 2 kredytu, maszyny możesz brać w leasing i sukcesywnie się rozwijać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Sebastian_krk

Sebastian_krk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 20:46

Mój plan na życie, co powiecie? Dzięki za odpowiedzi..:) Oczywiście nie chce wydawać całej gotówki na to przedsięwzięcie, chce wziąć jak najwięcej od "państwa i uni" czyli wszystkie dofinansowania i myślę tez o kredycie żeby w razie niepowodzenia mieć płynność finansową w postaci gotówki. Jeśli chodzi o zakup pola itp. to rozglądając się w ofertach znalazłem kilka ciekawych i najbardziej interesują mnie działki z budynkami gospodarczymi. Przykładem jest działka 30ha z domem do kapitalnego remontu oraz ceglaną stodołą w dobrym stanie, na działce oczywiście wszystkie media, cena 400 tys zł , tak więc zostaje mi dużo pieniędzy na zakup sprzętu oraz dokupienie albo dzierżawę dodatkowych pól.

#12 Share farmtracker

farmtracker

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, majsterkowanie i oczywiscie płeć przeciwna :)

Napisany 14 kwiecień 2013 - 20:57

Mój plan na życie, co powiecie? Jest bardzo dużo miejscowości gdzie ziemia leży ugorem bo nikt nie chce jej uprawiac, brac w dzierżawe lub kupywać. Poszukaj takich miejscowosci i tam kupisz ziemie za grosze w porównaniu z miejscowosciami gdzie co trzeci dom ma gospodarke. 30ha za 400tys w jednym kawałku plus dom i stodoła to bardzo dobra cena. Wychodzi troche lepiej jak 13 tys za hekta plus jeszcze stodoła i dom. Radze Ci nie bierz sie za remont domu tylko buduj nowy. Piszesz ze dom jest do kapitalnego remontu-uwierz mi, ze lepiej wybudować nowy dom niz remontowac. Koszt nowego domu nie bedzie wiekszy niz remont starego mieszkania. A za 600 tys kupisz dobry używany ciagnik i jakieś sprzety do niego i Ci jeszcze zostanie :)
Jeśli Ci doradziłem, pomogłem to odwdzięcz się zieloną strzałką w góre :)

#13 Share Sebastian_krk

Sebastian_krk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:10

Mój plan na życie, co powiecie? Tak wiem remont się nie opłaca, myślałem raczej o tym że rozebrał bym go do fundamentów i wybudował na nowo. W każdym razie pozostały mi jeszcze 3 lata na dokładne ułożenie mojego biznesplanu i dopracowania wszystkich szczegółów, tak więc sukcesywnie będę zadawał pytania na tym forum i zbierał informacje. Mam nadzieje, że uda się osiągnąć cel :) Hehe a co do pytania w poprzednich postach odnośnie kobiet, to lepiej poszukać takiej na wsi bo te które są w Krakowie to nie polecam. Jak ktoś jest z dużego miasta to zrozumie :P

Edytowany przez Sebastian_krk, 14 kwiecień 2013 - 21:12.

#14 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 23:05

Mój plan na życie, co powiecie? nie wydaje mi sie zeby na wsi byly lepsze-przynajmniej podkrakowskiej :P .
wydaje mi sie ze ekologia najlepsze czasy juz ma za soba-jak kazda rzecz ktora unia intensywnie promuje i doplaca do niej nie ma realnego ekonomicznego uzasadnienie i wystarczy jedna ustawa i po interesie-patrz zielone certyfikaty i energia odnawialna ze slomy- juz drogi blokuja.
zeby cokolwiek uroslo to ziemia musi byc przynajmniej III klasy a takiej raczej za 13 tys nie kupisz, bez nawozu naturalnego to wielkich plonow sie nie spodziewaj a zarobek na owcach to zalezy od kondycji finansowej wloch a oni niedlugo podziela los np. cypru,slowenii, a ze zakazano uboju rytualnego to w polsce widoki na zbyt miesa[o welnie to szkoda pisac] sa marne.
na poczatek sprobuj gdzie pod krakowem wydzierzawic kawalek ziemi i zobaczyc czym to pachnie- i to doslownie, babranie sie w ziemi i gnoju moze ci szybko przejsc,

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#15 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 06:26

Mój plan na życie, co powiecie? Chciałabym być studentem z kapitałem 1 mln....

#16 Share Sebastian_krk

Sebastian_krk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 07:18

Mój plan na życie, co powiecie? Wiem jak to w Polsce bywa z ekologią itp. dlatego interesują mnie odbiorcy na zachodzie czyli w normalnych państwach...A jeśli chodzi o uprawę ekologiczną i uzyskanie certyfikatu BIO to trochę czasu minie. Owce chce głownie hodować pod nawóz ponieważ są najlepsze pod uprawy ekologiczne. Widze, że jak to wśród polaków bywa męczy was ten milion, więc wyjaśnię ze sa to pieniądze z oszczędności i wartości większości majątku moich rodziców...

#17 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 07:51

Mój plan na życie, co powiecie? Stary weź to na lokatę, idz do jakiejś roboty i żyj jak pan :D

#18 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 07:53

Mój plan na życie, co powiecie? Właśnie nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie tak patrzą Ci na ten mln. przecież średniej wielkości gospodarstwo to jest co najmniej jeden mln plnów.

Co do samej idei inwestycji.
Wszystko dokładnie policz pamiętając aby zastosować wskaźniki bardziej pesymistyczne niż optymistyczne. Wex pod uwagę, że to czy dostaniesz dofinansowanie zależy w pewnym zakresie od widzimisię urzędnika.
Biorąc pod uwagę, że masz już odbiorcę za zachodnią ścianą to możesz na tym rzeczywiście całkiem nieźle wyjść.
Powodzenia i informuj nas jak Ci idzie!

#19 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 23:17

Mój plan na życie, co powiecie? ja dalbym milion na lokate w 3-4 bankach (jedna czesc w dolarach) i mialbym ok 5tys miesiecznie nic nie robiac
do tego zainwestowal bym jeszcze w akcje lub derywaty bo interesyje sie troche inwestycjami finansowymi
i zycie jak w madrycie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Sup321

Sup321

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 16 kwiecień 2013 - 17:25

Mój plan na życie, co powiecie? Życie jak w Madrycie. Ha ha ha .Pieniądze na giełdzie byś stracił a banki albo by upadły albo w związku z rosnącym długiem Polski Unia nakazałaby opodatkowanie lokat jak na Cyprze więc w mógłbyś stracić dużo w krótkim czasie.