deer

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe)

Polecane posty

deer    180

Mam pytanie.

Przy ciągniku mam koła tył 18,4/85 R38 a przód 14,9/85 R28.

Jak dobrać wąskie koła ?

Jaka powinna być ich szerokość (jak najwęższe) tak aby na tylnym podnosniku zawiesić jeszcze ze 2,5 T a ciągnik sam waży ok 5 T (JD6520), no i wszystko sie kupy trzymało, a jazda nie była igraniem ze śmiercią ;) .

No i oczywiście by średnica przednich współgrała z tylnymi, bez rozbierania skrzyni :P .

 

Może ktoś ze społeczności AF użytkuje koła wąskie u tego typu ciągników i podzieli się swoimi spostrzeżeniami i uwagami.

 

Z góry dzięki za pomocne rady :P .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Może 270/80 R36 na przód i 300/95 R46 na tył? Sprawdź oferte Continental lub Mitas, powinni mieć takie rozmiary. Nośność tego typu opon oscyluje w granicach 2500-3000kg na koło przy nominalnym ciśnieniu więc od biedy powinno wystarczyć.

 

Proporcja teoretycznych średnic podanych rozmiarów jest zbliżona do opon oryginalnych i mieści sie w granicach tolerancji (przód minimalnie szybszy ale w warunkch polowych jest to dopuszczalne).

 

Różne modele tych samych rozmiarów moga sie różnić indeksem nośności i prędkości więc to też trzeba mieć na uwadze przy wyborze.

 

Aha, nie używam wąskich opon, jedynie 12.4-32 na MF 255 ale chyba nie o to chodzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
Może 270/80 R36 na przód i 300/95 R46 na tył?

lub 270/80 r36; 320/90 r46, badz 270/80 r36; 270/85 r50

ojciec uzywa takich opon (jak ostatnie) przy same 100.4 i przydalyby sie szersze z tylu, czasem jak mokro jest (w sumie to u mnie co roku) to glebokie koleiny zostaja ;) .

pierwsza dawke nawozu na szerokich kapciach sypie http://www.agrofoto.pl/forum/gallery-image12357.html

a pozniej na waskich http://www.agrofoto.pl/forum/gallery-image16838.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@ mirasek

No w sumie teoretycznie pasowałoby idealnie (rozmiary opon, które podałeś). Zastanawiam sie tylko czy można gdzieś dostac opony 270/80 r 36 ? Bo jak do tej pory jak sie rozglądałem (szukam w sumie używek) to jak opona była 270 r36 to balon zazwyczaj 95, a to już za duże wyprzedzenie przodu. Bo w sumie myślałem żeby na tył jakieś koła o szerokości 11,2 a na przód 9,5 (buraki)na ale faktycznie mogą byc za wąskie ;) .

A ja przy MF 255 mam 9,5 na 42 B) .

 

@brzozak

No w sumie podobny plan mam ;) . Na wiosnę i na póżno jesienne opryski, nawożenia używać oryginalnych kół. A w kwietniu przełożyć na wąskie.

Znaczy w same masz przód 270/80 r36, a tył 270/85 r 50 ( felga o średnicy 127 cm robi wrażenie B) ), to powiedz mi jak jest z prowadzeniem w ścieżce (przód identycznie szeroki jak tył), czy przy lekkich ruchach kierownicą nie łapie przednie koło wysokiego zboża i go nie przygniata (jeżeli tak, to jakie są rozmiary strat. Tak pi razy drzwi). Aha i jak te wąskie koła wypadają w burakach ideał czy jednak gniotą.

Opny kupowaliście używki czy nowe i jeśli można wiedzieć kiedy, gdzie i za ile :D .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

nie maja prawa gniesc ani burakow ani wysokiego zboza, wszystkie slady sa w jednej linii (razem z opryskiwaczem) i wszystkie maja ta sama szerokosci, gdyby byl jakis inteligentny zaczep w opryskiwaczu to na uwrociach zostawialbym jeden slad nie wiekszy jak 30 cm szerokosci, tak sa 2, ale i tak dobrze to wyglada.

srednic kol, ani profili opon nie pamietam, byly kupione od nowosci razem z ciagnikiem, takze co do cen - b.d. (to juz dawno bylo ;) )

jesli chodzi o nosnosc to nie powinno byc probemu, same dzwigal na tych kapciach taki zestaw http://www.agrofoto.pl/forum/gallery-image33674.html mysle ze z pelnym zbiornikiem wazy ok. 2T , a te opony co mirasek podal maja wiekszosc nosnosc niz te w same ;) , zawsze mozesz wybrac opony o profilu predkosci A2 B) jak nie musisz daleko jezdzic i one maja juz nosnosc 4000 kg dla tej 270/85 r50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30
Jeśli w buraki o rozstawie rzędów 45 cm to na przód 9,5 R 36 a tył 11,2 R48

heh 9,5 R36 to mam na tyle w c-360 -dziesięcio płócienne stomilki są idealne -juz jes sprawdziłem ;)

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery-image17881.html

wiec myślę ze nawet jezeli ciągnik by pracował z turem to z przodu by wytrzymały ;)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180
Jeśli w buraki o rozstawie rzędów 45 cm to na przód 9,5 R 36 a tył 11,2 R48

 

Te opony co podałeś to ich obwody toczne były by w idealnym stosunku. Ja myślałem na początku o takich samych szerokościach jak podałeś, tylko że na przód 9,5 R42 a tył 11,2 R54. Cena jednak nowych opon i felg tylnich mnie odstraszyła, a używek w takim rozmiarze to jeszcze nigdzie nie spotkałem ;) . Tylko czy te szerokości nie za małe w stosunku do ciężaru z rozsiewaczem (ok 7T). Bo jak napisałem mam przy MF 255 9,5 R42 i wiem jakie potrafi zostawić koleiny jak jest trochę mokrzej, a on z rozsiewaczem może ważyć ok 3 T (zgaduję).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

U mnie jest tak:

 

Przód

 

540/65 R28 139D (2430kg,65km/h), 142A8 (2650kg,40km/h)

|

V

270/95 R36 137B (2300kg,50km/h), 137A8 (2300kg,40km/h)

 

 

Tył

 

650/65 R38 154D (3750kg,65km/h), 157A8 (4150kg,40km/h)

|

V

13.6 R48 148D (3150kg,65km/h), 148A8 (3150kg,40km/h), 150A2 (3350kg,10km/h)

 

Tak sobie je dopasowałem że mogą chodzić jako bliźniaki..

Koła mają sobie radzić z 8,5t.. a jak wynika z nośności w najgorszym wypadku i tak ich możliwości przekraczają 10t...

 

Myśle że gorzej jest dopasować rozstaw niż nośność opony czy jej rozmiar. Nie rozumie tej bezsensownej regulacji w formie zamiany stronami kół czy manewry z obręczami. Jak wystarczyłoby zamontować przedłużoną oś tak jak to jest w ciągnikach ponad 200KM.

 

@deer

Jakoś mi sie wydaje że takie same opony możesz zainstalować w swoim JD bo zbytnio sie on od mojego nie różni ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin    3

Deer co do nowych to zgadza się. Ja kupiłem używane. Miewają raz na jakiś czas dobry wybór kół wąskich w Kruszwicy w firmie Mila (603 044797, 609 237284) Jeszcze szczerze mówiąc to nic na tych kołach nie robiłem i też mam pewne obawy jak będzie się na nich zachowywał ciągnik ponad pięć ton + sprzęt ale jeśli w buraki to szerszych nie da rady. W okolicy pracuje deere 6610 na takich wąskich kołach i oni ich wogle nie przekładają, wszystko na wąskich, nawet ransport, siew wapna, i wałowanie posiewne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@mav

Też myślałem żeby wąskich kół obwody toczne były podobne do oryginalnych (przód i tył), ale te idee zarzuciłem ;) .

Powodem jest to że oryginalne koła są dosyć małe i jeśli wąskie miałyby być tej samej średnicy to nacisk jednostkowy byłby dosyć duży, a przy powiększeniu średnicy jednak co nieco zmniejsza się nacisk jednostkowy (około 10% większa powierzchnia styku, niby nic ale zawsze ;) ).

Jak liczyłem to w w tylni błotnik zmieściłoby się nawet koło 12,4 R 54.

13,6 cala to jednak ciut za szeroko w buraki. Mam ursusa 4512 na kołach 13,6 to w burakach takich większych (oprysk) trze i niszczy głowki buraka. A wkońcu po to chce kupić wąske by ograniczyć straty B) . Wszystkie maszyny mam uszykowane na rozstaw 180 cm i tez na taki rozmiar próbuje dobrać te koła.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Po kłopocie ;) .

Kupiłem używki komplet felg z tarczami i oponami, pasują idealnie do mojego JD.

Przód 11,2 X 38 Tył 52 x 12,4. Opony Kleber Super 3 zostało jakieś 20 % bieżnika, tyle że nie popękane i nie pocięte.

Za to felgi bajka. Regulowany rozstaw poprzez obrócenie felgi i tarczy plus przekładki. Stan felg ideał, zero zadrapań, luzów, uszkodzeń, obtarć, wgięć.

No i dałem za nie 5800 zł. Dla mnie super. Pojeżdżę sezon na łysych i zobaczę jak się sprawują. Jak będzi kiepsko to kupię nowe opony (komplet nowych opon na przód i na tył w tym rozmiarze to około 13 - 14 tys netto).

Koła kupiłem w f-mie Szydłowski Raciborowice Górne.

Dzięki za wszelkie komenty i porady :P .


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@brzozak

Jak w maju 2007 dzwoniłem do firmy agrotechnika podłęż (robią koła wąskie, bliźnicze, specjalistyczne) to za komplet

9,5 x 42 na przód a na tył 12,4 x 52 to za komplet ze spawanymi felgami (tylko dwa rozstawy kół) zaśpiewali mi 28 tys netto z

oponami kleber super 3. Czyli same felgi spawane z 14 tys.

@ ktos

Opony radialne profil 95 (prawie wszystkie wąskie mają 95).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NHTC56    5

Odświeżę trochę temat:

Chcemy kupic do MTZ82TS wąskie koła żeby mogł chodzic w opryskiwaczu i rozrzutniku do nawozu by tak nie niszczyć roslin tylko jest problem, jakie koła dobrac, żeby wszystko pasowało, przód z tyłem i żeby w skrzyni wszystko grało. Za bardzo się na tym nie znam wiec byłbym wdzieczny za wszelką pomoc. Teraz mamy takie koła: przód: 360/70R20, tył: 16,9 R38 i myślimy o kupnie na tył kół 11,2R44 i nie wiem czy beda odpowiednie aby zastapic poprzednie, a na przód to za bardzo nie wiem co dopasowac. Aha i chcemy kupić używane koła, bo wyszło by wiele taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba87    5

Pozwolę sobie troszkę odświeżyć temat, mianowicie jak traktor o mocy ok 130KM na kołach o rozmiarze tył 12,4/95 R52 (koła wyboru @deera by mieściły się w burakach) poradzi sobie z 4000 l opryskiwaczem podczas wjeżdzania i zjeżdzania na/z górki (dosyć stroma)? Czy w ogole jest to realne? Szersze nie będą pasowały w rządki buraków jednak i tak będą lepsze do oprysku w zbożach niżeli dotychczasowy rozmiar 650 R38 - do jakiej szerokości można zejść by nie było problemu z trakcją w pagórkowatym terenie? Informacyjnie belka opryskiwacza 24m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

węższe to już 9,5,lecz nie polecam do takiego ciągnika nawet 12,4,na tą masę trochę mało,chyba że bliżniacze dostosowane do rzędów,takie bywają,lecz koszta są chyba ładne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bracinio    0

panowie posiadam traktor JD 5080r i chciałem zakupić mu wąskie koła do uprawy międzyrzędowej , oryginalne ogumienie mam 380/70R24 , 480/70R34 .Dostałem od znajomego wąskie koła na przód 9,5R28(250/85R28) i chciałem dokupić na tył ale nie wiem jak je dobrać w stosunku do tych tylnych bo wiem że są jakieś proporcje w doborze opon przednich i tylnych żeby jedne nie wyprzedzały drugich. Jeśli Państwo znają sie na tym to prosze o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Tydzien temu kupiłem wąskie koła do mtz 82 9.5 r42. Pasują idealnie bez żadnego przerabiania tarcz oryginalne od mtz (chyba):D Dałem za nie 1200zl :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bracinio    0

Witam serdecznie, posiadam traktor JD 5080r i chciałem zakupić mu wąskie koła do uprawy międzyrzędowej , oryginalne ogumienie mam 380/70R24 , 480/70R34 .Dostałem od znajomego wąskie koła na przód 9,5R28(250/85R28) i chciałem dokupić na tył ale nie wiem jak je dobrać w stosunku do tych tylnych bo wiem że są jakieś proporcje w doborze opon przednich i tylnych żeby jedne nie wyprzedzały drugich. Jeśli Państwo znają sie na tym to prosze o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slavo    54

Koła które dostałeś od znajomego nie będą ci pasowały.

Zamienniki jakie możesz zamontować to:

8.3 R32 i 9.5 R44

9.5 R32 i 11.2 R44

9.5 R36 i 11.2 R48

 

Do uprawy międzyrzędowej jaki rozstaw kół chcesz mieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniwy27    48

da rade przód 9,5 na 28 a tył 9,5 na 44. a bo 8,3 na 32 mają tem sam ob. co 9,5 na 28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Soczi87
      Witam Wszystkich. 
      Zamierzam kupić nowe opony do przyczepy jednoosiowej o ładowności 5t i zastanawiam się nad Indyjskimi oponami marki Vk-tyre. Czy ktoś z Was miał  do czynienia z tą marką. Szukam opinii. Dziękuję. 
    • Przez lukasz067
      Witam muszę wymienić opony przednie niestety  na nowe bo uzywki w chorych cenach i jak to będzie się miało do napędu 4x4   gdzie też bieżnik już powoli się kończy nie bedzie problemu ze zużyciem i synchronizacją, mierząc starą a wymiary nowej to ponad 5cm różnicy na średnicy 
    • Przez GRZES1545
      Witajcie
      Zastanawiam się nad oponami do auta o rozmiarze 205 /50/ r17
      Co powiecie o wielosezonowych oponach...jakiej firmy polecicie?
      @bratrolnika Darku Ty chyba masz doświadczenie co powiesz o oponach Continental?
       

    • Przez Mlody311
      Witam, muszę wymienić opony w ładowarce mam teraz założone 500/70r24, myślałem nad zmiana rozmiaru na 460/70r24 tylko że mają one mniejsza nośność o ok 600kg na oponę niż te 500-ki, ładowarka wożę max 2,5t. Co byście doradzili zostawić 500 czy zmienić na 460? Różnica w cenie ponad 3tys zł na 4szt
       
    • Przez M-A-T-E-U-S-Z
      Witam. Mam w niedalekim czasie zamiar kupić nowe opony diagonalne na tył 14.9-28 do c360 . Chciałbym sie doradzić poniewaz na rynku jest sporo marek jak i opini . Kryteria jakie mnie interesują to przykładowo czy opony nie pękaja po 8 czy 10 latach użydkowania , czy nowe opony trzymaja wymiary jak szerokość opony wysokość profilu i wysokość bieżnika , czy opony sie szybko nie zużywają . Słyszałem ,że Kabat nie trzyma wymiaru natomiast BKT produkuję na pierwszy montaz ale wiadomo radialki a diagonalne nie wiaadomo jak z jakością .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj