Skocz do zawartości

Zdjęcie

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe)

109 odpowiedzi na ten temat

#1 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 20:10

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Mam pytanie.
Przy ciągniku mam koła tył 18,4/85 R38 a przód 14,9/85 R28.
Jak dobrać wąskie koła ?
Jaka powinna być ich szerokość (jak najwęższe) tak aby na tylnym podnosniku zawiesić jeszcze ze 2,5 T a ciągnik sam waży ok 5 T (JD6520), no i wszystko sie kupy trzymało, a jazda nie była igraniem ze śmiercią ;) .
No i oczywiście by średnica przednich współgrała z tylnymi, bez rozbierania skrzyni :P .

Może ktoś ze społeczności AF użytkuje koła wąskie u tego typu ciągników i podzieli się swoimi spostrzeżeniami i uwagami.

Z góry dzięki za pomocne rady :P .
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Dzisiaj, 09:42
  •  

#2 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 22:02

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Może 270/80 R36 na przód i 300/95 R46 na tył? Sprawdź oferte Continental lub Mitas, powinni mieć takie rozmiary. Nośność tego typu opon oscyluje w granicach 2500-3000kg na koło przy nominalnym ciśnieniu więc od biedy powinno wystarczyć.

Proporcja teoretycznych średnic podanych rozmiarów jest zbliżona do opon oryginalnych i mieści sie w granicach tolerancji (przód minimalnie szybszy ale w warunkch polowych jest to dopuszczalne).

Różne modele tych samych rozmiarów moga sie różnić indeksem nośności i prędkości więc to też trzeba mieć na uwadze przy wyborze.

Aha, nie używam wąskich opon, jedynie 12.4-32 na MF 255 ale chyba nie o to chodzi ;)

#3 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 23:31

Może 270/80 R36 na przód i 300/95 R46 na tył?

lub 270/80 r36; 320/90 r46, badz 270/80 r36; 270/85 r50
ojciec uzywa takich opon (jak ostatnie) przy same 100.4 i przydalyby sie szersze z tylu, czasem jak mokro jest (w sumie to u mnie co roku) to glebokie koleiny zostaja ;) .
pierwsza dawke nawozu na szerokich kapciach sypie http://www.agrofoto....image12357.html
a pozniej na waskich http://www.agrofoto....image16838.html
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#4 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 20 grudzień 2007 - 23:58

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) @ mirasek
No w sumie teoretycznie pasowałoby idealnie (rozmiary opon, które podałeś). Zastanawiam sie tylko czy można gdzieś dostac opony 270/80 r 36 ? Bo jak do tej pory jak sie rozglądałem (szukam w sumie używek) to jak opona była 270 r36 to balon zazwyczaj 95, a to już za duże wyprzedzenie przodu. Bo w sumie myślałem żeby na tył jakieś koła o szerokości 11,2 a na przód 9,5 (buraki)na ale faktycznie mogą byc za wąskie ;) .
A ja przy MF 255 mam 9,5 na 42 B) .

@brzozak
No w sumie podobny plan mam ;) . Na wiosnę i na póżno jesienne opryski, nawożenia używać oryginalnych kół. A w kwietniu przełożyć na wąskie.
Znaczy w same masz przód 270/80 r36, a tył 270/85 r 50 ( felga o średnicy 127 cm robi wrażenie B) ), to powiedz mi jak jest z prowadzeniem w ścieżce (przód identycznie szeroki jak tył), czy przy lekkich ruchach kierownicą nie łapie przednie koło wysokiego zboża i go nie przygniata (jeżeli tak, to jakie są rozmiary strat. Tak pi razy drzwi). Aha i jak te wąskie koła wypadają w burakach ideał czy jednak gniotą.
Opny kupowaliście używki czy nowe i jeśli można wiedzieć kiedy, gdzie i za ile :D .
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#5 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 21 grudzień 2007 - 00:28

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) nie maja prawa gniesc ani burakow ani wysokiego zboza, wszystkie slady sa w jednej linii (razem z opryskiwaczem) i wszystkie maja ta sama szerokosci, gdyby byl jakis inteligentny zaczep w opryskiwaczu to na uwrociach zostawialbym jeden slad nie wiekszy jak 30 cm szerokosci, tak sa 2, ale i tak dobrze to wyglada.
srednic kol, ani profili opon nie pamietam, byly kupione od nowosci razem z ciagnikiem, takze co do cen - b.d. (to juz dawno bylo ;) )
jesli chodzi o nosnosc to nie powinno byc probemu, same dzwigal na tych kapciach taki zestaw http://www.agrofoto....image33674.html mysle ze z pelnym zbiornikiem wazy ok. 2T , a te opony co mirasek podal maja wiekszosc nosnosc niz te w same ;) , zawsze mozesz wybrac opony o profilu predkosci A2 B) jak nie musisz daleko jezdzic i one maja juz nosnosc 4000 kg dla tej 270/85 r50
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#6 Share Marcin

Marcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 21 grudzień 2007 - 12:02

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Jeśli w buraki o rozstawie rzędów 45 cm to na przód 9,5 R 36 a tył 11,2 R48

#7 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 21 grudzień 2007 - 12:23

Jeśli w buraki o rozstawie rzędów 45 cm to na przód 9,5 R 36 a tył 11,2 R48

heh 9,5 R36 to mam na tyle w c-360 -dziesięcio płócienne stomilki są idealne -juz jes sprawdziłem ;)
http://www.agrofoto....image17881.html
wiec myślę ze nawet jezeli ciągnik by pracował z turem to z przodu by wytrzymały ;)

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#8 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 21 grudzień 2007 - 12:42

Jeśli w buraki o rozstawie rzędów 45 cm to na przód 9,5 R 36 a tył 11,2 R48

Te opony co podałeś to ich obwody toczne były by w idealnym stosunku. Ja myślałem na początku o takich samych szerokościach jak podałeś, tylko że na przód 9,5 R42 a tył 11,2 R54. Cena jednak nowych opon i felg tylnich mnie odstraszyła, a używek w takim rozmiarze to jeszcze nigdzie nie spotkałem ;) . Tylko czy te szerokości nie za małe w stosunku do ciężaru z rozsiewaczem (ok 7T). Bo jak napisałem mam przy MF 255 9,5 R42 i wiem jakie potrafi zostawić koleiny jak jest trochę mokrzej, a on z rozsiewaczem może ważyć ok 3 T (zgaduję).

#9 Share mav

mav

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 21 grudzień 2007 - 20:06

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) U mnie jest tak:

Przód

540/65 R28 139D (2430kg,65km/h), 142A8 (2650kg,40km/h)
|
V
270/95 R36 137B (2300kg,50km/h), 137A8 (2300kg,40km/h)

Tył

650/65 R38 154D (3750kg,65km/h), 157A8 (4150kg,40km/h)
|
V
13.6 R48 148D (3150kg,65km/h), 148A8 (3150kg,40km/h), 150A2 (3350kg,10km/h)

Tak sobie je dopasowałem że mogą chodzić jako bliźniaki..
Koła mają sobie radzić z 8,5t.. a jak wynika z nośności w najgorszym wypadku i tak ich możliwości przekraczają 10t...

Myśle że gorzej jest dopasować rozstaw niż nośność opony czy jej rozmiar. Nie rozumie tej bezsensownej regulacji w formie zamiany stronami kół czy manewry z obręczami. Jak wystarczyłoby zamontować przedłużoną oś tak jak to jest w ciągnikach ponad 200KM.

@deer
Jakoś mi sie wydaje że takie same opony możesz zainstalować w swoim JD bo zbytnio sie on od mojego nie różni ...

#10 Share Marcin

Marcin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 21 grudzień 2007 - 21:46

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Deer co do nowych to zgadza się. Ja kupiłem używane. Miewają raz na jakiś czas dobry wybór kół wąskich w Kruszwicy w firmie Mila (603 044797, 609 237284) Jeszcze szczerze mówiąc to nic na tych kołach nie robiłem i też mam pewne obawy jak będzie się na nich zachowywał ciągnik ponad pięć ton + sprzęt ale jeśli w buraki to szerszych nie da rady. W okolicy pracuje deere 6610 na takich wąskich kołach i oni ich wogle nie przekładają, wszystko na wąskich, nawet ransport, siew wapna, i wałowanie posiewne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 22 grudzień 2007 - 00:08

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) @mav
Też myślałem żeby wąskich kół obwody toczne były podobne do oryginalnych (przód i tył), ale te idee zarzuciłem ;) .
Powodem jest to że oryginalne koła są dosyć małe i jeśli wąskie miałyby być tej samej średnicy to nacisk jednostkowy byłby dosyć duży, a przy powiększeniu średnicy jednak co nieco zmniejsza się nacisk jednostkowy (około 10% większa powierzchnia styku, niby nic ale zawsze ;) ).
Jak liczyłem to w w tylni błotnik zmieściłoby się nawet koło 12,4 R 54.
13,6 cala to jednak ciut za szeroko w buraki. Mam ursusa 4512 na kołach 13,6 to w burakach takich większych (oprysk) trze i niszczy głowki buraka. A wkońcu po to chce kupić wąske by ograniczyć straty B) . Wszystkie maszyny mam uszykowane na rozstaw 180 cm i tez na taki rozmiar próbuje dobrać te koła.

#12 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 11 styczeń 2008 - 20:09

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Po kłopocie ;) .
Kupiłem używki komplet felg z tarczami i oponami, pasują idealnie do mojego JD.
Przód 11,2 X 38 Tył 52 x 12,4. Opony Kleber Super 3 zostało jakieś 20 % bieżnika, tyle że nie popękane i nie pocięte.
Za to felgi bajka. Regulowany rozstaw poprzez obrócenie felgi i tarczy plus przekładki. Stan felg ideał, zero zadrapań, luzów, uszkodzeń, obtarć, wgięć.
No i dałem za nie 5800 zł. Dla mnie super. Pojeżdżę sezon na łysych i zobaczę jak się sprawują. Jak będzi kiepsko to kupię nowe opony (komplet nowych opon na przód i na tył w tym rozmiarze to około 13 - 14 tys netto).
Koła kupiłem w f-mie Szydłowski Raciborowice Górne.
Dzięki za wszelkie komenty i porady :P .

#13 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 11 styczeń 2008 - 20:18

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) nowe takie felgi ile by cie wyniosly??

#14 Share ktos

ktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 11 styczeń 2008 - 20:20

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) To są opony diagonalne? Jaki mają profil (standardowy 85?)

#15 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 11 styczeń 2008 - 21:02

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) @brzozak
Jak w maju 2007 dzwoniłem do firmy agrotechnika podłęż (robią koła wąskie, bliźnicze, specjalistyczne) to za komplet
9,5 x 42 na przód a na tył 12,4 x 52 to za komplet ze spawanymi felgami (tylko dwa rozstawy kół) zaśpiewali mi 28 tys netto z
oponami kleber super 3. Czyli same felgi spawane z 14 tys.
@ ktos
Opony radialne profil 95 (prawie wszystkie wąskie mają 95).

#16 Share NHTC56

NHTC56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Zainteresowania:przedewszystkim rolnictwo

Napisany 04 marzec 2009 - 20:39

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Odświeżę trochę temat:
Chcemy kupic do MTZ82TS wąskie koła żeby mogł chodzic w opryskiwaczu i rozrzutniku do nawozu by tak nie niszczyć roslin tylko jest problem, jakie koła dobrac, żeby wszystko pasowało, przód z tyłem i żeby w skrzyni wszystko grało. Za bardzo się na tym nie znam wiec byłbym wdzieczny za wszelką pomoc. Teraz mamy takie koła: przód: 360/70R20, tył: 16,9 R38 i myślimy o kupnie na tył kół 11,2R44 i nie wiem czy beda odpowiednie aby zastapic poprzednie, a na przód to za bardzo nie wiem co dopasowac. Aha i chcemy kupić używane koła, bo wyszło by wiele taniej.

#17 Share Kuba87

Kuba87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, uprawa uproszczona i bezorkowa!

Napisany 17 grudzień 2010 - 19:28

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Pozwolę sobie troszkę odświeżyć temat, mianowicie jak traktor o mocy ok 130KM na kołach o rozmiarze tył 12,4/95 R52 (koła wyboru @deera by mieściły się w burakach) poradzi sobie z 4000 l opryskiwaczem podczas wjeżdzania i zjeżdzania na/z górki (dosyć stroma)? Czy w ogole jest to realne? Szersze nie będą pasowały w rządki buraków jednak i tak będą lepsze do oprysku w zbożach niżeli dotychczasowy rozmiar 650 R38 - do jakiej szerokości można zejść by nie było problemu z trakcją w pagórkowatym terenie? Informacyjnie belka opryskiwacza 24m.

#18 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 17 grudzień 2010 - 20:41

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) węższe to już 9,5,lecz nie polecam do takiego ciągnika nawet 12,4,na tą masę trochę mało,chyba że bliżniacze dostosowane do rzędów,takie bywają,lecz koszta są chyba ładne.

#19 Share bracinio

bracinio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 15 luty 2011 - 20:49

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) panowie posiadam traktor JD 5080r i chciałem zakupić mu wąskie koła do uprawy międzyrzędowej , oryginalne ogumienie mam 380/70R24 , 480/70R34 .Dostałem od znajomego wąskie koła na przód 9,5R28(250/85R28) i chciałem dokupić na tył ale nie wiem jak je dobrać w stosunku do tych tylnych bo wiem że są jakieś proporcje w doborze opon przednich i tylnych żeby jedne nie wyprzedzały drugich. Jeśli Państwo znają sie na tym to prosze o pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share limusine

limusine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 690 postów

Napisany 15 luty 2011 - 20:58

KOŁA WĄSKIE (międzyrzędowe) Tydzien temu kupiłem wąskie koła do mtz 82 9.5 r42. Pasują idealnie bez żadnego przerabiania tarcz oryginalne od mtz (chyba):D Dałem za nie 1200zl :)