Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ślepy cielak, białe źrenice

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Dawix321

Dawix321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 04 kwiecień 2013 - 19:25

Ślepy cielak, białe źrenice Witam, wydaje mi się że cielak (jałówka) jest ślepa, niby czasami coś zareaguje ale może to taki odruch, po za tym ma białe źrenice. Czy mieliście kiedyś taki przypadek? Wiecie jak pomóc temu cielakowi?

Edytowany przez Dawix321, 04 kwiecień 2013 - 19:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ślepy cielak, białe źrenice Dzisiaj, 12:21
  •  

#2 Share Master96

Master96

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 20:17

Ślepy cielak, białe źrenice kiedyś chciałem kupić jałówkę na ocieleniu i też miała białe źrenice, niby jak machałem jej rękom przed oczami to mrugała, ale bałem się ją kupić

#3 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 04 kwiecień 2013 - 20:30

Ślepy cielak, białe źrenice Przysuń rękę z prawej i lewej strony tylko delikatnie by jej nie poruszyć tak około 10-20 cm od głowy cielaka i jak się poruszy to znaczy że coś widzi.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 20:35

Ślepy cielak, białe źrenice a nie masz przypadkiem w stadzie sztuk, które moją mocno czerwone, "przekrwione oczy". To pojedynczy przypadek?? U żadnej innej sztuki nic się nie dzieje z oczami??

#5 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3465 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 04 kwiecień 2013 - 20:40

Ślepy cielak, białe źrenice A jeśli się dzieje to co to oznacza @rafik? U mnie są problemy dziwnie często z oczami u bydła .......

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#6 Share romanekdeutz

romanekdeutz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO,motoryzacja,sport

Napisany 04 kwiecień 2013 - 20:49

Ślepy cielak, białe źrenice Mam byczka który po urodzeniu nie widział długi czas, też miał białe zrenice, z czasem wszystko wróciło do normy, teraz ma z 500kg, ma normalne oczy i widzi.

#7 Share Matt93

Matt93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sport (piłka nożna i ręczna), fotografia

Napisany 04 kwiecień 2013 - 21:03

Ślepy cielak, białe źrenice u mnie krowa jest ślepa na jedno oko, tzn. tak jak mówicie ma białą źrenicę, ale zyje i ma ten defekt juz od 3 lat, normalnie latem śmiga na łąkę ;) i nie wiem czy ta ślepota jej w czymś przeszkadza :)

#8 Share krystek912

krystek912

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 21:03

Ślepy cielak, białe źrenice najlepiej jak byś poradził się jakiegoś weterynaza.

#9 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 22:27

A jeśli się dzieje to co to oznacza @rafik? U mnie są problemy dziwnie często z oczami u bydła .......

Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu bakterią Moraxella bovis. Oczywiście wypadałoby to potwierdzić badaniami w laboratorium. W skrócie takie stany zapalne podowuja światłowstręt, łzawienie itp. często dochodzi do samowyleczenia i zmiany sie cofają. Jeżeli nie dochodzi do ślepoty i powstania białej plamy na rogówce. W skrajnych przypadkach nawet do zapalenia mózgu i zejścia. Bakteria jest przenoszona np. przez muchy spacerujące w okolicy oczu i nosa (bakteria zasiedla też nos).
Oczywiście to bardzo pobieżna diagnoza na podstawie małej ilości informacji. Ale jak już wspomniałem wypadałoby wysłać wymaz z oka lub nosa do badania. Koszt niewielki a wiadomo co to jest i jak to leczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share kalar

kalar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:1.Gry online :P, 2.Wszelkie nauki związane z biologią i chemią,
    3.Cycki

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:28

Ślepy cielak, białe źrenice Znam kilka ślepych od urodzenia krówek (znam też 2 zezowate :P) które zacielam co roku. Doją dobrze, zacielają się też dobrze, na pewno 2 z nich chodzą na łąkę i dają sobie radę, więc nie jest to dla nich jakiś wielki problem. Nie napisałeś czy on się już taki urodził (wtedy raczej nie bakteria a wada wrodzona) czy "nabył" tą ślepotę już za życia. Jeśli wada wrodzona to raczej nie pomożesz.
"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

#11 Share hugolina009

hugolina009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 20:21

Ślepy cielak, białe źrenice też mi się kiedyś urodził ślepy cielak z białymi źrenicami, nie reagował na ruch ręką. Teraz to już dorosła krowa, ma się dobrze, oczy same wróciły do normy :)

#12 Share wzdowian

wzdowian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 04:45

U mnie teżostatnio są takie przypadki czy moze krowie coś brakuje jakiś witamin czy czegoś i potem rodzą się takie cielaki wiem że kilka lat temu takiego czegoś nie było

#13 Share TheLukasTeam

TheLukasTeam

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 26 maj 2016 - 14:32

Witam, mam taki mały problem z okiem u niedawno zacielonej jałowicy. Otóż na prawym oku na źrenicy, ma białą plamę. Coś tam widzi na nie, bo reaguje na machnięcie ręką, ale cały czas mruży i łzawi jej to oko. U innych sztuk nic takiego nie występuje. Czy to powstało od jakiegoś urazu, zakłucia oka, czy przyczyna może być inna? I czy samo jej to przejdzie?

#14 Share piotrp88

piotrp88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 26 maj 2016 - 20:46

To prawdopodobnie wina bakterii roznoszonych przez muchy o których ktoś wyżej wspomniał. Miewam taki problem latem z cielakami. Obserwuję je i jeśli widzę przymykanie, łzawienie (czasem niewielki wżer - jeszcze nie plamę)  to 2 razy dziennie przez 3 dni wkraplam im po 1 ml Lincocin Forte S - to antybiotyk na zapalenie wymienia, koszt ~10zł. Jeśli plama jest duża to wezwałbym weta, oprócz wkraplania będą zastrzyki. Czy samo przejdzie nie sprawdzałem - koszt leczenia w początkowej fazie jest praktycznie żaden.

#15 Share Daro05

Daro05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 14 czerwiec 2016 - 13:42

Miałem podobny problem z jałowicami (mieszańce HF i LM) weterynarz dał mi krople "Discortineff Vet", po kilku aplikacjach problem zniknął i już się nie powtórzył.

#16 Share TheLukasTeam

TheLukasTeam

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 czerwiec 2016 - 21:12

Odnośnie jałowicy, o której wcześniej pisałem. Przetarłem jej oko kilka razy naparem z rumianku i po kilku dniach plama z oka zniknęła całkowicie, a wzrok ma taki jak  wcześniej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 17 czerwiec 2016 - 09:55

Warto zastosować cukier puder, lub glukozę w proszku: na papierek nasypać niewielką ilość i dmuchnąć tym w oko. wystarcza 1-2 razy - stosowałam za radą zaprzyjaźnionego weta u koni i bydła, z bardzo dobrym skutkiem. Sposób tani i bezpieczny, na pewno nie zaszkodzisz zwierzęciu :)