Dawix321

Ślepy cielak, białe źrenice

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dawix321    16

Witam, wydaje mi się że cielak (jałówka) jest ślepa, niby czasami coś zareaguje ale może to taki odruch, po za tym ma białe źrenice. Czy mieliście kiedyś taki przypadek? Wiecie jak pomóc temu cielakowi?

Edytowano przez Dawix321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Master96    0

kiedyś chciałem kupić jałówkę na ocieleniu i też miała białe źrenice, niby jak machałem jej rękom przed oczami to mrugała, ale bałem się ją kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

a nie masz przypadkiem w stadzie sztuk, które moją mocno czerwone, "przekrwione oczy". To pojedynczy przypadek?? U żadnej innej sztuki nic się nie dzieje z oczami??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

A jeśli się dzieje to co to oznacza @rafik? U mnie są problemy dziwnie często z oczami u bydła .......


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanekdeutz    88

Mam byczka który po urodzeniu nie widział długi czas, też miał białe zrenice, z czasem wszystko wróciło do normy, teraz ma z 500kg, ma normalne oczy i widzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matt93    49

u mnie krowa jest ślepa na jedno oko, tzn. tak jak mówicie ma białą źrenicę, ale zyje i ma ten defekt juz od 3 lat, normalnie latem śmiga na łąkę ;) i nie wiem czy ta ślepota jej w czymś przeszkadza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

A jeśli się dzieje to co to oznacza @rafik? U mnie są problemy dziwnie często z oczami u bydła .......

 

Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu bakterią Moraxella bovis. Oczywiście wypadałoby to potwierdzić badaniami w laboratorium. W skrócie takie stany zapalne podowuja światłowstręt, łzawienie itp. często dochodzi do samowyleczenia i zmiany sie cofają. Jeżeli nie dochodzi do ślepoty i powstania białej plamy na rogówce. W skrajnych przypadkach nawet do zapalenia mózgu i zejścia. Bakteria jest przenoszona np. przez muchy spacerujące w okolicy oczu i nosa (bakteria zasiedla też nos).

Oczywiście to bardzo pobieżna diagnoza na podstawie małej ilości informacji. Ale jak już wspomniałem wypadałoby wysłać wymaz z oka lub nosa do badania. Koszt niewielki a wiadomo co to jest i jak to leczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalar    7

Znam kilka ślepych od urodzenia krówek (znam też 2 zezowate :P) które zacielam co roku. Doją dobrze, zacielają się też dobrze, na pewno 2 z nich chodzą na łąkę i dają sobie radę, więc nie jest to dla nich jakiś wielki problem. Nie napisałeś czy on się już taki urodził (wtedy raczej nie bakteria a wada wrodzona) czy "nabył" tą ślepotę już za życia. Jeśli wada wrodzona to raczej nie pomożesz.


"Naród wspaniały, tylko ludzie ch*je" - Józef Piłsudski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hugolina009    4

też mi się kiedyś urodził ślepy cielak z białymi źrenicami, nie reagował na ruch ręką. Teraz to już dorosła krowa, ma się dobrze, oczy same wróciły do normy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wzdowian    1

U mnie teżostatnio są takie przypadki czy moze krowie coś brakuje jakiś witamin czy czegoś i potem rodzą się takie cielaki wiem że kilka lat temu takiego czegoś nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheLukasTeam    59

Witam, mam taki mały problem z okiem u niedawno zacielonej jałowicy. Otóż na prawym oku na źrenicy, ma białą plamę. Coś tam widzi na nie, bo reaguje na machnięcie ręką, ale cały czas mruży i łzawi jej to oko. U innych sztuk nic takiego nie występuje. Czy to powstało od jakiegoś urazu, zakłucia oka, czy przyczyna może być inna? I czy samo jej to przejdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

To prawdopodobnie wina bakterii roznoszonych przez muchy o których ktoś wyżej wspomniał. Miewam taki problem latem z cielakami. Obserwuję je i jeśli widzę przymykanie, łzawienie (czasem niewielki wżer - jeszcze nie plamę)  to 2 razy dziennie przez 3 dni wkraplam im po 1 ml Lincocin Forte S - to antybiotyk na zapalenie wymienia, koszt ~10zł. Jeśli plama jest duża to wezwałbym weta, oprócz wkraplania będą zastrzyki. Czy samo przejdzie nie sprawdzałem - koszt leczenia w początkowej fazie jest praktycznie żaden.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro05    4

Miałem podobny problem z jałowicami (mieszańce HF i LM) weterynarz dał mi krople "Discortineff Vet", po kilku aplikacjach problem zniknął i już się nie powtórzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheLukasTeam    59

Odnośnie jałowicy, o której wcześniej pisałem. Przetarłem jej oko kilka razy naparem z rumianku i po kilku dniach plama z oka zniknęła całkowicie, a wzrok ma taki jak  wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Warto zastosować cukier puder, lub glukozę w proszku: na papierek nasypać niewielką ilość i dmuchnąć tym w oko. wystarcza 1-2 razy - stosowałam za radą zaprzyjaźnionego weta u koni i bydła, z bardzo dobrym skutkiem. Sposób tani i bezpieczny, na pewno nie zaszkodzisz zwierzęciu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj