Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koszty zwiazane z kupnem ziemi

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jarekvip99

jarekvip99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 08:59

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Niedlugo bedziemy kupowac ziemie za 200tys i stad mam pytanie jakie beda koszty z tym zwiazane notariusz itp? dawno nie bylo ziemi kupowane wiec nie orientuje sie w temacie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Koszty zwiazane z kupnem ziemi Dzisiaj, 13:09
  •  

#2 Share Xawier

Xawier

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 11:00

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Zależy na ilu działkach, koszt ksiąg wieczystych 60zł za każdą, założenie nowej 200zł (chyba) każda, podatek 2% taksa notarialna koło 2500zł odpisy z geodezji po 120zł sztuka za działkę, najlepiej idź do notariusza a on Ci wszystko wyjaśni co jest potrzebne i ile to będzie kosztowało

#3 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 31 marzec 2013 - 23:15

Koszty zwiazane z kupnem ziemi

Niedlugo bedziemy kupowac ziemie za 200tys i stad mam pytanie jakie beda koszty z tym zwiazane notariusz itp? dawno nie bylo ziemi kupowane wiec nie orientuje sie w temacie

w tamtym tygodniu kupilismy 4,38ha za 70tys.zł. Notariusz wyniósł nas 1960zł. Skorzystaliśmy z nKZ, więc doszedł koszt 1000zł za biznes plan oraz trzeba było wyłożyć 20% inwestycji z kieszeni jako wkład własny do kredytu. Do tego kupę jeżdzenia po urzędach i na paliwo.
.

a jeśli chodzi o księgi, to za odpisy płaci się niewiele, tak samo za wypisy z rejestru gruntów, ale @jarekvip99 jeżeli jesteś kupującym to takie sprawy Cię nie interesują

odpisy z ksiąg, wypisy z rejestru danych działek załatwia sprzedający. Założenie nowej księgi jest wliczone w opłatę notarialną (jeśli chcesz nową), notariusz takie rzeczy załatwia sam. Jeśli zakup jest na kredyt pod hipotekę to dochodzi koszt 200zł o wpis hipoteki w dziale IVKWieczystej. zaświadczenia z gminy o przeznaczeniu gruntów jeszcze i umowa przedwstępna sprzedaży dla notariusza od kupującego, choć ja przy tym zaświadczeniu to bym sprzedającego obciązyła, i tak kase weźmie.

opłatę notarialną notariusz oblicza od kwoty transakcji, biorąc rónież pod uwagę czy przedmiotem zakupu nie jest las, bo dochodzi wtedy podatek,
ja pytałam 3 notariuszy. Jeden zacenił się za 2tys.zł, drugi 2200zł, a trzeci ok. 2100. Oczywiściee wybrałam tego pierwszego, spuscił mi jeszcze z ceny 40zł. Także jeżeli wasza ziemia jest warta 200tys. zł, i taką cenę npiszecie w umowie przedwstępnej, to od tej kwoty notariusz obliczy koszt usługi.

Edytowany przez 7891Firefox, 31 marzec 2013 - 23:34.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share jarekvip99

jarekvip99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 01 kwiecień 2013 - 08:35

Koszty zwiazane z kupnem ziemi no to jak kolega wyzej pisal wychodzi ze podatku nie musze zaplacic? gdzies czytalem ze od gruntow rolnych nie ma podatku chyba ze to stare bylo i nieaktualne.

#5 Share Xawier

Xawier

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 01 kwiecień 2013 - 08:54

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Jak na powiększenie gospodarstwa to podatku się nie płaci, przynajmniej ja nie płaciłem. Jedynie notariusz vat dolicza do swojej usługi

#6 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 01 kwiecień 2013 - 22:15

Koszty zwiazane z kupnem ziemi dokladnie :)
podatek jest tylko wtedy gdy jest darowizna i stronami całego przedsięwzięcia są osoby zaliczające się do trzeciej grupy podatkowej (nie jestem pewna czy druga grupa też w to wchodzi).
Tu mamy umowę kupna-sprzedaży, podatku do skarbówki nie będzie, pod warunkiem że lasu w tym nie ma, bo jeżeli jest to coś się płaci za sam las.

#7 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 09:49

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Lasu i nieużytków. Mają być grunty rolne (również rowy w to wchodzą). Jest gdzieś w ustawie, chyba w UKUR (ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego) co jest użytkiem rolnym. Podaku PCC (czyli od czynności cywilno prawnych) nie płaci się jeżeli ziemia jest kupowana na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego. Nie zapomnij napisać do gminy żeby zwolnili Cię z podatku rolnego (http://dziennikustaw...06136096901.pdf) art.12 p.2 ust.3 .
Sam jest na etapie kupna, więc trochę poczytałem :P

#8 Share bocecek087

bocecek087

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 487 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 10:26

Koszty zwiazane z kupnem ziemi teraz kolego jest zamieszanie z granicami działek ja bym na twoim miejscu jeszcze skorzystał z usługi geodety zęby wprowadził cię na te działki które kupujesz. Ja jestem teraz w takiej przykrej sytuacji a mianowicie kupiłem na sąsiedniej wiosce pola i wszedłem w te miedzie które istniały a w zeczywistosci moje pole powinno być 4 m szersze na długości to robi dużą różnice. bo to pole niewidziało dawno swojego włąsciciela tylko obrabiał kto chciał nawet kilka razy z tego co wiem to miedza była worywana a to miało być tak szybko szybko no i oczywiscie tanio wtedy mogłem sie dogadać geodeta na pół albo po ich stronie a teraz geodeta to mój koszt

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 02 kwiecień 2013 - 12:10

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Ale teraz też możesz żądać od właściciela tej sąsiedniej działki partycypowania w kosztach geodezyjnych - poszukaj w necie - ale słyszałem że jest coś takiego

Lasu i nieużytków. Mają być grunty rolne (również rowy w to wchodzą). Jest gdzieś w ustawie, chyba w UKUR (ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego) co jest użytkiem rolnym. Podaku PCC (czyli od czynności cywilno prawnych) nie płaci się jeżeli ziemia jest kupowana na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego. Nie zapomnij napisać do gminy żeby zwolnili Cię z podatku rolnego (http://dziennikustaw...06136096901.pdf) art.12 p.2 ust.3 .
Sam jest na etapie kupna, więc trochę poczytałem :P

Polus co masz na myśli z tymi nieużytkami i lasami? Zamierzam kupić ziemię z ANR - jedna działka i są na niej nieduże kawałki lasów i nieużytków właśnie Kto wyznaczy wartość tego lasu i nieużytku skoro ja dostanę tylko wycenę całości i jaka jest ewentualnie wysokość tego podatku?

#10 Share bocecek087

bocecek087

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 487 postów

Napisany 02 kwiecień 2013 - 12:27

Koszty zwiazane z kupnem ziemi zgodze sie żadać moge ale tylko tyle przecież go nie zmusze on powie ze dobrze jak geodeta przyjdzie to sie dostosuje no nowych palików i tyle

#11 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 02 kwiecień 2013 - 15:30

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Zgadza się masz rację - mi się wydawało że kiedyś o tym czytałem w jakimś artykule ale musiało mi się coś pokręcić

#12 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 03 kwiecień 2013 - 11:29

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Maroon, takie info dostałem od notariusza. Podatek to chyba 2%, ale jak go obliczają? Nie bardzo wiem. Wydaje mi się, że trzeba oszacować wartość lasu w okolicy i wtedy policzyć ile będzie kosztował ten twój las.

#13 Share jarekvip99

jarekvip99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 11:53

Koszty zwiazane z kupnem ziemi podatku od ziemi ornej nie ma ale podobno placi sie 2% dla agencji nieruchomosci rolnej to prawda?

#14 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 15:13

Koszty zwiazane z kupnem ziemi Nieprawda. Nie płacisz nic do ANR. Ale jeżeli nie jesteś rolnikiem a kupujesz powyżej 5 ha, to notariusz wysyła do ANR pismo, że tak i tak działka za tyle i tyle będzie sprzedawana, i jeżeli w ciągu 30 dni nie zgłoszą chęci kupna po takiej cenie, to ty to kupujesz. Taka jest rola ANR (ma prawo pierwokupu).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share jarekvip99

jarekvip99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 18:03

Koszty zwiazane z kupnem ziemi to czemu notariusz a raczej jego sekretarka powiedziala mi ze 2% agencji sie placi... ale inny notariusz na maila odpisal mi ze nie ma czego takiego