Skocz do zawartości

Zdjęcie

klasa ziemi

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 15:29

klasa ziemi Jak w tytule nurtuje mnie co to jest bonitacyjna klasa ziemi? Wiem ,że są klasy od I do VI i im niższa tym lepsza, ale co to w ogóle oznacza na jakiej zasadzie i kto ją oceniał chodzi o zasobność składników czy skład granulometryczny czy zdolności sorpcyjne?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
klasa ziemi Dzisiaj, 07:42
  •  

#2 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne Rolnictwo

Napisany 30 marzec 2013 - 15:59

klasa ziemi Bonitacja czyli inaczej gleboznastwo. Ocena jakości gleby pod względem wartości użytkowej, uwzględniająca żyzność gleby, stosunki wodne w glebie, stopień kultury gleby i trudność uprawy w powiązaniu z agroklimatem, rzeźbą terenu oraz niektórymi elementami stosunków gospodarczych czym klasa ziemy wyższa tym ona jest lepsza. Mogłeś poszukać na google np. tu http://pl.wikipedia...._(gleboznawstwo)

#3 Share maniana

maniana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 17:27

klasa ziemi całe to klasowanie ziemi to największa bujda na polskiej wsi!
u mnie jest masa przypadków gdzie w papierach mają 5-6 klasa a rośnie wszystko kukurydza, pszenica i to z plonem jak na 2 klasie...
a najśmieszniejsze jest to że kwota podatku takich ponad 20 ha gospodarstw wynosi 200zł a mający po 5 ha rolnicy płacą często ponad 1000 zł, co więcej tym dużym gospodarzom należy się wszystko: dodatek rodzinny, stypendium dla dzieci, zapomoga z gminy - BO MAJĄ MAŁY DOCHÓD! a te nowe traktory, samochody, nawet kostkę na podwórku to na loterii wygrali..

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 18:15

klasa ziemi kolega wyzej albo zazdrosny al

#5 Share TD85D

TD85D

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 18:16

klasa ziemi tak jak kolega wyżej napisał, klasa klasie nie równa są przypadki że na V klasie rośnie po 1,5-2t żyta a są że na V klasie rośnie po 7-8t pszenicy

#6 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 18:25

klasa ziemi kolega wyzej albo bardzo zazdrosny albo ma pecha w zyciu.. klasyfikacja bonitacyjna w Polsce byla przeprowadzana pewnie dawno temu i mogla byc miejscami nie prawidlowo zrobiona ale tego nie wiemy. mowisz ze sasiedzi maja dobre gleby pomimo niskich klas, zapewne kiedys moglybyc to tereny okresowo za wilgotne i w zwiazku z tym klasa ich jest nizsza..co do kukurydzy to z tego co wiem nie wymaga ona czarnoziemow
a co do dochodowosci i zasilkow to dochody wyliczane sa przeliczeniowych ha i wtedy ile zbierasz to nikogo nie interesuje. albo jak jestes na vacie i jak splacasz kredyt za nowy cignik to Ci ludzie faktycznie maja mniejszy dochod wiec moze i na zasilki sie lapia.. nikt Ci nie broni kupic nowy traktor lub sprzedac pole i isc na zasilek:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Petekw

Petekw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo głównie i troche komputery.

Napisany 30 marzec 2013 - 18:35

klasa ziemi Dodam od siebie. Ze np. u nas pszenica urośnie praktycznie wszędzie, kukurydza to w ogóle urośnie na każdej glebie byle tylko wilgoć była. Jeśli ktoś chce sprawdzić czy ma dobrą glebę niech zasieje jakieś warzywo np. cebula jest bardzo wymagająca. Albo niech zasadzi np selera. U mnie pszenica plonuje 6-8 ton z ha a cebula na tym polu nawet wzejść miała ciężko. Więc z glebami to jest ciężki temat.
Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

#8 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 18:52

klasa ziemi dokladnie, gleby sa tak zroznicowane ze glowa mala bo popatrzmy tylko mamy bielice, brunatne, czarneziemie, czarnoziem, redzina, glina, iły..odmian glin mamy chyba 4 lub 5 z czego kazda moze byc pylasta. kolejny czynnik to profil glebowy ile cm jest warstwy ornej- O ile dobrze pamietam, B- warstwa wymywania i jest poziom jeszcze C. kazdy poziom moze ma inna grubosc co daje glebie inna jakosc
dalej na czym ona jest zwir piasek less? i do tego polozenie, nachylenie, stosunki wodne itd itp co daje "milion" kombinacji i wez tu badz madry.. i porownaj 2 gleby.mialem kiedys na cwiczeniach ksiazke do bonitacji to miala 400stron.
sory za bledy post z smartphona

#9 Share maniana

maniana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 19:32

klasa ziemi ok są gleby o bardzo zróżnicowanym profilu, ale nie zgodzę się że klasowanie wszędzie było przeprowadzone prawidłowo w dodatku dawno temu w czasach w których można było wszystko.
Klasa ma bardzo duży wpływ na ha przeliczeniowe..
nie jestem zazdrosny ale nie uważam żeby cały ten system rozliczeń dobrze funkcjonuje. denerwuje mnie po prostu, że są osoby które odbierają zasiłek i jadą zatankować swojego mercedesa, a są takie które naprawdę potrzebują pomocy a się im ona nie należy.. o figurantach którym nie chce się robić tylko na zapomogę czekają już nie wspomnę.

#10 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 883 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 20:46

klasa ziemi no to fakt przekrety mogly byc i nadal sa.. kolega.mi mowil jak klasyfikator pytal sie jaka klasa odpowiada nizsza np za 3tys czy wyzsza za 2
a to ze u nas daje sie tym co nie maja bo im sie nalezy czyt. wegiel na zime paczka z jedzeniem i zapomoga zeby bylo za co pic a dla tych ktorzy potrzebuja to nie ma...
roznica jest taka ze Ci pierwsi beda brac do smierci bo nic nie robia a Ci drodzy braliby pomoc az stana na nogi.. w sasiedbiej gminie byla akcja ze dawano najbiedniejszym dzieciom laptopy niestety najzdolniejszym juz sie nie nalezalo..
ale powrocmy do bonitacji :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 marzec 2013 - 21:01

klasa ziemi dziadek mi opowiadał że jak były ustalane klasy ziemi to ten kto nie dał łapówki klasyfikatorowi ma normalną klasyfikację a ten co mu zapłacił ma samą 5 i 6 klasę. Klasę można sprawdzić siejąc koniczyne na 4b będzie słaba a na 5 i 6 nie będzie jej wcale.