Skocz do zawartości

Zdjęcie

MR proszę o pomoc

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share przem159

przem159

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 19:02

MR proszę o pomoc Witam kolegów. Jestem nowy na forum i jeśli umieściłem źle temat to przepraszam.
Mam do was kilka istotnych dla mnie pytań bo chciałbym w 2014 roku jeśli to możliwe startować o dotację.

Chciałem się od was dowiedzieć czy muszę mieć wkład jakiś własny jeśli bym dostał dotację, tzn. chodzi mi że jak przykładowo napisałem projekt na 110tys. zł i przyznano mi te 75tys, to co z resztą pieniędzy które uwzględniłem w biznesplanie? Czy muszę je mieć w postaci gotówki czy mam to jakoś rozłożone do spłaty.

I mam jeszcze jedno pytanie, bo wyczytałem że 70% pieniędzy z dotacji musi być wydane na koszty wypisane w biznesplanie, a co z resztą. Czy mogę przykładowo kupić samochód dostawczy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MR proszę o pomoc Dzisiaj, 13:39
  •  

#2 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 29 marzec 2013 - 19:04

MR proszę o pomoc Nie ma narazie żadnych oficjalnych inforamcji nt. młodego w 2014 więc możesz jeszcze spać spokojnie. Nie ma się co zastanawiać i planować bo nie wiadomo jakie będą warunki aby dostać wsparcie.

#3 Share przem159

przem159

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 19:14

MR proszę o pomoc Wiem, ale ogólne zasady raczej powinny zostać takie same, a muszę mieć odpowiedź na te pytania co zadałem bo będę musiał zacząć od września uzupełniać wykształcenie (jestem informatykiem) a mam możliwość wyjazdu do pracy do irlandii ale wolałbym spróbować z polem puki jestem młody

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Mostekx

Mostekx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 19:57

MR proszę o pomoc reszte kasy musisz miec swojej albo pozyczke wziac w banku, przynajmniej do tej pory tak bylo. i te 70% trzeba bylo udokumentowac tak jak w biznesplanie, ale jak masz wieksza inwestycje niz 75 tys to jaki sen kupywac samochod jak ta kase bedziesz musial albo dobrac kredyt albo wylozyc wlasna kase, ale ten Twoj plan to wszystko na wodzie pisane bo nie wiadomo na jakich zasadach bedzie przyznawany.

#5 Share przem159

przem159

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 22:03

MR proszę o pomoc ok, dzięki za odpowiedź. I mam jeszcze jedno pytanie, że tak jak teraz było przykładowo 75 tys. dotacji to mogę napisać biznes plan przykładowo na te 75 tys.?, czy muszę mieć jakąś minimalną swoją część pieniędzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Mostekx

Mostekx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 22:21

MR proszę o pomoc żadnego swojego wkładu własnego nie musisz mieć może napisać na 75 tys i za to coś kupić albo mogłeś w inwestycji napisać na 70% i wtedy byś miał te 30% do kieszeni. Ale to wiesz w nowym budżecie się może wszystko zniec. Jak ja brałem to tak było. I mogłeś jeszcze ta premie młody rolnik podłączyć do zwrotu jako swój wkład własny.

żadnego swojego wkładu własnego nie musisz mieć może napisać na 75 tys i za to coś kupić albo mogłeś w inwestycji napisać na 70% i wtedy byś miał te 30% do kieszeni. Ale to wiesz w nowym budżecie się może wszystko zniec. Jak ja brałem to tak było. I mogłeś jeszcze ta premie młody rolnik podłączyć do zwrotu jako swój wkład własny.

#7 Share przem159

przem159

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 22:32

MR proszę o pomoc Wielkie dzięki za pomoc :)

#8 Share przem159

przem159

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:28

MR proszę o pomoc Mam takie pytanie, czy opłaci mi się przejść na vat na okres zakupu maszyn z dotacji, bo nie wiem ile lat muszę być w takim przypadku vat-owcem, i czy muszę ewentualny zwrot podatku vat przeznaczyć dalej w modernizację czy mogę wziąć pieniądze mówiąc w prost w kieszeń? Bardzo mnie to zastanawia bo trochę by tego vatu było, to jeśli by nie trzeba było wydać pieniędzy w gospodarstwo to bym dom trochę odnowił

#9 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 14 kwiecień 2013 - 22:15

MR proszę o pomoc VAT to- VAT- twoja sprawa co z nim zrobisz jeśli go odliczysz - natomiast wszelka pomoc w takim przypadku będzie dotyczyć kwot netto O ile się nie mylę to musisz być co najmniej 5 lat na VACIE i nie możesz sprzedać tych maszyn przed upływem 5 lat bo wtedy musiałbyś zwracać VAT - za każdy rok 20 % - czyli jakbyś sprzedał po 4 latach to z 10 tys musiałbyś oddać 2 tys zł A czy ci się opłaci to zależy co produkujesz i ile masz sprzedaży - podlicz sobie ile by ci wyszło VAT- - jeśli masz Top Agrar to tam często są takie wyliczenia w jakim przypadku się opłaca przejść na VAT - na pewno w jakichś egzemplarzach 2-3 lata do tyłu były takie artykuły

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share przem159

przem159

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 07:18

MR proszę o pomoc Dzięki za pomoc, muszę sobie wszystko poprzeliczać.