Skocz do zawartości

Zdjęcie

co bardziej ugniata ziemie

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share anonymou

anonymou

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:11

co bardziej ugniata ziemie Witam,

przymierzam sie do zakupu używanej ładowarki teleskopowej (najchetniej JCB 526). Obecnie posiadam Ciagnik Zetor 6340 z turem 3sekcyjnym. Ten ciagnik jest praktycznie wykorzystywany do pracy z ładowaczem - ładowanie obornika, bel słomy i sianokiszonki. Chciałbym sprzedac tego Zetora i kupic na to miejsce Ładowarke. Ładowarką napewno bedzie wygodniej i szybciej pracowac, ale zastanawiam sie nad jednym problemem, a mianowicie wagą ładowarki. Mój Zetor 6340 waży 3980kg plus TUR około 300-400kg. Ładowarka np JCB 526 waży 6300kg, Ciągnik ma opony z przodu 320/70R24 a z tyłu 16,9R30. Ładowarki JCB są na kołach o rozmiarze około 400/70R24 (widziałem też rozmiar 460/70R24). Zastanawia mnie czy ładowarka (cieższa o 2 tony) poradzi sobie na podmokłych łąkach? Prawie wszystkie łąki mam torfowe a co za tym idzie - dośc miekie. Ciągnik daje rade przy ładowaniu bel, zbyt mocno nie zostawia porytych śladów. Ciekawe czy ładowarka bedzie tak samo szła jak ciagnik, czy bedzie zostawiała poryte koleiny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
co bardziej ugniata ziemie Dzisiaj, 14:00
  •  

#2 Share PiotrekNHts

PiotrekNHts

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:53

co bardziej ugniata ziemie ładowarka na pewno nie będzie robiła żadnych śladów ponieważ ma lepiej rozłożony nacisk na czterech jednakowych kołach niż ciągnik

#3 Share wojno33

wojno33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:53

co bardziej ugniata ziemie A gdyby założyć bliźniaki do ładowarki? Czy w ogóle jest taka możliwość...
KPK Kumurun Team

#4 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 15:58

co bardziej ugniata ziemie W nowoczesnych ładowarkach jest możliwośc jazdy " psim chodem" czyli każde koło osobno więc nie ugniata tak mocno i się nie zapada.

#5 Share slowik1996

slowik1996

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:00

co bardziej ugniata ziemie Ładowarka lepiej sobie poradzi niż ciągnik bo ma równe koła i wszystkie równo ciągną. Bliźniaki można założyć ale to napewno ograniczyłoby skręt ładowarki ale to jest za drogi interes...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 16:16

co bardziej ugniata ziemie Weź pod uwagę że ładowarka ma co prawda mniejsze koła, ale wynikają z tego większe opory toczenia. Przejedź się po podmokłej łące rozrzutnikiem na małych i na dużych kołach to poczujesz różnicę. Odpowiedź nie jest taka oczywista jak sugerują użytkownicy w poprzednich postach.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#7 Share anonymou

anonymou

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 20:57

co bardziej ugniata ziemie Z tego co piszecie wynika że ładowarka powinna poradzic na torfowej łące,
- lepiej rozłożony nacisk na czterech jednakowych kołach i wszystkie równo ciagną
- możliwośc jazdy " psim chodem"
Pofatygowałem sie o zrobienie kilku obliczeń.

- Ciągnik waży 4350kg - zakładam że na przednia oś jest naciski 3000kg, a na tylnia oś 1350kg (cieżar rozkłada sie nierównomiernie)
- ma założone opony z przodu 320/70/24 - powierzchnia styku tych opon z podłożem to 32cm x 43cm = 1376cm2
- nacisk przedniej jednej opony na 1cm2 podłoża to - 1,09kg

- Ładowarka waży 6300kg - 1575kg nacisku na kazde koło (ciezar rozkłada sie równomiernie)
- przy założonych takich samych oponach 320/70r24 - powierzchnia styku z podłożem to 32cm x 43cm = 1376cm2
- nacisk jednej opony na 1cm2 podłoża to - 1,14kg

- przy założonych szerszych oponach 420/70r24 - powierzchnia styku z podłożem to 42cm x 43cm = 1806cm2
- nacisk jednej opony na 1cm2 podłoża to - 0,87kg

- przy założonych jeszcze szerszych oponach 460/70r24 - powierzchnia styku z podłożem to 46cm x 43cm = 1978cm2
- nacisk jednej opony na 1cm2 podłoża to - 0,79kg

Wniosek z moich obliczeń: przy założonych w ładowarce takich samych oponach jak w ciagniku z przodu nacisk na cm2 jest prawie taki sam, natomiast przy oponach o 10cm i o 14cm szerszych widac dużą różnice.

Edytowany przez anonymou, 23 marzec 2013 - 20:58.

#8 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 21:14

co bardziej ugniata ziemie Mam JCB 531-70 na tabliczce 6900kg opony 460/70R24, na torfowych łąkach jeździ i robi ślady ale jeszcze nie zdarzyło się żeby przerwać trawę, Jak się jedzie to wszystko "pływa" ale wielkich śladów nie robi. Grunt to nie szaleć i jeździć na napędzie 4x4 bo na rozłączonym za dużo przód drapie.

#9 Share anonymou

anonymou

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 21:39

co bardziej ugniata ziemie

Mam JCB 531-70 na tabliczce 6900kg opony 460/70R24, na torfowych łąkach jeździ i robi ślady ale jeszcze nie zdarzyło się żeby przerwać trawę, Jak się jedzie to wszystko "pływa" ale wielkich śladów nie robi. Grunt to nie szaleć i jeździć na napędzie 4x4 bo na rozłączonym za dużo przód drapie.

łąka łące nie równa. Jeżdząc ciagnikiem 4x4 też zabardzo dużych kolein nie robie. Podejrzewam ze dam rade ładowac bele na mokrzejszej łące. W oparciu o powyższe swoje obliczenia wszystko wskazuje na to że przy szerszych oponach niż w ciagniku z przodu, ładowarka bedzie szła lepiej i nie bedzie robiła kolein.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 21:58

co bardziej ugniata ziemie Nie musisz cytować poprzedniego posta to po 1, po 2 możesz za to punkty dostać. To tak na przyszłość.

Tamte łąki co jeżdżę to było tam jezioro teraz podobno jest pod spodem, obok płynie rowek, wciąż woda płynie bo jest źródło, tylko nieraz płynie do pewnego momentu potem znika. Rowek jest może wyżej niż najniższy punkt na łące.

Zaraz CI mogę wstawić zdjęcie z pobojowiska jakie ostatnio zrobiliśmy. Fakt nie łąka, ale boisko na wsi, z lekka zostało zryte po wtopie ciężarówki. Teleskopem się wypychałem jak po osie siedziałem ładowarką. Auto musiałem rozładować, to 2 krotny przejazd po tym samym to już była koleina, raz usiadłem, ale się wypchnąłem, auto podnosiłem i wypychałem a z przodu ciągnął ciągnikiem.