Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa Buraka Cukrowego 2013

325 odpowiedzi na ten temat

#261 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 14 marzec 2014 - 16:09

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Ja jestem zwolennikiem teorii że sól potasowa tylko jesienią. Podobnie z resztą jak reszta PK.
U mnie do podstawowych składnikow NPK w ilościach nieco większych jak u kolegów P=130 K=350 N=180 dochodzą moim zdaniem niezbędne w burakach Mg=80kg i Na=45kg. Oczywiście do tego cała gamma mikroelementów.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa Buraka Cukrowego 2013 Dzisiaj, 15:35
  •  

#262 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 497 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 08:58

uprawa Buraka Cukrowego 2013 A czy te buraki uprawiasz na oborniku .No nie żałujesz swoim burakom NPK a jaki osiągasz plon.

#263 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 11:06

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Niestety bez obornika i stąd takie dawki. Gleby też nie szałowe 3b/4a. Co do plonu to średnia 5-letnia 73T/ha co jak na warunki i gleby uważam za niezły plon. Rekordowy był chyba 85T/ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 11:50

uprawa Buraka Cukrowego 2013 ALIO to Ty jestes mistrzu ;) Kurcze u mnie na oborniku i jakos nie moge dobic do 60q co mnie juz wkurza. Ale wydaje mi sie ze fosforan am. i sol pot. to podstawa w uzyskaniu plonu(pomijajac pogode) i trzeba wrocic do tych nawozow,bo to nie zaoszczedzi.

#265 Share gumaa87

gumaa87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Zainteresowania:Pożarnictwo, Sport pożarniczy, Handball, Siatkówka, Hazard-czyt. Poker, Film, Książki-tematyka II wojna światowa, Informatyka

Napisany 16 marzec 2014 - 13:21

ALIO to Ty jestes mistrzu ;) Kurcze u mnie na oborniku i jakos nie moge dobic do 60q co mnie juz wkurza. Ale wydaje mi sie ze fosforan am. i sol pot. to podstawa w uzyskaniu plonu(pomijajac pogode) i trzeba wrocic do tych nawozow,bo to nie zaoszczedzi.

Kolego skoro od kilku lat nie wychodzi, to znaczy że popełniasz ciągle te same błędy. Niestety uprawa buraka nie wybacza niedociągniec czy niedbalstwa. Przeanalizuj swoje poczynania w tej dziedzinie, a zacznij od prób glebowych. Od czegoś trzeba zacząć;)

#266 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 14:14

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Może od wapna i PH zacznij ja różne nawozy stosuję ale najbardziej podchodzi mi Amofoska,
Kiedyś jak miałem 40 to było dobrze teraz ponad 60 spokojnie wychodzi, obornika nie stosuje.

#267 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 15:06

Kolego skoro od kilku lat nie wychodzi, to znaczy że popełniasz ciągle te same błędy. Niestety uprawa buraka nie wybacza niedociągniec czy niedbalstwa. Przeanalizuj swoje poczynania w tej dziedzinie, a zacznij od prób glebowych. Od czegoś trzeba zacząć ;)

Nie uważam się za mistrza jak ktoś napisał za to to co wyżej święte słowa. Nie od razu było te ponad 70T/ha. Jak zaczynałem bywało 40-50. Do wszystkiego dochodziłem. W skrócie z ostatnich 10 lat najwięcej u mnie moim zdaniem pomogło:
1. zrezygnowanie z wiosennego stosowania PK (poprawiły się wschody) całe Pk daję jesienią przed orką
2. Zrezygnowanie z uprawy pożniwnej talerzówką na rzecz agregatu ścierniskowego i stosowanie azotu na słomę ( skończyły się problemy z warstwami butwiejącej słomy w glebie)
3. Jak najwcześniej po żniwach wysiewam jakiś poplon (najczęściej gorczyca mątwkikobócza) Brak obornika a burak lubi substancję organiczną.
4 Wysiew PK i orka zimowa w miarę możliwości jak najpóźniej.
5. Stosuję 2 a czasem 3 dawki EM-ów. Pierwsza jesienią przed orką, druga na wiosnę przed uprawą przedsiewną i czasem trzecia w czerwcu, ale nie zawsze.
6. Zmiana siewnika z gammy na unicorna 3 i zwiększenie gęstości wysiewu na 16 cm
7. Intensywna ochrona od chwastów, grzybów i śmietki.
8. Stosuję co najmniej 5-7 razy odżywianie dolistne.
9. W tym roku będę pierwszy raz stosował rzędowe nawożenie startowe. Dozownik juz zamontowany na siewniku i czeka
10. Zapomniałem na początku napisać o wapnowaniu co 4 lata i Ph jak najbliżej 6,5
Do wszystkiego tego dochodziłem długie lata ucząc się na swoich i innych błędach.
Ciągle czytam, ciągle eksperymentuję a efekty przychodzą bardzo powoli ale przychodzą.
Nie spoczywam na laurach o czym świadczy punkt 9 a już na przyszły rok chodzi mi po głowie nawożenie PK rzędowe ale póki co brak sprzętu i wiedzy czy ma to większy sens. Ale na to mam jeszcze rok. :)

#268 Share gumaa87

gumaa87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Zainteresowania:Pożarnictwo, Sport pożarniczy, Handball, Siatkówka, Hazard-czyt. Poker, Film, Książki-tematyka II wojna światowa, Informatyka

Napisany 16 marzec 2014 - 15:29

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Co do pkt.1: Jakim nawozem wprowadzasz PK i na jaką głebokość robisz orkę?
pkt.3 - po gorczycy, czymś ją niszczysz, czy sypiesz "na roślinę" PK i odrazu orka?

Ja w tym roku spróbuję zasiać mały kawałek w rozstawie 50cm ( mam swój kombajn jednorzędowy więc w razie czego wykopie). Ci którzy tak sieją, chwalą sobie.
A plan na kolejne lata, siew w mulcz i to siewnikiem redlicowym. Widziałem plantacje siane w ten sposób, i jeżeli gorczyca będzie zniszczona w miarę wczesniej, to się poźniej nie zapycha. Ale to plany na przyszłość:)

#269 Share jarooo3013

jarooo3013

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 16:19

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Ochrona grzybowa i od chwasta ok,na brak materi organicznej w glebie na pewno nie mozna nazekac. Co do wysiewu to fakt sialem gama o gestosci wysiewu bodajze 20cm ale liczylem na wiekszy korzen. W tym roku zmiana na wlasnie unicorna. Jedynie co nokautuje cala prace to chyba wlasnie nawozenie wiosenne i moze niedoprecyzowane ph. A powiedzcie P i K wchlonie sie glebiej w profil glebowy bo juz dobry tydzien jak wysialem te nawozy a niczym dojdzie do wysiewu buraka to zejdzie? Zawsze walilem dzien dwa przed siewem.

#270 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 16:51

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Kolego Gumaa87
1. Nawożę tym co uda się kupić w dobrej cenie. Cenię polifoski. Lubofos pod buraki, ubiegłej jesieni była jedna z amofosek. Zawsze dochodzi sól potasowa do zbilansowania ilości potasu a od 3 lat stosuję Magnesia Kalinit 11K 5MgO 27Na i 10So3 w ilości ok 250 kg/ha do zbilansowania sodu. Orka na głębokość ok 25-30 cm, na granicy wyorywania martwicy.
3. Mam dość dobry pług i przyoranie wysokiej gorczycy nie stanowi problemu. Sypię nawozy wprost na poplon, potem pryskam EMami i szybka orka. Po orce czasem brona lub delikatny agregat aby wstępnie wyrównać pole pod wiosenne uprawy. Wiosną zwykle od razu azot, jedna uprawa i siew, chyba że bardzo mokro to bronowanie wcześniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 19:42

uprawa Buraka Cukrowego 2013 A nie myślałem zastąpieniu orki agregatem. W tamtym roku 1ha z 5 tak zrobiłem i w tym roku wszystko bez pługa zrobiłem, Buraki ładniejsze.

#272 Share gumaa87

gumaa87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 20:15

A nie myślałem zastąpieniu orki agregatem. W tamtym roku 1ha z 5 tak zrobiłem i w tym roku wszystko bez pługa zrobiłem, Buraki ładniejsze.

Pachnie mi to uprawą w mulcz:) Jakim agregatem, ścierniskowym, czy uprawowym?

#273 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 20:49

uprawa Buraka Cukrowego 2013 W tym roku pod buraka to agregat Cros T driwe dwa razy i głębosz Agrisem na części pola, był na testach, to jest uprawa bez płużna. Na 25 cm i więcej bez odwracania ziemi

#274 Share skoter

skoter

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 20:59

uprawa Buraka Cukrowego 2013 ja sieję buraki siewnikiem gama co 18 i mam 70 h

#275 Share gumaa87

gumaa87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 23:24

Ochrona grzybowa i od chwasta ok,na brak materi organicznej w glebie na pewno nie mozna nazekac. Co do wysiewu to fakt sialem gama o gestosci wysiewu bodajze 20cm ale liczylem na wiekszy korzen. W tym roku zmiana na wlasnie unicorna. Jedynie co nokautuje cala prace to chyba wlasnie nawozenie wiosenne i moze niedoprecyzowane ph. A powiedzcie P i K wchlonie sie glebiej w profil glebowy bo juz dobry tydzien jak wysialem te nawozy a niczym dojdzie do wysiewu buraka to zejdzie? Zawsze walilem dzien dwa przed siewem.

Deszcz w tym wypadku jak najbardziej poprawi sytuację, bo jeśli dałeś nawóz pod bronę, to przy uprawie agregatem "wyciągną" byś wałkami cały nawóz na wierzch. Deszcz spowoduje przedostanie się nawozu w głąb profilu.

#276 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 10:15

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Myślę nad opryskiem bezpośrednio po siewie Pyraminem w dawce 2,5 l/ha czy nie za mało?
linux, don't be afraid penguin!

#277 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 10:30

uprawa Buraka Cukrowego 2013 Niby dawka to 3-5l ja zawsze daje tak okolo 3l moz etroche wiecej:)

#278 Share gumaa87

gumaa87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 12:39

Myślę nad opryskiem bezpośrednio po siewie Pyraminem w dawce 2,5 l/ha czy nie za mało?

Nie no 2,5l to za mało. Daj 3,5l. Jest do dawka która jest bezpieczna dla siewek buraka, nie zależnie czy od warunków pogodowych ( czy sucha czy mokra wiosna) i jednocześnie gwarantuje dobrą ochronę przed wschodową.

Edytowany przez gumaa87, 17 marzec 2014 - 12:40.

#279 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , robienie zdjec

Napisany 17 marzec 2014 - 15:34

uprawa Buraka Cukrowego 2013 kiedy zaczynacie siac buraki?

coraz gorzej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share adi-180

adi-180

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 19:41

uprawa Buraka Cukrowego 2013 ja sieje początek kwietnia jak śnieg nie spadnie moje ubezpieczenie od przymrozków dzala od 15 kwietnia