Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom?

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:25

Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom? Witam

Tak jak w temacie... Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom czy ziemniakom? Stosujemy Polifoskę od wielu lat z dobrymi efektami, zawsze wyłącznie przedsiewnie wiosną więc chlorki powinny zostać wymyte zanim ruszy wegetacja i nigdy nie było żadnych problemów. Ale ostatnio wyczytałem, że np. zawarty w niej chlorek potasu może szkodzić warzywom. Macie z tym jakieś doświadczenia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom? Dzisiaj, 01:57
  •  

#2 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 20:31

Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom? ja kiedyś kupowałem hydrokomplex, polimag s ale cudów jakoś nie widziałe a o cenach nie wspomnę teraz tylko polifoska siana jak najwcześniej z wiosny zazwyczaj przy pierwszej dawce na rzepak i nie widzę żeby coś szkodziło. Takie moje zdanie.

#3 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2013 - 21:47

Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom? Problem chlorków w wypadku polifoski jest przejaskrawiony. Chlor owszem był problemem 9 (dla pewnych roślin) ale dawniej gdy popularne były sole potasowe niskoprocentowe , np sól potasowa 40% bądz kainit . Nie pamiętam dokładnie, ale sól potasowa 60% zawiera ok 3 % chlorków. Nie wiem jakie dawki stosujesz, ale nie sadze byś wysypał więcej jak 200 kg K2O ,a w tej ilości jest dopiero 10 kg chlorku.
Bał bym się stosowac nawozy tańsze , od mniej znanych producentów , gdyż być może jest tam i kainit , a te ma sporo chloru( choć i mikkroelementów równiez)
Uprawiałem kiedyś tytoń, który teoretycznie nie lubi soli, ale nigdy nie zuwżyłem problemów gdy drogi siarczan zastąpiłem solą. jest jeszcze Bontar 3-9-15 (bezchlorkowy) (NPK 3:9:15 5%CaO 4%MgO 12%SO3) Z.CH. Siarkopol 25 kg 1550zł/t ale cena plus marna ilośc składnika z mojego punktu widzenia czynią tą ofertę nieatrakcyjna.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 21:55

Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom? Dzięki za odpowiedzi chłopaki.

Człowiek się naczyta różnych rzeczy w internecie i już głupieje ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 18:12

Czy chlor z Polifoski może zaszkodzić warzywom? sól potasowa to 60% K2O, ale w postaci chlorków czyli KCl, te 3% to może zawartość chlorku sodu, którego istotnie w 40% solach jest więcej, same chlorki nie są szkodliwe już w okresie pełnej wegetacji, lecz we wcześniejszych fazach rozwojowych, dlatego nie aplikuje się chlorków za pomocą podsiewaczy, najbezpieczniej jest je wysiać kilka tygodni przed siewem/sadzeniem (jeszcze lepiej jesienią), różna jest również wrażliwość roślin na chlorki, stąd dla praktyków niezbędne jest zgłębienie tematu