Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy nawozy zakwaszaja glebe?

21 odpowiedzi na ten temat

#1 Share crvx40

crvx40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika

Napisany 14 marzec 2013 - 17:44

Czy nawozy zakwaszaja glebe? Witam! interesuje mnie taka rzecz jak w temacie. Czy to prawda jesli tak to ktore nawozy zakwaszaja majnmniej a ktore najwiecej Chodzi mi glownie o nawozy azotowe. Slyszalem ze mocznik bardzo zakwasza glebe. Czy to prawda? Prosze o wasze sugestie w tym temacie. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy nawozy zakwaszaja glebe? Dzisiaj, 05:26
  •  

#2 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 17:53

Czy nawozy zakwaszaja glebe? ponoć saletrzak nie zakwasza.... a co do mocznika to tez słyszałem ze najbardziej z azotowych zakwasza.

#3 Share JackDaniels7

JackDaniels7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,nowoczesne technologie uprawy, Motoryzacja,Piłka Nożna

Napisany 14 marzec 2013 - 18:20

Czy nawozy zakwaszaja glebe? Saletrzak nie zakwasza ponieważ nie jest sorbowany przez glebę (zatrzymywany), formy azotu amonowa i amidowa są sorbowane więc nie wymywane z gleby i stąd to zakwaszanie. Siarczany też dosyć mocno zakwaszają.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2013 - 18:39

Czy nawozy zakwaszaja glebe? Saletrzak jest niczym innym jak mieszanką saletry amonowej z wypełniaczem którym jest węglan wapna lub dolomit. Stąd działanie ma identyczne jak saletra, wymaga jedynie przykrycia glebą ze wzgledu na straty azotu amonowego, Jest to identyczny proces jak w przypadku wysiewu wapna na rozrzucony obornik.
Panuje niesluszne przekonanie że zboze po saletrzaku mniej wylega. Owszem mniej gdyż z wysianego pogłównie, częśc azotu tracimy ., Nawóz ten z założenia powinien byc stosowany przedsiewniem
a nie zakwasza gleby , gdyż ma odczyn lekko zasadowy(z uwagi na zawart wapń)
Mocno zakwaszają glebę nawozy azotowe zawierające siarkę i np do zobojetnienia 1q siarczanu amonu potrzeba 125 kg CaCO3. Saletrę amonową zobojetnia 75 kg CaCO3 , natomiast mocznik 80 kg CaCO3. Oczywiście w przeliczeniu na q.
Siarczan potasu, doskonały nawoz pod ziemniaki jest również fizjologicznie kwaśny, co zresztą ziemniaki lubią .

#5 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 14 marzec 2013 - 18:40

Czy nawozy zakwaszaja glebe? mocznik mocno zakwasza, saletra również ale mniej. ja stosuje saletrzak ale pogłównie choć to nie jest dobre rozwiązanie gdyż część ucieka w powietrze. byłem wczoraj zorientować się w cenie i zaproponowano mi saletrzak firmy yara 24 N. ponoć cały azot w nim zawarty jest wykorzystywany przez rośliny ale nie chce mi się w to wierzyć <_<

#6 Share crvx40

crvx40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, mechanika

Napisany 14 marzec 2013 - 18:51

Czy nawozy zakwaszaja glebe? No wlasnie ja tez stosuje saletrzak poglownie i pod siew jarych zboz.. Znajomy kiedys mowil mi, ze mocznik mniej zakwasza glebe niz saletrzak w co wierzyc mi sie nie chcialo wiec stad ten temat. A co powiecie o saletrosanie? Tam jest 26% N i bodajze 4%S. Lepszy bedzie od saletrzaku siejac poglownie?

#7 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:00

Czy nawozy zakwaszaja glebe? nie chcę się tu wymadrzać :blink: alennajlepiej dobrać nawóz wyliczając cenę czysego skł. w 1 kg, ale to już nie na temat chyba ;)

#8 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:02

Czy nawozy zakwaszaja glebe? ja od zeszłego roku stosuje pogłówenie saletrzak nie wydaje mi się aby były jakieś straty w azocie.

#9 Share tomek2111

tomek2111

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:44

Czy nawozy zakwaszaja glebe? ...." Wpływ nawożenia azotem na odczyn gleby można przedstawić w przeliczeniu na "straty" wapnia w kg/ha CaO. przykładowo zastosowanie 100 kg/ha N powoduje straty wapnia w wysokości:
  • 48 kg/ha CaO w przypadku zastosowania saletrzaku
  • 100 kg/ha CaO w przypadku zastosowania mocznika
  • 300 kg/ha CaO na skutek podania siarczanu amonu " .....

#10 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 19:47

Czy nawozy zakwaszaja glebe? czytałem kiedyś artykuły o tym i saletrzak pogłównie ucieka w powietrze. w dodatku działa ok 2 tygodni po zastosowaniu. też sieje saletrzak bo walcze zeby ph podwyzszyc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 21:03

Czy nawozy zakwaszaja glebe? Saletrzakiem chcesz ph na polu podwyższyć?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#12 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 21:15

Czy nawozy zakwaszaja glebe? nie o to chodziło. Poprostu wapnowałem pola i moim zdaniem bez sensu jest dawać saletrę czy mocznik kiedy wapno nawet jeszcze nie zaczęło działac a saletrzakiem zbtnio ph nie obniżę. Takie jest moje zdanie ale mogę się mylić :unsure:

#13 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 marzec 2013 - 22:26

Saletrzak jest niczym innym jak mieszanką saletry amonowej z wypełniaczem którym jest węglan wapna lub dolomit. Stąd działanie ma identyczne jak saletra, wymaga jedynie przykrycia glebą ze wzgledu na straty azotu amonowego, Jest to identyczny proces jak w przypadku wysiewu wapna na rozrzucony obornik.
Panuje niesluszne przekonanie że zboze po saletrzaku mniej wylega. Owszem mniej gdyż z wysianego pogłównie, częśc azotu tracimy ., Nawóz ten z założenia powinien byc stosowany przedsiewniem
a nie zakwasza gleby , gdyż ma odczyn lekko zasadowy(z uwagi na zawart wapń)
Mocno zakwaszają glebę nawozy azotowe zawierające siarkę i np do zobojetnienia 1q siarczanu amonu potrzeba 125 kg CaCO3. Saletrę amonową zobojetnia 75 kg CaCO3 , natomiast mocznik 80 kg CaCO3. Oczywiście w przeliczeniu na q.
Siarczan potasu, doskonały nawoz pod ziemniaki jest również fizjologicznie kwaśny, co zresztą ziemniaki lubią .

Trochę pomyliłeś jednostki bo zapewne chodziło o CaO a nie CaCO3. Albo może masz inne źródło, z tego bo ja pamiętam to z siarczanem się zgodzę. Mocnik było coś blisko 100kg CaO, a saletra znacznie mniej. W końcu 17% formy amonowej nie zakwasza aż tak jak 46% formy amidowej.
A tak ogólnie to każdy nawóz zakwasza oprócz nawozów wapniowych.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 marzec 2013 - 22:59

Czy nawozy zakwaszaja glebe? "Albo może masz inne źródło" -dokładnie tak . Jest to bardzo mądra książka , pisana w okresie gdy sponsoring był mało znanym terminem. Aż jestem w szoku że egzemplarz z tej aukcji nie znalazł kupca, za rownowartość widerka owsa. mój Boze, świat stanął na głowie. Ta książka waży 2 kilogramy , a wiadomości w niej zawarte warte gube tysiace http://allegro.pl/po...3089390061.html

Edytowany przez xemit, 15 marzec 2013 - 23:07.

#15 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 15 marzec 2013 - 23:27

Czy nawozy zakwaszaja glebe? A ja korzystałem z podręcznika chemii rolnej wydanie z 2002 roku. W tej książce co podałeś było to określone w CaCO3?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 marzec 2013 - 11:19

Czy nawozy zakwaszaja glebe? Mimo że ostatnimi czasy, wzrok mi sie bardzo pogorszył i widzę coraz mniej pieniędzy, to na szczęście wada ta nie przeszkadza mi rozpoznać tekstu drukowanego czcionką o wys 5 mm.
A tak na poważnie to , mam wrazenie że liczby te są bliskie prawdy, choć zródło stare , ale http://www.salmag.pl...lowany-46.php��, zwroc uwagę na te dane , bezpośrednio z "matecznika" i porownaj do różnych bzdeto-pierdół które nawet podają dawke potrzebną na zobojętnienie 100 kg mocznika na 150 kg i to Ca0!!! , skoro współczynnik zakwaszania oblicza sie w stosunku do CaCO3 .

W związku z tym zwracam się do forumowiczów, tych ultranowoczesnych, którzy więdzę posiadają z broszur i innych sponsorowanych żrodeł, by zarzucając drugiemu wiedzę rodem z PRL lub jej brak , nie oszmieszali się , jak to czynią w co niektórych postach , dotyczących rożnych tematów , gdyz pewne zjawiska i ich definicja sa niezmienne od dziesięcioleci

Edytowany przez xemit, 16 marzec 2013 - 11:35.

#17 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 17:31

pewne zjawiska i ich definicja sa niezmienne od dziesięcioleci

zjawiska owszem są niezmienne, ale czy właściwie przebadane? starożytni Rzymianie nawozili pola gipsem, AgrosulCa również publikuje bardzo zachęcające do zakupu i aplikacji dane, ale czy oznacza to, iż ma to jakikolwiek sens (nie spotkałem jeszcze żadnych badań potwierdzających przyswajalność siarki z gipsu), temat zakwaszania został niedawno podjęty w TA i z tego pamiętam (nie znam się na chemii rolnej nic a nic) wpływ różnych forma azotu na odczyn wcale nie jest taki jednoznaczny i powszechnie znany

#18 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 marzec 2013 - 18:09

Czy nawozy zakwaszaja glebe? nie spotkałem jeszcze żadnych badań potwierdzających przyswajalność siarki z gipsu" pozwolę sobie przepisac pewien tekst , zaczerpnięty z "Jak uprawiać rzepak i rzepik" prof Dembińskiego 'na glebach wykazujących niedobór siarki , można mu zapobiec stosujac na polach 15-30 kg siarki na hektar w postaci gipsu zawierającego 18% siarki"

Trudno więc podejrzewac profesora, ze skoro zaleca podawanie siarki w postaci gipsu , to korzystał wyłącznie z doświadczen starożytnych rzymian, nie robiąc aktualnych w owym czasie badań. Trzeba przyznać również, że starożytni rzymianie nie mając dostepu do badan, potrafili skojarzyć że na glebach, które miały styczność z gipsem z jakiś powodow plony sa lepsze.
Podobnie zresztą jak bujniesza kępka trawy przy leżącym gównie, dała do zrozumienia ,że poza smrodem są w nim pewne wartości.
Ja ze swej strony, zauwazam pewien regres w rolnictwie, oczywiscie umaszynowienie 30 lat temu, a dzisiaj to przepaśc,. ale nawozy, cóż wymyślono ? Miesza się w różnych proporcjach składniki znane od dziesięcioleci, nadając im egzotyczne nazwy, które maja działac jak złotko na srokę. Granuluje się wapno , które dostaje po tym zabiegu magicznych mocy , robi się rożne jaja nazywając te same produkty inaczej . A plony, te dziwnym trafem te same i to od dziesięcioleci.
Ot sila marketingu, niewiele więcej.

Edytowany przez xemit, 16 marzec 2013 - 18:16.

#19 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 19:34

"Albo może masz inne źródło" -dokładnie tak . Jest to bardzo mądra książka , pisana w okresie gdy sponsoring był mało znanym terminem. Aż jestem w szoku że egzemplarz z tej aukcji nie znalazł kupca, za rownowartość widerka owsa. mój Boze, świat stanął na głowie. Ta książka waży 2 kilogramy , a wiadomości w niej zawarte warte gube tysiace http://allegro.pl/po...3089390061.html

to w takim razie kupie bo takiej jeszcze niemam ..pozatym jakos inaczej sie czyta jak niema reklamy co kilka stron..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 21:47

Trzeba przyznać również, że starożytni rzymianie nie mając dostepu do badan, potrafili skojarzyć że na glebach, które miały styczność z gipsem z jakiś powodow plony sa lepsze.

pewnie kładąc gładzie w swym imperium troszeczkę im się rozbryzgało na pola, dziękuję za źródło, ja również natrafiłem na coś https://docs.google....sRZCjnyJmZ4VMkA

i tutaj zestawienie kilku nawozów z siarką:

https://docs.google....wT6aRrFrxsVQW8A

idąc z duchem czasu rewelacją byłby granulowany gips, bo jak to inaczej rozsiać?