Skocz do zawartości

Zdjęcie

byki na uwięzi czy luzem [połączone]

134 odpowiedzi na ten temat

#81 Share brandys

brandys

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 22 luty 2015 - 21:32

mam część na luzie a reszte na uwięzi i powiem że na luzie mam lebsze przyrosty kondycyjnie lepiej to wyglada a wiązane bywagorzej o pracy niewspomne  gdyby warunki pozwalały to wszystkie na luz  taka moja opinia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
byki na uwięzi czy luzem [połączone] Dzisiaj, 02:01
  •  

#82 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 24 luty 2015 - 09:18

a co robiie jak jak byk 600 kg zgubi kolczyk albo i wiekszy??? jak wtedy sobie radzicie chcac przypiac nowy? wchodzicie do zagrody np  gdzie jest 10 sztuk? przeciez ten jeden ucieknie? chodzi mi o takie skrajne sytacje na kotre trzeba byc przgotowanym

Edytowany przez KamilBernard, 24 luty 2015 - 09:19.

#83 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 24 luty 2015 - 10:48

Mnie ciekawi tylko jak rozwiązujecie załadunek byków przy sprzedaży takich luzem?

#84 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 24 luty 2015 - 11:53

byki na uwięzi czy luzem [połączone] Same wchodzą :)
Co do kolczyka ja lapalem teraz takiego pod 600 kg i nawet nie wchodzilem do nich, posypalem paszy ajak podszedł powróz na rogi i jazda.

Edytowany przez Mikruss, 24 luty 2015 - 11:54.

#85 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 925 postów

Napisany 24 luty 2015 - 17:54

to pokorne masz te byczki ;)  ja próbowałem tak kilka razy, ale nie ma mowy, żeby podeszły do stołu paszowego kiedy czekam z linką. Muszę się osobiście pofatygować do boksu i tam rozegrać ten temat :P ale jakoś można to ogarnąć...

#86 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:20

a co jesli w boksie mam 10 sztuk sprzedaje zalozmy 5 na raz i nie mam obok kojca zeby pozostale gdzies wygnac? to jak lapiecie te wybrane?

#87 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 24 luty 2015 - 21:03

A jak sobie wyobrażasz usuwanie obornika bez zamykania połowy kojca albo wyganiania na okólnik czy do sąsiedniego kojca?

#88 Share tomek198402

tomek198402

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 24 luty 2015 - 21:06

a co jesli w boksie mam 10 sztuk sprzedaje zalozmy 5 na raz i nie mam obok kojca zeby pozostale gdzies wygnac? to jak lapiecie te wybrane?

ja ostatnio sprzedawałem 2szt  , wszedłem z bratem do kojca i tylko te dwa odegnałem od reszty , i poszły bez najmniejszego problemu ,a reszta stała za plecami i myslała ze nie długo też je to czeka

na temat kolczyków jak załorzyc , takiemu co ma 600kg ale bez rogów to jest dopiero bajka ,

co do przyrostu na wolno i na uwiezi , miałem porównanie nie dawno , sprzedawałem byki które były z jednej parti jeden był na uwiezi a drugi na wolno, waga była praktycznie ta sama , ale z wolnost, poszedł w lepszej klasie i o 50gr był droższy poubojowo, i mniej roboty było nad nim , 

#89 Share nikolajjj

nikolajjj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:konie, hodowla bydła mięsnego,

Napisany 25 luty 2015 - 19:47

A jak sobie wyobrażasz usuwanie obornika bez zamykania połowy kojca albo wyganiania na okólnik czy do sąsiedniego kojca?

Np tak. Mamy wybieg, ale po mokrej jesieni zrobił się dół z wodą i w mrozy zaziębiłyby się, i wywoziliśmy obornik spomiędzy nich. Dodam, że 35 szt dorosłych byków.

Ja nie uwiązałabym więcej byków, kilka lat trzymaliśmy wiązane, od dwóch lat mamy luzem. Przyrosty może i podobne ale umięśnienie dużo lepsze, są bardzo mało otłuszczone. Teraz na starcie dostajemy 20-30 gr więcej do kg niż przy wiązanych.

Do szczepienia mamy uspawany poskrom, a jak pojedynczy problem wystapi, to jak mówi Mikruss, trochę ospy i przyjdzie, a jak nie to jedno zagania a drugie łapie na powróz. Mamy i bez rogów byki - polecam prosty sposób stosowany przy koniach, na pysk, potem za uszami i przepleść pod linką z drugiej strony pyska, powstaje rodzaj kantara.

Załączone pliki

#90 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 26 luty 2015 - 19:55

jakiej grubosci mamcie rury w kojach dla opasow? czy fi 57mm i scianka 4mm grubosci wystarczy?mowie o rurze w poprzeg bo slupki dalbym grubsze

Edytowany przez KamilBernard, 26 luty 2015 - 20:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share mlodyrolnik23

mlodyrolnik23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 26 marzec 2015 - 14:44

Mam 3 boksy 9,2 x 3,2 , 4,2x 9,2 i 8x4 myślałem nad 3 grupami wiekowymi kupywanymi co 8 miesięcy ile w tych boksach mógłbym maksymalnie chować byków na głębokiej ściółce w tych boksach obecnie mam świnie też na głębokiej ściółce także obory dużo nie trzeba by było przerabiać myślę też aby każdy z boksów miał wybieg jakie radzicie wielkości w m2 tych wybiegów zrobić z góry dzięki za odpowiedż pozdrawiam.

#92 Share Kamilek1

Kamilek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 13 czerwiec 2015 - 06:39

witam, buduje wlasnie okulnik dla bydla i mam pytanie, jaka powinien miec wysokosc? planuje postawic gorna rure na 200cm bo jesli przyjdzie tam 50cm obornika to im zostanie 150cm a beda tam byki trzymane az do wagi 800-900kg Czy to nie za wysoko? a drugie pytanie jaki jest wymog stawiania ogolnika dla bydla od budynkow mieszlanych? ile metrow trzeba zachowac?, prosze o szybka odp i pozdrawiam

#93 Share Krzysztof81

Krzysztof81

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 00:22

Z mojego doświadczenia najleprze wyniki przy intensywnym opasaniu bydła daje system wolnowybiegowy połączony z uwięziowym. U mnie wygląda to tak :Cielęta zakupowane w okresie zimowo wiosennym utrzymuje luzem -na pastwisku do jesieni, później w kojcach po 15 sztuk i roczną młodzież stawiam na uwięzi. Próbowałem system wolnowybiegowy az do sprzedaży ale osiągane przyrosty były mniejsze. zbyt wczesne wiązanie też pozytwywnie nie wpływało na zdrowie opasów - problemy ze stawami i racicami.

#94 Share robo1980

robo1980

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1052 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 09:39

A co myślicie o takim rozwiązaniu ,żeby jałówki mięsne trzymać luzem na matach.

#95 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 15:20

Witam mam ten sam problem. Planuję zwiekszyć chodowlę i utrzymywac wszystkie byczki . Na duże opasy a nie sprzedawać z musu w wieku 15 mc. I Też zastanawiam się jaki wybrac sposób. Ojciec namawia mnie na typ uwięziowy miało by to byc około 30 sztuk. Uwięź i wyciagi , oczywiście Cięleta z własnego stada które sa odchowywane luzem a następnie trafiaja na uwieź . Jednak u mnie wkrada sie inny aspekt obornik w tej chwili mam go juz pod dostatkiem a gnojowicy jednak zawsze mało na np 3 pokosy nawóz darmo  a obornika nie rozwalę i dlatego myślę o rusztach. Ale ruszta czyli wolny wybieg i jakoś sobie cięzko wyobrażam te byczyska po 600-700 kg jak tak mi szaleją i sie boda bo rogów nie wypalam. Wiec kolejny pomysł to uwieź ale zamiast kanału ruszta ? Co o tym myślicie ?

#96 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 583 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 02 grudzień 2015 - 21:19

mój sąsiad tak ma i ok jest,tylko wody idzie w cholerę bo musi spłukiwać gówienko

#97 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 21:25

Witam mam ten sam problem. Planuję zwiekszyć chodowlę i utrzymywac wszystkie byczki . Na duże opasy a nie sprzedawać z musu w wieku 15 mc. I Też zastanawiam się jaki wybrac sposób. Ojciec namawia mnie na typ uwięziowy miało by to byc około 30 sztuk. Uwięź i wyciagi , oczywiście Cięleta z własnego stada które sa odchowywane luzem a następnie trafiaja na uwieź . Jednak u mnie wkrada sie inny aspekt obornik w tej chwili mam go juz pod dostatkiem a gnojowicy jednak zawsze mało na np 3 pokosy nawóz darmo  a obornika nie rozwalę i dlatego myślę o rusztach. Ale ruszta czyli wolny wybieg i jakoś sobie cięzko wyobrażam te byczyska po 600-700 kg jak tak mi szaleją i sie boda bo rogów nie wypalam. Wiec kolejny pomysł to uwieź ale zamiast kanału ruszta ? Co o tym myślicie ?

Kolego pomyśl  jednak o wypalaniu byki bardziej spokojne. Widziałem u znajomego w jednym stadzie ok 200 szt i wszystko chodziło na wybiegu. mówił że jak się bodą to gania przez błotko które było na srodku wybiegu zeby je zmęczyć i jest spokuj.

#98 Share kris148a

kris148a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 19 grudzień 2015 - 19:36

byki na uwięzi czy luzem [połączone] A jeśli trzymamy opasy w kojcu grupowym to jaka może być różnica wieku?

#99 Share bobienko

bobienko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 583 postów
  • Zainteresowania:Sporty walki

Napisany 19 grudzień 2015 - 21:10

tu się liczy różnica wagi a nie wieku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share kris148a

kris148a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów

Napisany 20 grudzień 2015 - 13:02

byki na uwięzi czy luzem [połączone] No ale można tak ze kupuje np 15 sztuk w przeciągu 2 miesięcy? Wiadomo że mogą być wszystkie z jednego dnia a przybierać będą różnie a przecież nie będę ich delekcjonowal bo jedne szybciej rosną a drugie wolniej.
selekcjonowal