Skocz do zawartości

Zdjęcie

byki na uwięzi czy luzem [połączone]

134 odpowiedzi na ten temat

#61 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 22 luty 2015 - 15:38

Cytat z ustawy:

"4. Powierzchnia kojców grupowych bez wydzielonych legowisk, na ściółce

• Krowa pow. 500 kg i jałówki pow. 7 m-ca cielności - 5 m2
  • Cielę: 0,5 do 3 miesięcy (80-100 kg) - 1,5 m2, powyżej 3 miesięcy - 1,8 m2
  • Jałówki w wieku:6-19 m-ca (250-400 kg)- 2 m2, pow. 19 miesięcy (440-500 kg)- 2,5 m2
  • Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 1,6 m2, 301-450 kg; 2 m2, pow. 450 kg; 2,5 m2

Uwaga ! Przy systemie utrzymania bydła na głębokiej ściółce powyższe normatywy należy zwiększyć o 30%. System ten jest zalecany szczególnie dla ras mięsnych.

5. Powierzchnia kojców grupowych bez wydzielonych legowisk, bez ściółki

• Jałówki: pow. 19 m-ca do 7 m-ca cielności (440-500 kg) - 2,00 m2, 6-19 m-ca (250-400 kg) - 1,60 m2
  • Cielęta powyżej 2 miesięcy (120-200 kg) - 1,5 m2
  • Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 1,3 m2, 301-450 kg; 1,6 m2, pow. 450 kg: 2,0m2
  • W tym systemie nie należy utrzymywać krów i buhajów rozpłodowych oraz jałówek pow. 7 miesiąca ciąży."

Co do przeganiania - jeśli nie przeganiasz przez jakieś wąskie przejścia w których ledwo się mieszczą, albo do jakiejś ciemnicy to w normalnych przypadkach nie ma problemu czy to cielak, czy opas przed sprzedażą, każde żywe stworzenie jeśli ma gdzie uciekać to nie będzie desperacko się bronić. Co innego jak niepotrzebnie ktoś drażni zwierzę na każdym kroku, wtedy może chcieć się odpłacić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
byki na uwięzi czy luzem [połączone] Dzisiaj, 10:09
  •  

#62 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 22 luty 2015 - 16:16

Koledzy ponawiam swoje pytania z poprzedniej strony. Czy jest sens trzymać hf z rogami w grupie po 7 sztuk? Czy nie będą ze sobą za bardzo walczyć?

#63 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 22 luty 2015 - 16:55

a plytka sciolka to to ilu cm jest liczona? szczerze wole system plytkiej bo np raz na 3 tyg wyrzuce i sa bardziej czyste niz przy wyrzucaniu raz na kilka miesiecy i mniej slomy idzie automatycznie

#64 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 22 luty 2015 - 17:35

byki na uwięzi czy luzem [połączone] Mniej idzie na głębokiej a po drugie jak będą miały twardo to będą skakać mocno.

#65 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 22 luty 2015 - 17:40

@thor - z tego co obserwuje to czy mają rogi czy nie i tak będą walczyć, bo hierarchia w stadzie z góry się nie ustala, tylko poprzez dominację. Niektóre bezrożne mają na czole aż sierść pozdzieraną, ale krzywda się żadnemu nie dzieje.  

@Kamil - chyba nie ma jakiejś z góry ustalonej granicy, najważniejsze to zrobić odpowiednio wysoko bramki, żebyś mógł to potem otworzyć. I nie wiem czy tak mniej idzie tej słomy na płytkiej ściółce, bynajmniej żeby nie dościelać a tylko wyrzucać i ścielić, to planuj wyrzucanie co 5 dni, max tydzień (choć to już będzie błoto a nie obornik). W przeciwnym wypadku wyjdziesz gorzej niż na głębokiej, bo i dościelasz i co chwilę musisz dawać świeżą ściółkę na całą powierzchnię kojca.

#66 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 22 luty 2015 - 17:52

to jest do przemyslenia jeszcze, zobacze tez jak wyjdzie w praktyce, a powiedzcie mi jak np macie 10 sztuk w kojcu i na sprzedaz idzie z 5 (bo wiadomo ze nie wszystkie rosna tak samo szybko) to jak wy je wyplacujecie? no bo nie wiem czy to jest takie proste jak juz warzapo te 800kg?? poza tym nie maja rogow wiec chyba ciezko je chwycic ? jak to rozwizujecie? bo mam dylemat czy robic na luz czy na uwiaz

#67 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 22 luty 2015 - 18:04

Kolego ja n a Twoim miejscu wybrał bym luzem, zdecydowanie mniej roboty. Jeśli trzymasz byka powiedzmy 20 miesięcy czyli około 600 dni to zadaj sobie pytanie czy wolisz przez 599 dni mieć lżej przy nich pracować a 1 dzień męczący na załadunek czy wolisz przez te 600 dni męczyć się bardziej. Zresztą  z łańcucha też się zrywają. 

#68 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 22 luty 2015 - 18:09

Mniej idzie na głębokiej a po drugie jak będą miały twardo to będą skakać mocno.

Twarde podłoże wpływa na to, że chce im się na siebie skakać? Możesz rozwinąć? Co do walki między sobą to na uwięzi też szaleją i walczą chociaż mają ograniczony zasób ruchów.

#69 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 22 luty 2015 - 18:10

byki na uwięzi czy luzem [połączone] Jak grzęzną w oborniku to nie mają takiego odbicia od podłoża.

#70 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 22 luty 2015 - 18:23

to jest do przemyslenia jeszcze, zobacze tez jak wyjdzie w praktyce, a powiedzcie mi jak np macie 10 sztuk w kojcu i na sprzedaz idzie z 5 (bo wiadomo ze nie wszystkie rosna tak samo szybko) to jak wy je wyplacujecie? no bo nie wiem czy to jest takie proste jak juz warzapo te 800kg?? poza tym nie maja rogow wiec chyba ciezko je chwycic ? jak to rozwizujecie? bo mam dylemat czy robic na luz czy na uwiaz

Jak zrobisz kojec dzielony na dwie części to i przy wyrzucaniu obornika i przy sprzedaży kilku sztuk ze stada będzie jak znalazł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 924 postów

Napisany 22 luty 2015 - 19:43

Jak grzęzną w oborniku to nie mają takiego odbicia od podłoża.

mam opasy na głębokiej ściółce (mieści się około 60cm obornika) i nie widzę różnicy w odbijaniu sie od podłoża gdy jest dużo obornika i wtedy kiedy jest czysta posadzka po usunięciu obornika. Generalnie obsługa bydła na głębokiej ściółce  jest mniej pracochłonna ale z autopsji wiem, że przyrosty są gorsze gdyż byki walcząc i obskakując się spalają dużo kalorii zamiast przerabiać to na masę ciała. Na uwięzi przyrosty miałem lepsze. 

#72 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 22 luty 2015 - 19:47

potwierdzi ktos to jeszcze ze na uwiezi lepiej rosna? bo zdania sa sprzeczne widze

#73 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 22 luty 2015 - 19:57

Na uwięzi są lepsze przyrosty ale tkanki tłuszczowej kosztem mięśniowej, luzem odwrotnie. Znam handlarza/rzeźnika, który nie chce HF-ow z uwięzi, bo mają one jedynie kupę tłuszczu. Jak chodzą luzem, to mimo iż wolniej rosną, to rosną na szerokość w barkach i zadzie. Nie są to szkielety z wielkim brzuchem i to się ceni.

#74 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 22 luty 2015 - 20:11

no rozumiem, ale jak ja nie sprzedaje po ubojowo a tylko normalnie to wychodzi ze uwiaz bedzie lepszy... boje sie tylko ze bedzie wiecej roboty przy tym oraz tego ze moga troche gorzej jesc po przejsciu z luzu na uwiaz...

#75 Share tomek198402

tomek198402

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 22 luty 2015 - 20:16

ja mam na wolno i na uwiezi , dla mnie lepiej jest na wolno.. daje tylko rano duż paszy na korytarz a wieczorem podgarniam i koniec, słome co dwa dni  daje 2 baloty , (fabryka obornika jak trza nie załuje ścielenia ) turem wjeżdzam i same sobie rozwalają , co do czystosci byków to zaden nie jest brudny , z załadunkiem też sie o to martwiłem ze jak tu na samochód wejdą , ony nie wchodzą tylko wskakują , zero problemów , co do mięsności tez jest lepiej , i cena lepsza, co do walk byków to idzie sie przyzwyczajć , najlepiej jak są od małego razem , są mniejsze problemy , co do uwiezi , to obornik trza co dzien wywalac i dużo czasu marnowac nad scieleniem , a jeszcze niekiedy mozesz porządnie oberwać z kopyta  , i tak są brudne , a nawet szkoda gadać , pasza w korycie jak coś zostaje jest wywalana , bo juz tego nie rusza jak sie dopakuje , jak się zerwie któryś to dopiero może szkód na robić, i problem ze złapaniem , takiego byczka 600kg , załadunek to jest róznie jeden spokojny a drugi moze pokazac szkołe wchodzenia na samochód , 

#76 Share KamilBernard

KamilBernard

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 22 luty 2015 - 20:28

a jak kolego porownasz przyrosty na luzie i na uwiezi?? w sensie nie po ubojowo a wage mi chodzi, dajmy na przykladzie hf oraz miesnego? czy masz roznice w wadze?

#77 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 22 luty 2015 - 20:41

Jak koledzy wcześniej napisali na luzie nawet hf ładnie wygląda. Ale są też minusy - jak się wezmą za jednego to go do żarcia nie dopuszczą i zostaje jeden szkieletor w kojcu - coś za coś. Co do wygody pracy - na łańcuchu mam 13 sztuk i łaże przy nich godzinę rano i godzinę wieczorem, te co są na luzie to tylko pasza, co 2-3 dni ładowarką przywioze kiszonke i po robocie. Po 1.5 miesiąca czas wywalić obornik - z jednego kojca co biega 10 sztuk zajmuje mi ok godziny bo musze ładować na przyczepe i wywozić na pole. Ścielenie 2 baloty tygodniowo tylko wrzucam chwytakiem bez sznurka i po 30 minutach same go tak rozbroją że jest jak na stole :D.

#78 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 22 luty 2015 - 20:43

byki na uwięzi czy luzem [połączone] Moim zdaniem na wolnostanowiskowej byki są spokojniejsze, na czas wywalania obornika wyganiam je na okolnik i nie boję się ze się zamyśle czy coś i dostanę z kopyta, moje sztuki są w kojcu razem od małego i hierarhie już chyba sobie ustaliły bo tylko sporadycznie się postukaja, ran nie widzę a mają rogi i chyba przez te ich zapasy mięśnie się wyrabiają ;)

Edit: co do tego że słabszej sztuki nie dopuszczą do żarcia to nie wiem jak ludzie myślą, wystarczy zrobić żeby wszystkie mogły jednocześnie podejść do drabiny paszowej, u mnie jeden byk uwziął się na takiego hf x jersey(a one to mają takie słabe przyrosty ze lepiej nie mówić), no i jak dalem kiszonke dla byków i zacząłem dawać jalowkom to ten co się uwziol to tego słabszego nie chciał dopuścić do żarcia, wystarczyło dać otwartą dłonią po karku i odpuszczał sobie, po tygodniu dal sobie spokój ;)

Edytowany przez maciejo360, 22 luty 2015 - 20:50.

#79 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 924 postów

Napisany 22 luty 2015 - 20:54

to prawda, że mięśnie byki z luzu mają lepiej zbudowane i są mniej otłuszczone, jednak sprzedając na żywą wagę liczy się głównie masa zwierzęcia ( w mojej okolicy tak jest) potrącenie o jeden % mniejsze niż z uwięzi, więc szalonych korzyści przy sprzedaży nie widzę- co do obsługi to w pełni zgadzam się z przedmówcami o wiele mniejsza pracochłonność niż w systemie uwięziowym. To są moje i tylko moje opinie i spostrzeżenia, więc proszę ich nie traktować jako tyczące się ogółu. Zdania jak zawsze będą podzielone.......

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 22 luty 2015 - 20:57

i cena też zawsze z luzu wyzsza, do tego jak masz kojce po 10 sztuk to tez dostaniesz inną cene jak wszystkie razem sprzedajesz niż co miesiąc po 1 czy 2 sztuki.