Skocz do zawartości

Zdjęcie

byki na uwięzi czy luzem [połączone]

134 odpowiedzi na ten temat

#21 Share piotrekbial1

piotrekbial1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 18:11

Dodany obrazek

co tu duzo sie rozpisywac chyba wszystko jasne :) bynajmniej ja tak planuje zrobic

podoba mi się taki układ tylko że przed drzwiami B i C mam płot sąsiada i było by za ciasno nawet bym beli nie wstawił na stół paszowy

mimo to podoba mi się ten układ ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
byki na uwięzi czy luzem [połączone] Dzisiaj, 05:47
  •  

#22 Share tomaszek12

tomaszek12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnictwo rozrywka

Napisany 14 marzec 2013 - 08:48

byki na uwięzi czy luzem [połączone] U mnie jest identycznie jak wyżej z tym że ja do zrywania podłogi byki przyganiam na stól paszowy ponieważ mam dwie grupy wiekowe po lewo takie do 300 kg a na prawo byki aż do końca tuczu.Jest ok tylko jak mają tak pod 700 to z małym dreszczykiem emocji się je przegania

#23 Share tomtom22

tomtom22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 09:33

byki na uwięzi czy luzem [połączone] koledzy jaka powierzchnie trzeba zarezerwowac na jednego byczka w wadze juz ok 700kg?. chodzi o to ze one tam bede trzymane od poczatku do konca tuczu. mowie o chowie luzem. nie jestem pewny jaka powierzchnie udostepnic na stado 8 szt

#24 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 12:33

według Was funkcjonowanie w tej oborze będzie dobre ?

lepiej zapytać doświadczone osoby niż potem przebudowywać

co tu zmienic ?

Mam prawie taki sam budynek. W tej części legowiskowej u mnie jest tylko jedno wejście w miejscu co jest literka C ma 2m szerokości. Po lewej i po prawej stronie wejścia stoją po 2 byki .Żłoby przy ścianie betonowe a z nich wypuszczone druty 14żebrowane i do nich dospawane kulki a do kulek łańcuchy. Na przeciw wejścia stoi 6 byków. U mnie w tym miejscu co u ciebie są balustrady stoją ściany z pustaka a w tych pomieszczeniach co na rysunku masz napisane stół paszowy z lewej strony na ścianie też mam żłob betonowy a w drugim pomieszczeni tym po prawo żłób po prawej stronie i w tych pomieszczeniach stoi po 5 byczków na razie jeszcze nie broią to chodzą luzem. Wejścia są od tej samej strony tak jak literka c i d. Pościel im zmieniam co 2 tygodnie wstawiam łyżkę od tura do środka i narzucam widłami bo nie wszystko da się mechanicznie wybrać. Budynek powstał w 1961r w tamtym roku porobiłem posadzki betonowe,żłoby i poidła w tym muszę pomyśleć nad jakimś systemem do usuwania obornika

#25 Share piotrekbial1

piotrekbial1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 16:43

byki na uwięzi czy luzem [połączone] poprawka projektu

część legowiskowa została podzielona na dwie zagrody dla młodszych i starszych byśków

sa dwa rozkładane wybiegi (będą na zawiasach i będą składane podczas wywozu obornika)

pierwsze zdjęcie ma pootwierane przegrody na drugim pozamykane

myślę że to dobre rozwiązanie

Dodany obrazek

#26 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 17:03

byki na uwięzi czy luzem [połączone] szczerze mówiac na rysunku jakoś to nawet wyglada ale zakładajac iz zawiasy i mocowania "bramek" o długości 6m beda pełnic barykade dla byka (byków) to watpie aby to wytrzymało bez napraw sezon bydlak z nudów to rozwali

#27 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 17:35

koledzy jaka powierzchnie trzeba zarezerwowac na jednego byczka w wadze juz ok 700kg?. chodzi o to ze one tam bede trzymane od poczatku do konca tuczu. mowie o chowie luzem. nie jestem pewny jaka powierzchnie udostepnic na stado 8 szt

No to jak od początku do końca, to na początku są wymogi co do dobrostanu cielaków.

do 150 kg - 1,5x1,5m
od 150 do 220 kg - 1,7x1,7m
ponad 220 kg - 1,8x1,8m

a wyżej to już nie wiem, ale chyba też są jakieś wymogi. Wiadomo, że nie mogą mieć scisku itd :)

Edytowany przez mlodyhef, 14 marzec 2013 - 17:35.

#28 Share piotrekbial1

piotrekbial1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 17:37

byki na uwięzi czy luzem [połączone] zawiasy Fi 40 przyspawane w sposób nieumożliwiający zrzucenie bariery
na środku 6 metrowej bariery będzie kotwa wpuszczana w otwór w posadzce

nie powinno byc sądzę że nie powinno byc problemów

#29 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 15 marzec 2013 - 20:34

Ja wiąże nogi i do worka takiego wiekszego! :)

i na fotele ? bez wiązania myślisz że by się wiercił ?

Edit:

zrobiłem mały rysunek pomocniczy
Dodany obrazek
wymiary 6 x 12m
są 4 wejścia A,B,C,D wejście A I D są szerokie spokojnie można wjechać ciągnikiem nie wiem co zrobic z B i C bo może będą one służyły do zaganiana bydła do obory

stół paszowy koło drzwi D będzie miał szerokość około 2 m a koło drzwi A jakiś metr

niebieskie linie to "balustrada"
obornik będzie usuwany przez drzwi A, balustrada będzie otwierana do środka
ile tu mogę trzymać byków (stoją cały rok)
na głębokiej ściółce

Macie jakieś zastrzeżenia do tej przebudowy?

Ja wiąże wiąże nogi i jedzie i przez chwile sie wierci ale potem leży!!!

#30 Share sylip

sylip

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 17:52

No to jak od początku do końca, to na początku są wymogi co do dobrostanu cielaków.

do 150 kg - 1,5x1,5m
od 150 do 220 kg - 1,7x1,7m
ponad 220 kg - 1,8x1,8m

a wyżej to już nie wiem, ale chyba też są jakieś wymogi. Wiadomo, że nie mogą mieć scisku itd :)

Jeżeli stoją luzem to minimalna powierzchnia dla opasów powyżej 220 kg to 2,2m2, ale z doświadczenia powiem ,ze najlepiej żeby miały ponad 2,5m2.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 22 styczeń 2014 - 19:21

byki na uwięzi czy luzem [połączone] Mam pytanie z innej beczki. Czy da się wywozić obornik z takiego kojca przy obecności byków? :wacko: Zakładam że wstawiłbym mniejszą obsadę i byłyby tam od małego. Czy praktykuje ktoś takie rozwiązanie?

#32 Share Marcin567

Marcin567

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 18:22

byki na uwięzi czy luzem [połączone] Można by było ,ale to by była straszna męczarnia :unsure: . Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przępędzenie gdzieś byczków. Ewętualnie ,gdy nie ma takiej możliwości można ich wszystkich powiązać w jednej części kojca a z drugiej wywalać, a pózniej zamienić.

#33 Share Krystiano789

Krystiano789

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 luty 2014 - 20:46

byki na uwięzi czy luzem [połączone] Witam! Chciałbym poznać waszą opinie na temat bydła opasowego. Lepsze przyrosty mają gdy są na luzie czy na uwięzi ??

Połączone

Edytowany przez razor275, 15 kwiecień 2014 - 12:09.

#34 Share mefjurolnik

mefjurolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 06 luty 2014 - 21:00

byki na uwięzi czy luzem [połączone] lepiej luzem mają więcej swobody a co za tym idzie lepsze umięśnienie :)

#35 Share BartoszNiedwied

BartoszNiedwied

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 10 styczeń 2015 - 12:07

Jak dla mnie to luz i na rusztach ja mam kojce po 20 szt w kojcu mam 30 kojców w 4 rządkach

#36 Share wojtek14021982

wojtek14021982

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 21:57

byki na uwięzi czy luzem [połączone] ją dopiero pierwsza partie mam na luz i dopiero. mają ok 160 kg. jak naradzie robota przy nich pierwsza klasa! tylko w koryta sypać i słomą świecić. obsługa ograniczona do minimum. zobaczymy dopiero jak dorosną i będziemy ładodować na auto czy będą grzeczne?

#37 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 922 postów

Napisany 12 luty 2015 - 18:00

ja ma też byki na luzie, ale widzę kilka minusów takiego systemu utrzymywania, przede wszystkim byki są aktywne tzn. obskakują się na wzajem, przepychają i walczą ze sobą, a to wszystko przekłada się na wolniejsze  przyrosty i niższą masę przy sprzedaży. Może macie jakieś sposoby na to aby były spokojniejsze??  Proszę o rady.

#38 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów

Napisany 12 luty 2015 - 19:50

U mnie jest identycznie jak wyżej z tym że ja do zrywania podłogi byki przyganiam na stól paszowy ponieważ mam dwie grupy wiekowe po lewo takie do 300 kg a na prawo byki aż do końca tuczu.Jest ok tylko jak mają tak pod 700 to z małym dreszczykiem emocji się je przegania

W jaki sposób masz rozwiązane to przeganianie na stół? Jaka jest różnica w wysokości stołu a legowisk? Jeśli masz dużo gnoju to pomimo różnicy poziomów to wejdą na ten stół paszowy a jak potem zchodzą? Może wstawisz jakieś fotki!

#39 Share zetorfanprox

zetorfanprox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 14 luty 2015 - 18:29

ja ma też byki na luzie, ale widzę kilka minusów takiego systemu utrzymywania, przede wszystkim byki są aktywne tzn. obskakują się na wzajem, przepychają i walczą ze sobą, a to wszystko przekłada się na wolniejsze  przyrosty i niższą masę przy sprzedaży. Może macie jakieś sposoby na to aby były spokojniejsze??  Proszę o rady.

U jednego gospodarza widziałem siatkę powieszoną nad legowiskami która była przez jakiś czas podłączona do prądu. Siatka była podnoszona na łańcuchach żeby nie przeszkadzała podczas ścielenia i po jakimś czasie byki przestały na siebie skakać bo wiedziały że to jest pod prądem potem już to odłączył i one i tak się nie obskakiwały bo myślały że jest po napięciem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 922 postów

Napisany 14 luty 2015 - 18:41

może i jest to jakieś rozwiązanie, ale mało praktyczne, podobno tlenek magnezu w paszy ogranicza trochę agresję i temperament. Czy ktoś stosował??

Edytowany przez martinezo, 14 luty 2015 - 18:41.