Skocz do zawartości

Zdjęcie

Śnieg przysypał nawóz..

87 odpowiedzi na ten temat

#61 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 20:14

Śnieg przysypał nawóz.. W tym roku do tej pory u mnie czyli na dolnym śląsku tego śniegu aż tak dużo nie było.
Z dryn woda aż tak nie leci jak opisujesz ,wody gruntowe są nisko.
A tak naprwde to zobaczymy za jakiś czas co się będzie działo.Pozdrawiam. :))

Edytowany przez FARMER76, 19 marzec 2013 - 20:35.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Śnieg przysypał nawóz.. Dzisiaj, 01:27
  •  

#62 Share LEX266

LEX266

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 20:37

Śnieg przysypał nawóz.. "Oparzonych" nie brakuje... W myśl Twoich teorii to luty najbardziej odpowiednim miesiącem do zasilania rzepaku... Kolego Twoje zapiski nie wiele Ci się przydadzą ponieważ porównując rok do roku to nie ma takich samych dni a nie mówiąc już o identycznych miesiącach.

Edytowany przez milanreal1, 19 marzec 2013 - 20:53.
caps lock

#63 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 19 marzec 2013 - 20:46

Śnieg przysypał nawóz.. wiecie w tym roku jest jak dawniej bywało siało się nawóż w kwietniu nawóz może spłynąc razem ze sniegiem ja tam nic nie posiałem ale bedę siał sulfan 24 a za tygodnie po nim 200kg saletry

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 marzec 2013 - 20:56

Śnieg przysypał nawóz..

A nio. I własnie o tą wodę chodzi najbardziej bo pora roku jest jaka jest. Mały deszczyk czy śnieg, lekki roztop i brązowa woda rżnie drynami aż miło. W lecie dobrze musi popadać żeby przelało do tego stopnia. Taki urok tej pory roku.,Korozja czy wywianie przez wiatr raczej nawozowi nie grozi.

Jak jest bardzo wysoki poziom wody to może tak być i azot azotanowy może polecieć. Ale z wydawaniem ocen jeszcze za wcześnie. Poczekajmy jak ruszy wegetacja i jak się zachowają rośliny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#65 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 21:55

Śnieg przysypał nawóz..

Powiem tak ja już w tych tematach powiedziałem naprawdę wszystko. A ze każdy się uważa za specjalistę to nie będę gadał ciągle tego samego bo najzwyczajniej w świecie nie warto.

No tak, tylko z tego co widzę to nadajesz tu jak katarynka, co czwarty post jest Twojego autorstwa ;) Starasz się wszystkim udowodnić, że dobrze zrobiłeś siejąc na zapas azot w trakcie zimy...

denerwuje mnie jak ktoś rzuca hasłami bo tak mu się wydaje, a jego wiedza pochodzi od jego dziadka, ojca czy sąsiada bo tak mówią :P

Tylko pamiętaj, że ten dziadek, ojciec, albo sąsiad może posiadać lepsze wykształcenie rolnicze niż TY a w dodatku poparte doświadczeniem... Nikt nie jest alfą i omegą także nie ma się co napinać, a z tego co widzę to najbardziej nerwy puszczają tym co ten nawóz już posiali a na przyszły tydzień planowali drugą dawkę...
Pozdr.

#66 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 22:47

Śnieg przysypał nawóz.. Zaskoczę Cie bo ja nawozów nie wysiałem :P A przed zima tez wysiewałem, właściwie to przedsiewnie polifoske i co to niby tez źle?

Może ale w większości nie posiada. Statystycznie 47% polskich rolników nie ma wcale żadnego rolniczego wykształcenia. Dodam jeszcze że średnie plony krajowe z czegoś tez się wzięły.
Zapraszam na swój profil

#67 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 06:15

Śnieg przysypał nawóz.. lukejro-z jakiej okolicy dolnośląskiego jesteś??Jak możesz krytykować kogoś ,kto wyraża swoje opinie.Ja nawózz posiałem w czwartek ,piątek i w sobote.Mam 105 ha pszenicy i 65 ha rzepaku i o reszcie kukurydzy i burakach nie wspomne(jeszcze w orce).Zastanawiam się jaki jest Twój areał ??Prawisz morały pouczasz-tutaj chodzi o wyrażanie swoich opini a nie o cwaniactwo.
W mioim rejonie wszystkie firmy i większość rolników nawóz posiała i nikt z tego powodu nikogo nie poucza.A wszystko okaże się niebawem.Z cikawości dzisiaj albo jutro będe robił analize na zawartość azotu.

#68 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 marzec 2013 - 10:22

Śnieg przysypał nawóz.. Analiza, przyda się jedynie do określenia następnej dawki azotu. W żaden sposób nie zweryfikuje ewentualnych strat , chyba ze posiadasz identycznie wykonaną przed wysiewem, w kilka dni po wysiewie i porównasz ją z tą, którą zamierzasz wykonać.
Ja posiadam gdzieś wykresy, ktore wskazywaly pozim plonów przy zastosowanue nawozow azotowych pod oziminy gdzie porównany był grudzien, styczen . luty , marzec i kwiecień jako miesiąc zastosowania pierwszej dawki . Co ciekawe najniższe plony dotyczyły(o ile mnie pamięć nie myli) kwietnia , Grudzień nie odbiegal zasadniczo od pozostałyc miesięcy. Tyle że o ile pamiętam chodziło o trwale zamarznięte gleby.
Ja zaś mając nieduży areał, oraz pamiętając, że dzisiaj cena saletry amonowej to koszt prawie 2 q pszenicy, staram się wysiewac możliwie najpózniej , tym bardziej ze gleby mam lekkie.
29 lat temu gdy zaczynalem przygodę z rolnictwem, saletra amonowa kosztowała 795 zł, natomiast pszenica 2400 zl za 1q . Pzry dzisiejszych cenach i dużo większych możliwościach związanych z zupełnie innym sprzętem ,którym to nawożenie robię , jestem jakby bardziej ostrożny i cierpliwy.
Co ciekawe, też jestem z dolnośląskiego i nie zauwazyłem by wszyskie firmy wysiały już nawóz ,ani większosć rolników. Np. w mojej wsi nie siał nikt.

Edytowany przez xemit, 20 marzec 2013 - 10:43.

#69 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 13:35

Śnieg przysypał nawóz.. Więc po kolei. Jak najbardziej to forum jest po to żeby wyrażać swoje opinie, ja też wyraziłem swoją pisząc, że w tym roku, zważając na to jaką mamy pogodę za oknami, wysianie nawozów azotowych (zwłaszcza saletry) na początku marca było dość nierozsądne(ze względu na wymywanie formy azotanowej zawartej w saletrze oraz saletrosanie) . Jedyne co skrytykowałem to podejście do sprawy kolegi milanreal1 który stara się narzucać swoje zdanie innym, kreujać się na eksperta rolnictwa. Czemu? Bo jest na czwartym roku rolnictwa?
Co do tego wykształcenia rolniczego i posiadanej przez to wiedzy, zacytuję słowa które słyszałem niedawno na pokampanijnym spotkaniu plantatorów buraka cukrowego. Marcin Kołata (kierownik doradców surowcowych w rejonie Miejska Górka) rozpoczął to spotkanie mniej więcej w tym stylu: to nie jest szkolenietylko spotkanie, chcemy wam zaprezentować nowe trendy w uprawie buraków oraz zapoznać was z wynikami ostatnich badań jakie nasz firma przeprowadziła, nie zamierzamy was uczyć(szkolić) bo dobrze wiemy, że na tej sali jest wielu dobrych rolników z dużym doświadczeniem od których to my się możemy uczyć! Także niektórym młodym gniewnym rolnikom życzę trochu pokory jaką prezentuje pan Kołata.
Odpowiadając na pozostałe pytania: nie cwaniakuję, mieszkam na pograniczu trzech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Mam małe 15ha gospodarstwo(na wysianie jednej dawki nawozu potrzebuję jedno popołudnie) U mnie też większość tych gospodarstw do 100ha posiało już azot na rzepaki, nieliczni też na zboża, nie widziałem żeby te duże po PGR-owskie gospodarstwa(w mojej okolicy są 4) siały nawóz.
Na koniec dobije milanreala1 i powiem, że to co robię w polu nieraz konsultuję z ojcem czy sąsiadem, ale najczęściej konsultuję się z moją żoną... ;)
Pozdr. Sorry jeśli kogoś uraziłem

#70 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 14:26

Śnieg przysypał nawóz.. A czy ja narzucam zdanie innym? Mowie co uważam. Nie podoba się to nie czytaj moich postów bo nie są do Ciebie kierowane. Przekazuje swoje zdanie, a kto jak robi to jego indywidualna sprawa. Czepiasz się mnie i tyle mimo ze ja do Ciebie nie mam absolutnie nic. I nie zamierzam nikogo przekonywać na siłę, bo przekonać polskiego rolnika to jak przekonać Muzułmanina do Chrześcijaństwa.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 20 marzec 2013 - 17:05

Śnieg przysypał nawóz.. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.

#72 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 17:20

Śnieg przysypał nawóz..

Analiza, przyda się jedynie do określenia następnej dawki azotu. W żaden sposób nie zweryfikuje ewentualnych strat , chyba ze posiadasz identycznie wykonaną przed wysiewem, w kilka dni po wysiewie i porównasz ją z tą, którą zamierzasz wykonać.
Ja posiadam gdzieś wykresy, ktore wskazywaly pozim plonów przy zastosowanue nawozow azotowych pod oziminy gdzie porównany był grudzien, styczen . luty , marzec i kwiecień jako miesiąc zastosowania pierwszej dawki . Co ciekawe najniższe plony dotyczyły(o ile mnie pamięć nie myli) kwietnia , Grudzień nie odbiegal zasadniczo od pozostałyc miesięcy. Tyle że o ile pamiętam chodziło o trwale zamarznięte gleby.
Ja zaś mając nieduży areał, oraz pamiętając, że dzisiaj cena saletry amonowej to koszt prawie 2 q pszenicy, staram się wysiewac możliwie najpózniej , tym bardziej ze gleby mam lekkie.
29 lat temu gdy zaczynalem przygodę z rolnictwem, saletra amonowa kosztowała 795 zł, natomiast pszenica 2400 zl za 1q . Pzry dzisiejszych cenach i dużo większych możliwościach związanych z zupełnie innym sprzętem ,którym to nawożenie robię , jestem jakby bardziej ostrożny i cierpliwy.
Co ciekawe, też jestem z dolnośląskiego i nie zauwazyłem by wszyskie firmy wysiały już nawóz ,ani większosć rolników. Np. w mojej wsi nie siał nikt.

to gdzie Ty kupujesz tak drogą saletre?
ja widze na dzisiaj relacje 1:1,4

#73 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 20 marzec 2013 - 17:25

Śnieg przysypał nawóz.. jeżeli już ktoś sypał nawozy to nie kierował się tym że jak się go poleje wodą to znika tylko doświadczeniem praktycznym większym lub mniejszym w zależności od stażu i wpływu tego zabiegu na plon

#74 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 18:11

Śnieg przysypał nawóz.. lukejro-z tego co przeczytałem wynika,że jesteś typowym teoretykiem i podważasz opinie doświadczonych forumowiczów,
pamiętaj,że najważniejsza jest PRAKTYKA.Panowie,którzy z reguły prowadzą szkolenia nigdy nie mieli doczynienia z prawdziwą praktyką.
Pozdrawiam.

#75 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 21:35

Śnieg przysypał nawóz.. praktyka to jedno-ale nie jest postępowa.Gdyby tylko opierać się na wiedzy naszych dziadków to plony zyta 1,5 tony to byłby sukces.To nie znaczy ,że nie slucham starszych i mądrzejszych ode mnie. Ale też nie uważam ,że siwy włos jest oznaką mądrości.Sam od razu napisze ,że mam małe gospodarstwo ale rolnictwo jest moją pasją.Przechodziłem różne fascynacje śor ,nawozami,technologiami.po paru latach własnego gospodarowania uważam ze najważniejsze jest utrzymanie gleby w strukturze gruzełkowatej-tj urpawa nie za mokrej i nie za suchej gleby.uprawa scierniska od razu po kombajnie-to sukces -procentowo ujmę 50 %.Póżniej zmianowanie,poplony,wapno,obornik,nawozy P,k,Mg-na końcu N w średnich dawkach.Póżniej całą chemia-fungi,antywylegacze-ale to daje zwyzkę plonu max 10% i to tak co drugi rok.Nie wierze(też to wypróbowałem) różne biostymulatory ,algi, cud bakterie-to strasznie drenuje kieszen rolnika-powinni wogóle zabronic reklamowac i sprzedawac takich rzeczy-powinny byc dopuszczone tylko produkty przebadane w procesie wieloletnim i przez niezależnych ekspertów opłacanych przez jakies związki rolnicze-tyle na temat-ale się nawymądrzałem ;)

#76 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 22:06

Śnieg przysypał nawóz.. miałes swoje 5 minut
ale jest w tym troche prawdy , chociaż z tymi 10 % wpływu SOR to przesadziłes , myśle że jest to wiele więcej

#77 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 22:16

Śnieg przysypał nawóz.. Nie bardzo rozumiem, czemu się tutaj tak wiele osób denerwuje. Każdy sam podejmuje decyzję i bierze za nią odpowiedzialność.
Trochę wiecej pokory i wiary Mości Panowie.

#78 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 22:21

Śnieg przysypał nawóz..

lukejro-z tego co przeczytałem wynika,że jesteś typowym teoretykiem i podważasz opinie doświadczonych forumowiczów,
pamiętaj,że najważniejsza jest PRAKTYKA.Panowie,którzy z reguły prowadzą szkolenia nigdy nie mieli doczynienia z prawdziwą praktyką.
Pozdrawiam.

Teoretykiem? Raczej praktykiem, sam mam wykształcenie techniczne (moja żona jest magistrem rolnictwa) gospodarstwo samodzielnie prowadzę od 14lat także jakieś doświadczenie mam, plonów też się nie muszę wstydzić. Czy ci panowie z P&L nie mieli nigdy doczynienia z praktyką? Nie powiedział bym, ale oczywiście wszelkie pomyłki nie uszczuplają ich kieszeni tak jak naszych. Obiecuję, że nie będe już podważał opini "doświadczonych forumowiczów", ale powiem tak "doświadczony forumowicz" nie oznacza doświadczonego rolnika... Zgadzam się, że najważniejsza jest praktyka - to nie ja się upierałem, że najważniejsza jest wiedza książkowa, tylko pewien "doświadczony forumowicz" którego się podobno czepiam.
Pozdrawiam

#79 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 06:04

Śnieg przysypał nawóz.. ad.brutus44--moja własna praktyka!!!!!!-zaczynałem od 26 ha w tej chwili mam 205ha(kupuje co się da +dzierżawy).P.S mam36 lat i jeszcze siwych włosów u mnie brak:)) :))
lukejro--z zawodu to ja jestem technik mechanik obróbki skrawaniem:))).Plus jakieś policealne studium agrobiznesu zrobione przed wejściem do uni.Po to,żeby na fundusze się załapać :))
ja jestem typowym samoukiem-jak kiedyś zasiałem jęczmień w lutym,każdy pukał się w czoło ale jak średnia z ha wyszła prawie 8 ton,to na drugi rok już siali nawet przede mną
to samo jest z nawozem,jak siałem na przełomie lutego i marca to każdy się śmiał ,potem rzepaku było 4,7 tony i pszenicy około 9 tan z ha to już nikt się nie śmiał(6-7 lat temu)
Pozdrawiam i cytuje "RÓBTA CO CHCETA" :)))))))))

Edytowany przez FARMER76, 21 marzec 2013 - 06:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 marzec 2013 - 09:35

Śnieg przysypał nawóz..

to gdzie Ty kupujesz tak drogą saletre?
ja widze na dzisiaj relacje 1:1,4

Dzisiaj saletra kosztuje w granicach 1500 zł/t brutto. A dyskusja o relacji bedzie wtedy gdy sprzedasz pszenicę, która na tej saletrze urośnie. Myślę ze koniec sierpnia będzie idealnym terminem i zweryfikujemy kto był bliższy prawdy.

Edytowany przez xemit, 21 marzec 2013 - 09:36.