Skocz do zawartości

Zdjęcie

Śnieg przysypał nawóz..

87 odpowiedzi na ten temat

#41 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 20:22

Śnieg przysypał nawóz.. Gdybym zrobił to pierwszy raz może miałbym wątpliwości,ale w tym przypadku mam jakieś doświadczenie.
Więc mam prośbe !!!!!NIE STRASZCIE ludzi,którzy mają wątpliwości.
Co ci da nawóz posiany w kwietniu na rzepak!!!!!????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Śnieg przysypał nawóz.. Dzisiaj, 13:32
  •  

#42 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 marzec 2013 - 20:43

Śnieg przysypał nawóz..

Witam.Od 8 lat sieje nawóz jak tylko można wjechać do pola(koniec lutego-początek marca-siałem jęczmień w 2006 roku 20 lutego).I jak czytam posty ,że nawóz spłynie lub azot się ulotni tośmiech mnie ogarnia.
2 lata temu wsiałem 400kg saletry na pierwszą dawke,na drugi dzień spadło 15 cm śniegu.Miałem poważne obawy.
Ale w lipcu 4,7 tony było.
Więc teraz się nawet nie zastanawiam -ja już nawóz posiałem -saletrosan na rzepak i saletre na pszenice i wiem napewno,że to nie poszło na marne.Pozdrawiam.

15cm śniegu to jak 5mm deszczu. I teraz niech każdy sobie pomyśli czy taki opad deszczu jest w stanie wypłukać nawóz. Jak ktoś nie wie to podpowiem że gdyby tak było to po każdym deszcze byśmy sypali azot :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#43 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 21:55

Śnieg przysypał nawóz.. Czyli na metrze kwadratowym 5 litrów???:)Więc mam dla Ciebie propozycje -wysiej nawóz na swoim polu rozsiewaczem,oddziel 1 m2 i wlej równomiernie 5 L wody i zobaczysz
gdzie lepszy będzie efekt(myśle,że ten m2 będzie szczególnie widoczny) :))

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 22:14

Śnieg przysypał nawóz.. No będzie zdecydowanie lepsze niż te które wody nie dostanie. :D
5mm to nawet niewiele do gleby wniknie to jak niby ma wypłukać. Poza tym w okresie wegetacyjnym średnio spada 300mm wody i jakoś azot się utrzymuje w glebie. Jeżeli twierdzisz że taka ilość wody wypłucze azot to mówię poważnie siej azot codziennie bo rosa też wypłucze :P
Zapraszam na swój profil

#45 Share PABLO555

PABLO555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 22:19

Śnieg przysypał nawóz.. Do FARMER76 przeglądnełem swoje zapiski z lat poprzednich w 2006 r nawozy po rzepaku były siane 2-3 kwiecień dopiero dało się wiechać z nawozami. po 10 dniach druga dawka plon 4 tony(odmiana DANTE) ,natura wtedy nadrobiła to i teraz nadrobi .Nierozumiem stwierdzenia co ci da sianie nawozu na rzepak w kwietniu .Myślisz że rzepak patrzy na kalendarz, rzepak rusza z wegetacją gdy jest odpowiednia temperatura.

#46 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 22:27

Śnieg przysypał nawóz.. Do milanreal1 jasne mi chodzi o to,że taka sytuacja jaka jest teraz nie ma wpływu na utrate azotu-więc ja popieram to co piszesz.
PABLO555 -chodzi mi o to,że jak tylko można trzeba wjeżdżać w pole,bo możemy mieć taką sytuacje,że bedzie ciepło i deszczyk może chlapać a to gorszę niż śnieżek na przymrozku
bo wtedy jak polewa to tylko odpoczywać:))Ja tutaj nikogo nie chce pouczać to są moje doświadczenia i moja opinia,każdy zrobi jak uważa:))

#47 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 marzec 2013 - 22:48

Śnieg przysypał nawóz..

15cm śniegu to jak 5mm deszczu. I teraz niech każdy sobie pomyśli czy taki opad deszczu jest w stanie wypłukać nawóz. Jak ktoś nie wie to podpowiem że gdyby tak było to po każdym deszcze byśmy sypali azot :D

Tyle ze w pełni wegetacji rośnie system korzeniowy , który niejako "goni" za nawozem , skrupulatnie go pożerając by budować masę zieloną. Wiadomym jest , że wększość roślin ma dluższy system korzeniowy , niż częsc nadziemna, można więć przypuszczac, że przyrost korzeni jest większy niż pędu . Skoro więc pęd rzepaku potrafi dobowo wydłużyc się o kilka cm, mogą to zrobić i korzenie.
Trudno podejrzewać rzepak że przy ujemnych temp. buduje masę z pobieranych składnikow, oraz rozwija system korzeniowy, ktory nadązy za wymywanym azotem.
Warto mieć rownież na uwadze wysokość poziomu wody gruntowej, który inny jest dla marca , a inny dla maja.

Edytowany przez xemit, 18 marzec 2013 - 22:53.

#48 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 23:42

Śnieg przysypał nawóz.. Jakiś czas temu czytałem artykuł w TOPAGRAR że dobrze jest dać pierwszą dawkę N już w lutym, o ile warunki na to pozwolą. Niepamiętam tylko czy była tam mowa w jakiej formie podać azot, ale z tego co wiem to forma amonowa byłaby najkożystniejsza. Zapewne ktoś kto pisał ten artykuł podpierał się jakimiś badaniami, i brał pod uwagę nawrót zimy. :rolleyes:

#49 Share ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 08:34

Śnieg przysypał nawóz.. FARMER76

kolego jak twierdzisz że azot się nie ulotni albo go nie wymyje to ci brak wiedzy to więc doucz się a nie pierdoły powtarzaj albo daj mi jakieś badanie że się nie ulatania lub nie wymywa

#50 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 09:26

Śnieg przysypał nawóz..

Tylko że jak te 15cm śniegu sie roztopiło to woda płyneła całymi drynami. Teraz dopaduje na bieżąco, ziemia nie jest zamarznięta i śnieg się stopniowo topi- dryny są w połowie wypełnione. Jak w maju spadnie 5mm deszczu to ledwo parę cm przemoczy nie mówiąc żeby ta woda doszla do dryn. Weź pod uwagę to co Ci napisał xemit, czyli wysoki poziom wód gruntowych i nie pobieranie tej wody przez rośliny które jeszcze nie rosną.
Dawanie N na miesiąc przed ruszeniem wegetacji było dość nierozsądne...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share FARMER76

FARMER76

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 14:31

Śnieg przysypał nawóz.. Kolego --ysy---specjalnie dla Ciebie jutro będzie u mnie robiona analiza gleby(AZOT)chętnie podziele się wynikiem:))P.S nie pouczaj mnie ,bo ja nikogo tutaj nie szkole i nie życze sobie pouczeń od Ciebie
Pozdrawiam.

#52 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 16:08

Śnieg przysypał nawóz..

Tylko że jak te 15cm śniegu sie roztopiło to woda płyneła całymi drynami. Teraz dopaduje na bieżąco, ziemia nie jest zamarznięta i śnieg się stopniowo topi- dryny są w połowie wypełnione. Jak w maju spadnie 5mm deszczu to ledwo parę cm przemoczy nie mówiąc żeby ta woda doszla do dryn. Weź pod uwagę to co Ci napisał xemit, czyli wysoki poziom wód gruntowych i nie pobieranie tej wody przez rośliny które jeszcze nie rosną.
Dawanie N na miesiąc przed ruszeniem wegetacji było dość nierozsądne...

Powiem tak ja już w tych tematach powiedziałem naprawdę wszystko. A ze każdy się uważa za specjalistę to nie będę gadał ciągle tego samego bo najzwyczajniej w świecie nie warto.
Zapraszam na swój profil

#53 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 16:33

Śnieg przysypał nawóz..

Kolejny temat w którym 3/4 postów gada co się komu wydaje.

Miałeś rację. Nikt nie da głowy za swoją teorię. Ty też nie.
KPK Kumurun Team

#54 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2013 - 16:36

Śnieg przysypał nawóz..

Jakiś czas temu czytałem artykuł w TOPAGRAR że dobrze jest dać pierwszą dawkę N już w lutym, o ile warunki na to pozwolą. Niepamiętam tylko czy była tam mowa w jakiej formie podać azot, ale z tego co wiem to forma amonowa byłaby najkożystniejsza. Zapewne ktoś kto pisał ten artykuł podpierał się jakimiś badaniami, i brał pod uwagę nawrót zimy. :rolleyes:

Zapewne tak. Tylko czy aby nie były to badania marketingowe, z ktorych wynika, że potencjalne straty azotu wynikłe ze zbyt wczesnego zastosowania nawozu należy uzupełnic poprzez dodatkowe zakupy. Te zaś zwiekszają w naturalny sposób popyt , skwapliwie wykorzystany przez przemysł nawozowy do podniesienia cen. Tym sposobem koszty utraconego azotu,a w zasadzie jego części obciążają nas wszystkich i tych co wysiali i tych co nie uwierzyli Topagrarowi.

Dlatego lepiej zastanowić się dwa razy, chyba ze Topagrar lub inne bardzo mądre czasopisma , zobowiążą się partycypować w kosztach nietrafionych decyzji.
Ja i wielu z tego forum , wie że taka opcja jest nierealna, więc z przezorności zaufało własnemu rozsądkowi, choćby dlatego by nie pytac bezsensownie ," co z azotem wysianym wczoraj, skoro dzisiaj spadlo 20 cm sniegu, a mrozy zapowiadaja do kwietnia?"
Przecież to twoje koszty, twoje pole , twoja decyzja. Bierz ją więc na klatę, ufając że coś z tego nawozu zostanie. A jeśli nie -trudno, nic nie zrobisz , ani go nie zamieciesz, ani nie pozbierasz do worka.

#55 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 16:48

Śnieg przysypał nawóz.. "Najlepiej siać nawozy azotowe jesienią - azot zamarznie i będzie gotowy do działania na wiosnę".
To był żart - dla jasności :)

#56 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 16:50

Śnieg przysypał nawóz.. Azot azotanowy jest bardzo szybko wymywany w głąb gleby, bowiem w takiej formie nie jest on praktycznie zatrzymywany na powierzchni minerałów i koloidów glebowych (nie ulega sorpcji). Na glebach słabych, piaszczystych, a nawet na piaskach gliniastych, całkowita dawka saletry powinna być podzielona, na co najmniej dwie porcje, aby uniknąć strat wynikających z wypłukiwania azotu w głąb gleby. Ważnym elementem jest również termin stosowania saletr, których nie należy używać zbyt wcześnie wiosną. Azot azotanowy (saletrzany) pobierany jest przez korzenie wraz z wodą, a siłą napędzającą ten strumień jest proces transpiracji, czyli parowania wody przez liście. Saletry mogą więc być pobierane efektywne tylko, gdy drzewa mają już wykształcone liście (nawet w początkowym stadium rozwoju). Nawożenie saletrami „na zapas” jest mało skuteczne, bowiem rośliny nie mogą pobrać odpowiedniej ilości azotu, a ten niepobrany jest wypłukiwany w głąb gleby. Dodatkowo pamiętajmy również, iż saletry są łatwiej pobierane na glebach kwaśnych lub lekko kwaśnych. Im odczyn gleby jest bliższy obojętnemu, tym słabsze pobieranie N-NO3-, a lepsze N-NH4+.

Cytat co prawda ze strony sadowniczej ale tu różnicy nie ma. Tyle by było z gdybaniem. Jedno jest pewne... sianie nawozów w zimie to pomyłka.
KPK Kumurun Team

#57 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 18:53

Śnieg przysypał nawóz..

Miałeś rację. Nikt nie da głowy za swoją teorię. Ty też nie.

Ja też nie, nikt nie ma pewności co tam w tej glebie zachodzi, czy ten azot zostanie w glebie czy może zostać wypłukany. Co najwyżej możemy przypuszczać co zachodzi na podstawie np książek o chemii rolnej których trochę już powstało. A denerwuje mnie jak ktoś rzuca hasłami bo tak mu się wydaje, a jego wiedza pochodzi od jego dziadka, ojca czy sąsiada bo tak mówią :P

Co do tego tekstu co wkleiłeś nie do końca ze wszystkim się zgodzę. Zanim drzewa wypuszcza liście to wegetacja zbóż już będzie bardzo zaawansowana. Ale ze napisałeś to z forum sadowniczego wiec pewnie odnosi się tylko do sadów.
Zapraszam na swój profil

#58 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:01

Śnieg przysypał nawóz.. Nie chodziło mi o drzewa tylko o zachowanie się azotu w ziemi. A mowa jest o takim samym nawozie jaki stosuje się w rolnictwie. Wegetacja drzew a zbóż to już inna sprawa do której dojdzie dopiero z jakiś czas. A nawóz w ziemi jest już teraz.
Jak by nie szukał i nie czytał piszą wyraźnie że w jakimś stopniu woda azot z ziemi zabiera.
Łatwo z tego wywnioskować (a nawet nie trzeba bo o tym też piszą) że jeśli już ten azot się w glebie uzupełnia to tak by od momentu wysiewu rośliny już go pobierały.
KPK Kumurun Team

#59 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:11

Śnieg przysypał nawóz.. A ja nigdy nie pisałem ze azot jest niewymywalny. Pisałem że forma azotanowa jest mobilna w glebie, ale sama nie ucieknie, potrzebuje wody. A chyba każdy wie jak na jego polu jest z wodą czy stanowi zagrożenie do wymycia tej formy azotu, czy nie.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 19:15

Śnieg przysypał nawóz.. A nio. I własnie o tą wodę chodzi najbardziej bo pora roku jest jaka jest. Mały deszczyk czy śnieg, lekki roztop i brązowa woda rżnie drynami aż miło. W lecie dobrze musi popadać żeby przelało do tego stopnia. Taki urok tej pory roku.,Korozja czy wywianie przez wiatr raczej nawozowi nie grozi.
KPK Kumurun Team